Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sądowy podział działki a pozwolenie na budowę


mtx8811

Recommended Posts

Witam. Mam następujący problem moi rodzice są po rozwodzie. Dom, który mam dostać znajduję się na księdze wieczystej. Księga wieczysta składa się z 4 działek(4 działki obok siebie dając jedną dużą). Dom w stanie surowym znajduję się fizycznie na 2 działkach. Dwie pozostałe działki dostał ojciec. Pozwolenie na budowę zostało wydane na 4 działki.

Sąd po podziale majątku podzielił że 2 działki z domem dostała mama, a ojciec pozostałe dwie.

 

Budynek stoi w odległości 3m od granicy działek ojca. Od tej strony niestety są okna..

Starostwo powiatowe powiedziało że budynek nie jest w tym momencie do odbioru, bo do granicy jest 3m a nie 4m...nie chcemy zamurować okiem ani robić mlecznych...

 

Niestety nie ma możliwości dogania się , ojcem w żadnen sposób.

Czy jest jakaś możliwość żeby budynek został odebrany? To nie jest nasza wina, tylko sąd tak podzielił i nie mamy na to wpływu..I generalnie pojawia się teraz kłopot..Bo starostwo twierdzi że zmieniły się warunki zabudowy i są one niezgodne z istniejącym prawem budowlanym..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolenie na budowę zostało wydane na działkę budowlaną składającą się z 4 działek ewidencyjnych. Zmieniła się tylko struktura własności tych działek ewidencyjnych - po co ktoś informował starostwo o zmianie struktury własności. Wybudowany dom nadal mieści się w granicach działki budowlanej, dla której zostało wydane PnB w przepisowych odległościach od oryginalnej działki budowlanej. Ale starostwo twierdzi, że do granicy jest 3m? Ale do jakiej granicy? Do granicy działki ewidencyjnej, a nie budowlanej z PnB? A przed PnB starostwo nie widziało, że dom jest 3 m od granicy ewidencyjnej? I wtedy im nie przeszkadzało?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed podziałem sądowym starostwu nie przeszkadzało, że do granicy działki ewidencyjnej było 3m, bo obok niej były kolejne dwie działki i granica wtedy była dużo większa niż 4m. Starostwo twierdzi, że pozwolenie było na jedną działkę budowlaną składająca się z 4 ewidencyjnych. Jeśli budynek miałby być odebrany na 4 działkach ewidencyjnych jest w porządku i 4m są zachowane. Ale teraz jeśli budynek stoi tylko na 2 ewidencyjnych granica 4m nie jest zachowana, bo tak skazują mapy geodezyjne..I nie ma możliwości według nich na odbiór budynku..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąd wydał postanowienie o podziale majątku, dokument trafił do KW i/lub do EGiB w starostwie. Oba organy wymieniają się informacjami, więc nowego stanu nie ukryjesz. Przedtem ta granica ewidencyjna nie była granicą działki budowlanej. Należało się dogadać a nie puścić na żywioł. Sąd wyznaczył biegłego, któren podzielił wg kryterium powierzchni bez wnikania czy budynek jest oddany (nie ma obowiązku), bo może budowa trwała długo a budynek pojawił się na mapie ewid. gruntów i wyszedł zonk. Takiego numeru jeszcze nie przerabiałem. Najprostsze (nie tanie) wyjście - odkupić resztę, nawet przez podstawionego kupca a potem przepisać na siebie i odebrać budynek. :jawdrop:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a potem przepisać na siebie i odebrać budynek. :jawdrop:

Dobry pomysł, ale nawet nie trzeba by przepisywać na siebie. Uzyskać zgodę od nowego właściciela na "prawo do dysponowania jego nieruchomością na cele budowlane", albo wprost dopisać go do pełnej listy inwestorów (prowadzić inwestycję wspólnie, aż do odbioru).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...