Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie w nowobudowanym domu - jak dobrać samemu?


lspyra

Recommended Posts

Witam wszystkich.

 

Jestem na etapie budowy domu i w tym roku będzie mnie czekać montaż ogrzewania.

W całym budynku będzie ogrzewanie podłogowe i w każdym pomieszczeniu planuje na ścianie dołożyć maty kapilarne o mocy proporcjonalnej do wielkości pomieszczenia, a do tego grzejniki (suszarki) w łazience i ubikacji.

Źródłem ciepła będzie gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem poziomym.

Wszystkie instalacje chcę zrobić sam i tutaj potrzebuję wiedzy jak zaprojektować kotłownię, czy zastosować bufor itp pytania.

Czy możecie podzielić się artykułami, książkami z wiedzą niezbędną by wszytko dobrze zaplanować i wykonać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

...

W całym budynku będzie ogrzewanie podłogowe i w każdym pomieszczeniu planuje na ścianie dołożyć maty kapilarne o mocy proporcjonalnej do wielkości pomieszczenia, ...

 

Dlaczego o mocy proporcjonalnej do wielkosci pomieszczenie a nie do strat tego pomieszczenia, wielkosc pomieszczenia nie jest wprost proporcjonalna do jego strat.. A tak przy okazji maty po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego o mocy proporcjonalnej do wielkosci pomieszczenie a nie do strat tego pomieszczenia, wielkosc pomieszczenia nie jest wprost proporcjonalna do jego strat.. A tak przy okazji maty po co?

 

A dlaczego do strat, jak straty w sypialni mam na m2 takie same, jak w kuchni w której dotąd nie odpalałem ogrzewania, bo ogrzewają ją zyski?

BTW. Uwzględniasz w obliczaniu strat na wentylacji w poszczególnych pomieszczeniach, czy jest tam wywiew (i strat na wentylacji nie ma*, bo wpada do nich powietrze ogrzane w innych pomieszczeniach, czy nawiew, którym przy temperaturze obliczeniowej wpada powietrze które trzeba ogrzać o dobre kilka stopni przy WM a o jakieś 40* przy WG?

 

A co do meritum:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369560-pod%C5%82og%C3%B3wka-z-projektem-czy-bez

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132755-Pod%C5%82og%C3%B3wka-klima-czy-grzejniki

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132709-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132573-Najta%C5%84sze-ogrzewanie-domu

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!

 

*chyba, że jak w łazienkach, temperatura w pomieszczeniu jest wyższa, niż w tym, z którego powietrze jest zaciągane. Ale i tak są znacznie mniejsze, niż gdyby w tym pomieszczeniu był nawiew.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By uściślić moje pytanie.

Nie chcę liczyć ile mocy potrzebuję, zostawiam osobom które są w tym biegłe.

Ja potrzebuję zaplanować instalację w kotłowni piec, zawory, bufor, zbiornik CWU, itd.

To jest dla mnie ważne.

 

Co do mat kapilarnych to jest to jest to dodatek by w razie mrozów nie być zaskoczonym niedogrzanym domem.

 

A grzejniki w łazience i ubikacji to też mam w głowie elektryczny i nie odrzucam takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By uściślić moje pytanie.

Nie chcę liczyć ile mocy potrzebuję, zostawiam osobom które są w tym biegłe.

Ja potrzebuję zaplanować instalację w kotłowni piec, zawory, bufor, zbiornik CWU, itd.

To jest dla mnie ważne.

 

Co do mat kapilarnych to jest to jest to dodatek by w razie mrozów nie być zaskoczonym niedogrzanym domem.

 

A grzejniki w łazience i ubikacji to też mam w głowie elektryczny i nie odrzucam takiego rozwiązania.

 

Podstawowe pytanie:

Co ma na celu ogrzewanie powietrza w pomieszczeniu za pośrednictwem wody ogrzewanej prądem ??? Po co zawory, bufory i inne przestarzałe pierdoły ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te maty kapilarne nie wiem po co, przecież podłogówka na wystarczająca moc, żeby ogrzać dom. Tylko komplikujesz i podrażasz instalację.

 

Podstawowe pytanie:

Co ma na celu ogrzewanie powietrza w pomieszczeniu za pośrednictwem wody ogrzewanej prądem ??? Po co zawory, bufory i inne przestarzałe pierdoły ??

 

Najczęściej to, że ta wodę możesz podgrzać czymkolwiek, przykładowo pompą ciepła 3 razy taniej niż prądem.

Tylko tyle i aż tyle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te maty kapilarne nie wiem po co, przecież podłogówka na wystarczająca moc, żeby ogrzać dom. Tylko komplikujesz i podrażasz instalację.

 

 

 

Najczęściej to, że ta wodę możesz podgrzać czymkolwiek, przykładowo pompą ciepła 3 razy taniej niż prądem.

Tylko tyle i aż tyle....

 

A Powietrza nie ???? Klima z 3 tysiące a nie Pompą ciepła za 30 tys + centralne wodne za 20 tys jaki to ma sens nie lepiej pv 20 kWP i grzejniki elektryczne przynajmniej się to nie zepsuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak komuś nie przeszkadza komfort grzania klimą to może i klimą. Ja czasem grzeję klimą w pracy i w życiu nie chciałbym tak w domu....

PV i grzejniki/maty elektryczne - ma sens przy starych zasadach rozliczania. Przy nowych już chyba nie.

Edytowane przez Nurek_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak komuś nie przeszkadza komfort grzania klimą to może i klimą. Ja czasem grzeję klimą w pracy i w życiu nie chciałbym tak w domu....

PV i grzejniki/maty elektryczne - ma sens przy starych zasadach rozliczania. Przy nowych już chyba nie.

 

w tej chwili jest parcie na PC i centralne wodne. W domach wyposażonych juz w taki układ wymiana pieca na PC ma sens ale w nowym domu bym się zastanowił nad ogrzewaniem elektrycznym również podłogowym i PV z 15-20 kwp. Wyjdzie taniej i niezawodniej niż PC

 

W pracy też miałem klimę straszne gówno nigdy czegos takiego w domu bym nie chciał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jest zamiar by w lato podczas dużych upałów delikatnie schładzać pomieszczenia i nie chodzi mi by zrobić z domu lodówkę.

Ogrzewanie klimą? Proszę bez jaj. Takie coś przy domu szkieletowym można zrobić gdzie nie potrzeba nagrzewać murów.

Ogrzewanie matami... to równie dobrze można postawić transformator pod domem i nim ogrzewać :D

 

Ja potrzebuje materiałów i informacji jak zbudować kotłownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili jest parcie na PC i centralne wodne. W domach wyposażonych juz w taki układ wymiana pieca na PC ma sens ale w nowym domu bym się zastanowił nad ogrzewaniem elektrycznym również podłogowym i PV z 15-20 kwp. Wyjdzie taniej i niezawodniej niż PC

Taniej na pewno nie wyjdzie.

W średnim domu ok 150 m2 pompa 30 tyś i podłogówka ok 15 - razem 45 tyś z całą kotłownią od A do Z, robione przez firmę. Biorąc pod uwagę, że wracają dopłaty 30% do nowych domów do pomp ciepła - można zejść z całym systemem do ok 35 tyś.

W takim samym domu kable robione przez elektryka to ok 15 tyś. Za 20 tyś różnicy założysz ok 5-6 kW PV, co przy nowym sposobie rozliczeń można sobie w buty wsadzić.

 

Ja potrzebuje materiałów i informacji jak zbudować kotłownię.

 

Chcesz informacji a nawet nic nie napisałeś jaki dom, powierzchnia, ocieplenia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a

Tu masz 881 stron na temat.

Wszystkie możliwosci omówione.

 

"Co do mat kapilarnych to jest to jest to dodatek by w razie mrozów nie być zaskoczonym niedogrzanym domem."

Rozumiem.

Chcesz spier..lić tę budowę...

To ten pierwszy dom? Ten dla wroga?

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ogrzewanie podłogowe będzie mieć wystarczający zapas by poradzić sobie z panelami podłogowymi i mocniejszymi mrozami to nie będę się upierać przy kapilarach. obecnie to zbieram materiały i wysyłam by policzyć zapotrzebowanie na energię.

Tak to mój pierwszy dom dla wroga ale mam nadzieję, że tego małego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jesteś tym wrogiem sam dla siebie...

Spokojnie, da sie to zmienić...

Chcesz ogrzewanie podłogowe z zapasem mocy?

Ułóż je z miedzi w gumie. Da około 1kW z 1m2.

Ściany domu mogą być wtedy ze zwykłego płutna. Namiot.

Tylko...

Czy o to chodzi?

 

W murowanym domu budowanym zgodnie z obecnymi normami straty ciepła nie powinny być wieksze jak 0,3W/m2. Ściany zewnętrznej!!!

To sprawia, że w mrozy podłogowe powinno oddawac około 33-35 W/1m2.

Jezeli temperatura wewnatrz ma być około 22stC to temperqtura podłogi ma mieć 24stC a temperatura wody w rurkach podłogówki 26stC.

No, jak czegoś nie spiepszysz!

Poczytaj o podłogówce Kantherm-net. (Rurka PERT na siatce i spinkach)

Wkórwiętliwe przy układaniu, ale się opłaca i sam mozesz to zrobić.

Wodę do tych 26stC ogrzejesz byle czym.

Polecam solary cieczowe, bufor i coś jeszcze.

Moze być pelleciak sterowany wifi srifi jak taki Ci się spodoba.

(Odpalałem juz taki, co wykrywał uzytkownika zblizajacego się do chałupy bliżej jak 5km)

KONIECZNIE zaprojektuj miejsce na swój węzeł cieplny wieksze jak szuflada duzej szafy!!!

(niewyobrażalnie wkórwia mnie montowanie PC i bufora w takich miejscach)

(Ale to robię bo dobrze za to płacą) (No, inwestor płaci!!!)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili jest parcie na PC i centralne wodne. W domach wyposażonych juz w taki układ wymiana pieca na PC ma sens ale w nowym domu bym się zastanowił nad ogrzewaniem elektrycznym również podłogowym i PV z 15-20 kwp. Wyjdzie taniej i niezawodniej niż PC

 

W pracy też miałem klimę straszne gówno nigdy czegos takiego w domu bym nie chciał

gawle,ze 12 lat temu nie było parcia na pompy ciepła ale mimo tego, że chciałem ogrzewać dom prądem to i tak nastawiałem się na ogrzewanie wodna podłogówką, którą zasilalby kocioł elektryczny typu "kospel",chociaż ja wybrałbym Elterma.

Komfort użytkowania "cieplej podlogi" jest bezcenny :)

Mam powierzchnie, gdzie podłogówka nie sięga i stanąć goła stopą tam to jest masakra,lodówka po prostu.

 

A,że od 9 lat tą podłogówkę napędza pompa ciepła to inna kwestia.

Nigdy w życiu klimatyzacji nie traktowałbym jako źródła ciepła do domu :)

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Grzejniki w łazienkach to komplikowanie niepotrzebne układu, do nich musisz wysłać wyższą temperaturę. Załóż grzejnik elektryczny lub dmuchawę (jak pisze Elfir) , można tez połaczyć grzejnik z pętlą podłogówki. W ten sposób będziesz miał wyższą moc w łazience ale raczej do suszenia się nie nadaje. Możesz też dodać grzałkę do grzejnika wodnego i czasowo podgrzewać ale u mnie się to jakoś nie sprawdza.

 

2. Dogrzewanie jest niepotrzebne.PC spokojnie da radę.

 

Sam projekt kotłowni trzeba zlecić hydraulikowi. Pewnie będziesz chciał zamontować zmiękczacz albo wyjcie na podlewanie ogrodu. Też w innym domu będę stał przed tym dylematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki miedziane to może delikatna przesada ale osobiście widziałem podłogówkę na miedzi :D ale to było 20 lat temu :D

rurka PERT jak najbardziej słyszałem i czytałem, nawet już jestem zdecydowany.

Solar wodny też mi chodzi po głowie ale nie wiedziałem jak by miał zasilić ogrzewanie domu. a właściwie czy da radę ogrzać dom.

Piec na paliwo stałe odpada, przy dzisiejszej "ekologii" zaraz zabronią i tego.

Pompa ciepła o tyle mnie mi odpowiada, że można dodatkowo "schłodzić" dom. Zaraz tutaj będzie burza co ja piszę... nie mam na myśli zrobienia z domu lodówki tylko delikatne obniżenie temperatury.

Ile takich solarów potrzebuje na dom 140m2 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...