Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rekuperator Vent Clear HC6HRC (entalpiczny) - wymiana uwag i doświadczeń


Recommended Posts

Cześć,

 

Z uwagi na instalatora, wziąłem proponowany system (jego dostawca) od firmy Spiroflex. Z tego co się orientuję zajmują się elementami układów CO.

 

Tak, czy inaczej rekuperator pionowy odrzuciłem z uwagi na sposób wejścia czerpni i wyrzutni (chciałem układ poziomy). Z kolei różnica między mniejszym HC4, a większym HC6 wynosiła 200 zł, dlatego zdecydowałem się na większy (tak, wiem że dla 90% zastosowań wystarczą rekuperatory do 500 m3/h)

 

Info o prodfukcie:

https://produkty.spiroflex.pl/rekuperator-hc6hrc/

 

Cały układ pochodzi o ww. producenta (np. rury karbowane).

 

Jestem na etapie wykańczania domu (lub siebie ;) ) - gładzie itp. dlatego dam znać jak się sprawuje nie wcześniej niż za 2 tyg.

 

Czy ktoś przede mną chciałby się podzielić swoimi uwagami (teoretycznymi lub praktycznymi wynikającymi z korzystania)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ostatnie podejście. Mam Rekuperator VENT CLEAR VC3HR Comfort Plus. Jest on pionowy. Mam dom parterowy 86m2 z nieocieplonym nieużytkowym poddaszem i tam są wszystkie rury. Wyciągi mam w pom. gospodarczym, kuchni, łazience i wiatrołapie. Nawiewy w 3 pokojach, korytarzu i salonie który jest połączony z kuchnią. Czerpnia jest na zachodniej ścianie budynku, a wyrzutnia na wschodniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie to panel ecoVent T4 z dotykowym ekranem. Ekran działa bardzo dobrze. Zarówno dotyk jaki i obraz. Wentylacja jest ustawiona na 100m3/h w dzień i 70m3/h w nocy.

W dzień jak i w nocy nie słychać jej w ogóle.

U mnie zaczyna być słychać dopiero przy ponad 200m3/h czyli około 50% mocy.

Na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolony. Wydajność odzysku ciepła jest bardzo dobra (ale zobaczymy jak będzie zimą). Do tej pory największą różnica między powietrzem nawiewanym, a wywiewanym była 3*C przy -7 na dworze.

Wilgotność w domu utrzymuje się na poziomie 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie może odbywać się na dwa sposoby. Albo podajesz na sztywno wartość procentową mocy wiatraków (każdego z osobna czyli nawiewu i wywiewu). Albo podajesz liczbę m3/h powietrza jakie ma nawiewać i wywiewać. W drugim przypadku rekuperator automatycznie będzie dobierać moc wiatraków na podstawie mierzonych przepływów. Kiedy filtry się będą stopniowo zapychać to automatycznie zacznie zwiększać moc jednego lub drugiego żeby utrzymać zadany przepływ. Co do minimalnych wartości to mogę jedynie dodać, że procentowo najmniej miałem ustawione 15% mocy, a jeśli chodzi o przepływ powietrza to 40m3/h.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do minimalnych wartości to mogę jedynie dodać, że procentowo najmniej miałem ustawione 15% mocy, a jeśli chodzi o przepływ powietrza to 40m3/h.

 

Właśnie o to mi chodziło. Wahałem się czy brać reku z tym "Active Flow Control". Fajnie że można zejść poniżej standardowych 25%. Może jednak pełniłem błąd nie decydując się na wersję Comfort Plus :) Producent w odpowiedzi na moje pytania odesłał mnie do broszury informacyjnej w której na temat AFC są może 3 zdania. Brak wyjaśnień czy można zejść na minimalny nawiew - poniżej 100 m3/h, czy jest to tylko automatyka sterująca przepływem (siłowniki pneumatyczne) na tych samych zasadach co wersja Comfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiając reku na tryb podawania m3/h i tak masz podgląd mocy wentylatorów w %.

Ilością powietrza w m3/h steruję się tylko za pomocą mocy wentylatorów, żadnych siłowników nie ma, przynajmniej u mnie.

Siłownik jest (albo i nie, bo nie wiem jak to jest rozwiązane) tylko do otwierania i zamykania bypassu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz o co konkretnie chodzi.

Bo jeśli o te przewody pneumatyczne to mi się wydaje, że to nie są przewody do siłowników, a przewody do czujników przepływu powietrza.

Każdy przewód przez który przepływa powietrze jest przewodem pneumatycznym.

Przecież bez sensu byłoby gdyby regulacja przepływu powietrza odbywała się na zasadzie jego ograniczania (klapą czy czymkolwiek) skoro można to robić mocą (ilością obrotów) wentylatorów. Takie rozwiązanie generowałoby niepotrzebne opory i zużycie energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...