Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogowka czy to normalne?


Zwierzaczysko

Recommended Posts

Cześć.

Mam zrobione ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowej, czyli nad rurkami jest 20cm betonu. Podłogowe grzeje pompa ciepla T-cap 9kw. Instalacja zrobiona jest tak, że z PC przez zawór trójdrożny woda idzie na bufor 100l, potem na pompę obiegową Wilo Yonos Pico 1-6, następnie wpada w belkę zasilania podłogowki. Powrót podłogowki wpięty jest bezpośrednio w bufor. Sytuacja wygląda tak, że od wczorajszego popołudnia uruchomione jest podłogowka a podłoga dalej zimna. Martwi mnie to, że niby pompa obiegowa nastawiona jest na najwyższym biegu, a na wyświetlaczu pokazuje przepływ 0.0. Niby belka zasilająca jest cała ciepła i rurki też czyli coś tam pompuje, ale belka powrotna wciąż zimna. Metraż podłogowki to jakieś 80m2, więc dziwne, że na pompce na najwyższym biegu pokazuje 0.0. Co myślicie o tej sytuacji, czekać dalej czy jednak już powinno być ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metraż podłogowki to jakieś 80m2, więc dziwne, że na pompce na najwyższym biegu pokazuje 0.0. Co myślicie o tej sytuacji, czekać dalej czy jednak już powinno być ciepło?

 

To że długo, długo będzie się nagrzewać te 20 cm betonu to raz ale pompka nie powinna pokazywać zerowego przepływu bo nie ma żadnego przepływu. Czy aby rurki od podłogówki są drożne? Masz odkręcone wszystkie zawory od podłogówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tej sytuacji, czekać dalej czy jednak już powinno być ciepło?

Co pokazują rotametry?

Odpalaj obiegi pojedynczo (kolejny dopiero jak powrót pierwszego osiągnie zadaną temperaturę). Inaczej będzie za zimny powrót i będziesz grzał grzałkami a nie sprężarką.

Zamknij wszystkie obiegi, oprócz najkrótszego i obserwuj temperaturę powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod rurami jest tylko styropian, bo to płyta fundamentowa. Rury raczej są drożne, bo przed uruchomieniem odpowietrzalem i poszło bez przeszkód. Zawory odkręcone, rotametry na górnej belce odkręcone, na dolnej zawory też. Z rotametrami jest jeszcze taka sytuacja, że jak nimi krece to nic się nie zmienia, a wydaje mi się, że powinno. Niby słychać jak ta pompka chodzi, że coś tam mieli tę wodę, belka górna i rurki od niej wychodzące ciepłe. Tylko przepływ jest cały czas 0.0. Chyba, że pompka walnięta i źle wskazuje. Jak sprawdzić przepływ? Czy zamontowanie manometru przed belką coś pomoże i pokaże czy jest przepływ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co pokazują rotametry?

Odpalaj obiegi pojedynczo (kolejny dopiero jak powrót pierwszego osiągnie zadaną temperaturę). Inaczej będzie za zimny powrót i będziesz grzał grzałkami a nie sprężarką.

Zamknij wszystkie obiegi, oprócz najkrótszego i obserwuj temperaturę powrotu.

Ok, tak zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80 m2 do ogrzania to n ie jest jakaś zabójcza powierzchnia, wygrzewaj w całości.

 

80m2 x 20cm = 16m3 betonu - tyle co 266m2 sześciocentymetrowej wylewki. Masa do ogrzania ogromna. A jak temperatura powrotu nie podnosi się to pompa uznaje, że za mało mocy i odpala grzałki. Szkoda kasy - wystarczy kolejno odpalać obwody po ogrzaniu poprzedniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80m2 x 20cm = 16m3 betonu - tyle co 266m2 sześciocentymetrowej wylewki. Masa do ogrzania ogromna. A jak temperatura powrotu nie podnosi się to pompa uznaje, że za mało mocy i odpala grzałki. Szkoda kasy - wystarczy kolejno odpalać obwody po ogrzaniu poprzedniego.

 

ale tu chodzi o to że pompka pokazuje zerowy obieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nazywasz zerowym obiegiem?

 

Nie ja nazywam tylko autor tematu.

Metraż podłogowki to jakieś 80m2, więc dziwne, że na pompce na najwyższym biegu pokazuje 0.0. Co myślicie o tej sytuacji, czekać dalej czy jednak już powinno być ciepło?

Tylko przepływ jest cały czas 0.0.

 

 

 

Jakoś nie widzę w instrukcji, żeby ta pompa potrafiła pokazywać przepływy.

A to ciekawe, skąd masz instrukcje do pompki o której nic nie wiemy jak to model i jakiej firmy.

Dlatego zadałem pytanie autorowi

Jakiej średnicy rurki masz od podgłówki i jaka pompkę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-cap 9kw , bufor 100l i to wszystko na 80m2... Ciekawe. Co na to instalator? Czy aby rurki OP nie powinny być u góry płyty fundamentowej zamontowane?

Z rotametrami jest jeszcze taka sytuacja, że jak nimi krece to nic się nie zmienia,

Jeśli po uruchomieniu pompy rotometry nie opadają to znaczy, że woda nie płynie. Ściągnij kapturki z zaworów, odkręć roto na maksa i włącz pompe.

 

Ja mam 10cm wylewki. Po włączeniu ogrzewania (6godzin nocą , 28stopni) pod koniec listopada, dopiero po 3 dobie w domu zaczęło coś się dziać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki 16, 12 obiegów, a pompka Wilo Yonos Pico 25/60-180. Teoretycznie moc pompki powinna być wystarczająca do ogrzania 220m2.

 

Tak, jest wszystko ok. Jak już pisałem, jest coś przytkane lub zawór zakręcony na zasilaniu lub na powrocie, pętle nie maja wpływu na obieg całości.

Sprawdzałeś czy wirnik się obraca? Być może przyłapało wirnik i pompka nie może ruszyć. Po odkręceniu tylnej nakrętki na wirniku masz nacięcie na płaski śrubokręt, włóż w to wycięcie śrubokręt i pokręć wirnikiem w prawo i w lewo, po czym zakręć i uruchom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...