Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy powinienem zastosować folię kubełkową czy coś innego?


lamcpp

Recommended Posts

Mam parterowy 5letni dom, ostatnio na dole przy narożnikach i w dolnej części jednego pokoju (za szafą i w okolicach listw przypodłogowych) zauważyłem grzyb. Z zewnątrz jest położony styropian, zabezpieczony folią (zwykłą czarną) i wokół domu jest opaska drenażowa. Zasypane jest to wszystko tłuczniem.

Gleba jest trochę gliniasta, ale nie jakoś specjalnie.

Czy zastosowanie folii kubełkowej wokół domu może pomóc zwalczyć grzyba? Czy zanim nałoże folie kubełkową dać jeszcze folię w płynie?

 

Jeśli chodzi o wetnylacje to mam grawitacyjną, nawietrzaki w oknach są, okna dwuszybowe, w mieszkaniu utrzymuje 23 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie miejsca mogą też sugerować występowanie mostków termicznych - zawilgocenie ścian może powodować również kondensująca para wodna, nie tylko woda podciągana kapilarnie z zewnątrz.

Jak wygląda dokładnie ocieplenie chałupy? Jak ściany a jak fundamentu?

Nie ma tam na ścianie od zewnątrz poprowadzonej instalacji naruszającej ocieplenie? Montaż rury spustowej od rynny, zewnętrznej puszki instalacyjnej, itd.? Czegoś co zostało niestarannie obrobione w termoizolacji.

 

Folia kubełkowa nie jest hydroizolacją. Folia w płynie nie nadaje się na zewnątrz. Najlepiej masą KMB. Izolację kładzie się bezpośrednio na konstrukcję, więc i tak należałoby w tym rejonie najpierw usunąć kawałek styropianu, oczyścić ścianę fundamentową, nanieść masę i przywrócić ocieplenie.

Pytanie jak w tej chwili wygląda hydroizolacja? Jak została wykonana, do jakiej wysokości sięga?

A jak pozioma izolacja pod ścianami? Papa czy zwykła folia? Gorzej jeśli tutaj popełniono niedoróbkę, nie da się tego łatwo/tanio naprawić.

 

Samą wentylację też bym sprawdził, czy przy zamkniętych szczelnie oknach jest odpowiedni ciąg w kanale wentylacyjnym. Czasem powierzchnia nawietrzaków w oknach okazuje się niewystarczająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób termowizję z zewnątrz. Szybciej obstawiałbym mostek termiczny i skraplanie.

Sprawdź też wilgotność w domu - prawdopodobnie ten mostek "współpracuje" z niedziałającą albo ledwo działająca wentylacją.

 

Dopiero jak te dwie przyczyny wyeliminujesz, to ma sens szukanie źródła wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...