Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterownik ogrzewania podłogowego - co i jak?


Patrykj70

Recommended Posts

Witam.

Jestem na etapie rozkładania elektryki. Ile oglądam filmików na YT i ile bym nie czytał nie mogę znaleźć rozwiązania mojej "zagwozdki". W całym moim domu będzie ogrzewanie podłogowe (pompa ciepła). Chciałbym w domu mieć "4 strefy temperaturowe":

 

1. Garaż

2. Salon, kuchnia, korytarz, pralnia, przedsionek

3. Sypialnie

4. Łazienki

 

Jak najprościej to rozegrać? Pan z tech sterowniki na infolinii doradził aby do każdego pomieszczenia pociągnąć przewód 2x1mm2 i w każdym ale to każdym pomieszczeniu zamontować sterownik z regulacją temperatury. Zastanawiam się tylko po co? Nie da się jakoś połączyć kilku stref? Bo nie wiem po co miałbym móc ustawiać temperaturę w korytarzu skoro chcę mieć taką samą jak w salonie.

 

Mam nadzieję, że ktoś w prosty sposób będzie w stanie mi objaśnić jak to najprościej zrobić.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

P.S Dodam, że wg projektu podłogówki mam bardzo zróżnicowane długości pętli - od 60 do 105m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że masz projekt podłogówki to powinieneś mieć tam uwzględnione te strefy także nie potrzebne żadne sterowanie. No może poza tym co i tak będzie czyli rotametry którymi się kręci raz na rok. Sterowniki to bezsens przy podłogówce i jej bezwładności. Ostatnio nie było u mnie prądu na 6 godzin i temperatura nawet nie spadła także wyobraź sobie jak to wysterować sterownikiem? To że sterownik zamknie obieg na podłogówkę to fajnie ale ona jeszcze będzie oddawała zmagazynowane ciepło przez kilka godzin...

Co do tych stref to moim zdaniem druga strefa nie ma sensu to nie są pomieszczenia w których powinna być ta sama temperatura. Zależy jak masz plan domu ale u mnie obieg na pralnie zamknąłem bo tam i tak nikogo nie ma poza brudnymi rzeczami i pralką.

W przedsionku nie musi być aż tak ciepło bo i tak zazwyczaj wchodzisz z dworu także sama różnica temperatur powoduje uczucie ciepła.

W kuchni też może być chłodniej bo nikt tam nie przesiaduje tylko pracuje a przy pracy już jest cieplej.

W salonie przydaje się wyższa temperatura bo jak siedzisz i odpoczywasz tj nic nie robisz to musi być trochę cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pomieszczenia oczywiście mam, ale jest do nich zazwyczaj długa droga od rozdzielacza dlatego wychodzi taka a nie inna długość pętli.

 

Czyli nie kłaść kabelków do sterowników? Sterownik w każdym pokoju wydaje mi się bez sensu. Jak w takim razie sterować tymi rotametrami? Zakładając że w sumie w łazienkach chciałbym mieć cieplej, a w garażu zimniej. Reszta może być jednakowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy "konfiguracji" podłogówki ustawiasz jakąś stałą temperaturę zasilania, a następnie skręcasz po trochu co dzień rotametr i mierzysz temperaturę w pomieszczeniu. Jeżeli jest zadowalająca to dalej nie kręcisz i działasz tak z każdym pomieszczeniem które potrzebuje ustawienia. Po tym działaniu masz ustawione sterowanie na sezon grzewczy albo nawet na lata. Jeżeli jest na zewnątrz zimniej lub cieplej to tylko zmieniasz temperaturę zasilania.

 

Tutaj jest ważny projekt podłogówki bo same rotametry nie maja dużego zakresu temperatur do wyboru także wstępnie pętle muszą być ogarnięte z projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pomieszczenia oczywiście mam, ale jest do nich zazwyczaj długa droga od rozdzielacza dlatego wychodzi taka a nie inna długość pętli.

 

Czyli nie kłaść kabelków do sterowników? Sterownik w każdym pokoju wydaje mi się bez sensu. Jak w takim razie sterować tymi rotametrami? Zakładając że w sumie w łazienkach chciałbym mieć cieplej, a w garażu zimniej. Reszta może być jednakowa

Od tego jest projekt podłogówki, czyli zaczynamy od ozc (nie ciepło własciwe i podobne wynalazki), liczymy obciązenia cieplen poszczegolnych pomieszczen, liczymy rozstawy petli, temperturę zasilania i przepływ. Wykonujemy wg projektu, ustawiamy przepływy na rotametrach mamy taką temperature jaka był załozona w projekcie. Oczywiscie regulacje hydrauliczną trzeba w razie potrzeby powtórzyc aby uzyskac załazone wartosci temperatury. Jezeli chodzi o regulację strefową to mamy coraz wiecej zapytan i coraz wiecej klientów sie na to decyduje. Jezeli ktos chce grzac akumulacyjnie to nie są zalecane, jezeli grzanie jest ciągłe to zasrosowanie regulatorów pomieszczeniowych podnsi komfort..

Wbrew twierrdzeniom niektórych jest to istotnie szczegolnie w okresach przejsciowych gdzie mamy duze wahania temperatury zewnetrznej i duze nasłonecznienie przy polnocnym i południowym układzie pomieszczen. Taki przypadek miałem ostatnio gdzie łazienki usytowano od połnocy a pokoje od południa, wskutek czego łazienki były niedogrzane. Zastosowanie regulatórów strefowych spowodowało ustalanie takich temperatur jakie były wymagane. Po prostu pokoje przy nasłonecznieniu zwykle były wyłaczone, co i tak nie przeszkodziło w przegrzaniu tych pokojów ale na to tylko klima moze pomoc.

Reasumujac bez regulatorów da sie zyc i wszystko zalezu od rozkladu pomieszczen, oczekiwan uzytkownków i i ich mozliwosci finansowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociągnij sobie do każdej strefy od listwy sterującej na wszelki wypadek 4x1mm można też 2x1mm .Od miejsca gdzie będzie listwa sterująca do rozdzielacza 2x1 mm na każdą pętle( na elektro zawory). I od listwy do pompy 2x1mm (do załączania pompy) ,3x1,5 do zasilania listwy sterującej.

Można też dać 3x1,5mm z listwy do rozdzielacz na zasilanie dodatkowej pompy obiegowej.

Edytowane przez Napoli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociągnij sobie do każdej strefy od listwy sterującej na wszelki wypadek 4x1mm można też 2x1mm .Od miejsca gdzie będzie listwa sterująca do rozdzielacza 2x1 mm na każdą pętle( na elektro zawory). I od listwy do pompy 2x1mm (do załączania pompy) ,3x1,5 do zasilania listwy sterującej.

Można też dać 3x1,5mm z listwy do rozdzielacz na zasilanie dodatkowej pompy obiegowej.

 

Po co na kazdą petle oddzielny kabel 2x1?, jezeli sterownik ma obsłuzyc tylko jedną petle to tak, ale czesto jest tak w pomieszczeniu jest klika petli (np. salon+korytarz) i to obsługije jeden sterownik. Poza tym najczesiej sie stosuje siłowniki na 230V i wtedy wystarczy od kazdego sterownika jeden przewód plus wspolny N i przez zmniejszamy konieczną ilosc przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co na kazdą petle oddzielny kabel 2x1?, jezeli sterownik ma obsłuzyc tylko jedną petle to tak, ale czesto jest tak w pomieszczeniu jest klika petli (np. salon+korytarz) i to obsługije jeden sterownik. Poza tym najczesiej sie stosuje siłowniki na 230V i wtedy wystarczy od kazdego sterownika jeden przewód plus wspolny N i przez zmniejszamy konieczną ilosc przewodów.

 

Tak wystarczy.Ale producent listwy pewnie po coś dał L i N w sterowniku do zasilania siłowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wystarczy.Ale producent listwy pewnie po coś dał L i N w sterowniku do zasilania siłowników.

 

Oczywiscie ze wystarczy tylko po co listwa? Jezeli sterowniki mają byc bezprzewodowe to tak jest konieczna. Dla serowników przewodowych nie jest niezbedna, ja to realizuję za pomocą przekazników, tansze, są na szynę, w przypadku awarii wymieniam tylko te uszkodzone a nie calą listwę. Miałem uszkodzenia listw, przekazników nigdy. Kazdy instaluje jak mu pasuje, ktos chce drozej w instalacji i ewentualnie w eksploatacji przy uszkodzeniu listwy ktora nadaje sie do wymiany (oczywiscie po gwarancji). Zawsze myslałem ze tu forum jest tendencja czy konkurs kto zrobi taniej , a tu niekórzy chca miec drozej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...