Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec gazowy - czy potrzebna taka moc?


Dantex23

Recommended Posts

Witam. Posiadam dom parterowy z poddaszem. Wszystkie pomieszczenia sa na parterze (ok 160m^2). Na poddaszu jest duza przestrzen na jakas silownie itd (rzadziej bedzie uzywana). Zdecydowalem sie zeby na dole miec ogrzewanie podlogowe a na gorze grzejniki. Architekt na poczatku zaproponowal 20kw, ale pozniej zmienil to na 24kw bo podobno taki musi byc. Teraz jestem juz na etapie kupna pieca gazowego i zaproponowano mi piec

junkers cerapur smart zsb 24-5c (zasobnik 100L). Co o tym sadzicie? Potrzebny mi jest tak mocny piec gazowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne kotły kondensacyjne charakteryzują się dużym zakresem modulacji mocy. To oznacza, że nie pracują z mocą znamionową, tylko z niższą. Ja też mam kocioł z mocą 24 kw i programowo ograniczyłem moc CO do 11 kW. Zapas mocy wykorzystywany jest do podgrzewania wody w zasobniku. Na forum jest cały watek o Junkersie ZSB 14-5C. Też daje radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dzien dobry

 

Na podstawie pana posta nie można jednoznacznie stwierdzić, czy kocioł zaproponowany przez architekta jest optymalny, jednak spodziewam się, że został on dobrany na podstawie zapotrzebowania na moc cieplną Pana budynku.

Nie obawiałbym się tego, że będzie on zbyt mocny, ponieważ kotły Junkers Cerapur posiadają szeroki zakres modulacji od 4 kW. Oznacza to, że moc kotła będzie dostosowywana do aktualnego zapotrzebowania na ciepło aby zapewnić możliwie jak największy komfort cieplny. Natomiast duża moc kotła niejako gwarantuje, że nawet w najmroźniejszych dniach, temperatura powietrza w Pana domu będzie odpowiednia.

 

Pozdrawiam

----------------------------------

Konsultant Bosch Termotechnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry

 

Na podstawie pana posta nie można jednoznacznie stwierdzić, czy kocioł zaproponowany przez architekta jest optymalny, jednak spodziewam się, że został on dobrany na podstawie zapotrzebowania na moc cieplną Pana budynku.

.....

----------------------------------

Konsultant Bosch Termotechnika

 

A ja sie nie spodziewam, a wrecz jestem przekonany ze ten kocioł nie został dobrany na podstawie obliczen cieplnych, poniewaz zadnych obliczen nie było. Ow architekt jest kolejnym oszustem który wpisuje parametry cieplne z tzw czapy. Poniewaz nie ma zadnych weryfikacji obliczen cieplnych które słuza do sporzadzenia charakterystyki enrgetycznej budynku to architekci wpsisują co chcą byle tylko spełnic wymagania aktualnych WT. W tym konkretnym przypadku architekt popisał sie wyjatkową nieudolnoscią tudziez calkowitym brakiem wiedzy w tej dziedzinie, bo nie jest mozliwe aby projektowe obciazenie cieplne uzasadniało dobór kotła o mocy 24 kW dla budynku o podanej powierzchni dla aktualnych dosc restrykcyjnych WT2021. Rozumiem ze tzw. poprawnosc polityczna nie pozwala oficjalnemu kosultantowi Bosch na jakiekolwiek słowa krytyki wobec tak zenujacych porad architekta bo przeciez sprzedaz kotłow o wiekszej mocy generuje wiekszy zysk dla producenta. Kazdy kij ma dwa konce, prosze sie nie dziwic ze wiarygodnosc niby "konsultantów" jest niska i co bardziej dociekliwi inwestorzy nie traktują was powaznie. Na koniec nie oczekuję zadnej odpowiedzi, to tylko moje luzne uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby nie zakładać nowego tematu

prosiłbym o doradzenie za jakim kotłem na gaz ziemny się rozejrzeć

parametry kotła z ciepła właściwego po przeliczeniach chaty to

- 10,7 kW moc niezbędna CO+CWO

- 5,3 kW przecietna moc grzewcza

 

sugerowany Moc kotła gazowego musi wynosić min. 11kW

tyle ze strony Ciepło Właściwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sie nie spodziewam, a wrecz jestem przekonany ze ten kocioł nie został dobrany na podstawie obliczen cieplnych, poniewaz zadnych obliczen nie było. Ow architekt jest kolejnym oszustem który wpisuje parametry cieplne z tzw czapy. Poniewaz nie ma zadnych weryfikacji obliczen cieplnych które słuza do sporzadzenia charakterystyki enrgetycznej budynku to architekci wpsisują co chcą byle tylko spełnic wymagania aktualnych WT. W tym konkretnym przypadku architekt popisał sie wyjatkową nieudolnoscią tudziez calkowitym brakiem wiedzy w tej dziedzinie, bo nie jest mozliwe aby projektowe obciazenie cieplne uzasadniało dobór kotła o mocy 24 kW dla budynku o podanej powierzchni dla aktualnych dosc restrykcyjnych WT2021. Rozumiem ze tzw. poprawnosc polityczna nie pozwala oficjalnemu kosultantowi Bosch na jakiekolwiek słowa krytyki wobec tak zenujacych porad architekta bo przeciez sprzedaz kotłow o wiekszej mocy generuje wiekszy zysk dla producenta. Kazdy kij ma dwa konce, prosze sie nie dziwic ze wiarygodnosc niby "konsultantów" jest niska i co bardziej dociekliwi inwestorzy nie traktują was powaznie. Na koniec nie oczekuję zadnej odpowiedzi, to tylko moje luzne uwagi.

A nie jest tak że ta moc 24 kW jest dobrana ze względu na c.w.u. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc 24 kW jest potrzebna przy CWU jeżeli jest podgrzewacz przepływowy, bo musi być woda gorąca natychmiast. Zresztą miałem w bloku przepływowy 20 kW i przy jednym kranie nie odkręconym na maksa też dawał radę. Natomiast jeśli mamy zasobnik ciepłej wody (bojler), to wydaje mi się, że poniżej 10 kW spokojnie wystarcza. I tak podgrzeje cały bojler w kilkanaście minut.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak że ta moc 24 kW jest dobrana ze względu na c.w.u. ?

 

Pytający nic nie wspomniał o ponadstandardowym zuzyciu cwu dla wiekszej ilosci uzytkowników, totez przyjałem ze taka sytuacja nie ma miejsca.

Owszem gdyby to był pensjonat, motel lub podobny budynek to i owszem wieksza moc ze wzgledu na cwu jest zalecana. Nic tez nie wspomniano o wielkosci zasobnika cwu, im wiekszy tym mniejsza moc jest potrzebna. Zejdzmy jednak na ziemie, nie wycofuje moich wczesniejszych stwierdzen na temat uzusadnien a raczej ich braku dla mocy kotła.

Po prostu nie było zadnych obliczen, a moc 24 kW bedzie za duza praktycznie w 100% budynków budowanych zgodnie z WT2021 dla powierzchni do ok 400-500 m2 a moze i wiekszej. 5 lat temu liczyłem budynek o powierzchni 550 m2 i projektowe obciazenie cieplne wyniosło 16,5 kW a bynajmniej nie był to budynek pasywny czy bardzo energooszczedny, po prostu wybudowany zgodnie z WT2014, co zresztą potwierdziło sie na podstawie pomiarów mocy ciepłomierzami ktore zainstalowałem w instalacji OP. Ja rozumiem ze niektórzy podejmuja proby obrony lub uzasadnienia takiego doboru, ale do takiego doboru nie trzeba byc architektem ani innym specjalistą. Dla kazdego nowego domu tak moc nigdy nie bedzie za mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Tak jak wspomniałem w poprzednim poście, spodziewam się że architekt dobrał moc kotła na podstawie obliczeń cieplnych, jednak zgadzam się, że dla budynku o powierzchni 160 m2 jest to stosunkowo duży kocioł. Dla budynków dobrze docieplonych przyjmuje się, że jednostkowe zapotrzebowanie na poziomie 75 W/m2 co dla tego budynku daje moc 12 kW jednak są to tylko szacunkowe wartości.

Jeżeli mają dokładne parametry przegród w takim wypadku polecam wykonać takie obliczenia samodzielnie w celu określenia czy dany kocioł jest prawidłowy.

Zachęcam tez do kontaktu z naszym autoryzowanym partnerem, który z pewnością będzie w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka moc kotła będzie dla Pana budynku odpowiednia.

Najbliższego autoryzowanego partnera znajdzie Pan na stronie: https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/autoryzowani-partnerzy/dealersearch/

 

Pozdrawiam

----------------------------------

Konsultant Bosch Termotechnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...