Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Księga wieczysta na dom


boconek03

Recommended Posts

Witam, czy po wybudowaniu domu zgłasza się dom do księgi wieczystej?

Sytuacja: na działkę jest księga wieczysta ( na mnie oczywiście), inwestorem też jestem ja. Czy w księdze wieczystej działki powinien być gdzieś odnotowany dom?

Przy zameldowaniu się trzeba pokazać tytuł prawny do nieruchomości więc czy wypis z księgi wieczystej w której nie ma nic o domu będzie wystarczający?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie do KW wpisuje się budynki według klasyfikacji stosowanej w EGiB (Klasyfikacja Środków Trwałych) i rozróżnia się mieszkalne i niemieszkalne, tak jak w kartotekach budynków i na mapie ewidencyjnej. Geodeta oddaje operat po pomiarze budynku + wniosek właściciela o ujawnienie zmian w EGiB. Potem w trybie comiesięcznej wymiany dokumentów EGiB zawiadamia KW i ukazuje sie wzmianka o wniosku (data wpływu dokumentów z EGiB w starostwie). Po miesiącu, góra dwóch zajrzyj przez ekw.ms.gov.pl do swojej KW , w dziale I-O rubryka 1.1 wpis pierwszy od góry to będzie ten wniosek (o ile nic innego nie działo się w księdze). Ujawnienie treści wpisu nastąpi stosownie do mocy przerobowych wydziału wieczsytoksiegowego w sądzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o obowiązek którego wg tego co poniżej wrzucam to nie ma:

 

„Obowiązujące przepisy dość precyzyjnie określają zasady, kiedy należy założyć KW dla budynku, a kiedy należy go ujawnić w księdze wieczystej nieruchomości gruntowej. Wynika z nich, że:

 

budynki trwale związane z gruntem nie mogą być przedmiotem odrębnej własności,

jeżeli budynek zostanie wzniesiony na gruncie posiadającym KW, nie ma podstaw do tego, by zakładać dla niego odrębną księgę wieczystą,

gdy budynek nie stanowi odrębnej własności od gruntu, nie ma podstaw do jego ujawnienia w księdze wieczystej,

wybudowanie domu na działce posiadającej księgę wieczystą można udokumentować poprzez zmianę oznaczenia w KW, że działka została zmieniona z niezabudowanej w zabudowaną,

budynek należy ujawnić tylko wtedy, gdy wzniesiono go na działce w wieczystym użytkowaniu lub gdy jest to budynek z wyodrębnionymi lokalami stanowiącymi odrębne nieruchomości.”

Edytowane przez boconek03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak opisałeś, to w KW będzie informacja bardzo niepełna (ułomna). Dzięki wymianie informacji na odcinku starostwo (organ prowadzący EGiB) - sąd (organ prowadzący KW) i przyjęciu zasady że organ prowadzący EGiB odpowiada za dział I-O a sąd za pozostałe działy, to informacje są pełne - oczywiście w ramach ustaleń wynikających w przepisów. Z księgi wieczystej dowiesz się że budynki stoją na gruncie rolnym lub budowlanym ale nie poznasz klas bonitacyjnych gruntów. W ewidencji poznasz zabudowania i klasy użytków ale nie dowiesz się nic o obciążeniach (służebnościach i hipotekach). Właściciele są opisani tak samo w obu miejscach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce budynek nie może mieć swojej KW - nieruchomością jest działka na której stoi. Nie można sprzedać samego budynku pozostawiając sobie własność działki.

 

Można z budynku pod pewnymi warunkami wydzielać lokale - i one mogą mieć swoje KW. Wtedy grunt i niewydzielone części stają się częścią wspólną (najczęstszy przykład do bloki w których funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mieć. Na przykład rolnik oddawał ziemie za rentę - podstawa prawna to ustawa z dnia 29. maja 1974 o przekazywaniu gospodarstw na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne. Naczelnik Gminy wydawał decyzję, dla budynku zakładano nową KW, bo budynek zostawał własnością gospodarza a grunt przechodził na PFZ ze starą KW, rolnik otrzymywał rentę. Czyli budynek lub zabudowania "wisiały w powietrzu". Budynki podlegały dziedziczeniu i obrotowi (kto by chciał kupić budynek bez gruntu?), a po latach można było odzyskać siedlisko (grunt niezbędny do korzystania z budynku czy budynków), niekiedy nawet kilkanaście arów ( przy pojedynczym budynku kilka arów). Edytowane przez Bertha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...