Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki kabel DC doziemny


HarBar

Recommended Posts

Już sam nie wiem, czytałem na konkurencyjnym forum dyskusje że podobno jest odwrotnie, że po stronie DC są mniejsze straty i że lepiej jak falownik jest blisko licznika bo nie musi podnosić napięcia, ktoś też wyliczał że przy instalacji 5kWp 450V DC przy długości 25m wystarczy przekrój 3,8mm2.

Wydaje mi się też że inwerter dłużej posłuży w chłodnym, suchym pomieszczeniu niż gdy jest narażony na upały mróz i wilgoć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeden z inwerterów 6 rok wisi na ścianie zewnętrznej budynku i nie narzeka, tem który był w gospodarczym (suchym i chłodnym) o 5 latach się zesrał.

 

Odnośnie strat wystarczy spytać googla a nie szukać po forach: "Przesyłanie prądu stałego na dużą odległość jest nieefektywne. Zatem zasilanie prądem przemiennym jest o wiele bardziej wydajne do przesyłania mocy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, poszukałem w googla i pierwsze dwa linki mówią że straty na DC są mniejsze.

 

Pytanie, jaki kabel ziemny z dobrą izolacją zastosować i czy kłaść luzem, w arocie czy może w rurce PE?

Teren jest gliniasty i mokry, na długości ok 4 m będzie robiona kostka i wjazd do posesji.

 

To nie tak do końca, nie wystarczy hasło czy straty większe na ac czy dc, straty zależą przede wszystkim od prądu, napięcia i przekroju przewodów, mając podany tylko jeden parametr tj. moc 5000W przy ac takie wyliczenie prądu i co za tym idzie również strat jest proste, napięcie sieci znamy, prąd wychodzi 7,5A. Przy dc musimy już znać ilość modułów aby wyliczyć napięcie przy jakim będzie pracował obwód i potrzebny też z karty kat. prąd, przykładowo przy 5000 będzie ok. 12 - 13 modułów po załóżmy 38V co nam da 450-500V i prąd modułu ok 9,5A. Przy takich parametrach i takich samych przekrojach, DC wypadnie mniej korzystnie ale mamy kabel 5x4mm2 przy ac i 2x4mm2 przy DC. Jeżeli przy AC zmienimy na 2,5 bo ta 4 to przewymiarowana a DC zostawimy 4 bo takie są typowe do zastosowań napowietrznych to straty będą podobne itd.itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, poszukałem w googla i pierwsze dwa linki mówią że straty na DC są mniejsze.

 

Uwzględniłeś, że przy AC masz 400V i trzy żyły obciążone? Bo chyba chodzi i inwerter trzyfazowy? A przy DC przyjąłeś jakie napięcie, natężenie, liczbę żył? Jakie przekroje porównywałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. dzięki za wykład, czyli w przypadku moich paneli: 9szt x 45V, 12,9A i 28m kabla DC 6mm2, chyba nie ma co debatować o stratach i kosztach, bo pewnie często przy instalacji na dachu jest używane więcej.

Bardziej interesuje mnie kwestia, jakiego kabla użyć i jak go ułożyć żeby było bezpiecznie i trwale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. dzięki za wykład, czyli w przypadku moich paneli: 9szt x 45V, 12,9A i 28m kabla DC 6mm2, chyba nie ma co debatować o stratach i kosztach, bo pewnie często przy instalacji na dachu jest używane więcej.

Bardziej interesuje mnie kwestia, jakiego kabla użyć i jak go ułożyć żeby było bezpiecznie i trwale.

 

Jaki falownik bierzesz pod uwagę przy takich parametrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak inwerter będzie daleko od złącza, to przekroczenie 253V na inwerterze i jego wyłączenie nastąpi przy napięciu na złączu niższym od 253V.

OSD wtedy nie będzie zupełnie reagował na reklamacje prosumenta, że mu się inwerter wyłącza bo w sieci jest za wysokie napięcie.

 

Możesz sprecyzować pojęcie "złącze" ? Bo ja nie wiem o czym piszesz :D Gdzie się to coś znajduje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złącze to miejsce w który łączy się instalacja dostawcy energii z instalacją wewnętrzną odbiorcy.

Zazwyczaj jest to miejsce w którym zainstalowany jest licznik.

 

Czyli inwerter jak najbliżej licznika a nie np pod panelami na konstrukcji naziemnej oddalonej od skrzynki z bezpiecznikami ok 20m ? Ja od tej skrzynki do skrzynki Enei z licznikiem mam kolejne 8m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...