Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Styropian na elewacje


Recommended Posts

I dochodzimy do sedna, czyli nakręcania spirali cenowej.

 

Przyczyn jest wiele. Nie tylko popyt.

Rok temu baryłka ropy naftowej kosztowała 44 USD - teraz ponad 80.

Cena energii elektrycznej na giełdzie świruje na maksa:

 

attachment.php?attachmentid=458207

 

A to dwa podstawowe czynniki od których zależy cena EPS. Do tego kurs dolara bije rekordy.

 

Czy prąd albo ropa potanieje? Jakieś korekty (akurat teraz cena prądu trochę spada) bywają. Ale generalnie tanio już było. Dużo większe jest prawdopodobieństwo znacznego wzrostu cen niż spadku.

prad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn jest wiele. Nie tylko popyt.

Rok temu baryłka ropy naftowej kosztowała 44 USD - teraz ponad 80.

Cena energii elektrycznej na giełdzie świruje na maksa:

 

attachment.php?attachmentid=458207

 

A to dwa podstawowe czynniki od których zależy cena EPS. Do tego kurs dolara bije rekordy.

 

Czy prąd albo ropa potanieje? Jakieś korekty (akurat teraz cena prądu trochę spada) bywają. Ale generalnie tanio już było. Dużo większe jest prawdopodobieństwo znacznego wzrostu cen niż spadku.

 

Dokładnie 3 lata temu kurs baryłki ropy był bardzo podobny. A EPS był 2 razy tanszy. A co do cen ropy - jak widać historycznie wszystko może spaść na łeb na szyję. W kwietniu 2020 kurs był po 20 dolarów :) A dlaczego? Bo spadł drastycznie popyt :) Tak samo ma się ze wszystkim. Ale tak jak pisałem, dopóki ludzie akceptują te chore ceny to obniżek nie będzie. Ja tego nie akceptuje ale jestem niestety w mniejszości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wyjścia, buduje bez kredytu no ale moje zarobki vs rzeczywistość są kilkukrotnie wyższe więc mnie na to stać, ale oczywiście wolałbym mieć te 10k więcej w kieszeni bo mniej więcej tyle stracę na styro vs 2020 no ale co zrobić. Mam jedno życie chcę się wprowadzić w 2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 3 lata temu kurs baryłki ropy był bardzo podobny. A EPS był 2 razy tanszy.

 

Baryłka kosztowała <60 USD, a dolar kosztował 3,7zł.

EPS nie był dwa razy tańszy.

Cztery lata temu kupowałem Styropian EPS80 lambda 0,030 po 234zł/m3, EPS200 034 po 359zł/m3

 

A co do cen ropy - jak widać historycznie wszystko może spaść na łeb na szyję. W kwietniu 2020 kurs był po 20 dolarów :) A dlaczego? Bo spadł drastycznie popyt :) Tak samo ma się ze wszystkim. Ale tak jak pisałem, dopóki ludzie akceptują te chore ceny to obniżek nie będzie. Ja tego nie akceptuje ale jestem niestety w mniejszości.

 

Ropa w tym tysiącleciu nie kosztowała 20 USD.

 

A co ludzie mogą robić? Nie tankować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baryłka kosztowała <60 USD, a dolar kosztował 3,7zł.

EPS nie był dwa razy tańszy.

Cztery lata temu kupowałem Styropian EPS80 lambda 0,030 po 234zł/m3, EPS200 034 po 359zł/m3

 

 

 

Ropa w tym tysiącleciu nie kosztowała 20 USD.

 

A co ludzie mogą robić? Nie tankować?

 

Od 2023 nowe podatki na paliwo od UE według prognostyków 7,5-8 PLN za litr. Wtedy to już na pewno będzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baryłka kosztowała <60 USD, a dolar kosztował 3,7zł.

EPS nie był dwa razy tańszy.

Cztery lata temu kupowałem Styropian EPS80 lambda 0,030 po 234zł/m3, EPS200 034 po 359zł/m3

 

 

 

Ropa w tym tysiącleciu nie kosztowała 20 USD.

 

A co ludzie mogą robić? Nie tankować?

 

Sprawdz sobie jaki był kurs dnia 22.04.2020 - 20,80 USD

Ja kupowałem grafit termorganiki 0,033 po 170 zl/m3 na początku stycznia 2021. Teraz jest po 330zl. Nie kłóć się z danymi. Jak paliwo będzie po 10zł to tak , nie będzie mnie stać i sprzedam samochód i przesiądę się na komunikacje publiczną i elektryczną hulajnogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...