Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja - zużycie energii


Owczar

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To dlaczego wydałeś kilka(naście) tysięcy na rekuperator, jak to samo daje jeden czy dwa wentylatory za kilka stówek?

 

Bo gdyby miał tylko WM i ustawił wydajność na daleko większą, niż wcześniej przy WG to musiałby zacząć dokładać do ogrzewania z ta formą wentylacji

Życie, to nie excel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby założyć, że WG działa z taką samą wydajnością

 

O panie, gdyby WG działała z taką samą wydajnością jak WM z reku, to (jak w większości domów jest jedna kratka w łazience, ewentualnie druga w kuchni) pęd powietrza by te kratki wessał do kanału, a wszelkie nieszczelności w oknach i drzwiach by aż gwizdały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O panie, gdyby WG działała z taką samą wydajnością jak WM z reku, to (jak w większości domów jest jedna kratka w łazience, ewentualnie druga w kuchni) pęd powietrza by te kratki wessał do kanału, a wszelkie nieszczelności w oknach i drzwiach by aż gwizdały.

 

Ano...

 

Przy rekuperacji ustawiam sobie mniejsze przepływy. Czyli nawet bez odzysku miałbym mniejsze straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z własnego podwórka

Rekuperator i GWC bez By-passa(wymieniam kasetę na letnią i zimową) jedynie ze sterowaniem (czy czerpnia przed GWC czy za). Wczorajsze odczyty i wydajność.

Rekuperator działa od 11 lat (może cztery dni przerwy) komfort nie do ocenienia, a czy oszczędza? nie wiem nie liczyłem, a skoro liczydła napisały, że tak to zapewne tak jest.

1641728595863.jpg

obraz_2022-01-09_125159.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CityMatic Wyczaiłem ze zdjęcia, które zamieściłeś ten kalkulator, pomierzyłem swoje temp. i po wstawieniu danych wyszła sprawność 87,8%

Dla mnie rewelacja, choć wcześniej tego nie badałem, a mój reku ma tylko 2 krzyżowe aluminiowe wymienniki. Prawdziwe turbo:D

Ponoć odzyskałem 20,07 kWh energii wciągu doby, przy 120m3/h wymiany powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Trafnie napisałeś gregos11

Ja zainwestowałem w stref komfortu i pomimo, że wielu znajomych zaiwestowało w rekuperacje ja pozostałem przy klimatyzacji, oczyszczaczu powietrza oraz nawilżaczu - i oczywiście nadal mam WG. Strat ciepła mam napewno za dużo ale dziś zdecydowałem o pewnych zmianach by to trochę zmienić i by strat buło mniej ale by nadal były bo nielubienie zaparowanych szyb i braku świeżego powietrza szczególnie gdy mieszkam przy lesie. U sąsiada jest zbyt hermetycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Kolejne podsumowanie - tym razem za styczeń.

 

Zmodyfikowane przełączanie trybu noc dzień na podstawie obecności, a nie czasowe.

Wentylacja CO2 sterowalna - mniejsza wymiana względem stałej wymiany.

 

Zużycie energii 11kWh - FPX zadziałał tylko jednej nocy na jakieś 4h podbił temp o 2-3 stopnie.

 

Odzysk energii: 558kWh

Woda odzyskana miesięcznie 214l

Woda odparowana: 67l

 

Od października mamy już 2124kWh.

 

Generalnie od zeszłego roku od zmiany wymiennika na ERV widać wyraźną zmianę na zużycie energii.

Jedno to niższa wymiana - wymiennik nie zatyka się wodą, a 2 zdecydowanie mniejsze zużycie na nawilżanie - mimo chłodniejszego roku.

W tym roku na rzecz CWU i nawilżanie pompa pracowała 589h.

W poprzednim 830h.

Ta sama liczba osób - podobne rutyny.

W ciągu roku całkowite zużycie 500kWh niższe.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 4 weeks później...

Owczar, z tego co kojarzę masz nawilżacz zasilany cwu, masz to jakoś opomiarowane jakie jest zużycie cwu na pracę nawilżacza?

 

Przy obecnej pogodzie jest jakaś masakra z wilgotnością, niby pierwszy sezon mieszkania, a obecnie wilgotność oscyluje ~40% nawet przy wymienniku ERV. Nie wiem co się będzie działo kolejnej zimy, dlatego poszukuje info odnośnie nawilżaczy, ale na rynku bardzo mało takich rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt CWU jest pomijalny przy koszcie samego nawilżacza :D

 

Marzec w tym sezonie jest najgorszy. Wcześniej utrzymywałem spokojnie powyżej 50%. Dopiero właśnie w marcu spadło poniżej. Co prawda dużo wietrzę, więc sporo powietrza omija wymiennik ERV, ale to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam opomiarowane przez pomiar wilgotności powietrza i przeliczanie wilgotności bezwzględnej, potem bazując na temperaturze jego entalpii. Mając entalpię i przepływ liczę różnice.

 

W teorii odparowanie 1 litra w 20 stopniach to ok 0.7kWh.Trzeba jednak doliczyć energię na podgrzanie wody z wodociągu - czyli jakieś 7, do tego podgrzanie powietrza na wylocie żeby wycisnąć wiecej wilgoci i w praktyce każdy litr przelicza się na ok 1kWh.

Ile litrów potrzeba w miesiącu widać ładnie w tym temacie. Przy erv są to raczej symboliczne wartości.

Ale w styczniu 2021 nawilżacz wciągnął 500l wody - wyższa wymiana i bardzo niska wilgotność. CWU grzeje z COP 3.5, więc zużycie było oo 140-150kWh. Ale gdyby grzać prądem z COP 1 to robi się już sporo.

 

Marzec miał zimne noce i wilgotność bezwgledna była niska. Do tej pory mam 206l odzyskanej i prawie 80l odparowanej wody.

 

Higroplus pewnie nigdy się nie zwróci, ale cenie go za bezobsługowość - wymienia się tylko filtr ro i lampę UV. Na rynku pojawił się umecto od wanasa - ewaporacyjny z grzałką elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...