Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w wyborze ogrzewania do nowego domu


armaniak

Recommended Posts

Najtańsza opcja - poziome dolne źródło robione własnymi łapkami i polska PC gruntowa. Monobloki też ludzie mają, ale czy taka PC ze wszystkimi bambetlami jest dużo tańsza? Być może, ale jak patrzę na zestawy z szafą izzfast..to powątpiewam - Samsung 8kW z szafą 29 212,50 zł BRUTTO.

 

Niestety własne łapki do tych spraw są lewe. Dlatego jestem skazany na fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monobloki też ludzie mają, ale czy taka PC ze wszystkimi bambetlami jest dużo tańsza? Być może, ale jak patrzę na zestawy z szafą izzfast..to powątpiewam - Samsung 8kW z szafą 29 212,50 zł BRUTTO.

 

Jeśli patrzysz na oficjalną stronę Izzifast to tam mają ceny z czapy. Za montaż Buderusa z szafą zapłaciłem kilka tyś mniej niż oni mieli cenę na stronie.

 

Pellet jest tani pod warunkiem, że jest odpadem z produkcji. A odpadów nie jest nieskończona ilość. Coraz więcej domów jest ogrzewanych pelletem i cena mocno rośnie. DUNIA.MD to sprzedawca kotłów albo troll (albo dwa w jednym) - przejrzy jego posty, namawia ludzi na kotły węglowe/pelletowe i toczy gównoburzę ze wszystkimi którzy są przeciw.

 

Rachunki przy pompie ciepła będziesz miał rzędu 2-3 tyś na sezon przy G11, do zredukowania o połowę jak będziesz grzał tylko w taniej taryfie. Nie sądzę, żeby pelletem było taniej. Jeśli nie będziesz mieszkał, a zaglądał co 2 tygodnie,pompę możesz sterować internetowo. Jak nie mieszkasz obniżasz temp. do 15 stopni, dzień albo 2 przed przyjazdem podnosisz temp. i przyjeżdżasz do ciepłego domku. W takim przedziale czasowym ma to już sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będziesz mieszkał, a zaglądał co 2 tygodnie,pompę możesz sterować internetowo. Jak nie mieszkasz obniżasz temp. do 15 stopni, dzień albo 2 przed przyjazdem podnosisz temp. i przyjeżdżasz do ciepłego domku. W takim przedziale czasowym ma to już sens.

 

To jest duża zaleta pompy dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest duża zaleta pompy dla mnie.

 

Tak samo można sterować dowolnym urządzeniem grzejącym na prąd. Nawet "rurkokotłem" czy grzejnikiem konwekcyjnym. Termostat z WiFi kosztuje niewiele ponad stówkę.

 

A jeszcze pytanie, jak pompa będzie grzała jak wewnątrz będzie 15* i powrót góra 20*. Pewnie grzałkami i rachunki będą takie same, jak przy kotle elektrycznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DUNIA.MD to sprzedawca kotłów albo troll (albo dwa w jednym) - przejrzy jego posty, namawia ludzi na kotły węglowe/pelletowe i toczy gównoburzę ze wszystkimi którzy są przeciw.

DUNIA.MD to właściciel kotła na paliwo stałe i pompy ciepła więc ma porównanie i ochotę do pracy . Wyhamuj z tymi domysłami bo kto mieczem wojuje od miecza ginie.

Jak nie mieszkasz obniżasz temp. do 15 stopni, dzień albo 2 przed przyjazdem podnosisz temp. i przyjeżdżasz do ciepłego domku

Takie sterowanie zapewnia również kocioł pelletowy z modułem ecoNET.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego niby miała by grzać grzałkami?

 

Bo sprężarka się nie włączy. Niejeden odpalając wygrzewanie w zimie zdziwił się, jak zobaczył rachunek za prąd - bo się okazało, że większość grzał grzałką, a nie sprężarką.

 

Np. dla małej Althermy z podanych wykresów wynika (najnowsze dane), że do osiągnięcia temperatury na wylocie +30 stopni, Altherma pracuje na grzałce backup.

 

Dla dużych Altherm jest to +18 o ile nastawa wynosi ponad 25 stopni.

 

https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/uruchomienie-pompy-ciepla-altherma-w-okresie-zimowym/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo sprężarka się nie włączy. Niejeden odpalając wygrzewanie w zimie zdziwił się, jak zobaczył rachunek za prąd - bo się okazało, że większość grzał grzałką, a nie sprężarką.

 

Np. dla małej Althermy z podanych wykresów wynika (najnowsze dane), że do osiągnięcia temperatury na wylocie +30 stopni, Altherma pracuje na grzałce backup.

 

Dla dużych Altherm jest to +18 o ile nastawa wynosi ponad 25 stopni.

 

https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/uruchomienie-pompy-ciepla-altherma-w-okresie-zimowym/

 

Serio? Przecież jest tam wyraźnie napisane - "Tak czy inaczej, przy mrozach i temperaturach w budynku bliskich 0 stopni, układ trzeba rozgrzać"

Mowa jest o uruchomieniu PC podczas zim w nieogrzewanym wcześniej budynku a nie o obniżeniu temperatury z komfortowej na 15stC i jej utrzymaniu. Zanim zamieszkałem miałem ustawioną temp, w domu na 12stC przy wykończeniówce w listopadzie i grudniu i ani razu grzałka mi nie chodziła.

 

I Nurka_ zatkało.

 

PS.

Poszedł grzebać w opcjach serwisanta swojego BUDERUSA.

 

Błysnąłeś :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo sprężarka się nie włączy. Niejeden odpalając wygrzewanie w zimie zdziwił się, jak zobaczył rachunek za prąd - bo się okazało, że większość grzał grzałką, a nie sprężarką.

 

Np. dla małej Althermy z podanych wykresów wynika (najnowsze dane), że do osiągnięcia temperatury na wylocie +30 stopni, Altherma pracuje na grzałce backup.

 

Dla dużych Altherm jest to +18 o ile nastawa wynosi ponad 25 stopni.

 

https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/uruchomienie-pompy-ciepla-altherma-w-okresie-zimowym/

 

Jak zwykle Kaizen teoretyk pompy nie ma a wie wszystko najlepiej. Pytajnick Ci już wyjaśnił, że dotyczy to uruchomienia a nie normalnej pracy.

Grzałem tak przez sezon przy wykończeniówce i ani na sekundę się grzałka nie uruchomiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio? Przecież jest tam wyraźnie napisane - "Tak czy inaczej, przy mrozach i temperaturach w budynku bliskich 0 stopni, układ trzeba rozgrzać"

 

A tu mowa o nie rozgrzaniu, tylko utrzymaniu w domu 15*. Owszem, trzeba rozgrzewać najpierw grzałką (bo nie ma innego wyjścia) - dlatego przy wygrzewaniu odpalać należy po jednej pętli. I jak jedna pętla będzie rozgrzana to dołożenie drugiej może pozwoli uniknąć wyłączenia sprężarki. Przy dokładaniu trzeciej (a potem kolejnych) do dwóch rozgrzanych już nie powinno być ryzyka.

Ale do utrzymania 15* - marne szanse, żeby obskoczyła to sprężarka. Do sprawdzenia w DTR konkretnej pompy, jaki ma zakres tz i/lub powrotu dla sprężarki.

 

Jak zwykle Kaizen teoretyk

 

Artykuł praktyka.

 

Edyta:

Zresztą w Twojej instrukcji jest taki sam wykres, jak na blogu. Twoja PC też nie potrafi zejść z temperaturą zasilania poniżej 20* czyli przy ustawieniu zgodnie z zalecaniami z tejże instrukcji dt 5* dla podłogówki oznacza powrót 15*. We współczesnym domu to za dużo, żeby utrzymać 15* wewnątrz - może poza największymi mrozami.

 

attachment.php?attachmentid=457725

 

To jakie temperatury miałeś w domu? I jakie tz?

BuderusTZ.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą w Twojej instrukcji jest taki sam wykres, jak na blogu. Twoja PC też nie potrafi zejść z temperaturą zasilania poniżej 20* czyli przy ustawieniu zgodnie z zalecaniami z tejże instrukcji dt 5* dla podłogówki oznacza powrót 15*. We współczesnym domu to za dużo, żeby utrzymać 15* wewnątrz - może poza największymi mrozami.

 

attachment.php?attachmentid=457725

 

To jakie temperatury miałeś w domu? I jakie tz?

 

Temperatura ok 16 stopni. Sorry, ale nie pamiętam tz sprzed dwóch lat.

 

Artykuł praktyka

 

Praktyka jest taka, że bez problemu pompa pracuje w takich warunkach, a Ty próbujesz udowodnić coś przeciwnego swoimi teoretycznymi wywodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uważasz że mój dom nie spełnia jakichś obecnych standardów to wymień te standardy.

 

WT 2021

Chodziło mi bardziej o twoje zdanie: "To są najgorszej jakości materiały i niewiele ocieplenia? " - jak na 2021 rok, to tak - nie jest to oszałamiająca izolacja.

I tylko dla przykładu podałam swoją sprzed 7 lat.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę od 12 lat i wiem że wymaga ona poprawnego ustawienia w "ukrytych" opcja dostępnych jedynie dla serwisu.

Zresztą wszystko zależy od tego o czym pisze @Kaizen:

 

Masz PC i uważasz, że musi grzać grzałką by w domu zimą było 15 lub mniej stC ?

Moja ma tryb czuwania antymrozowy i jak na nim ustawię nie 15 nie 10 a 4stC to też grzałki nie włączy by ogrzać dom do tej temperatury. Czary? Nie kuźwa - sterowanie czujnikiem zewnętrznym i wewnętrznym, które włączają PC kiedy potrzeba. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zabłysnąłeś - takie sterowanie mają wszystkie pompy nawet moja "babcia". Rocznik 2009 to najlepsze czasy w których produkowali pompy ciepła na porządnych podzespołach.

 

Powtórzę pytanie - Twoja PC po obniżeniu temperatury pomieszczeń z np 21stC na 15stC będzie utrzymywać tą temp pracując na grzałce a nie na sprężarce ? :D

 

Taki jeszcze fragment z bloga na kóry się Kaizen powołał - "Podczas normalnej eksploatacji, budynek wchodzi w sezon zimowy ze stałą temperaturą, a począwszy od pierwszych chłodnych dni jest stale dogrzewany.

W sezonie, w zamieszkanym budynku pompa pokonuje tylko straty ciepła przez przenikanie (i ewentualnie wentylację). Budynek jest szczelny, a straty są częściowo kompensowane przez zyski ciepła bytowe (oświetlenie, gotowanie, domownicy).

Przy ROZRUCHU pompa ciepła pozostaje na placu boju sama z grzałką back-up.

 

Ukoronowaniem tego wszystkiego jest taryfa budowlana, która poza nazwą, nie wiele ma wspólnego z zaplanowaną przez nas taryfą nocną/dzienną"

 

To jest opis (cały tekst na blogu) o obniżeniu temperatury podczas normalnej eksploatacji na czas np wyjazdu na narty czy o pierwszym odpaleniu PC w zimnym i nie zamieszkanym domu, co powoduje użycie grzałki? :rolleyes:

 

Co do sterowania - jesteś pewien, że wszyscy użytkownicy PC sterują pracą PC za pomocą czujników wewnętrznego i zewnętrznego a nie np TYLKO krzywej grzewczej?

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jeszcze fragment z bloga na kóry się Kaizen powołał - "Podczas normalnej eksploatacji, budynek wchodzi w sezon zimowy ze stałą temperaturą, a począwszy od pierwszych chłodnych dni jest stale dogrzewany.

 

Utrzymywanie 15* nie jest normalną eksploatacją.

 

To jaką możesz ustawić najniższa temperature zasilania? Mniejszą niż 20* - czyli niższą niż na wykresie z instrukcji?

 

Masz termostat pokojowy, który pozwoli pompie wystartować dopiero jak wewnątrz temperatura spadnie <15*?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utrzymywanie 15* nie jest normalną eksploatacją.

 

To jaką możesz ustawić najniższa temperature zasilania? Mniejszą niż 20* - czyli niższą niż na wykresie z instrukcji?

 

Czym jest obniżenie temperatury na czas ferii/urlopu o czym wspomniał Nurek, jak nie normalną eksploatacją? Po co w PC tryb wakacji czy zabezpieczenia antymrozowego?

Temperaturą zasilania bawiłem się tylko przy ręcznym wygrzewaniu posadzki. Nie pamiętam jaka była minimalna (być może 18stC) ale nie sprawdzę, bo w domu teraz nie jestem. Jak nie zapomnę to w środę sprawdzę.

Przy pierwszym przeglądzie instalator pokazał mi rozpiskę pracy PC w tym grzałek. Na CO była 1h pracy w lutym, kiedy dłuży okres utrzymywała się temp poniżej -15stC a dwa miesiące miałem na sterowniku w domu 12stC przy wykończeniówce co w/g Twojej teorii powinno spowodować pracę grzałki.

 

Tak, mam taki termostat, który pozwala ustawić minimalnie 4stC wewnątrz.

 

Młodemu udało się nagrać jeden z trybów( „czuwania” i zabezpieczenia przeciwmrozowego) -

Mam jeszcze tryb komfortowy i obniżony, gdzie również jest szeroki zakres ustawiania ale nie pamiętam od ilu w którym.

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...