Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy warto dać mniejszą grubość styropianu?


Recommended Posts

Hej, temat stary jak świat, ale czy warto oszczędzić na grubości styropianu, jaką grubość powinna mieć optymalna warstwa styropianu na elewacji?

Nie warto oszczędzać na dobrej izolacji.

Z 10-15 lat temu też "oszczędzali" a dzisiaj narzekają na rachunki za energię.

10 lat temu na elewację dałem 20cm grafitu, na strop 50cm izolacji a pod płytą 20cm,co prawda grzeje pompą ale dzięki dobrej izolacji rachunki za ogrzewanie i cwu nie przekraczają 1200zl rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie to inwestycja na lata i tak jak potraktujemy dobranie odpowiedniego styropianu i jego grubości, będzie procentować w przyszłości z lepszym lub gorszym skutkiem. Każdy kto planuje ocieplenie domu powinien pamiętać, że grubość oraz współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda to dwa najważniejsze czynniki, które decydują o skuteczności izolacji cieplnej. W jaki sposób wybrać je optymalnie? W pierwszej kolejności, odpowiedzi należy szukać w dokumentacji projektowej, w której projektant rozwiązania powinien podać dokładne parametry dotyczące styropianu. Przykładowo w projekcie powinien być wymieniony konkretny materiał, np. grafitowy styropian TERMONIUM PLUS fasada o współczynniku λ= 0,031 W/mK i grubości 20 cm. Jeśli projektant nie podał konkretnej marki zawsze należy wybierać sprawdzony i rekomendowany przez Instytut Techniki Budowlanej materiał, żeby mieć pewność, że będzie spełniał swoją funkcję przez wiele kolejnych lat. W przypadku kiedy w dokumentacji jest podana jedynie grubość styropianu można spróbować dotrzeć do autora projektu i doprecyzować zapis. Jeśli to się nie uda, eksperci rekomendują zastosowanie materiału o najlepszych parametrach izolacyjnych i grubości takiej jak zapisana w projekcie. W ten sposób wykluczamy ewentualne niedoszacowanie w zapewnieniu odpowiedniej ochrony cieplnej. Rekomendowany styropian to grafitowy TERMONIUM PLUS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same frazesy i oklepane formułki a ZERO faktów i konkretnych obliczeń porażka.

ten „ekspert” powyżej tyle się rozpisał a treści zero. Mógł równie dobrze napisać weź najdroższy i najgrubszy a i tak niestety nie wie co sprzedaje bo nie odpowiada na konkretne pytania już wielokrotnie w tym dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj konkretne liczby, wartości, kwoty rachunków bo to co napisałeś tylko pokazuje że bazujesz na tym co mówią sprzedawcy

 

ma być ciepło to musisz dać izolację, proste. te 15cm to jest taka granica powyżej której dodawanie grubości styropianu robi się coraz mniej sensowne.

 

tendencja jest taka że stoją stare chałupy i jak przychodzi remont to zawsze idzie nowa elewacja i izolacja, przypadek ?

 

nie sądzę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego wynika ta granica? Czemu nie 12 albo 18cm? To niezależne od ceny styropianu i kWh?

 

to nie apteka. trzeba by bawić się w liczenie każdej ściany zależnie od stron świata, szerokości i długości geograficznej, prognozować zmianę klimatu, brać pod uwagę ekspozycję na wiatr itd.

warto ? nie. tym bardziej że wyniki też mogą się mocno różnić od realu.

dlatego daje się uśrednione wartości i cały dom okleja minimum 15cm.

 

idąc tym tokiem myślenia można robić pod każdy budynek cieńsze suporeksy, bo czemu każdy ma mieć 24 cm jak na mały domek wystarczy np 22 albo 21 ?

 

liczenie sobie a życie sobie. brałem udział kiedyś w robieniu ekspertyz kominów przemysłowych. trzeba było znać ich drgania , można było liczyć wg grubości materiału itd , a można było po prostu rozhuśtać komin i z zegarkiem policzyć ilość odchyleń na minutę. myślisz że wynik liczony na samym papierze był zgodny z realem ? najczęściej nie był.

Edytowane przez Janekk1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
podaj wartosci dlaczego 15 a nie 16 albo 14.

Z tego co mi 2 lata temu powiedział handlowiec, to ceny styropianów co 5 cm (5, 10, 15, 20) są tańsze, bo one są "standardowe" i nadmiar można zwrócić (w pełnych nieuszkodzonych paczkach). Natomiast grubości 14, 16 cm to nie dość że trzeba czekać na zamówienie, są droższe, to jeszcze nie można zwrócić tego co pozostanie. Nie wiem jak jest obecnie, czy ta zasada jest aktualna. Jedynym argumentem za takimi wartościami niebędącymi wielokrotnościami 5, jest to gdy ktoś wyliczył, że taka grubość będzie wystarczająca, a zbyt gruba warstwa ocieplenia zaciemnia okna.

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...