Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mikrodom z betonu - czy to wykonalne?


Recommended Posts

Witam wszystkich!

Mam do Was pytanie z natury chyba tych dziwnych (tak sądzę, bo Internet nie potrafi mi odpowiedzieć): chciałbym wybudować mikrodom (bardziej letniskowy niż całoroczny), o powierzchni nie większej niż 50 mkw, oczywiście parterowy, ale uwaga: całkowicie z betonu. Nie z prefabrykatów czy płyt betonowych, które się przywozi już gotowe i jakoś łączy, tylko po prostu na zasadzie wylania betonu za pomocą szalunków i zbrojeń: ścian i stropu odpowiedniej grubości.

Uprzedzając pytania i komentarze od razu odpowiem, że tak, wiem, że będzie to bunkier. Albo sarkofag, jak to woli. Właśnie tak ma być, tyle że przewiduję również okna i drzwi. :-)

Czy to w ogóle jest technicznie możliwe i wykonalne? Czy pomysł jest tak bezsensowny, że po prostu się tego nie robi? Jeśli tak, to dlaczego?

 

Pozdrawiam forumowiczów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, rewelacyjna ta arka, właśnie o coś podobnego mi chodzi, tylko pewnie jeszcze bardziej minimalistycznego.

Zastanawia mnie, dlaczego tak mało jest projektów zakładających taką technologię. Wysokie koszty budowy? Mało praktyczne w użytkowaniu? Trudność w modyfikacji czy np. montażu instalacji? Jeszcze inne przyczyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty, pracochłonność przygotowania i dokładność wykonania. Byle ekipa ze zbieraniny pod sklepem nie da rady. To znaczy: radę może dadzą, lecz inwestor będzie wcu.wiony gdy zobaczy obiekt po zdjęciu szalunków. Raki, wszystko krzywe i totalna rozpacz. I egzekucja ekipy pod świeżo wybetonowaną ścianą nic nie zmieni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda bardzo popularna we Francji ale droga ,zbliżone właściwości ma silikat a dużo taniej.

 

W czym silikat to niby ma zbliżone właściwości do betonu, a właściwie żelbetu?

Jest kruchy, stosunkowo mało odporny na wodę, nie tak wytrzymały itd. Chyba tylko podobieństwa można się doszukać w słabej izolacyjności termicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... chciałbym wybudować mikrodom (bardziej letniskowy niż całoroczny), o powierzchni nie większej niż 50 mkw, oczywiście parterowy, ale uwaga: całkowicie z betonu. Nie z prefabrykatów czy płyt betonowych, które się przywozi już gotowe i jakoś łączy, tylko po prostu na zasadzie wylania betonu za pomocą szalunków i zbrojeń: ścian i stropu odpowiedniej grubości.

Jakie przewidujesz wykończenie ścian?

Jakie będziesz miał instalacje i jak je poprowadzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem będą szalunki odpowiednio wykonane i wsparte policz sobie siłę u podstawy ściany niech będzie 2,5 m a jeszcze ich zagęszczenie buława to ryzyko rozwalenia. Zatem szalunki systemowe i lekkie betony. O ile pamiętam firmy z pianobetonem oferowały się z podobnymi dziełami. Po twojej stronie tylko finanse i organizacja dojazdu ekipy. A stan surowy otwarty byś miał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem za granicą takie ściany z betonu na wysokość ok 2,5-2,7m Szalunki systemowe, stawiane dźwigiem, bo ręcznie nikt by nie podniósł. W środek zbrojenie, ramy okien i drzwi. Później gruchy z betonem i wibrowanie,wibrowanie i jeszcze raz wibrowanie. Ściany musiały być gładkie, pod malowanie. To były ściany tylko piwnic a wyżej w tej technologii nie robiono choćby dlatego, że aby to zrobić dobrze, bez błędów zajmowało to o wiele więcej czasu niż murowanie.Do sprawdzania zbrojenia i dokładności osadzenia ram czy spięcia szalunków były trzy osoby,sprawdzające jedna po drugiej, bo ewentualny błąd to ogromne koszty.

 

PS - Co do domów z "klocków lego" to pamiętam jak w oglądałem program Grand Designs i w jednym z odcinków w UK budowano taki dom. Przy zalewaniu puściła ściana i jedyne co było słychać to swojskie.. "k..wa, k..wa!" Nasi tam byli i niestety nie błysnęli :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja całkowita przy dużych powierzchniach zmęczenie buławowego ma duże znaczenie. przytrzyma te kilkanaście sekund dłużej i mamy rozwalone szalunki fakt punktowo, ale kubik betonu nawet . Ale betony lekkie typu perlitobeton czy pianobeton to znacznie łatwiej zresztą i dodatki do betonu dużo dają. I wibracja nie jest potrzebna . No chyba że bunkier i uziarnienie powyżej 5 cm. Tylko koszty . Nie lepiej bloczki Ytonga? To to samo tylko zastygły i szalunki odpadają przy parterowcu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...