Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt instalacji elektrycznej do oceny


Recommended Posts

Witam. Będę wykańczał ostatnie piętro w budynku trój kondygnacyjnym, stosunkowo nowym bo zamieszkałym od 10lat. Ostatnia kondygnacja, powierzchnia około 130m2, nigdy nie zamieszkała, nie wykończona (ściany/brak sufitu). Z racji braku tynku i 'otwartej' instalacji elektrycznej oraz zobaczeniu jej stanu chciałbym wykonać ją od nowa(kable w pojedynczej izolacji w peszlach, wszystkie gniazdka na jednym obwodzie, przekrój 1,5mm2 wszędzie). Tak więc ostatnie 4popołudnia siedziałem i robiłem sobie projekt instalacji. Chciałbym, żeby poddać go ocenie i weryfikacji.

Plan zakłada podciągniecie z rodzielnicy na dole (do całego domu) przewodu 5x6mm2 i wykonanie nowej rozdzielni na ostatniej kodygnacji z osobną instalacją.W W obwodach gniazdkowych przewody będę chciał ciągnąć w peszlach, przytwierdzone do jętek (w warstwie wełny docelowej) i schodzić pionowo w dół w miejscach gniazdek. Oświetlenie w starych bruzdach po poprzedniej instalacji. W każdym obwodzie oszacowałem maksymalną moc jaką myślę, że będzie używana. Grzałka do bojlera jest zaznaczona na czerwono z racji tego, że jest to plan na przyszłość, gdy pojawi się ewentualna fotowoltaika. Załączona jest również lista materiałowa z komponentami jakie chciałbym użyć. Zastanawiam się nad dwiema rzeczami:

-czy do płyty indukcyjnej użyć wyłącznika nadprądowy o charakterystyce B czy C?

-czy warto zastosować wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadmiarowo-prądowym kombinowane w obwodach z klimatyzacją?

 

Dodam, że nie jestem elektrykiem, robiłem to ostatnie 4popołudnia, więc liczę na konstruktywną krytykę.

 

https://pdfhost.io/v/.6YE29a5H_projekt_do_ocenenianiapdf.pdf

 

Pozdrawiam,

rzuczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicówka trzyfazowa do obwodów jednofazowych to błąd. Podyskutować można nad trzyfazową do płyty indukcyjnej, która zazwyczaj działa na dwóch fazach - ale nie na napięciu międzyfazowym i jest tak naprawdę dwoma urządzeniami jednofazowymi w jednej obudowie.

 

Jedna różnicówka na wszystkie obwody jednofazowe? Jak gdzieś będzie awaria, to ciemność na całej kondygnacji i wyłączona lodówka?

 

Skoro to trzecia kondygnacja, to zasilanie i uziom nie wchodzi od góry? To czemu rozłącznik i SPD na górze? Żeby kabelki w razie przepięcia indukowały prądy po całej rozdzielnicy?

 

W głównej rozdzielnicy nie ma SPD?

 

Pewny jesteś, że w bojlerze będzie grzałka trzyfazowa? Bo jak dasz B10 to 3kW nie pociągniesz z jednej fazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jedna różnicówka na wszystkie obwody jednofazowe? Jak gdzieś będzie awaria, to ciemność na całej kondygnacji i wyłączona lodówka?

 

 

Faktycznie, tutaj ma Pan rację. Czy dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie RCD 1F dla 6 obwodów (oświetlenie + gniazdka) oraz trzech wyłączników różnicowo-nadprądowych (kombinowanych) dla obwodów z klimatyzacjami i rekuperacją (x2) + łazienka (urządzenia/miejsca mokre) ?

 

 

Skoro to trzecia kondygnacja, to zasilanie i uziom nie wchodzi od góry? To czemu rozłącznik i SPD na górze? Żeby kabelki w razie przepięcia indukowały prądy po całej rozdzielnicy?

 

Będę dopiero ciągnął w kanale elektroinstalacyjnym po elewacji 5x6mm2. Chce się wpiąć przed rozdzielnice. W głównej nie ma prawie nic, jest jedno RCD na cały dom (360m2) 1bezpiecznik trójfazowy na gniazdka w garażu i 6 bezpieczników (po 2 obwody na piętro oświetlenie i gniazdka). Uciekam od tego i robię jakby drugą osobną instalację.

 

Pewny jesteś, że w bojlerze będzie grzałka trzyfazowa? Bo jak dasz B10 to 3kW nie pociągniesz z jednej fazy.

 

Pewny

Edytowane przez rzuczek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, a dlaczego piszesz o przewodach w pojedynczej izolacji umieszczonych w peszlu, a w projekcie masz przewody YDY? To nie jest to samo. Przewody pojedyncze np DY posiadają izolację pojedynczą określaną jako podstawową. Umieszcza się je w peszlu tak by zapewnić im izolacje dodatkową. Twoje przewody YDY już posiadają izolację podstawową i dodatkową. Osobiście nie montowałbym przewodów do jętek, nawet w peszlu. Dawniej mocując urządzenie elektryczne do drewna trzeba było podkładać kawałek metalowej blachy tak by zabezpieczyć drewno przed skutkami zwarć, a tym samym i pożarem. Jak już to przewód umocować na uchwytach dystansowych lub w korycie zapewniających odstęp od jętki. Osobiście ja bym przewody schował w posadzkę lub w kolejną bruzdę. Każdy obwód musi być zabezpieczony wyłącznikiem RCD . Wyłączniki nadprądowe instalujesz za wyłącznikiem RCD. Do zasilenia płyty wystarczy wyłącznik z charakterystyką typu "B". Jeżeli chodzi o fotovoltaike to nie jestem pewny, ale np w przypadku agregatów prądotwórczych trzeba z operatorem uzgodnić tzw. instrukcję współpracy. Chodzi o to żeby przy planowanym wyłączeniu prądu przez operatora nie podać napięcia na sieć. Dokładnie określa się to w warunkach przyłączeniowych. Najlepiej poprowadzić osobny przewód od instalacji paneli do rozdzielnicy głównej budynku i połączyć go zgodnie z warunkami wydanymi przez operatora (np bezpośrednio pod wlz.). Na tym forum jest dział poświęcony fotovoltaice więc tam pewnie mógłbyś podpytać ludzi, którzy już się przyłączali z fv do sieci.

 

Ps. jest jeszcze coś takiego jak instrukcja ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnej. Może tam znajdziesz jak należy się przyłączać z fv do sieci, a tym samy jak przygotować instalacje w domu.

Edytowane przez Sebixx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały ten projekt ma tyle błędów, że nie warto go poprawiać. Np bojler 5 kW ? Domowy ma max 2 kW. Płyta 8 kW, nie - max 7,4 kW, aby nie przekroczyć dopuszczalnego prądu 16 A itd.

Autorze tematu jak również inni forumowicze zadający pytania - nie rozwiązujcie sami i/lub z pomocą forum swoich problemów z elektryką. Szkoda Wam pieniędzy na fachowca czy chcecie być bohaterami domu ? Na forum otrzymujecie "porady" np od fanatyka norm, który dopiero niedawno zorientował się, że RCD już od 2017 r jest wymagane w całym mieszkaniu. Inny wypisuje bzdety o instalacji przewodów na drewnie i i współpracy systemu PV z instalacją. Nie wie, że inwerter ( w systemie on-grid) wyłącza się samoczynnie w przypadku braku zasilania z sieci. Zresztą używa określenia fv zamiast ogólnoeuropejskiego PV co świadczy o zupełnej jego niewiedzy w tym temacie.

Masz problem z elektryką - zaproś Fachowca. Zapytaj się o jego wykształcenie, doświadczenie, narzędzia, itp oraz o cennik - jak za niski to zrezygnuj. Sprawdź gdzie mieszka - jak w kamienicy lub w bloku to zapewne jego wyobraźnia o instalacjach ogranicza się do 10 gniazdek, bo tyle ma w swoim mieszkaniu, więc pomyśl czy on dobrze wykona rozbudowaną instalację elektryczną i teletechniczną w domku. Uwaga - uprawnienia "sepowskie" nie są żadną gwarancją umiejętności w zakresie elektroinstalacji. To tak w wielkim skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak, autorze - zaproś niejakiego domsat, on Ci wyłuszczy wszystko zgodnie z wiedzą i doświadczeniem.

Na forum otrzymujecie "porady" np od fanatyka norm, który dopiero niedawno zorientował się, że RCD już od 2017 r jest wymagane w całym mieszkaniu.
Kolejna brednia niedouczonego elepstryka, który nie rozróżnia układów sieciowych i wymogów z tym związanych. Pytanie - to od kiedy RCD jest wymagane w TT?

 

PS. No i to by było na tyle "dyskusji" z wykształconym :D

Edytowane przez elpapiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np bojler 5 kW ? Domowy ma max 2 kW.

 

No popatrz - a ja w domowym 100l bojlerze mam 3kW i to dwie takie grzałki. Trójfazową nie wiem czy jakąś znajdziesz 2kW - zaczynają się od 3kW. 3kW to IMO minimum w zasobniku.

 

Płyta 8 kW, nie - max 7,4 kW, aby nie przekroczyć dopuszczalnego prądu 16 A itd.

 

Whirlpool ACM 795BA ma ponad 10kW mocy.

 

nie rozwiązujcie sami i/lub z pomocą forum swoich problemów z elektryką. Szkoda Wam pieniędzy na fachowca czy chcecie być bohaterami domu ?

 

Chyba jesteś elektrykiem. Poziom Twojej wiedzy pasuje do tych, z którymi miałem do czynienia. Niestety - nędza i tragedia. Jedynie na pomiary nie ma wyjścia - bo bez sensu narzędzia kupować. Ale jak dotąd raz zdarzył taki, co sprawdził wszystkie gniazdka (każde w zestawie kilkugniazdkowym) - i znalazł jedno gniazdko, gdzie przewód ochronny nie był podłączony (robota innego elektryka, który po remoncie instalacji w mieszkaniu też zrobił pomiary, bo SM wymagała i wg tych pomiarów ideolo, potem mierzył inny i dopiero kolejny pomiar znalazł to gniazdko - prawie 10 lat nie wiedziałem, że nie mam w jednym gniazdku ochrony). A reszta nie tylko po jednym punkcie z każdego obwodu sprawdza i do widzenia.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście prawie natychmiast odezwali się dyżurni. Sobotę spędzają klepiąc w klawiaturę, żal mi Was.

Elpapiotr – chciałeś mnie obrazić, sorry ale tak wysoko to nie podskoczysz.

Kaizen – Twoje przykłady są wyjątkami. Ta płyta ma rzeczywiście ponad 10 kW, ale jest 3 fazowa ( czy wiesz co to są 3 fazy ? ) i prąd jest oczywiście nie większy niż 16 A. – mądralo internetowy. Co do elektryka to miałeś kontakt z fahofcem, bo pewnie nie było Cię stać na Fachowca. Sam też przez 10 lat nie potrafiłeś sprawdzić swojego gniazdka, co można wykonać bez żadnych specjalistycznych mierników. Wstyd rekordzisto forum.

Odnośnie rad, które autor tematu otrzymał na Elektrodzie, to wcale nie wiele Mu pomogą. I tu dygresja – swego czasu na pewnej imprezie byłem świadkiem jak do znajomego mecenasa podszedł jakiś wcześniej nieznany mu gość:

„O panie mecenasie jak dobrze że spotykam pana, bo mam taki problem…. „

Mecenas przerwał:

„ Tu jest moja wizytówka i zapraszam w poniedziałek do kancelarii to omówimy problem”

Zrozumieliście, bo ten opornik7 z Elektrody to pewnie nie wie o co chodzi.

Obojętnie co odpiszecie to ja informuję, że nie wchodzę w żadne dyskusje, bo szkoda mi na to czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście prawie natychmiast odezwali się dyżurni. Sobotę spędzają klepiąc w klawiaturę, żal mi Was.

 

Dlaczego Ci żal, że robimy to, co nam sprawia przyjemność?

 

Kaizen – Twoje przykłady są wyjątkami. Ta płyta ma rzeczywiście ponad 10 kW, ale jest 3 fazowa ( czy wiesz co to są 3 fazy ? )

 

Wyjątkiem to jest bojler 2kW. Rozwiązanie dla masochistów.

Czemu nie robić instalacji pod maksymalne obciążenie, skoro różnica w kosztach znikoma, żeby nie powiedzieć żadna?

 

Co do elektryka to miałeś kontakt z fahofcem, bo pewnie nie było Cię stać na Fachowca.

 

Przez budowę przewinęło mi się czterech. Jeden lepszy od drugiego i żaden nie odstawał ani ceną, ani wiedzą znacząco od pozostałych. Wcześniej z wieloma miałem do czynienia remontując dwa mieszkania i zarządzając wspólnotą mieszkaniową. Żaden, jak go pytałem nie potrafił odpowiedzieć, dlaczego niby uziom ma mieć 10 ohm. Dopiero dr Musiał mi to wyklarował. A ile się naszukałem dlaczego rozłącznik i SPD ma być w lewym górnym rogu, jak wszyscy robią nawet przy wejściu do rozdzielnicy WLZ i uziomu od dołu - do dzisiaj nikt mi nie odpowiedział. Ty wiesz może dlaczego? Dlatego, że jak piszemy to zaczynamy od lewego górnego rogu kartki, czy jest jakieś uzasadnienie elektryczne takiej organizacji rozdzielicy.

 

Ba, najfajniejszy "elektryk" odebrał przy mnie telefon i chwalił się rozmówcy, że ma "uprawnienia SEP do jedngo kilowata". Nie, tego nawet nie pytałem o wycenę ;P

 

Sam też przez 10 lat nie potrafiłeś sprawdzić swojego gniazdka, co można wykonać bez żadnych specjalistycznych mierników. Wstyd rekordzisto forum.

 

Jasne. Każdy w swoim domu, mając pomiary wykonane przez fachowca, sprawdza sobie, czy bolec w każdym gniazdku jest podpięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumieliście, bo ten opornik7 z Elektrody to pewnie nie wie o co chodzi.

Obojętnie co odpiszecie to ja informuję, że nie wchodzę w żadne dyskusje, bo szkoda mi na to czasu

To po cholerę właził z butami i zamącił? Potrafi sensownie odpowiedzieć?

A ile się naszukałem dlaczego rozłącznik i SPD ma być w lewym górnym rogu, jak wszyscy robią nawet przy wejściu do rozdzielnicy WLZ i uziomu od dołu - do dzisiaj nikt mi nie odpowiedział. Ty wiesz może dlaczego? Dlatego, że jak piszemy to zaczynamy od lewego górnego rogu kartki, czy jest jakieś uzasadnienie elektryczne takiej organizacji rozdzielicy.
Nie, nie ma być. Uzasadnienie organizacji komponentów rozdzielnicy jest zgoła inne. Edytowane przez elpapiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały ten projekt ma tyle błędów, że nie warto go poprawiać. Np bojler 5 kW ? Domowy ma max 2 kW. Płyta 8 kW, nie - max 7,4 kW, aby nie przekroczyć dopuszczalnego prądu 16 A itd.

Autorze tematu jak również inni forumowicze zadający pytania - nie rozwiązujcie sami i/lub z pomocą forum swoich problemów z elektryką. Szkoda Wam pieniędzy na fachowca czy chcecie być bohaterami domu ? Na forum otrzymujecie "porady" np od fanatyka norm, który dopiero niedawno zorientował się, że RCD już od 2017 r jest wymagane w całym mieszkaniu. Inny wypisuje bzdety o instalacji przewodów na drewnie i i współpracy systemu PV z instalacją. Nie wie, że inwerter ( w systemie on-grid) wyłącza się samoczynnie w przypadku braku zasilania z sieci. Zresztą używa określenia fv zamiast ogólnoeuropejskiego PV co świadczy o zupełnej jego niewiedzy w tym temacie.

Masz problem z elektryką - zaproś Fachowca. Zapytaj się o jego wykształcenie, doświadczenie, narzędzia, itp oraz o cennik - jak za niski to zrezygnuj. Sprawdź gdzie mieszka - jak w kamienicy lub w bloku to zapewne jego wyobraźnia o instalacjach ogranicza się do 10 gniazdek, bo tyle ma w swoim mieszkaniu, więc pomyśl czy on dobrze wykona rozbudowaną instalację elektryczną i teletechniczną w domku. Uwaga - uprawnienia "sepowskie" nie są żadną gwarancją umiejętności w zakresie elektroinstalacji. To tak w wielkim skrócie.

 

Witaj. Wiem doskonale, że inwerter posiada taką funkcję. Tak na serio to ten inwerter mógłby nawet latać w kosmos, a instalacje i tak trzeba przygotować zgodnie z warunkami OSD. Pisałem również, że nie jestem pewny jak sprawa wygląda z panelami, ale przedstawiłem pytającemu jak to wygląda np. przy agregatach prądotwórczych. Uważam, że nie popełniłem błędu radząc wykonać niezależną linię w instalacji fotovoltaicznej i połączyć ją z siecią zgodnie z warunkami przyłączeniowymi. Faktycznie pomyliłem nazewnictwo fv z PV i tu faktycznie jeżeli poczujesz się lepiej możesz sobie poużywać ..... Jeżeli chodzi o instalacje na drewnie to napisałem dokładnie tak jak wyglądało to dawniej, kiedy istniały porządne szkoły, a elektrycy uczyli się zawodu w z podręczników, a nie z you tuba.

Edytowane przez Sebixx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały ten projekt ma tyle błędów, że nie warto go poprawiać. Np bojler 5 kW ? Domowy ma max 2 kW. Płyta 8 kW, nie - max 7,4 kW, aby nie przekroczyć dopuszczalnego prądu 16 A itd.

Autorze tematu jak również inni forumowicze zadający pytania - nie rozwiązujcie sami i/lub z pomocą forum swoich problemów z elektryką. Szkoda Wam pieniędzy na fachowca czy chcecie być bohaterami domu ? Na forum otrzymujecie "porady" np od fanatyka norm, który dopiero niedawno zorientował się, że RCD już od 2017 r jest wymagane w całym mieszkaniu. Inny wypisuje bzdety o instalacji przewodów na drewnie i i współpracy systemu PV z instalacją. Nie wie, że inwerter ( w systemie on-grid) wyłącza się samoczynnie w przypadku braku zasilania z sieci. Zresztą używa określenia fv zamiast ogólnoeuropejskiego PV co świadczy o zupełnej jego niewiedzy w tym temacie.

Masz problem z elektryką - zaproś Fachowca. Zapytaj się o jego wykształcenie, doświadczenie, narzędzia, itp oraz o cennik - jak za niski to zrezygnuj. Sprawdź gdzie mieszka - jak w kamienicy lub w bloku to zapewne jego wyobraźnia o instalacjach ogranicza się do 10 gniazdek, bo tyle ma w swoim mieszkaniu, więc pomyśl czy on dobrze wykona rozbudowaną instalację elektryczną i teletechniczną w domku. Uwaga - uprawnienia "sepowskie" nie są żadną gwarancją umiejętności w zakresie elektroinstalacji. To tak w wielkim skrócie.

 

To bardzo krzywdzące co piszesz. Pracowałem z elektrykami, elektronikami oraz automatykami mieszkającymi w bloku. Część z nich to świetni fachowcy w swoich dziedzinach. Pracowali na liniach nie tylko dystrybucyjnych ale i przesyłowych inni budowali instalacje w szpitalach, centrach handlowych, mieszkaniach, obiektach zabytkowych i wielu innych jeszcze obiektach.

 

Kilka słów jeszcze do autora tego tematu. Projekt twój wygląda faktycznie jak praca na zaliczenie. Nie przejmuj się, że zawiera on błędy. Wszystko można poprawić i dzięki temu się nauczyć bo człowiek uczy się na błędach. Na uczelniach i w szkołach jest możliwość konsultacji. Idź porozmawiaj w wykładowcą, zapytaj czego nie rozumiesz. To prawda możesz poprawić projekt zgodnie z radami ludzi z tego forum tylko czy zrozumiesz czemu ma być tak, a nie inaczej. A może ludzie tu też się mylą i wprowadzają cię w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...