Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie szkieletowego Kamilka parterowego 86m


sito

Recommended Posts

Temperatury mają na poziomie 22*C, brak kominów, np. popatrz na moją stopkę w domu nonstop 22,5*C.

Rozumiem twoją frustrację ze względu na poniesione przez ciebie koszty, ale fakty są takie jak przytoczyłem.

 

Patrze na Twoja stopkę, Ty popatrz na moją.

Domy podobnie ocieplone, Twój znacząco większy. Ja zużywam 3-3,5 kKWh na sezon z COP3 a Ty 4-4,5 z COP1.

Moje zużycie nie odbiega od tego co można podpatrzeć na udostępnionych w necie podglądach np: http://ghs-polska.pl/odczyty/app/

Więc jesteś mi w stanie powiedzieć jaka fizyka działa, że jesteś w stanie ogrzać 150m2 przez pół roku przy pomocy 4kKWh?

 

I nie wiem czym miałbym się frustrować, jestem bardzo zadowolony ze swojego systemu grzewczego i z kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 329
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ogrzania i CWU. Ale u mnie CWU to ok. 1/4 rachunku, nawet mniej

106m2 to nie to samo co 146m PU

 

Ale J&D napisał o domach porównywalnych z moim

Budynki tej wielkości potrzebują na CO 3-4 kWh

 

I to się zgadza

Mało tego, w małych domach ilość energii idącej na CWU jest bliska ilości energii przeznaczonej na CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolejna prawda znana od wielu lat jest taka, ze ogrzewanie kablami bez PV jest drogie.

 

Jak dom potrzebuje ze 3000kWh/r to nawet licząc z zapasem po 40g/kWh wychodzi koszt podobny do 1,5t węgla czy pelletu. Za to zero kosztów przeglądów, napraw, konserwacji czy wymiany.

Za to koszt systemu grzewczego śmieszny.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dom potrzebuje ze 3000kWh/r to nawet licząc z zapasem po 40g/kWh wychodzi koszt podobny do 1,5t węgla czy pelletu. Za to zero kosztów przeglądów, napraw, konserwacji czy wymiany.

Za to koszt systemu grzewczego śmieszny.

 

Mój dom potrzebuje 7,5 tyś http://cieplowlasciwie.pl/wynik/50q2 Ocieplenie jest w stopce, co miałbym zrobić, żeby potrzebował 3 tyś?

 

Tak, wiem "zyski bytowe i słoneczne", tylko że mój dom o tym nie wie i dalej potrzebuje rocznie ok 8000 kWh na CO i CWU. Z tego CWU to jakieś 2tys kWh, zostaje 6 na CO i nie chce być inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J&D pisał o swojej stopce.

 

Nieprawda. Konkretnie, to pisał to tutaj:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370090-Ogrzewanie-szkieletowego-Kamilka-parterowego-86m&p=8032757&viewfull=1#post8032757

O innych domach

I Ty zareagowałeś na ten post pisząc:

Bzdura, nawet szkoda komentować.

 

A to nie jest bzdura....

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu pisał o stopce i do tego się odnosiłem:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370090-Ogrzewanie-szkieletowego-Kamilka-parterowego-86m&p=8032773&viewfull=1#post8032773

Chcesz się wcinać to przynajmniej przeczytaj ze zrozumieniem

 

A to nie jest bzdura....

Co nie jest bzdura? Ze każda pompa do domu z zapotrzebowaniem 4 kW jest przewymiarowana? jak napisałem, szkoda komentować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie jest bzdura? Ze każda pompa do domu z zapotrzebowaniem 4 kW jest przewymiarowana? jak napisałem, szkoda komentować...

W stopce masz napisane CO, opomiarowane osobnym podlicznikiem.

Na CWU miesięcznie idzie ok.140-150 kWh tj. rocznie 1800 kWh i tego nie podaję.

A dom do tzw. kostka, czyli po podłodze, który nauczył się dostosować do zysków słonecznych:p, Ten sezon się jeszcze nie skończył, więc parę kWh jeszcze podciągnie z sieci

A pompa dla tak małych domów jak od Sito to jest pomyłka. Asolt podał link do takiej za 25 tyś zł i mocy 4 kW i ok. tak też można. Można też 8 kW za 11 tyś. zł. Jeden i drugi przypadek jest przewymiarowany, albo w złotych albo w mocy.

Tylko im mniejsze zapotrzebowanie budynku tym mniejsza różnica na COP-ie, który w okresie gwarancji jest jeszcze pomniejszony przez koszt przeglądów do kosztów grzania w COP-1. Tym samym wydłuża się okres w którym spotkają się koszt zakupu pompy i jej użytkowania z kosztami zakupu kabli i ich użytkowania.

Jednak zmienia się to na korzyść PV im większy jest budynek ( >140m2) i bardziej nie staranniej wykonany.

 

A że twój tyle łyka kWh pomimo że masz pompę to współczuję, coś jest z nim nie tak.

Edytowane przez J&D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stopce masz napisane CO, opomiarowane osobnym podlicznikiem.

Na CWU miesięcznie idzie ok.140-150 kWh tj. rocznie 1800 kWh i tego nie podaję.

A dom do tzw. kostka, czyli po podłodze, który nauczył się dostosować do zysków słonecznych:p, Ten sezon się jeszcze nie skończył, więc parę kWh jeszcze podciągnie z sieci

To trochę zmienia postać rzeczy, u mnie te 3-3,5 kWh jest z CWU

 

A pompa dla tak małych domów jak od Sito to jest pomyłka. Asolt podał link do takiej za 25 tyś zł i mocy 4 kW i ok. tak też można. Można też 8 kW za 11 tyś. zł. Jeden i drugi przypadek jest przewymiarowany, albo w złotych albo w mocy.

Tylko im mniejsze zapotrzebowanie budynku tym mniejsza różnica na COP-ie, który w okresie gwarancji jest jeszcze pomniejszony przez koszt przeglądów do kosztów grzania w COP-1. Tym samym wydłuża się okres w którym spotkają się koszt zakupu pompy i jej użytkowania z kosztami zakupu kabli i ich użytkowania.

Jednak zmienia się to na korzyść PV im większy jest budynek ( >140m2) i bardziej nie staranniej wykonany.

 

Zdaje sobie sprawę, że czym mniejszy dom tym bardziej warto iść w kable. Ale w szkieleciaku 86m2 nie wiem czy bym się zdecydował - ogrzewanie klimą dla mnie odpada, dogrzewanie kozą również, pytanie czy akumulacja będzie na tyle dobra, żeby grzać w taniej taryfie. Na szczęście nie mój problem.

 

Co do mitycznej "drogości" PC - pompa z kotłownią kosztowała mnie 27 tyś, podłogówka 8. Dostałem 8 koła z Czystego powietrza, więc cały system kosztował mnie 27 tys. Jakby nie dotacja, brałbym PC Samsunga za 22 tyś i kosztowałoby mnie to 30 tys. Wszystko na gotowo, moja robota to zaparzenie kawy ekipie i skok po pączki do sklepu.

Nad kablami też się zastanawiałem. Ale kable + robota + zbiornik do CWU to 12-15 tyś - takie miałem wyceny. 12-15 tyś różnicy w skali budowy to niewiele, zastałoby to żona przepultała by to przy wykończeniowce i tyle. A tak mam system którym grzeje 3x taniej niż kablami.

 

A że twój tyle łyka kWh pomimo że masz pompę to współczuję, coś jest z nim nie tak.

Wszystko jest ok, ocieplenie sam robiłem więc wiem jak wygląda. Masz link z CW, wychodzi 7.5 kkWk/rok na grzanie. Przy zużyciu w granicach 3000kWh na rok, z 800 schodzi na CWU, 2200 zostaje na CO. 2200xcop3=6600 - mniej więcej wszystko się zgadza. Dawałem link do monitorowania pomp - popatrz ile zużywają podobne domy, to jest realne zużycie a nie dywagacje na forum. To raczej z Twoim jest coś nie tak, że potrzebuje tak mało - ale może masz idealnie wykonane ocieplenie i jak piszesz dom korzysta z zysków słonecznych - gratuluję.

 

Jak wybierałem ogrzewanie to pamiętam jakie na forum było zachwalanie PC, jakie to super niskie zużycia. Taki dom jak mój to miało być 800 zł rocznie za ogrzewanie, nie 600 - kto da mniej.

A jak pooglądałem strony z faktycznym zużyciem (coś w stylu jak linkowałem wcześniej), popytałem ludzi którzy mają pompę to wcale tak różowo nie było i zdawałem sobie sprawę, że to co mówią na forum to trzeba przyjąć z dużym dystansem. Kupiłem pompę i faktycznie jest tak jak myślałem.

Dlatego ostrożnie i ze sceptycyzmem pochodzę do wyliczeń grzania kablami, bo prawdopodobnie jest jak z pompą. Potwierdzają przypadki grzania prądem które znam - niestety, prąd jest mało popularny, więc znam tylko dwa, pisałem wcześniej jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg CW mój dom powinien brać 550m3 gazu na CO.

Już nie raz było mówione o tym, że CW zawyża wyniki.

 

Które wyniki zawyża ? Zużycia kwh na cele CO i CWU ?

 

Powiem tak, to co mi wychodzi na CW pokrywa sie plus minus z projektem i tym co mówią ludzie którzy taki dom mają

 

Dziwne jest tylko to co zauważył Kaizen, ze w projekcie pompa ciepła uległa "kreatywnemu liczeniu" , bo wychodzi na to ze nie powinna sie zmieśćić w EP :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem na czym stanęły twoje wybory na dzien dzisiejszy?

 

Na razie na niczym, czekam jeszcze na oferty z 3 firm od centralnych ogrzewań i pomp , chociaż wiem ze raczej nic z tego nie będzie......

 

Wczoraj kumpel dostał wycenę na CO w mieszkaniu 60m w kamienicy. Kociołek w piwnicy ( bo ma pod mieszkaniem ) a na górę tylko rurki i 4 kalafiory.

Dwie firmy za samą robotę chcą 10k :D plus rury, złączki , kalafiory, piec itp . Czyli jakieś 20k :o

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...