Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja + osuszanie powietrza


Recommended Posts

Czy jest jakiś sposób, aby powietrze nawiewane do pomieszczeń nigdy nie przekraczało 60% wilgotności względnej (np w deszczowe dni)? Zakładam, że wymienniki ERV tylko odzyskują wilgoć - nie są w stanie odciągnąć nadmiaru wilgoci z powietrza czerpanego z zewnątrz? Nie znalazłem też żadnych kanałowych osuszaczy.

 

Urządzenie w każdym pokoju nie bardzo wchodzi w grę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Teoretycznie latem przy dużych upałach powietrze po schłodzeniu faktycznie może mieć wysoką wilgotność pomimo wykroplenia części wody. Ale jak to faktycznie jest to ciężko stwierdzić, GWC ludzie robili kiedyś kiedy rekuperatory nie miały skutecznej ochrony przed oszranianiem wymiennika.

 

A tak zapytam przy okazji - po co Ci GWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś sposób, aby powietrze nawiewane do pomieszczeń nigdy nie przekraczało 60% wilgotności względnej

 

Gdyby coś takiego istniało, to zimą miałbyś ten sam problem, co przy reku bez ERV.

ERV odzyskuje wilgoć w tę stronę, która ma mniejszą wilgotność bezewzględną. Czyli w odpowiednich warunkach osusza.

Żeby osuszyć powietrze w domu wystarczy klima w jednym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś sposób, aby powietrze nawiewane do pomieszczeń nigdy nie przekraczało 60% wilgotności względnej

Jest.

Centrala z osuszaniem.

Osuszanie to jeden z najbardziej energoochłonych procesów w obróbce powietrza.

To raczej rozwiązanie zarezerwowane dla systemów kosztujących kwoty do domów gdzie podłogi najczęściej wykonane są egzotycznych drewnianych materiałów (merba, teak itp), albo są pomieszczenia z wrażliwym na zmiany wilgotności wyposażeniem (sprzęt muzyczny, winiarnie, przechowalnia cygar.

W takich domach, koszty wentylacji schodzą na dalszy plan.

Użytkownik, chce konkretną wartość wilgotności i taką otrzymuje niezależnie od pogody na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś sposób, aby powietrze nawiewane do pomieszczeń nigdy nie przekraczało 60% wilgotności względnej (np w deszczowe dni)? Zakładam, że wymienniki ERV tylko odzyskują wilgoć - nie są w stanie odciągnąć nadmiaru wilgoci z powietrza czerpanego z zewnątrz? Nie znalazłem też żadnych kanałowych osuszaczy.

 

Urządzenie w każdym pokoju nie bardzo wchodzi w grę....

 

 

Podawanie poziomu wilgotności względnej bez temp. odniesienia jest bardzo mało precyzyjne. Przy temp. -10 st.C 60% ma bardzo suche powietrze,a w +30 60% RH ma bardzo wilgotne. Regulacja to układ chłodnica + nagrzewnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wysokiej wilgotności pojawia się głównie latem. Dlatego sama chłodnica w sumie wystarczy - na nawiewie będzie po prostu zimne powietrze. Schłodzenie do 12-13 stopni powinno wystarczyć do wilgotności max 55-60 w temperaturze 23-24 stopni.

 

U siebie mam chłodnice na DZ pompy ciepła. Wymiennik pionowy. Nie było możliwości protestować dłużej, bo wilgotność w domu raczej nie przekracza 55%@23 stopniach.

Dzisiaj skoczyła do 60, ale na zewnątrz była prawdziwa parowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wysokiej wilgotności pojawia się głównie latem. Dlatego sama chłodnica w sumie wystarczy - na nawiewie będzie po prostu zimne powietrze. Schłodzenie do 12-13 stopni powinno wystarczyć do wilgotności max 55-60 w temperaturze 23-24 stopni.

To półprawda, czyli nieprawda.

Aby powietrze osuszyć należy je schłodzić do punktu rosy. Czy przy tej temperaturze jest on osiągalny? Możliwe że czasami tak, ale to już trzeba policzyć lub odczytać z tabeli dla konkretnych warunków panujących w danej chwili.

Osiągnięcie punktu rosy jest potwierdzone dużą ilością skroplin. Jeśli podczas parnej letniej pogody mamy kilka litrów skroplin na dzień to znaczy że osuszanie działa prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze spiętej automatyki do włączania pompy DZ i siłownika obiegu, dlatego nie chciało mi się tego jeszcze włączać, a i warunki tego nie wymagały.

 

Wczoraj były dobre warunki, żeby w końcu przetestować rozwiązanie.

Wilgotnośc bezwzlęgdna była na tyle wysoka, że wilgotność w salonie przekroczyła 60%. Włączyłem osuszanie przed 23. Widać od razu dość znaczny spadek wilgotności. Po północy wyłączyłem DZ - co widać na wykresie, wilgotność powróciła do poprzedniego stanu. Potem wilgotność bezwzględna na zewnątrz spadła na tyle by wewnątrz sytuacja też uległa poprawie (spadek tem zewnętrznej).

Dzisiaj o 9:40 włączyłem chłodzenie ponownie. Temp na nawiewie wynosi ok. 13,3C.

Punkt rosy na zewnątrz w tej chwili 16,9.

W domu 14,7.

Wilgotność 53,5% w temp 24.8.

Do wiadra pod chłodnicą leje się woda - specalnie nie podłączałem jeszcze syfonu.

 

Przy czym poziom wilgotności bezwzględnej cały czas spada. Wg punkt rosy powinien zbliżyć się do temp nawiewu - bez zysków bytowych. Jak dodamy zyski bytowe to niech będzie temp nawiewu plus 1 stopień. Założenie jest takie by nie przekraczać 60% wilgotności przy chłodzeniu pasywnym ścianami - co jest według mnie realne i do tego niskim kosztem wraz z odzyskiem energii do DZ.

 

Kiedy włącam osuszanie plus chłodzenie pasywne, pompa na wejściu dostaje 17 stopni z DZ. Przy samym osuszaniu koło 12 - czyli tyle ma glikol po wyjściu z chłodnicy. Powietrze ma 1.3 stopnia więcej. Jak widać chłodnica thessli jest naprawdę wydajna. Obecny prepływ 180m3/h. Przy wietrzeniu temp na wyjściu wzrasta do 14, a temp glikolu do 13.

 

ACtC-3dz3VsvnxIgkp6GLNHLp5WPG_KPYWJjDWi8cuiz9U2lqbD6Wbggcz2cd7Z3hTGZ4LFEsPXTlDcHjHnZxiLa69xFIODHzJozpZqss3cZGC2P8QA2BGbE2BlUThBfi5XbBKXtoBc7zx6FweGTzKqJ0hHUqg=w487-h413-no?authuser=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnim wykresie jest zestawienie wartości bezwzględnej wewnątrz i na zewnątrz.

 

Czujników w nawiewie i czerpni jeszcze nie mam. Trafia tam luftdaten z czujnikiem BME. Dht22 słabo się sprawdza w dużej wilgotności, zresztą pisałeś nawet o tym.

Woda leci póki co do wiadra, więc widać że wykraplanie zachodzi.

Plugin liczy punkt rosy powietrza na zewnątrz i kiedy przekracza te 13-14 stopni to od razu widać to na odpływie.

 

Bez włączonej chłodnicy wilgotność w domu rośnie proporcjonalnie do tej na zewnątrz i zwiększanie wymiany tylko pogarsza sprawę gdy na zewnątrz wilgotność bezwzględna jest wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie podwyższonej wilgotności na zewnątrz - codzienne burze, wylewałem 2 wiadra 10l na dobę.

 

W tym czasie centrala pracowała 12h na 180m3/h i 12h na 220m3/h. A więc mamy nieco ponad 4g skroplin na każdy metr sześcienny średnio - a wiadomo wilgotność na zewnątrz była różna.

 

Najważniejsze jest to, że wilgotność w domu jest utrzymywana w ryzach, a koszt znikomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...