Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zablokowana pompka podłogówki


emksuu

Recommended Posts

Witam, po zimie pompka podłogówki Grundfos UPM3 nie chce ruszyć. Próbowałem odblokować ręcznie śrubokrętem ale nic to nie dało. Chciałbym zdjąć korpus i ruszyć Ją ręcznie ale nie mam pojęcia jak odciąć wodę żeby bez zalania kotłowni to zrobić. Jakieś pomysły ?. Z góry dzięki za pomoc !

 

Tutaj link do zdjęcia rozdzielacza:

 

https://zapodaj.net/6cc49d19b3e02.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zdjąć ciśnienie z instalacji podłogówki, pewnie ok. 2Bary i rozebrać pompę w celu ręcznego rozruszania.

Do zdjęcia ciśnienie są zawory, prawdopodobnie pod tymi odpowietrzającymi na belkach rozdzielacza.

Wyleci z nich woda w ilości pojemności zbiornika ciśnieniowego-kompensacyjnego, a jeśli pod zbiornikiem jest zawór, to trzeba zakręcić. Wtedy wody wyleci bardzo mało.

Po rozruszaniu pompy cyrkulacyjnej dobić ciśnienia z otwartym zaworem pod zbiornikiem ciśnieniowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po zimie pompka podłogówki Grundfos UPM3 nie chce ruszyć. Próbowałem odblokować ręcznie śrubokrętem ale nic to nie dało.

 

Ale co nic nie dało. Czy śrubokrętem można poruszać wirnikiemczy nie?

Kręci się luźno czy z oporem.

Jeśli nawet tak to zanim ją rozbierzesz spróbuj jeszcze ze dwa razy.

Rotametry wyglądają na czyste jak nowe więc jeśli nawet ją rozbierzesz to niczego tam nie zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli śrubokrętem okręcasz wirnik to znaczy że pompka nie jest zatarta. Być może trzeba wymienić tylko kondensator rozruchowy w pompce.

Zaworem 3D zamkniesz dopływ wody. Tu masz przekrój zaworu 3D chyba więcej nie muszę tłumaczyć :cool: https://kotly.com/img/cms/images/de/WOMIX/WITA/mischer_3w_pl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak zakręcę doplyw ciepłej na minimum to pozostaje kwestia otwartego powrotu ?

 

Masz dwa zawory,na górze kulowy na dole 3D. Poczytaj sobie w opisach technicznych jak nie wierzysz że zaworem 3D można zamknąć dopływ wody. przecież logiczne jest że tak skonstruowali instancję że w razie uszkodzenia pompki i jej wymianie na nową nie trzeba rozbebeszać pół instalacji aby ja wymienić tylko od tego są te zawory.

Tak dopytam, czy ten dolny trójrozgałęźny zawór który nazwałem 3D ma pokrętło? mam na myśli to czarne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to ze jest to zawór 3D. Dokładnie jest to zawór termostsatyczny 3D i chyba taki sam jak ten z obrazka https://static5.redcart.pl/templates/images/thumb/1291/1024/1024/pl/0/templates/images/products/1291/6322e4c37054d40af362f66dc271ee95.jpg

Jak zakręcisz na "0" to tym samym zamkniesz obwód i woda nie powinna polecieć, znaczy się trochę jej zleci po odkręceniu pompki ale niewiele.

Ja bym jeszcze pokusił się o sprawdzenie kondensatora od pompki. Załącz pompkę pod 230V i obserwuj wirnik co się n im dzieje, gdy pompka będzie "buczeć" a wirnik nie ruszy pokręć go za pomocą śrubokręta, jeżeli wystartuje znaczy to że jest wadliwy kondensator.

Edytowane przez henrykow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ale ta pompka popracowała dosłownie 1 zime i już by był problem ? To jest praktycznie nowa pompka. Ale ok, rozbiorę tę pompke i dam znać co i jak :)

 

To że mnie nie zaleje To pewne info ?

 

Czy po zimie była spuszczana woda z instalacji? Skoro nowa to chyba jest jeszcze na gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem odblokować ręcznie śrubokrętem ale nic to nie dało.

 

Docisnąłeś mocno trzpień do wirnika?

 

Nie nie była. Pompka została tylko wyłączona. Tak na gwarancji więc gdyby coś oddam Ją zamiast się bawić.

 

I dostaniesz info, ze reklamacja niezasadna a odblokowanie wirnika to normalna czynność opisana w instrukcji (dla użytkownika - nie w serwisówce).

 

Na stronie Grundfosa możesz też przeczytać:

"Aby dodatkowo chronić pompę przed zablokowaniem, niektóre pompy obiegowe Grundfos są wyposażone w funkcje sterowania, takie jak „automatyczne odblokowanie” i „tryb letni”, które zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów. W niektórych pompach obiegowych montujemy również śrubę odblokowującą, która pozwala odblokować unieruchomiony wał."

 

Pompy, które trybu letniego nie mają możesz podpiąć pod programator który je odpali z raz na tydzień na jedną minutę.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...