Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym smarować fundamenty domu?


lukas198820

Recommended Posts

Tak jak napisał Henryk - odkopać, osuszyć, oczyścić. Bedzie wiadomo co dolega pacjentowi. Potem dobrać lekarstwo.

Dysperbit to kontrowersyjne rozwiązanie. Zresztą jeden drugiemu nierówny. Są za 50 zł i za 350 zł.

Zacznij od ustalenia stanu fundamentów. Jak mokre, to dysperbit będzie robił za placebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie - po co?

Jeżeli nie ma po drugiej stronie piwnicy - to co zyskujemy dając super hiper naj hydroizolację? Przecież nie pozwoli zrezygnować z dobrej hydroizolacji poziomej, bo i od dołu może podejść woda, para wodna i radon.

 

Jeżeli jest piwnica - to warto zrobić pewną hydroizolację (najlepiej papą) - ale warunek to połączenie jej z hydroizolacją poziomą poniżej piwnicy. Inaczej mamy linię Maginota którą wilgoć omija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starych budynkach niestety sprawa jest trochę trudniejsza i kosztowniejsza niż w przypadku nowych budowli mianowicie:

1) w większości starych budynków murowanych metodą tradycyjną na zaprawie wapiennej z cegły, kamienia lub obu tych materiałów nierzadko naraz jest problem z izolacją pionową i poziomą. Albo ich nie zastosowano abo uległy biodegradacji i zostały zdegradowane przez użytkownika i w zależności od gruntu bardziej lub mniej są narażone na niekorzystne działanie wilgoci lub wręcz wody pod ciśnieniem. W każdym z tych przypadków postępujemy inaczej i inne materiały stosujemy.

2) Po stwierdzeniu z jakim materiałem i rodzajem problemu mamy do czynienia odkopujemy fundament do jego najniższego poziomu a nawet odrobinę poniżej ale nigdy całości na raz aby nie zdestabilizować budynku. Budynki murowane metodą tradycyjną czyli te własnie 100 i więcej letnie są bardziej narażone na utratę sztywności konstrukcji i należy je odkopywać odcinkami.

3) Po odkopaniu należy dokładnie oczyścić taki fundament z luźnych spoin, korzeni roślin i wykonać odgrzybienie aby pozbyć się pleśni, glonów, alg i można to wykonać prostą metodą natryskową przy użyciu spryskiwacza ogrodowego i odpowiednich preparatów.

4) Należy wykonać uzupełnienia spoin i dokonać wszelkich napraw w powierzchni ścian fundamentu, najlepiej zaprawami o podwyższonej odporności na niszczące działanie soli mineralnych.

5) Po naprawach można przystąpić do izolacji pionowej i aby cały wysiłek był trwały należy dobrać już metodę do warunków i tak np. można wykonać izolację paroprzepuszczalną na bazie szlamów cementowych lub nieprzepuszczalną na bazie bitumu w tym mas KMB.

6) W przypadku braku możliwości wykonania izolacji poziomej muru np. fundamenty z kamienia w tym polnego, nieregularnego najlepiej zastosować izolację fundamentu szlamem odpornym na działanie soli mineralnych w tym siarczanów. Jest to bariera dla wody i wilgoci, pozwalająca odparować wilgoci z muru (dyfuzyjnie otwarta). Wtedy osłoną takiej izolacji powinna być folia kubełkowa z kubełkami skierowanymi w kierunku muru.

7) W przypadku możliwości wykonania izolacji poziomej np. iniekcji przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie (fundamenty z cegły) należy wykonać warstwę izolacji ze szlamu odpornego na niszczące działanie soli mineralnych a następnie po związaniu tej warstwy nałożyć grunt i masę KMB, zabezpieczając taką ścianę dwoma warstwami folii. Pierwsza warstwa to folia gładka, tzw. warstwa poślizgowa może to być czarna, zwykła folia budowlana a druga warstwa z folii kubełkowej skierowana kubełkami od ściany aby nie wbijały się przy zasypywaniu w miękką izolację niszcząc ją.

W żadnym przypadku nie powinno się nakładać warstw izolacji bitumicznych bezpośrednio na wilgotny mur ponieważ nie przepuszczają pary wodnej a ich przyczepność jest za słaba aby oprzeć się parciu tejże pary na mur. Para po prostu oderwie każdy bitum ze ściany niszcząc wykonaną tak izolację.

Tak powinno w skrócie postępować się w przypadku budynków tzw. starego budownictwa, oczywiście każdy budynek trochę się różni więc proporcje i grubości izolacji będą się różniły, mogą też dochodzić elementy dodatkowe ale to jest prawidłowe postępowanie w przypadku wykonywania takich izolacji.

Pozdrawiam, Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 year później...

Witam, podepnę się pod temat nie chcąc tworzyć nowego ;)

 

Dom z 93r. Aktualnie przygotowywany do ocieplenia, jutro mam umówioną minikoparkę.

Fundamenty z pustaka żużlowego, połowa domu podpiwniczona. Nie ma problemu z wilgocią wewnątrz (będę robił część tylko podpiwniczoną) Jednak przed elewacją zerwałem opaskę betonową ponieważ była cała popękana, oraz jest stan ogólny był opłakany.

Planuję zrobić opaskę wysypaną kamyszkami.

Moje pytanie, kompletnie nie wiem czym posmarować fundamenty. Później styropian oraz folia kubełkowa (czy to odpowiedni kierunek?)

Proszę o pomoc i jakieś porady. Dziękuje :)

Edytowane przez A-520
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...