Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klasynczy fundament- poziom przemarzania - 3 teorie


Recommended Posts

Przeszukując Internet w temacie napotkałem na trzy teorie dotyczące jego konstrukcji względem normatywnego poziomu przemarzania.

1) "Ostrożny" - górna powierzchnia ław powinna wypaść poniżej poziomu przemarzania. Uzasadnienie - ta cześć fundamentu nie jest odizolowana od wilgoci więc należy ją ochronić przed niszczeniem przy przemarzaniu

2) "Standardowy" - poniżej p.p. należy umieścić dolną powierzchnię ław. Uzasadnienie - tak robią wszyscy.

3) "Minimalistyczny" - wystarczy by dół chudziaka był poniżej poziomu przemarzania. Uzasadnienie - wystarczy że grunt pod chudziakiem nie zamarznie.

 

Jakie są wasze opinie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) "Ostrożny" - górna powierzchnia ław powinna wypaść poniżej poziomu przemarzania. Uzasadnienie - ta cześć fundamentu nie jest odizolowana od wilgoci więc należy ją ochronić przed niszczeniem przy przemarzaniu

 

Ja mam tak - czyli nie tak jak wszyscy:( ale tak miałem ustalone z wykonawcą i kierownikiem więc tka wykonano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem różne rodzaje fundamentów wymienionych wyżej. Nowe budynki na płaskim jeszcze stoją, chociaż fundament ledwie sięgał kolana . Wykop pod fundament.:lol2: . No dobrze, obecnie mrozy nie występują. Ale są budynki historyczne na równie symbolicznych fundamentach , np. niektóre w polskim Carcasonne , generalnie w drugiej strefie. Może to było zawsze na gruntach spoistych? Pewnie tak...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej głębokości nie zamarznie jak po długich deszczowych tygodniach przyjdą siarczyste mrozy trzymające ze dwa tygodnie.

Dane o temperaturze 10 i 50cm poniżej poziomu terenu znajdzisz np.tutaj

Do tego dodaj, że fundament który z jednej strony jest tylko odizolowany od powietrza zewnętrznego, a co dopiero ogrzewany ogrzewa grunt dookoła i przy nim strefa przemarzania jest jeszcze mniejsza.

 

Więc na rozważania teoretyczne - nie ważne którą opcję wybierzesz, jest z gigantycznym zapasem i nawet jak mowa o fundamencie pod ogrodzenie (bez termoizolacji chłodzony z każdej strony) nie ma szans, żeby zamarzło na tej głębokości.\

 

profcolor.png

Podkreślam - temperatury w szczerym polu, a nie przy ławie grzanej przez dom i chłodzonej tylko z drugiej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...