Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z czego ściany? (oczywiście + styro)  

1 użytkownik zagłosował

  1. 1. Z czego ściany? (oczywiście + styro)

    • Zew. BK wew. Silikat
      0
    • Całość silikat
      1
    • Całość BK
      0


Recommended Posts

Dzień dobry,

czytałem dość sporo na temat różnych materiałów do wznoszenia ścian i chciałbym się jedynie upewnić jakie jest Wasze zdanie bo zauważyłem, że niektóre wady materiałów nie występują przy budowie domu parterowego jak np. przy zastosowaniu silikatu 18cm i montażu rur kanalizacyjnych w ścianach. Zastanawiam się również czy może zaczynam kombinować jak koń pod górkę i szukać różnic tam gdzie ich nie ma np. oszczędności.

 

Projekt jak na razie mam rozrysowany na kartce papieru. Jest to prostokąt 9 x 14m Dom parterowy bez poddasza użytkowego. Wiem, że architekt doradzi, ale nie lubię rozmawiać o czymś czy decydować się na coś jeśli nie znam tematu chociaż ogólnie.

 

Rozważam dwa materiały: Beton komórkowy chyba 24cm ~8.5 za sztukę albo silikat 18lub24 ~5zł za sztukę. Ceny z google.

 

Każdą ścianę trzeba ocieplić. Wiem, że jeśli chodzi o ciepło to silikat 18 czy 24 nie ma różnicy natomiast pytanie brzmi czy oszczędzając tutaj ~3zł na sztuce stracę potem proporcjonalnie na dociepleniu styropianem? Czy właściwie wybór materiału nie ma tutaj znaczenia i wyjdzie bardzo podobnie dla uzyskania podobnych parametrów cieplnych?

 

Czy przy wyborze silikatu warto iść w najmniejszy możliwy? np. 18 albo 15? Czy przy domu parterowym takie ściany zewnętrze będą problematyczne.

 

Akustyka

To dla mnie kolejna bardzo ważna kwestia. O ile okolica jest dość spokojna to wolę mimo wszystko mieć pewną ciszę, a szczególnie w środku między pomieszczeniami. Przez chwilę myślałem, że odkryłem rozwiązanie bk + wełna, ale doczytałem i okazuje się, że nie jest to dobre rozwiązanie.

 

Jaką grubość ścian wewnętrznych sugerujecie zastosować dla BK a jaką dla silikatu?

 

Czy budując ściany zewnętrze z bk + styro, a wewnętrzne z silikatu to dobre rozwiązanie? Czy najlepiej użyć jednego materiału? Beton komórkowy rozważam tak bardzo ze względu, że budowa nie będzie wykonywana (raczej) przez firmę, a że tak powiem jednego fachowca i pomocy w mojej osobie. Słyszałem, że budowanie jest dużo łatwiejsze. Nie chodzi mi o czas i ciężar bo będę nosił - jeśli warto :) A żeby się upewnić potrzebuję rozwiać jeszcze kilka wątpliwości:

 

Czy któryś z tych materiałów determinuje sposób wykonywania dalszych prac? np. wybór odpowiednich tynków itp.?

 

Czy to prawda, że dom z silikatu docieplonego styropianem + wentylacja mechaniczna sprawia, że nagrzany trzyma temperaturę, a latem jest w nim przyjemniej ze względu, że nie jest podatny na szybkie zmiany temperatur? Jest odczuwalna różnica między domem z BK a silikatu oczywiście cały czas mówimy, że w obu przypadkach jest ocieplenie styropianem.

 

Czy, któryś z tych materiałów zaczyna się trudniej kłaść? bo np. trzeba inaczej zacząć przy fundamencie albo pierwsza wartstwa jest nakładana trudniej?

 

Dziękuję za odpowiedź :)!

Edytowane przez Neutral
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mi zaufać, że użyłem szukajki i przewertowałem dziesiątki stron. Trudno natomiast sobie odpowiedzieć na te pytania bo odpowiedzi i owszem gdzieś tam padały, ale były wynikiem rozmowy czy mimowolnego rzucenia. Główny wątek ma tutaj 55stron. Często odpowiedzi odnoszą się do innego typu budynku. Tutaj podałem konkretny budynek i zadałem pod niego konkretne pytania.

 

 

Robi się tutaj podobnie jak na elektrodzie. Zamykam - było. Użyj opcji szukajPrawda jest taka, że osoby, które są tutaj regularnie widzieli, że odpowiedź padła na 78 stronie tematu zbiorczego gdzie pierwszy post był w 2005r. a ostatni w 2012r. i zastanawiaj się człowieku czy jest to zgodne z aktualnym stanem wiedzy.

 

Nie jest łatwo tutaj znaleźć odpowiedź. Brakuje artykułów wyczerpujących temat bo z reguły traktują go ogólnikowo, a przy budowie ważne są dane przypadki jak kubatura, ocieplenie itd. więc ogólną charakterystykę tych materiałów znam, ale nie daje mi to możliwości odpowiedzi na moje pytanie m.in. dlatego, że większość tematów tyczyło domów piętrowych, a to już robi różnicę. Gdzieś pisali, że silikat 18, a ktoś, że rury nie da rady puścić. Czasy się zmieniły, dużo osób mieszka już w takich domach z silikatu ma większe doświadczenie albo nawet porównanie więc szukam konkretnych odpowiedzi.

Edytowane przez Neutral
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie da się powiedzieć co jest lepsze.

Każdy materiał ma swoje słabe i mocne strony.

Ja wybrałam silikat 18 cm bo liczył się u mnie każdy zaoszczędzony cm (bardzo mała działka) przy dużej akumulacji i wyciszeniu od ulicy. Ale na taki silikat musiałam dać 20 cm czarnego styropianu, by mieć bardzo dobre parametry cieplne.

Rur nie wkuwałam, żeby nie osłabiać ścian, są osłonięte zabudową z k-g. Przewody też tylko pod tynkiem c-w a nie w bruzdach.

 

pewnie przy większym komforcie przestrzeni wybrałabym bk, bo można w nim łatwo wycinać otwory.

Silikat 24 cm - to nie ma moim zdaniem sensu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo dane z 2012 niczym się nie różnią od obecnych wiec po co to po raz 1796 opisywać? Szukasz dziury w całym , wybierz co masz tańsze w okolicy nie w googlu, często transport potrafi zmienić postrzeganie. 15cm to za cienka ściana konstrukcyjna. Ściany wewnętrzne i izolacyjność akustyczna to w domku bajka. masz drzwi które praktycznie nie izolacja wiec po co ściany cud wie jakie? Zewnętrzne jak ma byc dobra akustyka to wełna nie styro - co podraża. A to jaki budynek plnaujesz nie ma znaczenia więc wyluzuj czytaj co juz napisano.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że osoby, które są tutaj regularnie widzieli, że odpowiedź padła na 78 stronie tematu zbiorczego gdzie pierwszy post był w 2005r. a ostatni w 2012r. i zastanawiaj się człowieku czy jest to zgodne z aktualnym stanem wiedzy.

.

 

Nie ma czegoś takiego jak właściwa "odpowiedź", są tylko różne opinie a czytelnik musi wybrać sobie taką, jaka jemu pasuje, np na podstawie ładności awatara.

Trzeba czytać całość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że drzwi są najsłabszym ogniwem w akustyce pomieszczeń wewnętrznych, ale czy na poziomie przenikania dźwięku przez ściany sąsiadujących pokoi nie będzie różnicy przy BK vs silikat?

 

Elfir a czy akumulacja ciepła w silikacie u Ciebie robi różnicę np. w tempie nagrzewania się domu w środku latem czy to kolejny mit i różnicy nie ma?

 

jajmar czyli najpierw sprawdzam ceny, a później idę do architekta?

 

boconek03 o akustyce owszem, ale nie aż tak, żeby kłaść wełnę od zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylikat zawsze jest zimny.... Współczynnik izolacji ściany uzyskasz ociepleniem z zewnętrznej strony ale.... w środku ściana zawsze będzie nieprzyjemnie chłodna. Gazobeton + ciepły tynk ...

 

Ha, ha - wiesz, jak ja wracam co domu, to nie muszę się ściany trzymać, żeby do łóżka trafić :)

Musisz mieć chyba jakieś zdolności parapsychologiczne, żeby dotykając ściany otynkowanej warstwą 1 cm tynku np gipsowego, powiedzieć, czy pod nim jest gazobeton, ceramika, czy silikat.

 

Nawet już nie chcę zadawać Ci pytania, co to "ciepły tynk" i co ma dać...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylikat zawsze jest zimny.... Współczynnik izolacji ściany uzyskasz ociepleniem z zewnętrznej strony ale.... w środku ściana zawsze będzie nieprzyjemnie chłodna...

Co za bzdury, wszystkie ściany mam z silikatu i są neutralne w dotyku. Chyba, że się ma w domu 17 stopni to wiadomo, ale to jaki materiał by nie był to ściany w takich temp będą zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...