Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

32mm SDS Plus, czy to ma szansę się udać?


Recommended Posts

Potrzebuję wywiercić 3 dziury o średnicy 32mm w silce grubości 24cm. Widzę, że większość producentów takich wierteł na SDS Plus nawet nie robi. Większość zatrzymuje się na 26mm, a milwaukee za takie wiertło liczy sobie w okolicach 500zł. Znalazłem też wiertło za 120zł przypominające konstrukcją boscha 5X, które sobie chwalę.

 

Czy ktoś próbował wiercić młotowiertarką z SDS Plus dziury o takiej średnicy? Wiem, że powinno się użyć do tego SDS Maxa, ale dla 3 dziur nie chce mi się jeździć, wypożyczać, organizować wiertła, itp. Wiertarka, którą posiadam ma 3.4J. Do 20mm idzie bez najmniejszego problemu. Mogę zacząć od 20mm i rozwiercać na 32mm. Może mi to zająć godzinę. Mogę to robić z przerwami. Pytanie tylko tylko czy nie kupię wiertła, którym wywiercę 2cm i koniec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z SDS Max, to wcale też nie jest tak różowo. Wierciłem dosyć małym boschem jak na możliwości SDS Max. ~8J, otwory w silce fi 38mm. Wiertło hitachi i szło jak w masło. Tylko już nawet wtedy to nie jest wiercenie, a wiercenie z kuciem powodujące niemałe odpryski po obu stronach otworu. Szanse na "czyste" otwory są niewielkie.

 

Na etapie budowy to się zateguje. Ale w wykończonym garażu już jest gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczeń z wierceniem takich średnic, ale w silce faktycznie "czyściej" się wierci bez udaru. Może znajdziesz przejściówkę z SDS+ na SDS Max? Druga sprawa to otwornice fi32 z montażem na SDS+. Obciążenie takiej koronki jest dużo mniejsze niż wiertła (mniejsza powierzchnia czynna), więc zwykły SDS da radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, nie mam takich doświadczeń, bo jak wykonywałem otwory o takich i większych średnicach, to używałem do tego celu odpowiednich narzędzi.

Możesz też spróbować wykonać cienkim wiertłem (powiedzmy fi8 ) kilka otworów po okręgu tego otworu i wybić środek. W ten sposób możesz nawet powiększyć średnicę otworu jeśli jest taka możliwość lub potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...