Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Słupy drewniane w świetle ścian działowych - jak usztywnić ścianę?


Recommended Posts

Na poddaszu użytkowym mam kilka słupów drewnianych podtrzymujących konstrukcję dachu. Te słupy architekt na projekcie umiejscowił w świetle ścian działowych. Po wymurowaniu ścianki działowe nie stykają się ze słupami, bo jest jest dylatacją z 1 cm, żeby dać przestrzeń na pracę/skręcanie się drewnianych słupów. W efekcie ścianki działowe (porotherm - pustak ceramiczny: grubość 12 cm, wysokość 2,8 m) się chwieją. W planach mam wypełnić pianką montażową te dylatacje między słupami i ściankami działowymi, ale czy to zapewni sztywność ścianek działowych?

 

Jakie są sposoby, żeby takie ścianki działowe usztywnić, bo teraz po uderzeniu ręką ścianka się chwieje?

 

Myślałam, żeby powbijać długie gwoździe przebijając się przez ściankę aż do słupa, czyli zrobić takie widełki co 50 cm w górę od stropu aż do krańca ścianki. A może są jakieś stelaże, którymi na etapie wykonania sufitów z płyt K-G takie ścianki się usztywnia? Poradzi ktoś?

Edytowane przez karolinawarzycha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scianki z regipsu w tym wypadku byłoby lepszym rozwiązaniem. Są bardziej "elastyczne" na ruch konstrukcji dachu.

Ale jak juz musisz murować zastosuj piankę. Tak jak pisałes od strony słupa, ale od góry równiez. Jesli nie ma pod jętką czego się chwycić zastosuj deskę, kantówkę itp. To powinno usztywnić sciankę.

Nie napisałes czy słupy będą widoczne. Raczej lepiej jakby były, bo nie byłoby ryzyka pojawienia się pęknięć. Jesli chcesz je schować to raczej płytami g-k na całosci, dodatkowo z siatką wtopioną w szpachlę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siatka i klej na te ścianki działowe obustronnie, jakby co przewrócą się w całości.

 

A wymysły teraz mają, gatunek ludzki ma pewne optimum temperaturowe i dążą do jego przestrzegania. Zatem jak słupy suche i pociągnięte lakierem lakierobejcą woskiem raczej nie będą się skręcać. Chyba że miałeś pecha trafić na "fahopwcf" od architekta począwszy na cieślach skończywszy co to przyjął zwichrowane belki. Widać je na pniu w lesie i są wykluczane przy cięciu przez gajowego . Potem i tartak ma coś do powiedzenia. https://heatylab.com/pl/dimensions-of-the-house-for-the-house-selection-of-material-for-the-log-house/

 

Tu sprawdź wilgotność tych słupów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2+2=4.

Tak i tutaj słup drewniany = zabudowa gk.

Masz takie możliwości. 1.Wywalasz ścianki murowane i robisz gk, 2. wywalasz słup... zalewasz rdzeń i stawiasz słup na rdzeniu, 3. Przykręcasz do słupa płaskowniki aby złapały cegły dwa na wysokości ścianki i tynkujesz lub gk.

Powinni wprowadzić dla projektantów obowiązkową pracę w firmie wykonawczej ( pracę fizyczną nie papierkową) wtedy przestaliby projektować bzdury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Uściślając:

 

1. Ścianki (12 cm grubości) są już wymurowane. Nie zburzę ich, żeby postawić od nowa, za dużo zachodu dla mnie.

 

2. Dach podpiera się na słupach drewnianych grubości 20cm x 20cm i te słupy są w świetle ścianek działowych. Nie stykają się z nimi, bo jest dylatacja 1cm na wszelki wypadek, żeby drewno mogło pracować. Słupy z racji szerszego przekroju niż porotherm zlicowane są z jednej strony pomieszczenia ze słupem, a w drugim pomieszczeniu wystają 8 cm poza lico ściany.

 

3. Ścianki się chwieją przy uderzeniu ręką. Szukam sposobów, żeby te ścianki usztywnić w stanie takim jakie są. Myślałam, żeby gwoździami z obu ston je przyszpilić do słupa, biorąc w takie widełki.

 

4. Tynki owszem będą, ale słupy planuję obłożyć płytami GK. Ale to potem.

 

Na tę chwilę: czy są jakieś inne sposoby na usztywnienie tych ścianek działowych zanim zapiankuję dylatację? Skontrowanie ścianki długimi gwoździami z obu stron to jedyne co mi przychodzi do głowy. Ale chciałam zasięgnąć innych opinii / pomysłów.

Edytowane przez karolinawarzycha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkręty do słupów drewnianych i może jakieś kołki do ścian murowanych lub częściowe usunięcie zaprawy / poszarpanie pionowych krawędzi przy dylatacji.

Dylatację wypełnij pianką montażową.

Ścianki działowe usztywniają się wzajemnie poprzecznymi (prostopadłymi) ściankami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napiszę jeszcze raz jak słupy suche to połącz trwale z murami . Kątowniki po bokach tych murków mocowane do tych słupów wkrętami . Jak cię to mityczne skręcanie przeraża to daj wkrętom do drewna w kątowniku pewną ruchomość .

 

A jak poddasze zamieszkałe to i ogrzewane i temperatura i wilgotność stabilne przez cały rok.

 

Namawiam ze względu na różnicę grubości miedzy murem a słupami na pozostawienie ich widocznymi i wykończenie szczelin pomiędzy kątownikami pianką butylową czy innym mat. dźwiękochłonnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...