Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fundament w granicy działki.


samSobie

Recommended Posts

Cześć,

 

Chciałem zapytać czy ktoś może ma doświadczenie w wykonywaniu fundamentów w granicy działki. Nie ma specjalnie możliwości rozkopania działki sąsiada i zastanawia mnie jak powinna być zrobiona hydroizolacja ścian fundamentowych, a najlepiej jak powinien przebiegać cały proces. Dopowiem tylko, że ocieplenie ściany fundamentowej, według projektu, ma być wykonane 12cm wełną mineralną hydrofobizowaną.

 

Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wejść na działkę sąsiada, ale z kopaniem ciężej bo piękny ogród i te sprawy. :)

Co do ławy jednostronnej to zastanawiam się jaki to ma wpływ w tym momencie na termikę. Ponoć te ocieplenia zewnętrzne jednak są dużo ważniejsze, a wewnętrzne w większości przypadków są pomijalne.

 

Widziałem jak w podobnych sytuacjach firmy zaczynają czasem od folii kubełkowej, stawiają mur, a potem wrzucają ocieplenie, ale nie wiem jakie są szczegóły takich robót i nie wiem na ile one są ok i zgodne ze sztuką.

Edytowane przez samSobie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co chcesz wiedzieć? Skoro możesz wejść i komplikujesz sobie życie, to się kupy nie trzyma

 

Mogę wejść, ale nie mogę kopać. To jest pewna różnica. Tak jak napisałem. Sąsiad ma przy granicy piękny ogród i nie chce go pozwalać ruszać, a i tak doprowadzić do takiego stanu po odkopaniu byłoby ciężko i drogo. Nie wiem co się kupy nie trzyma. Sorry jeżeli gdzieś się wyraziłem nie dość dokładnie. Temu myślałem o rozwiązaniu, które opisałem w poprzednim poście, wiem, że tak się wykonuje, ale nie wiem jak i czy to zgodne ze sztuką. Ciężko coś znaleźć też w internecie na temat budowania w granicy działki, ale pomyślałem, że może ktoś już coś takiego robił, albo coś innego co pozwoliłoby bez rozkopywania sporego kawałka ogrodu sąsiada poprawnie postawić fundamenty.

 

Ale ławy nie ocieplasz.

 

Pokaż przekrój przez fundament. Co to za budynek stawiasz?

 

Nie ocieplam. Ocieplam ścianę fundamentową jak pisałem w 1 poście.

Fundament to klasyczne T z ociepleniem z zewnątrz. Nic szczególnego, tylko, że w granicy działki. Domek jednorodzinny.

Edytowane przez samSobie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz odsadzke na ławie? Jaka wysokość tej ściany w gruncie?

Zakładając ze ława stoi na Twoje działce w całości ocieplenie powinno się zmieścić. Jak nie musisz odsunąć ławę bo przecież nie możesz budować na nie swoim gruncie.

Jak zabezpieczyć wykop żeby sie obsypał to kwestia gruntu, wysokości itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz coś robić przy ścianie to potrzebujesz odkopać na min 70cm a najlepiej metr. Inaczej nie wejdziesz.

Ścianę fundamentalną trzeba odrzucić tynkiem, zrobić hydroizolację i ocieplić.

Nie widzę opcji kopać do granicy działki i stawiać dom w granicy.

Bierz pod uwagę że wykop zrobiony pionowo będzie się obsypywal. Przynajmniej że 30 cm skosu musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie jest za późno, nie ma piwnicy, warunki gruntowe w miarę dobre (nie trzeba robić głebokich wymian gruntu itp) to zmienić na płytę fundamentową.

Przeprojektowanie będzie kosztowało pewnie około 2k zł a wymagany jest zwykle wykop 30-80cm. Zrobić od razi "burtę" z XPS i mamy ogarnięte ocieplenie fundamentu od tej strony.

Nie mniej gadaj już z sąsiadem bo nie wiem jak wyobrażasz sobie zrobienie elewacji od jego strony. Na postawienie rusztować też trzeba mieć miejsce, tarowanie styropianu to bałagan, tynk bałagan, dużo ludzi się kręci.. chyba że bedziesz ocieplał wraz ze "wzrostem" ścian ale to nie takie proste a efekt zwykle kiepski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak dostales zgodę na budowę w granicy, szczegolnie jak po drugiej stronie jest ogrod bez planu na blizniaka. Jak postawisz ten budynek to i tak bedziesz musiał miec jego zgodę na ocieplenie (rusztowania), dach itp. Z jego ogrodu zostanie w najlepszym wypadku mocno zryte i wydeptane klepisko. A że budynek bedzie w granicy to już nigdy nie bedzie tam tak zielono (ograniczenia światła itp).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak dostales zgodę na budowę w granicy, szczegolnie jak po drugiej stronie jest ogrod bez planu na blizniaka.

Bliźniak (czyli budowa w oparciu o ustęp § 12 ust. 3) to tylko jedna z form budowy w granicy. Legalnie przepisy przewidują możliwość budowy w granicy

w oparciu o zapis MPZP § 12 ust 2:

 

Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość.

 

Mój MPZP właśnie posiada taki zapis, ale jest procedowany nowy MPZP i w projekcie przewidują wykreślenie tej możliwości. Taki zapis jest często w zabudowie "miejskiej" (czasem jest to wręcz obowiązek lokowania w granicy). Taką zgodę może przewidywać MPZP lub WZ (do 2017 roku). Od 2018 roku przepisy techniczno-budowlane się zaostrzyły w tej materii i WZ nie może już wydawać zgody na budowę w granicy działki: tylko MPZP. Argumentacja ministerstwa była, że WZ jest wydawana lokalnie dla jednej działki i jeden sąsiad załatwiał sobie budowę w granicy, a drugi już nie. Więc, albo wszyscy dostają zgodę w MPZP na budowę w granicy albo nikt. Wiadomo WZ to duża doza dowolności urzędniczej, a Plan Zagospodarowania jest bardziej jednolity na pewnym obszarze.

 

Ponadto jest możliwe uzyskanie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych, co też jest legalną procedurą budowy w granicy.

 

No i jest jeszcze możliwość lokowania budynków garażowych lub gospodarczych w granicy w oparciu o § 12 ust. 4 pkt. 3)

budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor wyraźnie pisze że ma projekt ze ścianami fundamentowymi a nie płytę.

Zresztą nawet płyty nie da sie zrobić nie niszczać sąsiadującej działki. Myśle że okolo 50-70cm po drugiej stronie będzie rozkopane/obsypane. A przy ociepleniu, elewacji, pracach przy dachu itp ingerencja będzie dużo wieksza.

Edytowane przez cactus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...