Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu całorocznego 35m (50m)


Szitsu

Recommended Posts

Witam szanownych Forumowiczów. Stoimy z żoną przed wyzwaniem budowy domku letniskowego na zgłoszenie. 35m podstawy, ma dać jakieś 45m kwadratowych powiezchni użytkowej (z poddaszem). Dom w technologii budownictwa naturalnego. Konstrukcja drewniana wypełniona słomą, tynkowana gliną (Strawballe).

Moduły ścian wykonać i złożyć na miejscu ma Pan Przemek z EFS Stoczni.

Teraz czas na ogrzewanie, otóż dom będzie użytkowany przez cały rok przez dwie osoby, a miejmy nadzieję, że w niedługim czasie to grono rozszerzy się o potomstwo, to jak to ugryźć?

Ponieważ mam nowy klimatyzator blaupunkt o mocy grzania 4,5kW (jednostka wewnętrzna i zewnętrzna.

Oraz mogę tanio nabyć używane kolektory słoneczne próżniowe....

A do tego lubię kombinować

Wymyśliłem sobie, następujący układ:

1.Klimatyzator przerabiam na PC Powietrze Woda.

2.Kominek z płaszczem wodnym

Obie te rzeczy podpięty pod bufor ciepła około 500l

Bufor z 2 wężownicami, jedną ogrzewa go Komikek, drugą podgrzewam wodę użytkową.

 

3. Ogrzewanie ścienne (rurki miedziane w ścianie)

 

4. Kolektory słoneczne, może podłączone do PC aby dogrzewała wodę już do pewnego stopnia ogrzaną?

Proszę o uwagi, podpowiedzi, ale przede wszystkim o wyrozumiałość. Jest to dla mnie temat nowy, a bardzo interesujący.

Dziękuję i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam szanownych Forumowiczów. Stoimy z żoną przed wyzwaniem budowy domku letniskowego na zgłoszenie. 35m podstawy, ma dać jakieś 45m kwadratowych powiezchni użytkowej (z poddaszem). Dom w technologii budownictwa naturalnego. Konstrukcja drewniana wypełniona słomą, tynkowana gliną (Strawballe).

Moduły ścian wykonać i złożyć na miejscu ma Pan Przemek z EFS Stoczni.

Teraz czas na ogrzewanie, otóż dom będzie użytkowany przez cały rok przez dwie osoby, a miejmy nadzieję, że w niedługim czasie to grono rozszerzy się o potomstwo, to jak to ugryźć?

Ponieważ mam nowy klimatyzator blaupunkt o mocy grzania 4,5kW (jednostka wewnętrzna i zewnętrzna.

Oraz mogę tanio nabyć używane kolektory słoneczne próżniowe....

A do tego lubię kombinować

Wymyśliłem sobie, następujący układ:

1.Klimatyzator przerabiam na PC Powietrze Woda.

2.Kominek z płaszczem wodnym

Obie te rzeczy podpięty pod bufor ciepła około 500l

Bufor z 2 wężownicami, jedną ogrzewa go Komikek, drugą podgrzewam wodę użytkową.

 

3. Ogrzewanie ścienne (rurki miedziane w ścianie)

 

4. Kolektory słoneczne, może podłączone do PC aby dogrzewała wodę już do pewnego stopnia ogrzaną?

Proszę o uwagi, podpowiedzi, ale przede wszystkim o wyrozumiałość. Jest to dla mnie temat nowy, a bardzo interesujący.

Dziękuję i pozdrawiam!

 

1. Jak będziesz zgłaszał ten domek to nawet nie wspominaj że będzie w nim poddasze po Ci zgłoszenie odrzucą.

Poddasze jest kondygnacją a na takie zgłoszenie można budować budynek jednokondygnacyjny.

To co nazywasz poddaszem ma nazywać się antresola a jak ma ona wyglądać poczytaj w necie.

2. Po co Ci kominek? Będzie zabierał miejsce którego w takim domku nie ma za dużo.

3. Nie przerabiaj tego klimatyzatora tylko zastosuj go tak jak jest. Grzej ciepłym powietrzem i klimatyzuj zimnym.

Dom jest mały więc nie ma problemu z rozprowadzaniem ciepła z klimy.

4. Bufor 500l też dużo miejsca zajmuje zastanów się czy taki wielki Ci potrzebny w tak małym domku.

5. Dlaczego ogrzewanie ścienne. Czy to będzie hala magazynowa bez mebli przy ścianie?

Jeśli chcesz ogrzewanie wodne to od ogrzewania jest podłoga.

 

Najekonomiczniejszym rozwiązanie na grzanie będzie ten klimatyzator plus rurki w podłodze grzane wodą z elektrycznego bojlera CWU z wężownicą.

Grzałki grzeją CWU a wężownica przez zawór termostatyczny wysyła ciepło do podłogi.

Termostat steruje pompą obiegową ogrzewania podłogowego.

Edytowane przez stos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Klimatyzator przerabiam na PC Powietrze Woda.

 

Klimatyzator. Jak wylewka betonowa na parterze - dodatkowo kable grzewcze w niej (zwłaszcza w łazience docenisz.

Jak masz drugą kondygnację - pełna procedura (AFAIK przez Polski Ład możesz wybudować bez formalności i dopiero zgłaszając zakończenie budowy możesz się dowiedzieć, że do rozbiórki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzator. Jak wylewka betonowa na parterze - dodatkowo kable grzewcze w niej (zwłaszcza w łazience docenisz.

Jak masz drugą kondygnację - pełna procedura (AFAIK przez Polski Ład możesz wybudować bez formalności i dopiero zgłaszając zakończenie budowy możesz się dowiedzieć, że do rozbiórki).

 

Tylko czy w tak małym domu czy jest sens wylewać grobowiec. Może podłogę porządnie ocieploną i folie grzewcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co wodna podłogówka na 35m2? Nie można prościej i taniej

 

Przy tak małej powierzchni różnica między wodną a kablami jest minimalna. Wodna dale opcje których kable czy maty nie dają.

Mnie ta wodna podłogówka (przed pandemią) kosztowała 1000 i do tego 100l bojler z wężownicą za drugi tysiąc.

Mam w ten sposób CO i CWU za 2k

 

Te dwa domki zbudowane były na zgłoszenie. Jeden ocieplony do zamieszkania a drugi to garaż.

Koszt (przed pandemią) 75k za oba. Fundament zrobiony na jesieni a domy zbudowane w miesiąc (2 osoby) na wiosnę.

Dzisiaj cena by pewne była dwa razy wyższa. :(

.domki 2.jpg

Edytowane przez stos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małej powierzchni różnica między wodną a kablami jest minimalna. Wodna dale opcje których kable czy maty nie dają.

Mnie ta wodna podłogówka (przed pandemią) kosztowała 1000 i do tego 100l bojler z wężownicą za drugi tysiąc.

Mam w ten sposób CO i CWU za 2k

 

Te dwa domki zbudowane były na zgłoszenie. Jeden ocieplony do zamieszkania a drugi to garaż.

Koszt (przed pandemią) 75k za oba. Fundament zrobiony na jesieni a domy zbudowane w miesiąc (2 osoby) na wiosnę.

Dzisiaj cena by pewne była dwa razy wyższa. :(

.[ATTACH=CONFIG]459020[/ATTACH]

 

Wodna dale opcje których kable czy maty nie dają. Na przykład jakie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduły ścian wykonać i złożyć na miejscu ma Pan Przemek z EFS Stoczni.
Coś o uszy mi się obiło jak tu sobie szepczecie – tylko po co tak po cichutku skoro rzecz jest tak nagłośniona - na okoliczność czego tak tylko dla przykładu niżej podaję : Dom 70m2 bez pozwolenia, bubel prawny.

Dom bez pozwolenia. Dom 35m2. Budowa domu krok po kroku. Zbuduj sam dom. Poradnik 35m2.

DOM W 8 GODZIN ! - ZEROENERGETYCZNY DOM Z ELEMENTÓW PREFABRYKOWANY, BUDOWA DOMU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam proste pytanie co do użytych przez ciebie argumentów. To nie bicie piany. Nie chcesz nie odpowiadaj. Dla mnie nie ma argumentów za montowaniem XIX wiecznych układów wodnych w żadnej postaci. Szkoda pieniędzy nic to nie daje.

 

No i takie jest Twoje zdanie. Jest ono najlepsze bo Twoje.

Nie wciskaj go innym bo ono jest najlepsze tylko dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie chodzi o obiektywne powody, a nie o subiektywne odczucia

Dla mnie poniższe zdanie jest typowym przykładem subiektywnego odczucia.

 

Dla mnie nie ma argumentów za montowaniem XIX wiecznych układów wodnych w żadnej postaci

Czy zaprzeczasz że wodna instalacja ma większą elastyczność w podłączeniu różnych źródeł ciepła niż kable?

Jeśli tak to też jest subiektywne odczucie nie związanie z faktami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie poniższe zdanie jest typowym przykładem subiektywnego odczucia.

 

 

Czy zaprzeczasz że wodna instalacja ma większą elastyczność w podłączeniu różnych źródeł ciepła niż kable?

Jeśli tak to też jest subiektywne odczucie nie związanie z faktami.

 

owszem to jest cecha konkretna czyli elastyczność w podłączeniu zgoda. Tylko że ta cecha jest raczej nieużyteczna bo wszelkie kopciuchy będą za kilka lat zakazane aię to taka pozorna zaleta. Jeszcze kilka lat temu to była zaleta ale obecnie już nie.

 

Może jakieś inne zalety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Twoje subiektywne odczucie.

Przestań bić pianę.

 

Sam bijesz piane bo nie msz argumentów za wodną podłogówką jest ona bez sensu i nie uzasadnia poniesionych kosztów, dla domu o powierzchni do 35m2 gdzie liczy się każdy m2 powierzchni robienie podłogówki i buforów jest po prostu dziecinadą.. nie masz obiektywnych argumentów bo obecnych realiach one po prostu nie istnieją i wpadasz w histerie i mnie obrażasz.

 

Odpowiedź jest prosta jeżeli ktoś ma już podłogówkę i to sprawną to PC lub kocioł elektrycznu+PV ma jak najbardziej sens. Natomiast nawoływanie do wodnych podłogówek w maleńkim domu jest leczeniem własnych kompleksów i frustracji, jakby wciągnięcie kogoś na mine miało poprawić ci samopoczucie że dokonałeś złego i po prostu niemądrego wyboru, bo warunki się zmieniły.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co o tym sądzicie : Prawdziwy DOM PASYWNY w cenie mieszkania! 0zł za ogrzewanie!

Kopciuchów nie ma już przecież – no chyba, że ktoś o ogrzewaczu pomieszczenia prawi czyli o kominkach, kozach i to ma na myśli, bo w tym przypadku faktycznie - co nawojować można – tu kunszt operatora nie wiele zmieni i nie wiele pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...