Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Mam do Was pytanie z natury chyba tych dziwnych (tak sądzę, bo Internet nie potrafi mi odpowiedzieć): chciałbym wybudować mikrodom (bardziej letniskowy niż całoroczny), o powierzchni nie większej niż 50 mkw, oczywiście parterowy, ale uwaga: całkowicie z betonu. Nie z prefabrykatów czy płyt betonowych, które się przywozi już gotowe i jakoś łączy, tylko po prostu na zasadzie wylania betonu za pomocą szalunków i zbrojeń: ścian i stropu odpowiedniej grubości.

Uprzedzając pytania i komentarze od razu odpowiem, że tak, wiem, że będzie to bunkier. Albo sarkofag, jak to woli. Właśnie tak ma być, tyle że przewiduję również okna i drzwi. :-)

Czy to w ogóle jest technicznie możliwe i wykonalne? Czy pomysł jest tak bezsensowny, że po prostu się tego nie robi? Jeśli tak, to dlaczego?

 

Pozdrawiam forumowiczów!

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/255948-mikrodom-z-betonu-czy-to-wykonalne/
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, rewelacyjna ta arka, właśnie o coś podobnego mi chodzi, tylko pewnie jeszcze bardziej minimalistycznego.

Zastanawia mnie, dlaczego tak mało jest projektów zakładających taką technologię. Wysokie koszty budowy? Mało praktyczne w użytkowaniu? Trudność w modyfikacji czy np. montażu instalacji? Jeszcze inne przyczyny?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/255948-mikrodom-z-betonu-czy-to-wykonalne/#findComment-7823421
Udostępnij na innych stronach

Koszty, pracochłonność przygotowania i dokładność wykonania. Byle ekipa ze zbieraniny pod sklepem nie da rady. To znaczy: radę może dadzą, lecz inwestor będzie wcu.wiony gdy zobaczy obiekt po zdjęciu szalunków. Raki, wszystko krzywe i totalna rozpacz. I egzekucja ekipy pod świeżo wybetonowaną ścianą nic nie zmieni.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/255948-mikrodom-z-betonu-czy-to-wykonalne/#findComment-7823475
Udostępnij na innych stronach

bardzo dużo takich domów stoi na świecie, ale głównie w cieplejszych krajach.

 

robienie takiego domu w naszym klimacie to jest sztuka dla sztuki, dla uzyskania efektu estetycznego (i jest trochę jak nadanie dziecku imienia Kevin - bo bardzo się podoba)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/255948-mikrodom-z-betonu-czy-to-wykonalne/#findComment-7823633
Udostępnij na innych stronach

Metoda bardzo popularna we Francji ale droga ,zbliżone właściwości ma silikat a dużo taniej.

 

W czym silikat to niby ma zbliżone właściwości do betonu, a właściwie żelbetu?

Jest kruchy, stosunkowo mało odporny na wodę, nie tak wytrzymały itd. Chyba tylko podobieństwa można się doszukać w słabej izolacyjności termicznej.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/255948-mikrodom-z-betonu-czy-to-wykonalne/#findComment-7824792
Udostępnij na innych stronach

... chciałbym wybudować mikrodom (bardziej letniskowy niż całoroczny), o powierzchni nie większej niż 50 mkw, oczywiście parterowy, ale uwaga: całkowicie z betonu. Nie z prefabrykatów czy płyt betonowych, które się przywozi już gotowe i jakoś łączy, tylko po prostu na zasadzie wylania betonu za pomocą szalunków i zbrojeń: ścian i stropu odpowiedniej grubości.

Jakie przewidujesz wykończenie ścian?

Jakie będziesz miał instalacje i jak je poprowadzisz?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/255948-mikrodom-z-betonu-czy-to-wykonalne/#findComment-7824841
Udostępnij na innych stronach

Problemem będą szalunki odpowiednio wykonane i wsparte policz sobie siłę u podstawy ściany niech będzie 2,5 m a jeszcze ich zagęszczenie buława to ryzyko rozwalenia. Zatem szalunki systemowe i lekkie betony. O ile pamiętam firmy z pianobetonem oferowały się z podobnymi dziełami. Po twojej stronie tylko finanse i organizacja dojazdu ekipy. A stan surowy otwarty byś miał
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/255948-mikrodom-z-betonu-czy-to-wykonalne/#findComment-7824935
Udostępnij na innych stronach

Robiłem za granicą takie ściany z betonu na wysokość ok 2,5-2,7m Szalunki systemowe, stawiane dźwigiem, bo ręcznie nikt by nie podniósł. W środek zbrojenie, ramy okien i drzwi. Później gruchy z betonem i wibrowanie,wibrowanie i jeszcze raz wibrowanie. Ściany musiały być gładkie, pod malowanie. To były ściany tylko piwnic a wyżej w tej technologii nie robiono choćby dlatego, że aby to zrobić dobrze, bez błędów zajmowało to o wiele więcej czasu niż murowanie.Do sprawdzania zbrojenia i dokładności osadzenia ram czy spięcia szalunków były trzy osoby,sprawdzające jedna po drugiej, bo ewentualny błąd to ogromne koszty.

 

PS - Co do domów z "klocków lego" to pamiętam jak w oglądałem program Grand Designs i w jednym z odcinków w UK budowano taki dom. Przy zalewaniu puściła ściana i jedyne co było słychać to swojskie.. "k..wa, k..wa!" Nasi tam byli i niestety nie błysnęli :D

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/255948-mikrodom-z-betonu-czy-to-wykonalne/#findComment-7824954
Udostępnij na innych stronach

Racja całkowita przy dużych powierzchniach zmęczenie buławowego ma duże znaczenie. przytrzyma te kilkanaście sekund dłużej i mamy rozwalone szalunki fakt punktowo, ale kubik betonu nawet . Ale betony lekkie typu perlitobeton czy pianobeton to znacznie łatwiej zresztą i dodatki do betonu dużo dają. I wibracja nie jest potrzebna . No chyba że bunkier i uziarnienie powyżej 5 cm. Tylko koszty . Nie lepiej bloczki Ytonga? To to samo tylko zastygły i szalunki odpadają przy parterowcu
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/255948-mikrodom-z-betonu-czy-to-wykonalne/#findComment-7825892
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...