Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przyłącze prądu na dwie działki


Recommended Posts

Cześć,

 

Zwracam się do Was o poradę w kwestii przyłącza prąd (działki 1/2 do 1/7 na załączonym obrazku).

Mam 6 działek, które ze sobą graniczą. W przyszłości, na jednej (1/5) chciałbym postawić dom ok 120m2, na drugiej (1/2) dwa domki dla gości, po ok. 50m2.

 

1. Czy na każdą z działek lepiej wnioskować o osobne przyłącze prądu czy też lepiej zrobić jedno, mocniejsze, a potem to sobie rozdzielić we własnym zakresie (z ewentualnym podlicznikiem)?

 

2. Jeśli powiecie, że jedno to lepiej o to przyłącze poprosić do przy drodze (działka 1/7) czy po środku (działka 1/5).

 

3. Rozumiem, że mogę zawnioskować o moc przyłączeniową z naddatkiem (np. 32 - 40 kW), a moc umowną ustalić na poziomie znacznie niższym (np. 15kW). Rozumiem, że w takim przypadku za przyłącze zapłacę więcej. Pytanie czy wysokość późniejszych rachunków zależy tylko od mocy umownej czy również od mocy przyłączeniowej?

 

Z góry dziękuję za pomoc,

M.

 

Image00001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Enea można zawnioskować i opłacić moc przyłączeniową + np. 40 kW, a na umowie wskazać niższa , np. 10 kW. Sam tak zrobiłem.

Pozdrawiam :)

 

Ja wnioskowałem o 15 kw a na czas budowy dostałem 11 kW ale płaciłem za przyłącze za 15 kW, oczywiście też w Enei.

Było to kilkanaście lat temu, nie wiem czy wtedy tez była taka możliwość czy obecnie coś zmieniło się w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Enea można zawnioskować i opłacić moc przyłączeniową + np. 40 kW, a na umowie wskazać niższa , np. 10 kW.

 

Tylko jaki sens ma obniżanie mocy umownej gdy w taryfach G nie masz abonamentu za moc, a w momencie przyłączania płacisz za każdy kW mocy przyłączeniowej?

Chyba, że ktoś buduje przyłącze biznesowe i pcha się w taryfę C... To niektórzy operatorzy pobierają opłatę zależną od mocy umownej.

 

Zwracam się do Was o poradę w kwestii przyłącza prąd (działki 1/2 do 1/7 na załączonym obrazku).

 

Za każde przyłącze płaci się ryczałtem od kW mocy przyłączeniowej o ile nie przekracza 200m. Więc zakładając, ze suma mocy dwóch przyłączy będzie taka sama, jak jednego - koszt przyłączenia ten sam. Ale pociągnięcie kilkudziesięciu metrów kabla we własnym zakresie tanie nie będzie.

Ale drożej wyjdzie utrzymanie dwóch przyłączy, bo od każdego przyłącza będziesz płacił abonament.

 

Nie wiem, co bym wybrał patrzą pod względem ekonomicznym. Przy jednym drożej wyjdzie cała impreza (włącznie z własnym kablem) a taniej używanie o koszt abonamentu.

ZE prawdopodobnie budując linię do dalszej działki postawi po drodze skrzynki przy każdym łączeniu działek. Dzięki temu gdyby ktoś chciał tam przyłącze - będzie gotowe. A to podniesie wartość działki, gdybyś kiedyś Ty lub spadkobiercy chcieli/musieli sprzedać którąś działkę. Nie będzie też problemu z kablem zakopanym na działkach różnych właścicieli, gdybyś sprzedał działki pomiędzy.

 

Do tego pojawia się temat drogi, którą najlepiej puścić kabel. Jeżeli teraz jest jeden właściciel - lepiej teraz zrobić przyłącze do najdalszej działki którą potencjalnie możesz sprzedać (o ile mieści się w 200m przyłącza). Jak pojawi się więcej właścicieli drogi to procedura się wydłuża i komplikuje.

 

Więc perspektywicznie myśląc chyba bardziej skłaniałbym się do dwóch przyłączy. A jeżeli nie mieści się dalsza działka w 200m - to do sprawdzenia czy trzeba rozbić na dwa wnioski (najpierw do bliższej i jak zbudują, to od niej do dalszej), czy myślą logicznie i taniej im wyjdzie zrobienie tego na raz w cenie "do 200m".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...