Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, dzisiaj firma, która będzie nam wykonywać dach z wiązarów, zaproponowała nam wykonanie paneli szczytowych zamiast murowania trójkątów. Przyznam, że bardzo kusi nas to rozwiązanie, zwłaszcza że murujemy z mężem sami z ytonga i byłoby bardzo wygodnie, gdybyśmy mogli zakończyć na wieńcu, w dodatku obawiamy się, że ytong przy docince i montażu dachu może się kruszyć.

 

Ktoś stosował takie panele albo może powiedzieć o nich coś mądrego? Nie chcemy niczego zepsuć, ale zaczęło nam się to wydawać całkiem niezłą opcją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napisz coś więcej co masz na myśli pisząc panele zamiast ściany szczytowej. Z czego te panele jak zrobione, bo jak się odnieść do tego postu?

 

Gazobeton fajnie się docina i nie kruszy można z niego wycinać co chcesz.

 

Firma nazywa to panelami szczytowymi, są to deski obite płytą OSB. Poddasze jest nieużytkowe i nieogrzewane, na górze będzie tylko rekuperator i miejsce na jakieś klamoty. Samo docinanie może nie przeraża nas tak bardzo jak murowanie tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szkieletowe szczytówki i nie mam zastrzeżeń użytkowych. Ostatecznie nie zamówiłem ich z wiązarami, tylko zrobiłem sam.

Trzeba wziąć jedną sprawę pod uwagę. Przy Ytongu mielibyście jedną płaszczyznę ściany parteru i szczytówki do ocieplenia styropianem. Ale właściwie po co ocieplać szczytówkę, jak nie ocieplacie połaci dachu?

 

Widziałem opcje z wysuwem, czyli ściana szczytowa była wysunięta ze 20 cm poza lico ściany parteru i po dodaniu styropianu była jedna płaszczyzna. U siebie zrobiłem inaczej - mam uskok, czyli ściana szczytowa na wieńcu obita drewnem jest cofnięta względem ściany parteru, a nad styropianem jest blaszany daszek. Podobne rozwiązanie pojawia się w starych domach w okolicy, zatem stylistycznie nie odstaje. Ale nie każdemu to się będzie podobać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szkieletowych szczytówkach robimy z zewnątrz np. elewację wentylowaną. Przy ociepleniu ścian parteru styropianem 20 cm ściana szczytowa może mieć taki przekrój: szalówka drewniana, łaty drewniane z pustką wentylacyjną 3 cm, wiatroizolacja, ruszt wsporczy z łat i kontrłat w nim wełna 2x7,5 cm, płyta MFP 22 mm, szkielet z wełną, płyta MFP 22 mm, łaty 2,5x5, paroizolacja, płyta GKF lub coś innego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam po prostu ścianę szkieletową z płyt OSB, poddasze nieużytkowe i nieogrzewane. Fakt że bez sensu na to pchać styropian, ale jak zamawiałem wiązary to wyciągniecie tego szkieletu także kosztowało, więc uznałem ze jeden czort niech będzie na równo - i tutaj na etapie projektu wzięli pod uwagę odległość od lica muru na płyte osb, tak że płyta praktycznie licuje się z murem i nie ma problemu.

 

Płytami obkładałem już sam. Nie miałem ochoty targać bloczków na górę żeby murować szczyty. Obłożenie zajęło jeden dzień w dwie osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...