Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszczacz powietrza przy rekuperacji


Tanarro

Recommended Posts

Zwykle w rekuperatorach stosuje się filtry G4, które oprócz much komarów i widocznych zanieczyszczeń nic więcej nie filtrują. To oznacza, że wszystkie pyły PM masz w domu. Aby zmniejszyć ich % w domu w stosunku do tego co jest na zewnątrz, trzeba stosować filtry F7 do F9 i to o dużej powierzchni, kieszeniowe. Ja zastosowałem filtry, patrz jest to opisane w tym wątku i mam na nawiewie PMów 0%, nawet przy mocnym zapyleniu. Filtry te wymieniam raz na rok w czerwcu i mam spokój przez cały rok a może i dłużej by "wytrzymywały". Oczyszczacz powietrza to taki półśrodek, jak nie można zastosować innych skutecznych rozwiązań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle w rekuperatorach stosuje się filtry G4, które oprócz much komarów i widocznych zanieczyszczeń nic więcej nie filtrują.

 

 

Od 1 września do 5 października 2019 tak się zabrudziły (ten harmonijkowy M5 ciągle nie wymieniony - trochę pokancerowany od czujnika, który w niego wciskałem):

 

attachment.php?attachmentid=436249

 

[...]

 

Na deser G4 po sezonie letnim spędzonym w klimie w mieszkaniu z wentylacją grawitacyjną za fabryczną "siateczką". Używane niewiele, bo w starym mieszkaniu w którym trochę bywamy i klimy zdarzało się używać do chłodzenia w upały.

 

attachment.php?attachmentid=436251

 

Te "płaskie" to G4 właśnie (dokładałem przed fabrycznymi). Te harmonijkowe to fabryczne M5 z mojego reku. Te bardziej czarne filtrowały powietrze z zewnątrz. Te szare - wewnętrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Standardowe filtry w reku niewiele wnoszą do pyłów.

2. Im drobniejsze pyły, tym większa szkodliwość. Im mniej pyłów tym lepiej – nie ma zdrowej dawki.

3. Im wyższa klasa filtracji tym skuteczniejsza filtracja drobniejszych pyłów (https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_powietrza_(technika)).

4. Oczyszczacze mają filtry HEPA. Mają też duży przepływ – na max wielokrotnie większy niż wentylacja. Filtrują powietrze wewnętrzne. Pyły dostają się do domu też poza systemem wentylacji np. przez nieszczelności.

5. Mam filtr F7 - niecały m2 na wlocie powietrza do domu (bez reku) i 2 oczyszczacze HEPA: w salonie i sypialni.

Oczyszczacze włączają się gdy PM 2,5 przekroczy 15 ppm przez kilka minut w nocy (sypialnia) albo 10 ppm w dzień, gdy ktoś jest w domu. Wyłączają się przy 5 ppm. Mam czyste powietrze w okolicy ale przy M5 2 razy włączyły się latem. W sezonie grzewczym okazjonalnie pracują...

Akurat wczoraj wygrzewałem dom kominkiem i nie otworzyłem okna przy dokładaniu drewna (rzadko palę, tylko uschiętymi drzewami z własnego lasu). PM2,5 skoczyło w sypialni do 239 ppm i rozeszły się po całym domu mimo że nie widziałem dymu buchającego do salonu!!!

Podsumowując: warto…. Nawet jeden w salonie.

Screenshot_20201030-105601.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wczoraj wygrzewałem dom kominkiem i nie otworzyłem okna przy dokładaniu drewna (rzadko palę, tylko uschiętymi drzewami z własnego lasu). PM2,5 skoczyło w sypialni do 239 ppm i rozeszły się po całym domu mimo że nie widziałem dymu buchającego do salonu!!!

 

Dalej nic z tym ciągiem wstecznym nie zrobiłeś?

Ryzykant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Heh... jak otwieram okno przy dokładaniu drewna pm stabilne. Mam dziurawy model kominka (Dovre 2180), ale po uszczelnieniu jest oki. Przy WM masz nadciśnienie w salonie, ja muszę otworzyć okno na 1 minutę. To przewaga WM. Ale mogę, te 3 razy w roku, okno otworzyć. Wczoraj nie zrobiłem tego. Błąd. Ciąg wsteczny w rozgrzanym kominie ? Nie trolluj. Ta manipulacja ad personam nic nie wnosi do wątku... Odnieś się do argumentów...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 6 months później...

Odkopuję temat.

 

Zastanawiam się czy taki oczyszczacz nie działa tylko w swojej bliskiej okolicy (wokół urządzenia), czy któś (posiadacz) mógłby to sprawdzić, np:

 

- umieścić urządzenie w jednym końcu pomieszczenia (powiedzmy z metr-dwa od ściany),

- uruchomić na chwilę i odczytać (zakładam że urzędzenie ma czujnik) poziom zanieczyszczenia,

- wyłączyć, umieścić w przeciwnym końcu pomieszczenia, uruchomić,

- odczekać aż powietrze zostanie oczyszczone, wyłączyć,

- przenieść z powrotem w pierwsze miejsce, uruchomić i zobaczyć/odczytać czy tam też powietrze zostało oczyszczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- odczekać aż powietrze zostanie oczyszczone, wyłączyć,

 

Przy rekuperacji z M5 (lub lepiej) nie ma co oczyszczać. No, chyba że akurat coś smażysz czy w inny sposób produkujesz PMy - ale to też bez sensu oczyszczać - trzeba wyciągnąć rekuperacją.

Przy rekuperacji nie ma sensu oczyszczanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rekuperacji z M5 (lub lepiej) nie ma co oczyszczać. No, chyba że akurat coś smażysz czy w inny sposób produkujesz PMy - ale to też bez sensu oczyszczać - trzeba wyciągnąć rekuperacją.

Przy rekuperacji nie ma sensu oczyszczanie.

 

Pytanie dotyczy mieszkania bez WM, także prośba/pytanie aktualne.

 

EDIT: faktycznie, ten temat średnio pasuje, zakładam nowy:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?381815-Skuteczność-działanie-oczyszczacza-powietrza

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Przy rekuperacji z M5 (lub lepiej) nie ma co oczyszczać. No, chyba że akurat coś smażysz czy w inny sposób produkujesz PMy - ale to też bez sensu oczyszczać - trzeba wyciągnąć rekuperacją.

Przy rekuperacji nie ma sensu oczyszczanie.

Przy M5 dla pyłów 0,4 um jest ok. 50 % skuteczności (źródło w #5). Dodatkowo trochę powietrza poza systemem wentylacji/filtracji przez podciśnienie w pomieszczeniach z wyciągami i mieszanie się powietrza/otwieranie drzwi. Niech razem będzie optymistycznie 30-40% skuteczności.

Przy oczyszczaczu HEPA skuteczność filtracji w domu/pomieszczeniu to

100% * (1-e^(-krotność przepływu przez filtr/kubatura)) gdy filtr nie jest blisko źródła zanieczyszczeń.

Jeśli bliżej (okno czy wlot nawiewu, to więcej).

Przy filtracji jak 1 kubatura/h to 63%, przy 2x większej to 86%, 3x większej - 95%, 6x większej - 99,778%.

Są oczyszczacze z czujnikami ppm, które same regulują wydajność.

Przez zanieczyszczenia powietrza umiera w PL 20x więcej ludzi niż w wypadkach samochodowych i 2x więcej niż w wyniku powikłań cukrzycy, trochę mniej niż w wyniku palenia tytoniu...

@Kaizen... to jakbyś napisał, że palenie nie szkodzi, jazda po pijaku bez pasów jest bezpieczna i piramida żywieniowa wg WHO to bzdura... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaizen... to jakbyś napisał, że palenie nie szkodzi, jazda po pijaku bez pasów jest bezpieczna i piramida żywieniowa wg WHO to bzdura... ;)

 

Teoretyzuj sobie, jak nie przeczytałeś #9. Wskazania oczyszczacza przy rekuperacji 1 (chyba, że produkowałem czynnie - np. smażąc coś) u rodziców po przerwie w działaniu oczyszczacza grube dziesiątki jak nie ponad 100 (w jego własnej skali).

Przy rekuperacji drzwiami wpada niewiele - bo nie ma zauważalnego podciśnienia wewnątrz domu (w przeciwieństwie do WG).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy M5 dla pyłów 0,4 um jest ok. 50 % skuteczności (źródło w #5). Dodatkowo trochę powietrza poza systemem wentylacji/filtracji przez podciśnienie w pomieszczeniach z wyciągami i mieszanie się powietrza/otwieranie drzwi. Niech razem będzie optymistycznie 30-40% skuteczności.

Przy oczyszczaczu HEPA skuteczność filtracji w domu/pomieszczeniu to

100% * (1-e^(-krotność przepływu przez filtr/kubatura)) gdy filtr nie jest blisko źródła zanieczyszczeń.

Jeśli bliżej (okno czy wlot nawiewu, to więcej).

Przy filtracji jak 1 kubatura/h to 63%, przy 2x większej to 86%, 3x większej - 95%, 6x większej - 99,778%.

Są oczyszczacze z czujnikami ppm, które same regulują wydajność.

Przez zanieczyszczenia powietrza umiera w PL 20x więcej ludzi niż w wypadkach samochodowych i 2x więcej niż w wyniku powikłań cukrzycy, trochę mniej niż w wyniku palenia tytoniu...

@Kaizen... to jakbyś napisał, że palenie nie szkodzi, jazda po pijaku bez pasów jest bezpieczna i piramida żywieniowa wg WHO to bzdura... ;)

 

Mam podobne spostrzeżenia. Przy m5 skutecznośc filtracji była tragiczna. Więc nie bardzo rozumiem, jakim cudem nie ma czego oczyszczać.

267465487_4865762790122504_5203762044587594911_n.jpg

 

Sprawność jest liczona z uśrednionych wartości z kilku minut, a to dane po wyjęciu F8 z nawiewu. Jak widać, większośc syfu leci dalej.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne spostrzeżenia. Przy m5 skutecznośc filtracji była tragiczna.

 

Bez oczyszczacza

 

attachment.php?attachmentid=439710

 

U Ciebie obstawiam działanie nawilżacza:

 

PM PMowi nie równy. U mnie chodzi generator masakrycznej ilości PMów (a nawet TVOCów i HCHO) - i się z tego cieszę ;)

 

Tak wygląda sytuacje w momencie odpalenia "generatora PMów":

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=425434]

 

A tak po odpaleniu:

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=425435]

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz nawilżacz i czujnik, ale mój jest niewrażliwy na nawilżacz.

Nawilżacz ultradźwiękowy Kaizen'a wytwarza mgłę wodną więc czujnik postawiony w pobliżu będzie wariował.

Twój - ewaporacyjny nie generuje nic bo odparowanie wody zachodzi wyłącznie w samym nawilżaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...