Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Warunki techniczne na przyszłe lata w kwestii wymagań energetycznych budynków


Recommended Posts

Witam,

 

szukam i nie mogę znaleźć.

 

  1. Czy jest już jakieś nowe rozporządzenie na następne lata co do wymagań energetycznych budynków (obecnie mamy WT2021) ?
  2. Czy pojawiły się jakieś dyrektywy Unii Europejskiej co do przyszłych wymagań energetycznych, na przyszłe lata, które mogą w Polsce narzucać zmiany w warunkach technicznych?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo jest juz co poprawiać. Co najwyżej można się spodziewać zakazu montażu źródeł ciepła na paliwa kopalne (w tym gaz).

 

Kilka fragmentów dokumentów UE:

 

W dyrektywie zmieniającej (UE) 2018/844 państwa członkowskie zobowiązuje się do opracowania długoterminowych strategii renowacji w celu wsparcia renowacji budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, tak aby do 2050 r. stały się one budynkami wysoce energooszczędnymi i niskoemisyjnymi. W strategiach tych należy określić plan działania zawierający środki i wymierne wskaźniki postępu, mając na uwadze długoterminowy cel UE na 2050 r., jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 80–95% w porównaniu z 1990 r. Plan działania musi zawierać orientacyjne cele pośrednie na lata 2030, 2040 i 2050 oraz określać, w jaki sposób przyczyniają się one do osiągnięcia celów UE w zakresie efektywności energetycznej zgodnie z dyrektywą 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej (zob. streszczenie dokumentu).

 

Aby osiągnąć wysoką efektywność energetyczną i dekarbonizację zasobów budowlanych oraz zapewnić, aby długoterminowe strategie renowacji przyniosły niezbędne postępy w zakresie przekształcania istniejących budynków w budynki o niemal zerowym zużyciu energii,

 

W tym celu państwa członkowskie i inwestorzy potrzebują jasnej wizji, która ukierunkuje ich polityki i decyzje inwestycyjne oraz obejmie orientacyjne krajowe kluczowe etapy i działania na rzecz efektywności energetycznej z myślą o osiągnięciu celów krótko- (do 2030 r.), średnio- (do 2040 r.) i długoterminowych (do 2050 r.).

 

Zalecenie Komisji (UE) 2016/1318 z dnia 29 lipca 2016 r. w sprawie wytycznych dotyczących promowania budynków o niemal zerowym zużyciu energii oraz najlepszych praktyk służących zapewnieniu, aby w terminie do 2020 r. wszystkie nowe budynki były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (Dz.U. L 208 z 2.8.2016, s. 46–57)

 

 

 

Raczej zmiany przyjdą szybciej niż się spodziewasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zmiany przyjdą szybciej niż się spodziewasz.

 

Jakie zmiany? EP=70kWh/m2/r nie da się już znacząco poprawić (sorry, taki mamy klimat), a to jest wskaźnik przekładający się na emisję w czasie użytkowania.

 

Dokładanie PV, kolektorów, wiatraków - cos tam poprawi. Ale to niewiele zmienia na etapie budowy.

 

Być może coś jeszcze będzie do ugrania na etapie budowy.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EP to wskaźnik urzędniczy a nie techniczny.

A na jakich ma operować rozporządzenie?

Jedyny, który coś mówi o emisji CO2. A to, ze współczynniki są z tabelek, a nie z danych faktycznych - to na tym poziomie nie da się inaczej.

 

Zgadniesz, ile by mi spadło EP, jakbym dołożył kolejne 10cm EPS na sciany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...