Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Thessla z odzyskiem wilgoci


Recommended Posts

Powiem Ci szczerze, że sam jestem tym działaniem mile zaskoczony. Wcześniej nawilżacz pożerał 200-300kWh miesięcznie. Nawet w kwietniu czy marcu. A jak u Ciebie teraz wygląda wilgotność?

 

No w te największe mrozy to było po 22-25% . Teraz jest trochę lepiej bo koło 30% ale i temperatura na zewnątrz +7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 628
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzisiaj przyszły kolejne czujniki BME280. Będzie pełne monitorowanie wentylacji - nawiew, wywiew, czerpnia, wyrzutnia, za chłodnicą/nawilżaczame, przeliczanie wiglotności bezwzględnej, entalpii, a tym samym będzie widać jak na dłoni ile reku odzyskuje, ile nawilzacz i chłodnica dodaje od siebie w układzie.

 

Dodatkowo bypass będzie teraz sterowany przez różnice entalpii wywiewu i czerpni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Do starych central też?

 

O przepraszam.

Sprawdziłem.

W obecnym (v4) i poprzednich Airpack, było to wyłącznie wejście binarne (styk zwarty/rozwarty)

W momencie aktywacji, centrala wchodzi na zdefiniowany poziom wydajności.

 

Czyli jak chcesz, by centrala automatycznie reagowała na wzrost wilgotności to musisz system zbudować sam...

Albo wybrać inne urządzenie, które takie funkcje ma w standardzie.

 

Aż w szoku jestem, że nie dodali takiej możliwości w nowym AP4 - pewnie trzeba poczekać na nową płytę główną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedyś rozmawiałem z przedstawicielem to chwalił się, że nowa płyta ma niby wspierać różne czujniki pod kątem działania z nawilzaczem i oczyszczaczem. Ale pamiętam, że orientacyjna cena mnie od razu zniechęciła. Pomysłów mają dużo, ale testy i produkcyjne wersje to drugie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda.

To chyba jedyny tak innowacyjny producent w PL, który ma własną automatykę do centrali.

 

A to dość nietypowe jak na tak małego gracza.

Nawet taki "gigant" jak Frapol, w przypadku automatyki korzysta z zewnętrznego dostawcy.

 

Własna automatyka to dobre zagranie - zanim konkurencja skopiuje jakieś rozwiązanie mija sporo czasu.

Ale jak widać, jest też druga strona.

Słabe zaplecze projektowo/wdrożeniowe.

Jakby nie patrzeć, obecna wersja automatyki jest już trochę przestarzała.

 

Ciekaw jestem, czy AP4 w wersji pionowej będzie mieć nową automatykę, czy dopiero AP5.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

A czy masz jakieś informację kiedy będą dostępne całe rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym ?

Miało być od 30 marca ale dzisiaj dzwoniłem do Thessla green i powiedzieli że kwiecień/maj ale znowu na 100% nie wiadomo.

Podobno ma być wcześniej dostępna wersja z tradycyjnym wymiennikiem ale z możliwością wymiany w przyszłości na entalpijny. Podobno obecne wersje airpacka nie umożliwiają takiej wymiany z względu na brak grzałki wtórnej i jeszcze jakieś inne różnice. Jest to trochę w sprzeczności z informacjami z forum, przecież już kilka osób we własnym zakresie podmieniło sobie wymienniki zakupione w peflexie.

Wacham się czy dalej czekać, bo w końcu okaże się że minie rok a oni dalej nie wypuszczą. Gdyby nie problemy z zbilansowaniem przepływów w reQnet 550 to już bym go kupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy masz jakieś informację kiedy będą dostępne całe rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym ?

Miało być od 30 marca ale dzisiaj dzwoniłem do Thessla green i powiedzieli że kwiecień/maj ale znowu na 100% nie wiadomo.

Podobno ma być wcześniej dostępna wersja z tradycyjnym wymiennikiem ale z możliwością wymiany w przyszłości na entalpijny. Podobno obecne wersje airpacka nie umożliwiają takiej wymiany z względu na brak grzałki wtórnej i jeszcze jakieś inne różnice. Jest to trochę w sprzeczności z informacjami z forum, przecież już kilka osób we własnym zakresie podmieniło sobie wymienniki zakupione w peflexie.

Wacham się czy dalej czekać, bo w końcu okaże się że minie rok a oni dalej nie wypuszczą. Gdyby nie problemy z zbilansowaniem przepływów w reQnet 550 to już bym go kupił.

 

Nie mam zielonego pojęcia bo nie handlujemy rekuperatorami Thessla :)

Mamy alternatywne wymienniki do wersji AP3 i AP4.

Przyznam, że nie rozumiem też dlaczego brak grzałki wtórnej (ile rekuperatorów je ma?) miały implikować problemy z wymiennikiem entalpicznym (jak to Thessla nazywa - entalpijnym).

Więc my się nie oglądamy na Thesslę, tylko wprowadziliśmy do oferty alternatywne w stosunku do wymienników Core/Recair wymienniki z dodatkowymi bocznymi profilami-T. Cena też jest inna niż Core/Recair :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że thessla sama szuka sobie problemów...

 

Tak grzałka wtórna jest potrzebna jak dziura w moście. Owszem, temperatura jest minimalnie niższa, ale głównie w labie, gdzie nie ma problemów z wodą w wymienniku. Jak pojawia się woda, sprawnośc receair spada do 70%, a za wymiennikiem niejednokrotnie widziałem 15 przu FPX ustawionym na -3.

 

Bierz normalną thessle, dokupisz wymiennik ERV za 2k, obniżyszysz FPX na -3 i będziesz cieszył się pełnoprawną centralą ERV. Jeśli oni twierdzą, że centrala ma być droższa o 20%, to podejrzewam, że taniej wyjdzie dokupić ten wymiennik, a na wszelki wypadek zostanie Ci zapasowy recair.

 

Przez 20 dni marca reku odzyskało ponad 480kWh, bez wietrzenia, cudowania, a nawilżącz zużył 1/3 energii tej którą zużywał wcześniej. Wymiana średnio 110m3/h. Grzałka praktycznie w marcu się nie włączała. Gdyby jeszcze dało się ją ustawić niżej, to byłaby już bajka.

Możliwe, że oni w ERV wstępną mają niżej i w największe mrozy temperatura na wyjściu będzie niższa, ale ja bym tego nie brał za problem.

 

Jeśli chcą wypuścić centrale najpierw, to znaczy, że przeliczyli się z konstrukcją wymiennika. Chcieli mieć najlepszy i teraz ludzie się niecierpliwią. Zamiast szybko reagować na potrzeby rynku i zaopatrzyć się w dostepne wymienniki.

 

Tak to wygląda w liczbach:

odzysk_wody..PNG

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...