Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator w starym domu bez wiekszego remontu , wykorzystanie szybów kominowych


Recommended Posts

Dzień dobry, w przyszłym tygodniu kończę GWC rurowe mające wspomagać rekuperator i chce zabrać sie właśnie za niego. Dom piętrowy , góra zamieszkana , na dole piwnica, u góry cztery pokoje z kominami wentylacyjnymi + niewentylowany przedpokój, w pływnicy także cztery kominy plus niewentylowany "przedpokój" , chciałbym zbudować rekuperacje tak by na pietrze uniknąć większego remontu albo zminimalizować go do maximum, w piwnicy hulaj dusza. Zastanawiam sie czy ciepłe zużyte powietrze mógł bym czerpać z pietra kominami wentylacyjnymi, ściągną bym kratki i komin zaślepił styropianem po wyżej czerpni zużytego ciepłego powietrza, na dole w pływnicy odbierał bym je rurami i kierował do rekuperatora , z uwagi że piwnica nie jest ogrzewana na razie nie przewidują tam rekuperacji wiec zostanie grawitacja , pytanie gdzie dostarczyć świeże powietrz? czy za pomocą jednej wrzutni np do przedpokoju? Obawiam się że będzie tam wiał niestety dosyć intensywny "wiatr" i hałas wentylatora, czy może wiercić otwory w stropach i do każdego pomieszczenia z czerpnią po przeciwnej stronie zastosować nawiew ? jak rozwiązać tą sytuacje by uniknąć większego remontu ? pozdrawiam Przemek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, jest tych wątków sporo, ale albo nie ma w nich odpowiedzi na moje pytania, albo kończą sie na drugim poście, albo ja w gąszczu tematów nie trafiłem na odpowiedni, jeśli masz ochotę to podlinkuj , będę wdzięczny i tam dołączę do dyskusji .

Pozdrawiam Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie , kominy wentylacyjne chce wykorzystać właśnie jako czerpnie, do rozważenia jest czy ślepic nad czerpnią w kominie, czy na dachu zrobić "korki" zatykające, nadal nie wiem ile wrzutni czy jedna w przedpokoju czy dodatkowa w którymś z pokojów? Kuchnie mam połączona z salonem to może dodatkowa właśnie w rogu salonu albo przy samej kuchni, obawiam się szumu powietrza , bo jeśli z 5 czerpni kominowych połączone w piwnicy odbędzie sie za pomocą rury fi 75 to przy jednej wrzutni jaki będzie potrzebny średnica? , no i czy ta jedna nie będzie powodować wrażenia "wiatru"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzutnia w przedpokoju? Usystematyzujmy nazewnictwo: Czerpnia powietrza jest to rura, którą rekuperator czerpie powietrze z zewnątrz a wyrzutnia jest to rura, którą wyrzuca zużyte powietrze na zewnątrz budynku. Nawiew nawiewa świeże powietrze to pomieszczeń a wyciąg usuwa powietrze z pomieszczeń takich jak kuchnia, wiatrołap, łązienka itp

 

Ze mnie żaden spec od wentylacji ale sam projekt nie jest super skomplikowany jak poczyta się forum i pomoże ktoś bardziej doświadczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sprostowanie nazewnictwa :cool:

Na ten moment rozumiem to tak

Na rysunku poniżej zaznaczyłem położenie kominów wentylacyjnych, poprzez kominy wentylacyjne w kuchni i łazience zasysam zużyte powietrze, a w pozostałych pokojach nawiewam, i tu pytanie, czy nawiew może być tak że pod sufitem z kratki wentylacyjnej czy raczej powinien być na poziomie podłogi? , wykonując w ten sposób w zasadzie całkowicie unikam remontu na piętrze.

kBiUaju.png

 

Lub jak na drugim rysunku, gdzie wszystkie kominy wentylacyjne służą jako wyciągi a w przed pokoju wykuwam dziurę na nawiew świeżego powietrza

REE3MBX.png

Proszę o cierpliwość,,,,

Pozdrawiam

Edytowane przez Przemekmurator
nie dodano obrazów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rzeczową odpowiedz, pozostaje kwestia zaślepienia kominów, najprostszym sposobem jest zaczopowanie ich wylotów na dachu, ale,, zastanawiam się co w przypadku zaniku zasilania np zimą lub lata, jeśli wyłącza prąd z powodu awarii w zinie na dzień / dwa to czy będę w stanie od czopować kominy na zaśnieżonym dachu,. druga sytuacja to okres letni kiedy to raczej nie będę korzystał z rekuperacji, chodzi mi po głowie przerobienie szybu komina nad kratką wentylacyjna w taki sposób by wciąć sie w fugi komina i wmontować w nie "zasuwy" np ze spienionego PCV, czy taki sposób ślepienia był poruszany na forum czy ktoś ma jakiś pomysł na szybkie i wygodne otwieranie kominów w razie potrzeby ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no widzisz ... jest powód, żona ma duuużo"ptaków" a dużo ptaku "pachnie" i potrzebuje powietrza, ja mam duże akwarium które paruje, dodatkowo nie wyobrażam sobie gotować 2 dni bez wentylacji brać kąpiele itd w zimie.....

Tak że mamy różne punkty widzenia i różne potrzeby, dla tego moją potrzebą jest mieć możliwość awaryjnego otworzenia kominów jeśli będzie potrzeba, w zimie, gdy będzie śnieg na dachu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no widzisz ... jest powód, żona ma duuużo"ptaków" a dużo ptaku "pachnie" i potrzebuje powietrza, ja mam duże akwarium które paruje, dodatkowo nie wyobrażam sobie gotować 2 dni bez wentylacji brać kąpiele itd w zimie.....

Tak że mamy różne punkty widzenia i różne potrzeby, dla tego moją potrzebą jest mieć możliwość awaryjnego otworzenia kominów jeśli będzie potrzeba, w zimie, gdy będzie śnieg na dachu ...

 

Na taką ewentualność proponuję zakupić agregat prądotwórczy a nie spinać się na dach w zimie. Udrażnianie kominów, aby zamieniać WM na WG to zły pomysł. Agregat przyda się też do zasilania innych urządzeń. Kocioł nie potrzebuje prądu aby było Ci ciepło w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może dwa dni to przed wojna ale prawie dobę to w zasadzie nie tak dawno

https://www.kierunekenergetyka.pl/artykul,54748,10-rocznica-najwiekszej-awarii-energetycznej-w-polsce.html

Sieć mamy jaką mamy, zimy też dziwne raz bez śniegu a raz z wielkim śniegiem,,, ale odłóżmy tą moją fanaberie, tak jak pisałem każdy ma inna sytuację i do niej dostosowuje swoje potrzeby ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pisałem każdy ma inna sytuację i do niej dostosowuje swoje potrzeby ...

 

Chyba odwrotnie. Potrzeby trudno dostosować.

Tak czy inaczej wyłączanie rekuperacji to nonsens. Podobnie jak powoływanie się na rekordową awarię sprzed trzynastu lat. A jak ktoś ma regularnie długie przerwy, to tak czy inaczej potrzebuje agregatu bo większym problemem będzie zawartość lodówki, zamrażarki, oświetlenie i zaspokojenie innych potrzeb niż brak powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mocno teoretyzujesz ! Nie ma potrzeby kombinowania z kanałami i wentylacją grawitacyjną, jako rezerwową. To jest jak Ci tutaj też inni piszę "bes sensó" Jak chcesz "strugać prepersa" to ziemiankę sobie wybuduj, a nie wentylację w domu.

Też gotuję, też mam zwierzęta, jak nie ma prądu to sobie okna otworzę (masz okna? :D)

Akwarium otwarte ? Co tydzień wody dolewasz ? Nie lepiej zakryć szybą i będzie mikroklimat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam zwierzęta,
+- 40szt?

, jak nie ma prądu to sobie okna otworzę (masz okna? :D)

W zimę bardzo lubię gotować przy otwartych oknach...

 

Akwarium otwarte ? Co tydzień wody dolewasz ? Nie lepiej zakryć szybą i będzie mikroklimat ?

Pompa napowietrzająca ma wydajność 600LH, także szyba niewiele da / nic nie da

 

Jak widzisz rożni nas wiele / wszystko od ilości zwierząt, gotowania w zimie przy otwartym oknie, po wentylowanie akwarium

jeden struga prepersa a drugi choć niema pojęcia o sytuacji świetnie doradza, za co oczywiście dziękuje;)

No nic na ten moment stanęło na agregacie i zaczopowaniu kominów na dachu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...