Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ilość rurek do podlogowki


martingg

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 56
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jakieś 6,6m na m2 przy 15 cm rozstawu i 10m przy 10cm rozstawu. U mnie przy 15cm wystarczyły dwa zwoje po 600m. Też możesz tyle kupić jeśli takie zwoje wychodzą teraz taniej. No ale musisz to przeliczyć sam. Ja znalazłem jakiś tandetny program i mi to zliczył. Nie wiem jak masz skrzynkę usytuowaną i dojścia. Ile pętli. Ja mam skrzynki pośrodku domu, dojścia raczej krótkie szczególnie, że przechodziłem na parterze przez ściany. Robiłem sam, pierwszy raz i się ładnie udało. :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie robisz co 10cm rozstaw. Do tego sterowanie strefowe.

Ot i cały projekt- najlepszy z możliwych.

 

Marnowanie materiału, które nic nie daje w eksploatacji

Od 10 cm można wyjść z pomieszczeniu z największym obciążeniem cieplnym (najczęśćiej łazienka), gdzie chcemy utrzymywać temperaturę o 1-1,5C większą, to bo pomieszczenie określa Tz.

Póżniej 15/20/25 - w zależności od obciążenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz co 10 będzie dobrze zrobisz co 15 też wyregulujesz na przepływie i tyle. Mam co 10 i jest ok.

Jednak z perspektywy czasu koncepcja siię zminiła i i teraz podłogówka ie est głównym ogrzewaniem więc mogło by być i co 20.

Jednak jak za 13 lat skończą mi ssię opusty to trzeba będzie myśleć o bardziej energooszczędnym ogrzewaniu A do PC PW im gęściej tym lepiej.oczywiście w granicach rozsądku aby pętle nie były za długie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy większym zagęszczeniu obniżasz Tz.

)

 

Taaa?

To powiedz mi - masz trzy pomieszczeinia o obciążeniu cieplnym:

1 - 55W/m2

2 - 45W/m2

3 - 32W/m2

 

I masz dwa warianyty podłogówki - w jednej wszędzie po 10cm

W drugim - w pomieszczeniu 3 robisz cm 15cm

 

Jak wpłynie to na Tz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze i nie dobrze, zrobiłem u siebie wszędzie co 15cm ok udało mi się to w miarę sensownie ustawić, ale dzisiaj bym robił w salonie i kuchni co 20-25 w sypiali co 15 a w dwóch pokojach i korytarzach co 10 więc może jednak warto na ten projekt 500 zł wydać ??

 

Już wcześniej pisałem - ja uważam że warto. Sama oszczędność materiału - lokalni instalatorzy twierdzili, że na moje 106m2 trzeba "z 1000m rurek". Projekt zakładał ok600m i tyle poszło (w ścinkach zostało ok7m) a danie bez potrzeby 200m rury to ok 400zł.

Do tego - przy takich samych przepływach (2,5L/min) mam zróżnicowane temperatury w pomieszczeniach w/g założeń - część salon/kuchnia (tutaj tylko w odsłoniętej części, pod meblami brak rurek) 22,5 stC, 21 -21,5 stC sypialnie. W łazience nie osiągam obliczeniowych 24stC, bo jest mała (5m2) i w/g projektu trzeba dołożyć grzejnik ścienny, bo moc podłogówki za mała. Nam jednak 22,5stC wystarcza, więc grzejnika nie ma.

Każdy dom ma inne obciążenia cieplne. U mnie w części salon/kuchnia jest co 10cm, w łazience również, w sypialniach 20-25 w zależności czy od północy czy południa, hol grzany dobiegami/powrotami, w garażu co 30cm.

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem - aplikacja/kalkulator i policzyć ile potrzeba ciepła w pomieszczeniu. Tak jak napisał Foto, zazwyczaj 10 cm w łazience, 15 cm reszta zimnych pomieszczeniach, 20 w kuchni, 30 w garażu. Mozna zagęścić pętlę w strefach przyokiennych lub tam gdzie chcemy cieplej.

Tak czy inaczej - trzeba przeliczyć samemu lub zapłacić komuś by zrobił to za nas.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze i nie dobrze, zrobiłem u siebie wszędzie co 15cm ok udało mi się to w miarę sensownie ustawić, ale dzisiaj bym robił w salonie i kuchni co 20-25 w sypiali co 15 a w dwóch pokojach i korytarzach co 10 więc może jednak warto na ten projekt 500 zł wydać ??

 

Błędem jest, że nie masz sterowania strefowego ogrzewaniem, a nie to, że masz za gęsto podłogówkę.

Robiąc ją co 10cm, przy sterowaniu strefowym, nie wystąpią żadne z posiadanych przez Ciebie problemów.

Dodatkowo, mimo bezwładności takiego ogrzewania, uzyskasz możliwie największy komfort, co się tyczy jego sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka jest najlepsza i bezproblemowa nawet z punktu widzenia pompy ciepła :D:D bez sterowań jakichkolwiek , wszystko powinno regulować się raz a na zawsze rotametrami i po sprawie , ale drugi fakt też taki że dla pompy ciepła nie jest najlepiej jak cały dom ma rozstaw rurek co 10 cm bo defrosty są częstsze niż na rzadkich rozstawach , ja mam co 10cm hm w marcu podłączam pc zobaczymy co to będzie , na ekogroszkowcu działa idealnie obecnie zasilana 28 stopniami i nawet w mrozy minus 20 więcej jak 32 stopnie nie potrzeba , to nie nowy dom .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędem jest, że nie masz sterowania strefowego ogrzewaniem, a nie to, że masz za gęsto podłogówkę.

Robiąc ją co 10cm, przy sterowaniu strefowym, nie wystąpią żadne z posiadanych przez Ciebie problemów.

Dodatkowo, mimo bezwładności takiego ogrzewania, uzyskasz możliwie największy komfort, co się tyczy jego sterowania.

 

I nadal te "10 cm wszędzie" nie jest kompletnie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor pyta w kontekście obniżki kosztów, a Wy - zwłaszcza donvitobandito - chcecie go wpuścić w niepotrzebne koszty.

 

PC owszem, chętnie 10cm "przyjmie". Pod warunkiem, że wszędzie będzie równe zapotrzebowanie na energię. W przeciwnym wypadku zbyt mocne dławienie może się skończyć problemami z przepływem i kolejnymi kosztami w postaci sprzęgła.

 

Autor prędzej czy później będzie musiał przeliczyć pętle. Albo to zrobi przed zakupem i kupi odpowiednią ilość, albo, jeżeli musi kupować już, niech kupi tak żeby potem mógł pełne krążki odsprzedać. Choć, ja i ze sprzedażą resztki krążka nie miałem problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czy kupowaliscis projekt podlogowki żeby wiedzieć ile kupić metrow rurki? Takie ceny gazu i prądu że chce kupić teraz wszystko przed następną fala podwyżek ... tylko nie wiem ile +/- metrów rurki kupić do podlogowki dom 133m2 użytkowej parter

 

Powierzchnia użytkowa nie ma nic do rzeczy, tylko powierzchnia podłóg z podłogowka.

 

W łazienkach będzie pewnie co 10cm. W pozostałych pomieszczeniach przyjmij co 20cm. I tyle rury kup.

Jeśli zabraknie, to dokupisz. Nawet jeśli ceny będą wyższe. Uważam, że lepiej dokupić potem np 200m rury, niż kupić za dużo i zostać z 200m rury. Co zrobisz z materiałem, który ci zostanie? Będziesz sklep otwierał? Spora szansa, że nadmiar materiału sprzedasz, ale zawsze istnieje ryzyko, że jednak nie.

 

A, i nie słuchaj, że walniecie wszędzie co 10cm jest super. Nie jest. Najlepiej zlecić OZC i potem projekt podłogowki. Dom budujesz wg projektu, a ogrzewanie zrobisz na pałę, czy też z projektem?

Edytowane przez Lukasz11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstaw co 10cm to bzdura. Nie w nowoczesnym domu. Jeśli już to różnica w rozstawie pomiędzy parterem, a piętrem w moim przypadku, a od obciążenia ogólnie w każdym innym. U mnie cały parter chodzi już na 0.5-1L, a piętro na 1.8l/min. A i tak chciałbym dać więcej na górę.

Nikt też nie patrzy co jest źródłem. Przykładowo moja PC ma stały przepływ 22litry/min, LG chodzi na 40l/min. Jakbym dał co 10cm to miałbym zamiast 1100m rurki 18ki z 1400-1500mb? To będzie z 300litrów cieczy. Przy przepływie mojej pompy na poziomie 22l/min takie zagęszczenie nic nie da, a jeszcze pogorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...