Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Studzienka wodomierzowa - jaka?


Recommended Posts

Budowa przede mną, obecnie zbroję działkę. W warunkach przyłącza wody mam wymóg zastosowania studzienki szczelnej i średnicy minimum 100cm. Plastiki są po 1500-1800zł i więcej. Stoi coś na przeszkodzie, aby na ten cel wykorzystać zbiornik betonowy stosowany na szamba? kupię go za jakieś 1200zł, a w dalszej perspektywie wykorzystam na deszczówkę czy jako jeden z dwóch zbiorników/ odstojników szamba.

 

Mogę, nie mogę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcje są takie:

W standardzie wydam 1500zł na dużą, plastikową studzienkę, którą po zakończeniu budowy usunę lub wykorzystam na deszczówkę (1-1,5m3??).

Moje pomysły to kupno za 1200zł szamba betonowego 6m3, montaż w nim licznika i po budowie i konieczności przeniesienia licznika do budynku wykorzystanie go jako część szamba (2 zbiorniki?) lub tak jak w pierwszej opcji na deszczówkę. To wyjście wydaje mi się dużo lepsze tylko zastanawiam się czy są jakieś formalne przeciwwskazania, aby tak zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś te przepisy zacytować, ewentualnie przywołać gdzie tego szukać? Wydaje mi się, tak na 95%, że się mylisz.

Często w warunkach przyłączeniowych wyczytasz, że jeśli, zestaw wodomierzowy będzie się znajdował dalej niż 15m od sieci, to powinno się go umieścić w studni wodomierzowej.

 

Do autora:

Jeśli chcesz wybudować przyłącze ze studnią, tak jak piszesz, a później przenieść wodomierz, to wydaje się jasne, że jest to przebudowa przyłącza, czyż nie? Należy zatem wystąpić o warunki na przebudowę i uzgodnić nowy projekt z gestorem sieci.

Jak dla mnie, to nie ma większego sensu i lepiej ten wodomierz zostawić w studni.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś te przepisy zacytować, ewentualnie przywołać gdzie tego szukać? Wydaje mi się, tak na 95%, że się mylisz.

 

Rozporządzenie w sprawie WT:

§ 116. 1. Zestaw wodomierza głównego, na połączeniu z siecią wodociągową, powinien być umieszczony w piwnicy budynku lub na parterze, w wydzielonym, łatwo dostępnym miejscu, zabezpieczonym przed zalaniem wodą, zamarzaniem oraz dostępem osób niepowołanych. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej miejscem tym powinno być odrębne pomieszczenie.

2. Dopuszcza się umieszczenie zestawu wodomierza głównego w studzience poza budynkiem, jeżeli jest on niepodpiwniczony i nie ma możliwości wydzielenia na parterze budynku miejsca, o którym mowa w ust. 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie w sprawie WT:

§ 116. 1. Zestaw wodomierza głównego, na połączeniu z siecią wodociągową, powinien być umieszczony w piwnicy budynku lub na parterze, w wydzielonym, łatwo dostępnym miejscu, zabezpieczonym przed zalaniem wodą, zamarzaniem oraz dostępem osób niepowołanych. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej miejscem tym powinno być odrębne pomieszczenie.

2. Dopuszcza się umieszczenie zestawu wodomierza głównego w studzience poza budynkiem, jeżeli jest on niepodpiwniczony i nie ma możliwości wydzielenia na parterze budynku miejsca, o którym mowa w ust. 1.

 

Racja, jest taki zapis, ale nie do końca zgadza się z tym co napisałeś wcześniej. Czy ktoś będzie Ci udowadniał, że masz takie pomieszczenie w domu, o którym mowa w ust.2?

Nie chcę, się tutaj jakoś natarczywie dochodzić racji, uważam, że nie ma sensu robić studni, żeby później to przerabiać, bo więcej z tym zachodu, niż to zrobić raz i zostawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniecie sobie udowadniać to i owo zgodnie z zasadą "bo ja tak mam" pamiętajcie że zakłady wodociągowe to jednostki lokalnego samorządu działające niezależnie od siebie i rządzące się swoimi prawami.

U mnie np. na budowach jest rura z licznikiem w..drewnianych skrzynkach wyłożonych styro, wełną lub czymkolwiek, byle nie zamarzło w zimie a o odczycie radiowym nikt nie myśli. Liczniki są sprawdzane organoleptycznie :D

 

Załozyciel tematu nie powinien pytać tutaj, tylko w swoich wodociągach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło po prostu o to, żeby Kaizen nie wprowadzał go w błąd. Bo prawo nie zabrania studzienki wodociągowej bez względu na obszar Polski.

Ja np. uważam, że jak już raz ją się zrobi dobrze, to po co potem cokolwiek przenosić.

Ja u siebie zostawiłem ją i raczej w niczym nie przeszkadza. W początkowym etapie budowy, jednak dużo ułatwiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło po prostu o to, żeby Kaizen nie wprowadzał go w błąd.

 

Oczywiście, że zabrania. W domu mieszkalnym nie ma problemu ze znalezieniem miejsca wymaganego prawem. Może być problem w domku letniskowym czy innym nieogrzewanym stale budynku (zabezpieczenie przed zamarzaniem) - i wtedy może pozostać studzienka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że zabrania. W domu mieszkalnym nie ma problemu ze znalezieniem miejsca wymaganego prawem. Może być problem w domku letniskowym czy innym nieogrzewanym stale budynku (zabezpieczenie przed zamarzaniem) - i wtedy może pozostać studzienka.

To daj przepis, który mówi, że zabrania, bo t co dałeś powyżej, nie zabraniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrania, nie zabrania - studzienka to lipa i należy jej unikać, bo jeśli nie ma się bardzo przepuszczalnych gruntów, to stoi w niej woda. Wszystko rdzewieje, rozpadają się drucikowe plomby na wodomierzu, a jak sam wodomierz "zejdzie pod wodę" to jego dni są policzone i jeszcze będą w stanie was za niego naliczyć. Jeśli nie ma ciągłego przepływu wody, to wodomierz potrafi zamarznąć (mnie zamarzł), więc ostrożnie z wyjazdami na ferie. A jak się wam coś rozszczelni gdzieś za licznikiem, to zauważycie dopiero przy rachunku za wodę. Studzienka to też kolejny "stały element" na działce, kolejna brzydka pokrywa na trawniku.

 

Wodomierz w domu to zawsze lepsze rozwiązanie. Ja przenosiłem w trakcie budowy ze studzienki do domu, mając już przyłącze od studzienki zrobione w trakcie budowy (po prostu przy pracach ziemnych wkopaliśmy rurę) i tutaj uwaga - moja spółka wodociągowa zażyczyła sobie projektu (OK, logiczne), ale co gorsza - wizji lokalnej istniejącego odcinka od studzienki do domu i certyfikatu na położoną rurę PE. Musiałbym odkopać, co było trudne (rura szła tuż przy drenażu fundamentów), a z tymi papierami na rurę to nie wiem nawet co. Próbowałem to obejść, potem "obejść" i nic. Skończyło się wkopaniem zupełnie nowej rury po nowym śladzie. Tak że najlepiej to robić od razu w porozumieniu z "wodociągami".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To daj przepis, który mówi, że zabrania, bo t co dałeś powyżej, nie zabraniają.

 

Chodzi o to, że jest stwierdzenie "powinien być" a nie "musi być"?

Takim językiem są pisane poradniki typu "Rozporządzenie, w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać....,"

Ale jak nie spełnisz tych "delikatnych" zaleceń to znaczy, że nie dostaniesz PnB a jak zrobisz niezgodnie z projektem, to nie tylko masz odstępstwo od projektu, ale też masz budynek niezgodny z prawem, więc i projekt zamienny tego nie załatwi..

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca zostałem zrozumiany.

Oczywiście, że nie chce mieć studzienki z wodomierzem podczas gdy mógłbym go mieć budynku.

Rzecz tyczy się tego w czym umieścić ten licznik. Budowa zacznie się może za rok, może za 3 lata. Do tego czasu chcę mieć wodę na działce więc siłą rzeczy studzienka musi być. Rozkminiałem czy betonowe kręgi, czy plastik za dużo monet czy może betonowe szambo, którego później nie będę usuwał i przeznaczę na deszczówkę.

 

Finał jest taki, że kupię plastik za 1300zł i jak powstanie budynek to go wykope i sprzedam. Dziś jakbym znalazł w sieci używkę za 1000zł to od razu bym jechał kupić. Używki są chętnie kupowane, jest ich jak na lekarstwo więc swoje kosztują.

Po temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...