Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wełna na strychu


Pauliq

Recommended Posts

Witam. Na strychu mam wełnę położona tylko między krokwiami. Niestety ostatnio jak tam wszedłem mnóstwo kurzu na podłodze.. a że trzeba tam na kolanach to nie może tak być. Pytanie czy jeśli położę teraz na to folie paroizolacyjną to będzie ok? W sensie że nie będzie mi się ta wełna tam w lato parzyć pod tą folia? W lato na samym strychu będzie kosmiczna temp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dołu (od stropu licząc) najpierw paroizolacja aby odciąć wilgoć z wnętrza niżej połozonych pomieszczeń, wełna i ewentualnie na wełnę membrana paroprzepuszczalna właściwą stroną. Ewentualna para wodna ma wydostać się na zewnątrz. Na wełnie nie wolno kłaść paroizolacji, gdyż zawilgocona wełna będzie warta tyle co mokra, niewyżęta szmata. Żadna izolacja, tylko obciążenie stropu a woda jest ciężka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się zrobić rysunek i wrzucić żebyście wiedzieli o co dokładnie mi chodzi. Bo to jest strych nieogrzewany oddzielony stropem drewnianym ocieplonym wełna od pomieszczenia poniżej. A na tym pomieszczeniu nieogrzewanym szczyty są ocieplone wełną tylko między krokwiami. I chcę ta wełnę zakryć folia żeby się nie kurzyło lecz boje się że będzie się tam skraplać wtedy woda..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dołu (od stropu licząc) najpierw paroizolacja aby odciąć wilgoć z wnętrza niżej połozonych pomieszczeń, wełna i ewentualnie na wełnę membrana paroprzepuszczalna właściwą stroną. Ewentualna para wodna ma wydostać się na zewnątrz. Na wełnie nie wolno kłaść paroizolacji, gdyż zawilgocona wełna będzie warta tyle co mokra, niewyżęta szmata. Żadna izolacja, tylko obciążenie stropu a woda jest ciężka.

Sorry ale skasuj może swój post bo wprowadzasz ludzi w błąd.

Paroizolacja może dotykać wełny i zwykle to robi. Wełna może też dotykać folii paroprzepuszczalnej jeżeli nie ma pełnego deskowania. Wełna nie zamoknie, jeżeli jej włókna nie są połamane. Przy tej grubości wełny jaka jest u autora postu wełna może lekko przytrzymać wilgoć zimą ale na wiosnę ona odparuje i wyjdzie przez dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tej podłodze masz paraizolację od strony pomieszczeń poniżej tego poddasza? Jeżeli tak to nie musisz dawać folii paroizolacyjnej na strychu. Możesz tam na te krokwie przykręcić bezpośrednio albo płyty OSB ( drogie rozwiązanie), płyty GK -nawet 9,5mm. Jeżeli są problemy z wniesieniem to możesz zastosować takie jak są w marketach 60x200cm i wtedy przejdą przez właz. Możesz też nakleic folię, jakąkolwiek, tak żeby się nie "kurzyło". Chociaż sugerowałbym to zrobić porządnie. Zawsze by to było cieplej na dole.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale skasuj może swój post bo wprowadzasz ludzi w błąd.

Paroizolacja może dotykać wełny i zwykle to robi. Wełna może też dotykać folii paroprzepuszczalnej jeżeli nie ma pełnego deskowania. Wełna nie zamoknie, jeżeli jej włókna nie są połamane. Przy tej grubości wełny jaka jest u autora postu wełna może lekko przytrzymać wilgoć zimą ale na wiosnę ona odparuje i wyjdzie przez dach.

 

Bertha chyba jednak ma trochę racji. Ciepłe (a więc zwierające sporo pary wodnej) powietrze migruje do zimnych przestrzeni, a zatem paroizolacja musi odcinać wełnę od strony ogrzewanego pomieszczenia. W tym wypadku ocieplonego stropu, paroizolacja musi więc leżeć POD wełną, natomaist NAD wełną może leżeć paroprzepuszczalna membrana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie nad którym jest strych jest ocieplone prawidłowo. Wełna zakryta paroizolacja a na to płyta g-k. Powyżej jest nieogrzewane. Strop z osb, na bokach jedna warstwa wełny. Chce ją zakryć żeby się nie kurzyło lecz martwi mnie że latem np. zacznie się tam wykraplac woda pod folią. Nie ma tam żadnych okien procz 2 otworów wentylacyjnych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bertha chyba jednak ma trochę racji. Ciepłe (a więc zwierające sporo pary wodnej) powietrze migruje do zimnych przestrzeni, a zatem paroizolacja musi odcinać wełnę od strony ogrzewanego pomieszczenia. W tym wypadku ocieplonego stropu, paroizolacja musi więc leżeć POD wełną, natomaist NAD wełną może leżeć paroprzepuszczalna membrana.

Ja odnosiłem się do TYCH słów

"Na wełnie nie wolno kłaść paroizolacji, gdyż zawilgocona wełna będzie warta tyle co mokra, niewyżęta szmata. Żadna izolacja, tylko obciążenie stropu a woda jest ciężka."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie nad którym jest strych jest ocieplone prawidłowo. Wełna zakryta paroizolacja a na to płyta g-k. Powyżej jest nieogrzewane. Strop z osb, na bokach jedna warstwa wełny.

 

Możesz tak zrobic.

ja tak mam od wielu lat i jest OK.

Oczywiście, jeżeli naprawdę strop jest prawidłowo izolowany (idąc od dołu: KG, paroizolacja, wełna, strop właściwy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A to ciekawa informacja. Mogę prosić o rozwinięcie?

 

Chodzi o to, że nie wełna nie "naciągnie wody" kiedy jej włókna nie są połamane. W pozostałych przypadkach w cyklu rocznym wełna wigotnieje i ta wilgoć jest potem odprowadzana wraz ze wzrostem temperatur przez membranę paroprzepuszczalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że nie wełna nie "naciągnie wody" kiedy jej włókna nie są połamane. W pozostałych przypadkach w cyklu rocznym wełna wigotnieje i ta wilgoć jest potem odprowadzana wraz ze wzrostem temperatur przez membranę paroprzepuszczalną.

Może jestem mało pojętny ale dalej nie rozumiem pierwszego zdania. Drugie zaś jest w dużym stopniu życzeniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...