Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa w modernizowanym domu


JacekRze

Recommended Posts

wracając do zużycia prądu na CWU - znalazłem taki wzór:

Q = p (gęstość wody = 998kg) * Cw (ciepło właściwe wody = 4,2kJ/kg) * V (objętość zużytej ciepłej wody - u mnie około 120l dziennie) * (Tw - Tz) temperatura w bojlerze - temperatura zasilania

czy jest on poprawny? bo on by mi tłumaczył moje zużycie prądu:

Q = 998 * 4,2 * 120 * (45-8 ) = 18,6 kWh ciepła; przy cop=3 wychodzi 6,2kWh prądu - takie miałem zużycie dzienne za kwiecień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 592
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

wracając do zużycia prądu na CWU - znalazłem taki wzór:

 

Tu masz kalkulator :

 

https://pl.galanshop.eu/electricity-calculator

 

Patrząc u mnie dziś.

 

22 stopnie temp startowa , 46 stopni temp końcowa , zbiornik 300L.

 

Gdyby było grzane COP1 (grzałką) wyniosło by mnie to 8,37kWh

 

Pompa pobrała 1,89kWh czyli COP=4,42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze widzę na wykresie, że te 300l wody Twoja PC podgrzała o +24 stopnie w 40minut?

 

Nie dowiesz się, ile wody i o ile podgrzała PC. Bo następuje rozwarstwienie - na dole masz z 9*, a na na górze różnie, w zależności jak wystygła i jak się wymieszała.

Jak masz opomiarowane zużycie, to możesz szacować, ile ogrzałeś dodając do tego zużycia szacowane straty postojowe zasobnika i cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dowiesz się, ile wody i o ile podgrzała PC. Bo następuje rozwarstwienie - na dole masz z 9*, a na na górze różnie, w zależności jak wystygła i jak się wymieszała.

Jak masz opomiarowane zużycie, to możesz szacować, ile ogrzałeś dodając do tego zużycia szacowane straty postojowe zasobnika i cyrkulacji.

 

Do pomp ciepła zbiorniki mają spore wężownice grzewcze. Mój zbiornik 300L ma wężownicę 3,4m2. Taka wężownica potrafi odebrać nawet i kilkanaście KW energii.

Podczas grzania wody ciepło jest więc równomiernie przekazywane na cały zbiornik.

 

To nie jakiś malutki zbiorniczek z malutką grzałką , umieszczoną gdzieś na 1/3 wysokości zbiornika. Tam faktycznie rozwarstwienie temperatur jest bardzo duże.

 

Czujnik pompy jest umieszczony na dole zbiornika i pompa tak długo grzeje aż na tym czujniku będzie taka temperatura jaką ustawimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jakiś malutki zbiorniczek z malutką grzałką , umieszczoną gdzieś na 1/3 wysokości zbiornika. Tam faktycznie rozwarstwienie temperatur jest bardzo duże.

 

Chcesz powiedzieć, że masz w całym zbiorniku tę samą temperaturę?

Zimna woda wpadająca dołem w miejsce zużytej gorącej miesza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem jeszcze symulator PC na stronie stiebla - CO się zgadza, z tym co mi pokazuje pompa, a CWU już nie - według symulatora, powinno być tak jak u większości z Was - prąd średnio 2-2,2kWh i ciepło około 6-7kWh. w takim razie jest błąd w oprogramowaniu i źle zlicza i wyświetla, lub coś nie tak z PC. od jutra będę reklamował - zobaczymy, co się uda zrobić. tak czy siak, na pewno założę podlicznik - żałuję tylko, że od razu tego nie zrobiłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem jeszcze symulator PC na stronie stiebla - CO się zgadza, z tym co mi pokazuje pompa, a CWU już nie - według symulatora, powinno być tak jak u większości z Was - prąd średnio 2-2,2kWh i ciepło około 6-7kWh. w takim razie jest błąd w oprogramowaniu i źle zlicza i wyświetla, lub coś nie tak z PC. od jutra będę reklamował - zobaczymy, co się uda zrobić. tak czy siak, na pewno założę podlicznik - żałuję tylko, że od razu tego nie zrobiłem.

 

Prawda jest taka że jak chcesz wiedzieć ile pompa zużywa energii to tylko podlicznik.

To co wbudowane w pompę już wielokrotnie pokazało że mocno mija się z prawdą i bardzo często nie ma co tego traktować co pokazuje poważnie.

 

Jak źle zlicza to nie jest to żaden licznik , tak samo jak nie jest ten co w Panasonicu , tylko aplikacja która coś tam za pomocą jakiegoś algorytmu zlicza i te wyniki są w większości obarczone błędem od małego po olbrzymi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir007 - widzę, że korzystasz z pvmonitor.pl - sam to "spinałeś" i konfigurowałeś? jesteś z tego zadowolony? wygląda fajnie, szukałem podliczników, znalazłem info, że można to ładnie wszystko razem zebrać z produkcją z PV, poczytałem właśnie na ich stronie jak to wygląda i jak to się robi. nie planowałem aż tyle na to wydawać, ale jak teraz i tak mam zakładać podlicznik po PC, to może się zdecyduję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir007 - widzę, że korzystasz z pvmonitor.pl - sam to "spinałeś" i konfigurowałeś? jesteś z tego zadowolony? wygląda fajnie, szukałem podliczników, znalazłem info, że można to ładnie wszystko razem zebrać z produkcją z PV, poczytałem właśnie na ich stronie jak to wygląda i jak to się robi. nie planowałem aż tyle na to wydawać, ale jak teraz i tak mam zakładać podlicznik po PC, to może się zdecyduję.

 

Skomplikowane to nie jest i każdy powinien dać radę :)

Instrukcja jest i jest wszystko opisane co należy zrobić.

 

Sam robiłem bo stwierdziłem że jak mam już podlicznik to fajnie będzie widać jak pompa pracuje , ile zużywa na bieżąco energii , czy taktuje , jak długo pracuje i itd.

Dodatkowo można podłączyć też czujniki temperatur i np. sobie mierzyć na bieżąco np. temperaturę zasilania CO , powrotu CO , temp wody CWU , temp zewnętrzną , wewnętrzną i wiele innych ...

Ja mam tylko jeden czujnik temperatury (zewnętrzny).

 

A w przyszłości jak dojdzie kiedyś fotowoltaika to też bramka też się przyda :)

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

wiata stoi, druga instalacja na dachu - w sumie mam teraz 9,81kWp.

 

ponad tydzień temu wyłączyłem już CO, teraz CWU dziennie pochłania mi dziennie średnio 2,2kWh - według wskazań PC. może uda się w sobotę zamontować w końcu podlicznik + moduł do odczytu danych z tego podlicznika i inwertera, więc będzie już czytelnie i prawdziwie.

 

teraz największy ból głowy, to co zrobią nasi "dobrodzieje" z przepisami w sprawie PV, no i rosnące ceny prądu - podobno ostatni miesiąc to wzrost cen o około +75% - kosmos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiata stoi, druga instalacja na dachu - w sumie mam teraz 9,81kWp.

 

ponad tydzień temu wyłączyłem już CO, teraz CWU dziennie pochłania mi dziennie średnio 2,2kWh - według wskazań PC. może uda się w sobotę zamontować w końcu podlicznik + moduł do odczytu danych z tego podlicznika i inwertera, więc będzie już czytelnie i prawdziwie.

 

teraz największy ból głowy, to co zrobią nasi "dobrodzieje" z przepisami w sprawie PV, no i rosnące ceny prądu - podobno ostatni miesiąc to wzrost cen o około +75% - kosmos.

 

Śledzę temat prosumenta na trzech portalach branżowych.

Wygląda, że prosumenci którzy zamontują PV jeszcze w tym roku 2021 - mają gwarantowane warunki rozliczeń z opustem 1:0,8 przez kolejne 15 lat.

 

Nowe warunki mają wejść od stycznia 2022r. Już podliczyli, że na nowych rozliczeniach przeciętny "prosument" straci 1'000 zł rocznie, w stosunku do obecnego systemu opustów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę temat prosumenta na trzech portalach branżowych.

Wygląda, że prosumenci którzy zamontują PV jeszcze w tym roku 2021 - mają gwarantowane warunki rozliczeń z opustem 1:0,8 przez kolejne 15 lat.

 

Nowe warunki mają wejść od stycznia 2022r. Już podliczyli, że na nowych rozliczeniach przeciętny "prosument" straci 1'000 zł rocznie, w stosunku do obecnego systemu opustów.

 

Wątpie aby to przeszło , że jedni będą mieli lepsze warunki przez 15 lat a reszta będzie miała inne warunki , bo było by to nierówne traktowanie konsumenta i od razu mogło by zostać zaskarżone ...

 

Zapewne jak już wszyscy będą mieli takie warunki od 2022r i tyle ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też widziałem te same wiadomości co Marco - to by było mniejsze zło, bo przynajmniej część osób by na tym wyszła według swoich założeń decydując się na założenie PV, czy tak jak w moim przypadku PV i PC.

 

jeżeli nowe przepisy by obowiązywały tylko dla nowych prosumentów, to każdy by sobie to policzył i podjął decyzję świadomie.

 

ogólnie masakra, ale właściwie można się było spodziewać, że jak będzie nam za dobrze, to ktoś się tym "zajmie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to masz dane z podlicznika czy z pompy? u mnie pompa przekłamuje - jak założę podlicznik (powinno się udać w ciągu tygodnia) to się w końcu dowiem jak bardzo.

jeszcze na początku maja średnio mi wychodziło około 5-6kWh, teraz, po wyłączeniu CO, PC za ostatnie kilka dni pokazuje mi średnio 2,2kWh/dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpie aby to przeszło , że jedni będą mieli lepsze warunki przez 15 lat a reszta będzie miała inne warunki , bo było by to nierówne traktowanie konsumenta i od razu mogło by zostać zaskarżone ...

 

Zapewne jak już wszyscy będą mieli takie warunki od 2022r i tyle ..

 

Na logikę, to operatorzy by tak chcieli.

Ale w prawie jest taki obowiązek, że prawo nie działa WSTECZ.

I to nie ma podstaw prawnych do zaskarżenia, bo klient podejmował decyzję montażu PV przy określonym stanie prawnym, obowiązującym w dniu zakupu PV.

Może się mylę, ale myślę że Nawet dzisiaj masz prosumentów z ostatnich może trzech lat i masz "producentów", którzy swoje PV montowali 5 lub 7 lat temu. Od "producentów" operator odkupuje energię. Takie przepisy obowiązywały te 5-7 lat temu.

 

Czyli ci co zamontowali w latach 2019-2021 przy określonych warunkach prawnych.

Nie mogą na siłę być zmuszeni do zmiany warunków na te mniej korzystne dla prosumenta.

Dlatego już teraz jest mowa, że prosument od stycznia 2022r. będzie mógł wybrać między starymi, a nowymi warunkami.

Ci niezorientowani być może się skuszą na rozliczenie 1:1, bez kalkulacji reszty opłat.

 

Z tym, że projekty i pomysły są różne.

2 tygodnie wcześniej pisali, że poseł Emilewicz zgłosiła projekt rozliczeń 1:1 ale z płaceniem opłat zmiennych.

Teraz znowu piszą o odkupowaniu kWh przez operatora. Ale z marżą operatora, czyli operator odkupuje po cenach hurtowych (może 0,35 zł), a tobie na powrót już sprzedaje po cenie rynkowej (0,65 zł).

 

Tu jest coś nowego w tym temacie:

https://globenergia.pl/koniec-opustow-branza-apeluje-o-czas/

 

 

Robią zamęt by wyhamować przyrost nowych instalacji PV.

A w Niemczech właśnie planują prawo, że nowo budowane domy muszą posiadać instalację PV. Oraz domy z remontem konstrukcji dachu, też mają dokładać instalacje PV.

https://globenergia.pl/niemcy-wprowadza-obowiazek-montazu-paneli-pv-na-nowych-budynkach/

 

 

laparia

Teraz w ciepłe dni PC mocno przekłamuje. U mnie chyba jest coś źle w sterowaniu ustawione. Grzałka w hydroboksie ma zezwolenie (bezpiecznik uruchomiony), grzałki w bojlerze jeszcze nie mam - a są dni gorące, gdy słońce grzeje w czujnik przy kompresorze, że PC pokazuje 14 kWh wyprodukowanego ciepła na bojler i 14 kWh zużytego prądu, a woda w tym czasie podgrzana tylko o 2 lub 3°C.

Gdy sprawdzam licznik, to albo nic prądu nie pobrała, albo zmieściła się poniżej 2 kWh.

Kompresor mam od południa i rano słońce daje z boku w czujnik temp.

2 dni temu przywiązałem deskę by dała cień na czujnik temp. i przygotowuję stałe zadaszenie nad PC.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...