Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w wyborze ogrzewania do nowego domu


armaniak

Recommended Posts

Witam,

Proszę o pomoc w wyborze ogrzewania domu oraz wody w nowo wybudowanym domu.

Dom piętrowy. Powierzchnia użytkowe 130 m2 + garaż 20 m2 + kotłownia.

W całym domu, na parterze, piętrze, garażu jest zrobiona podłogówka. W dwóch łazienkach chciałbym mieć też też po jednym kaloryferze.

Dom wybudowany według projektu https://www.dobredomy.pl/projekt/elsaV/

Ściany z gazobetonu Solbet gr. 24 cm i ocieplone styropianem grafit 15 cm. W posadzkach na parterze styropian grafit 10 cm. Dach - blachodachówka + papa + pełne deskowanie + wełna mineralna 25 cm. Okna 3 szybowe.

Z wyliczeń w kalkulatorze mam:

8,2kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)

16 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie

 

Niestety w okolicy nie mam gazu i nie wiem kiedy będzie. Gdyby był, to zainstalowałbym piec 2-funkcyjny.

Nie chcę mieć ogrzewania na paliwa stałe, więc żadne ekogroszki czy pelety nie wchodzę w grę. Przede wszystkim dlatego że chcę mieć jak najbardziej bezobsługowy system, a po drugie przez najbliższe parę lat nie będziemy mieszkać w tym domu na stałe, a więc często przez 1-2 tygodnie w domu nikogo nie będzie. A w zimie przecież i tak trzeba temperaturę odpowiednią podtrzymywać.

 

A więc wygląda na to że jestem skazany na pompę ciepła. Jeżeli ktoś ma inny, lepszy pomysł to będę bardzo wdzięczny.

 

Nie miałem nigdy do czynienia z pompami ciepła. Więc ostatnio dużo czytałem na forach na ten temat, oglądałem filmiki ekspertów i td.

Z wyliczeń w kalkulatorze wychodzi że potrzebuję pompę o mocy 9 kW.

Na razie skłaniam się ku pompie Samsung EHS w wersji monoblock. Na drugim miejscu Panasonic Aquarea.

Ale znaleźć instalatorów pomp Samsung nie jest łatwo. Próbowałem dowiedzieć się przez chat na stronie Samsung gdzie w swojej okolicy mogę szukać ich instalatora, to mi podali namiary na jakąś firmę z Radomia, która to firma mi odpisała że oni nie instalują pomp Samsung :)

Dom mam 70 km na wschód od Warszawy i chciałbym mieć instalatora i serwisanta gdzieś w pobliżu (np. z Warszawy, Wyszkowa, Radzymina, Wołomina, Siedlce, Ostrów Maz.). Bo taka jedna firma z Wrocławia proponowała mi pompę no i oczywiście przeglądy gwarancyjne co rok po 300 zł + 1 zł za km dojazdu - z Wrocławia do mnie 400 km w jedną stronę. :)

 

Wysłałem zapytania do kilku firm instalujących pompy i na razie dostałem dwie odpowiedzi bardzo stanowcze: "Żaden monoblok, to nie na polskie warunki. To są pompy dla pseudo instalatorów bez uprawnień".

I oczywiście dają ofertę tylko na split (za 32.000 z montażem). A przecież 20% pomp instalowanych w Polsce to są monobloki.

Mam wrażenie, że te firmy po prostu więcej zarabiają na instalacji pomp split i potem na ich przeglądach, dlatego tak kategorycznie odradzają monobloki. Odechciewa się już z taką firmą dalej rozmawiać.

 

A więc podsumowując mam trzy pytania:

- czy pompa ciepła w mojej sytuacji jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem?

- czy rzeczywiście monoblok jest w polskich warunkach ryzykownym rozwiązaniem? Wiem o ryzyku zaniku prądu w mrozy i ryzyku rozszczelnienia, ale przecież na to też są jakieś sposoby.

- czy jest tu ktoś z moich okolic kto instaluje takie pompy i podejmie się dostawy i montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybyś chciał inne systemy grzewcze rozpatrywać, nietypowe, to trzeba było o tym myśleć przed budową. Teraz, przy ogrzewaniu wodnym niskotemperaturowym nie masz wiele opcji wyboru.

Jeszcze jest po prostu zwykły kocioł elektryczny (jak Kospel), ale bez paneli fotowoltaicznych, nie jest ekonomiczny.

 

W łazience zamiast kaloryferów po prostu zawieś elektryczne suszarki do ręczników. Taniej ci to wyjdzie niż komplikowanie systemu grzewczego. Bo na kaloryfery powinna iść wysoka temperatura a na podłogówkę niska.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Przed budową o niczym nie mogłem myśleć ponieważ ja kupuję już gotowy dom w stanie deweloperskim, tyle tylko że bez pieca.

 

Właśnie kocioł elektryczny (jak Kospel) też jest rozwiązaniem które może będzie bardziej opłacalne niż pompa ciepła.

No bo za pompę ciepła wydam co najmniej 30 tys. zł. Bez fotowoltaiki koszty ogrzewania nadal będę wysokie.

Jeżeli zdecyduje się na kocioł elektryczny + fotowoltaika, to ile więcej zapłacę za taki system. Ktoś jest w stanie oszacować rząd więlkości? Pewnie będzie drożej, ale czy koszty eksploatacji takiego systemu nie będą znacząco niższe niż pompy ciepła bez fotowoltaiki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie zdążysz założyć FV w tym roku to ten Kospel tęz będzie drogi. No niestety domek od developera, poddasze, niewiele ocieplenia w przegrodach (w dodatku pewnie najgorszej jakości i niskim wsp lambda) - to wszystko nie wróży niskimi rachunkami za ogrzewanie. jKiedy ja kupowałem PC 2 lata temu to Samsung wyszedl najtaniej. Celowałbym w mono 12kw, bo ta pompa będzie miała co robić w tych warunkach. Zastanowiłbym się też nad pelletem. Masz kotłownie to zostałoby trochę grosza na opał na kilka lat.

Zaczać musisz od porzadnego OZC z podaniem pełnych danych o materiałach zastosowanych oraz o jakości montażu.

Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyliczeń w kalkulatorze mam:

8,2kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)

16 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie

 

Chcesz podejmować decyzje warte grubych pieniędzy na podstawie tego kalkulatorka?

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631-Cieplowlasciwie-pl-czemu-wiedzie-na-manowce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest nie od developera. Dom budowany przez prywatną osobę dla siebie, która teraz zmieniła plany.

Ocieplenie: Styropian termoorganika grafit z lambdą 0,31 eps 100, 5cm na pietrze, 10cm parter. Elewacja 15cm termoorganika grafit + biały tynk+ deska jasny dąb+ beton. Dach deskowanie pełne + papa + 35 cm wełny mineralne URSA. Okna dachowe Velux. Okna 3szybowe Oknoplast.

To są najgorszej jakości materiały i niewiele ocieplenia? Nie rozumiem po co te bezsensowne zdalne oceny jakości wykonania domu.

Sorry, ale widziałem wiele domów budowanych dla siebie przez ich właścicieli, które były o wiele gorzej ocieplone i z o wiele tańszych i gorszych materiałów.

Chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem tego co napisałem. Nie chcę peletu. Jak mam ogrzewać dom peletem, jeżeli co jakiś czas w domu przez 2 tygodnie nikogo nie będzie. Pomijam już to że nie chce mi się bawić w zasypywanie i noszenie worków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz podejmować decyzje warte grubych pieniędzy na podstawie tego kalkulatorka?

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631-Cieplowlasciwie-pl-czemu-wiedzie-na-manowce

 

Nie, nie chcę podejmować decyzji na podstawie tego kalkulatorka. Na razie mam podpisaną umowę przedwstępną na zakup domu, a akt notarialny podpisuje za ok. 2 miesiące. Do póki nie podpiszę aktu i ten dom nie będzie moją własnością nie będę zamawiał przecież ekspertyz. Ale te 2 miesiące mogę wykorzystać na określenie kierunku w którą stronę podążać.

Fachowców niestety też mamy takich, że nigdy nie wiesz czy dobrze doradzi i zrobi. Głównie doradzają to co im pasuje i na czym więcej zarabiają. Po to czytam tego typu fora i próbuje znaleźć pomoc żeby orientować się w temacie i móc zweryfikować czy fachowiec tylko udaje fachowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam ogrzewać dom peletem, jeżeli co jakiś czas w domu przez 2 tygodnie nikogo nie będzie.

Przy takiej powierzchni i zapotrzebowaniu na ciepło:

przez najbliższe parę lat nie będziemy mieszkać w tym domu na stałe, a więc często przez 1-2 tygodnie w domu nikogo nie będzie. A w zimie przecież i tak trzeba temperaturę odpowiednią podtrzymywać.

pojemnik pelletu starczy na miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawią mnie tacy ludzie. Sprzedający ci powiedział, że dom jest ciepły więc kupuj PC 5kw i masz załatwione. Po co ten temat. Tanio i ciepło na długie lata. Widzisz jak sporo domów zaprojektowałem, swój zbudowałem, kilka widziałem, a w tej chwili dwa nadzoruje, ale już za odpowiednie wynagrodzenie.

 

Co do twojego, raz jeszcze - 10cm na gruncie w 2000 roku ostatni raz do projektu wrzuciłem. 35cm wełny masz w skosach? Zdjęcia widziałeś? Ile miedzy krokwiami, a ile nabite pod? jeśli tak to szacunek. Ja bym sprawdził ściągając ze 3 płyty. Oby się nie okazało, że te 35 leży sobie na tych małych szczytach. !5 na elewacji to też takie minimum teraz. Sprawdź czy nie na plackach - bo wtedy koszty ogrzewania lecą do góry po ostrej krzywej. jeśli tego nie wiesz/nie dowiesz sie to nie jestes w stanie prawidłowo obliczyć zapotrzebowania na ciepło.

 

Jeszcze dam ci przykład mojego sąsiada. Dom 120m2 - 10cm na gruncie, 15 cm na plackach i 25cm wełny wciśniete pomiedzy krokwie 18cm - efekt 1000zł miesiecznie za gaz z pradem przez 6 miesiecy min.

Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jest pozytywna informacja jeśli chodzi o pellet. Ale nadal jest to system mało przyszłościowy. Bo np. do pompy ciepła mogę za jakiś czas zainstalować panele fotowoltaiczne i zmniejszyć koszty. A piec na pellet zawsze będzie potrzebował pelletu. A pellet będzie z każdym rokiem co raz droższy bo będzie drożała tak samo jak prąd, gaz i węgiel.

Pomijam już kwestię ekologiczne.

Ale jeżeli są jakieś jeszcze argumenty za kotłem na pellet, to chętnie poczytam i przeanalizuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawią mnie tacy ludzie. Sprzedający ci powiedział, że dom jest ciepły więc kupuj PC 5kw i masz załatwione. Po co ten temat. Tanio i ciepło na długie lata. Widzisz jak sporo domów zaprojektowałem, swój zbudowałem, kilka widziałem, a w tej chwili dwa nadzoruje, ale już za odpowiednie wynagrodzenie.

 

Co do twojego, raz jeszcze - 10cm na gruncie w 2000 roku ostatni raz do projektu wrzuciłem. 35cm wełny masz w skosach? Zdjęcia widziałeś? Ile miedzy krokwiami, a ile nabite pod? jeśli tak to szacunek. Ja bym sprawdził ściągając ze 3 płyty. Oby się nie okazało, że te 35 leży sobie na tych małych szczytach. !5 na elewacji to też takie minimum teraz. Sprawdź czy nie na plackach - bo wtedy koszty ogrzewania lecą do góry po ostrej krzywej. jeśli tego nie wiesz/nie dowiesz sie to nie jestes w stanie prawidłowo obliczyć zapotrzebowania na ciepło.

 

Akurat dach jeszcze nie jest ocieplony. Dlatego mogłem zobaczyć że jest po całości odeskowany i jak i z czego są wykonane więźby. Jest już zakupiona wełna URSA gold 35 o grubości 15 cm i URSA silver o grubości 10 cm. W przyszłym tygodniu wchodzi ekipa do ocieplania. Jakieś zastrzeżenia do jakości wełny?

 

Mnie z kolei bawią ludzie którzy krytykują wszystko i wszystkich bo uważają że jak nie on to coś zrobili, to na pewno to jest zrobione do d...

Przykro mi bardzo, ale z obiektywnych powodów nie byłem w stanie wziąć Ciebie do zaprojektowania, wybudowania i nadzoru mojego domu. A dom muszę kupić.

A słuchając Twoich wypowiedzi dochodzi się do wniosku, że w żadnym wypadku nie wolno kupować domów które nie Ty zaprojektowałeś, wybudowałeś i nadzorowałeś bo są do niczego. Jednak, z całym szacunkiem, 99,99% domów w Polsce wybudowano bez Twojego udziału i jakoś tam ludzie żyją. Więc proponuję temat oceny jakości domu który kupuję zamknąć.

 

Ale chętnie poczytam Twoją opinię na temat pompy którą masz. Bo jest to pompa która jest na mojej liście nr 1. Polecasz, czy po tych 2 latach eksploatacji jednak kupiłbyś coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jest pozytywna informacja jeśli chodzi o pellet.

Pomijam już kwestię ekologiczne.

Kocioł pelletowy prawidłowo podłączony i sterowany to wygoda, czystość i ekologia.

Ale nadal jest to system mało przyszłościowy.

Jak mało przyszłościowy - np.Polska, Niemcy, itd. stawiają na biomasę i słońce

Bo np. do pompy ciepła mogę za jakiś czas zainstalować panele fotowoltaiczne i zmniejszyć koszty.

Za czym zmniejszysz to będziesz musiał wydać. Do kotła pelletowego współpracującego z buforem też możesz podłączyć panele.

A piec na pellet zawsze będzie potrzebował pelletu. A pellet będzie z każdym rokiem co raz droższy bo będzie drożała tak samo jak prąd, gaz i węgiel.

Jeszcze nam nie udostępniono źródła ciepła które jest za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest nie od developera. Dom budowany przez prywatną osobę dla siebie, która teraz zmieniła plany.

Ocieplenie: Styropian termoorganika grafit z lambdą 0,31 eps 100, 5cm na pietrze, 10cm parter. Elewacja 15cm termoorganika grafit

 

Ja budowałam w 2014 roku i mam 20 cm grafitowego styro na ścianach i 20 cm w podłodze. Na dachu w najcieńszym miejscu jest 35 cm styropianu + strop styropianowy.

Więc parametry jak na obecne standardy nie powalają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja budowałam w 2014 roku i mam 20 cm grafitowego styro na ścianach i 20 cm w podłodze. Na dachu w najcieńszym miejscu jest 35 cm styropianu + strop styropianowy.

Więc parametry jak na obecne standardy nie powalają.

 

Ale ja nikogo nie próbuję powalić. Opisałem stan faktyczny. A niektórzy tutaj próbują się dowartościować pisząc że mają lepiej. Moje gratulację. Zazdroszczę wam. Ale ja mam jak mam i tego już nie zmienię. Więc po co te wasze teksty "ja mam lepiej"? Masz o 5 cm grubszy styropian niż ja i się tym rajcujesz. Ale uważaj bo może się znaleźć taki co będzie miał o 5 cm więcej niż ty i co wtedy?

Jeżeli uważasz że mój dom nie spełnia jakichś obecnych standardów to wymień te standardy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz o 5 cm grubszy styropian niż ja i się tym rajcujesz.

Nie ma co się obrażać i przesadzać z tym ociepleniem i szczelnością. Najważniejsza jest dobra wentylacja by ciepło mogło wejść na pomieszczenie.

Dach - blachodachówka + papa + pełne deskowanie + wełna mineralna 25 cm.

I to wystarcz bo "czapka" jest najważniejsza. Domyślam się że jeszcze dochodzi jakaś płyta i folia?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo np. do pompy ciepła mogę za jakiś czas zainstalować panele fotowoltaiczne i zmniejszyć koszty.

 

Nie bardzo, bo gdy trzeba grzać to prądu będziesz produkował za mało, żeby zaspokoić potrzeby bytowe. A system opustów ma się skończyć z tym rokiem - a jak sprzedasz prąd za bezcen, to bez różnicy, czy za te grosze kupisz pellet, węgiel czy prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza opcja - poziome dolne źródło robione własnymi łapkami i polska PC gruntowa. Monobloki też ludzie mają, ale czy taka PC ze wszystkimi bambetlami jest dużo tańsza? Być może, ale jak patrzę na zestawy z szafą izzfast..to powątpiewam - Samsung 8kW z szafą 29 212,50 zł BRUTTO. Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...