Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dziwna sprawa z wysokim napięciem i wyłączaniem się falownika


ezg2014

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 78
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki. Jestem laikiem stąd dalsze pytania? Ale co to za moc w KW? Moc czego? Ilość żył to w moim przypadku 4, bo 4x25mm?

 

Moc Twojej instalacji PV (podbicie) albo max moc pobierana z sieci (spadek).

Jeśli instalacja 3 fazowa wybierasz 400V.

Nie zapomnij po wybraniu średnicy przewodu wybrać materiał (Cu lub Al).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wynik:

Spadek napięcia=1.047V na pojedynczej żyle dla prądu=19.324A

Procentowy wskaźnik=0.152%

 

Nie jest źle.

Teraz trzeba ten wynik potwierdzić w praktyce zanim zaczniesz reklamować w ZE.

Dwa mierniki do ręki i mierzyć napięcia na złączu i na inwerterze pracującym na pełnej mocy i wysyłającym tą moc do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Od kilku dni też mam fotowoltaikę i od razu standardowy problem ze zbyt wysokim napięciem w sieci. Zjawisko nasila się w dni wolne od pracy. Napięcia faz odczytane z licznika PGE, dzisiaj około godz. 12-tej: 253,7V, 252,8V i 255,5V. Od kilku tygodni zdarzało mi się mierzyć napięcia w gniazdkach. Najniższy zanotowany pomiar był rzędu 234V. Standardem jest zakres 238-245. Niestety dyndam na samym końcu linii przesyłowej. Na razie notuję, robię zdjęcia ekranu licznika, a na dniach przyjdzie dzwonić do PGE. Jak to nie pomoże, to będę skrobał pisma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni też mam fotowoltaikę i od razu standardowy problem ze zbyt wysokim napięciem w sieci. Zjawisko nasila się w dni wolne od pracy. Napięcia faz odczytane z licznika PGE, dzisiaj około godz. 12-tej: 253,7V, 252,8V i 255,5V. Od kilku tygodni zdarzało mi się mierzyć napięcia w gniazdkach. Najniższy zanotowany pomiar był rzędu 234V. Standardem jest zakres 238-245. Niestety dyndam na samym końcu linii przesyłowej. Na razie notuję, robię zdjęcia ekranu licznika, a na dniach przyjdzie dzwonić do PGE. Jak to nie pomoże, to będę skrobał pisma.

 

Nie dzwoń tylko pisz. Na stronie PGE dystrybucja jest zakładka i tam można zrobić zgłoszenie. Ja zgłosiłem i na drugi dzień już obniżyli napięcie. Za parę dni przyszło potwierdzenie listem o wykonanej regulacji napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni też mam fotowoltaikę i od razu standardowy problem ze zbyt wysokim napięciem w sieci. Zjawisko nasila się w dni wolne od pracy. Napięcia faz odczytane z licznika PGE, dzisiaj około godz. 12-tej: 253,7V, 252,8V i 255,5V. Od kilku tygodni zdarzało mi się mierzyć napięcia w gniazdkach. Najniższy zanotowany pomiar był rzędu 234V. Standardem jest zakres 238-245. Niestety dyndam na samym końcu linii przesyłowej. Na razie notuję, robię zdjęcia ekranu licznika, a na dniach przyjdzie dzwonić do PGE. Jak to nie pomoże, to będę skrobał pisma.

 

jak myślisz dlaczego w dni wolne od pracy jest wyższe napięcie?

myślałem, że powinno być odwrotnie. dni wolne od pracy->więcej ludzi w domu w ciągu dnia i więcej urządzeń powłączanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się odczytuje napięcia faz z licznika PGE?

...

Napięcie na liczniku odczyta się przeklikując guzikami góra/dół aż do wyświetlenia napięcia na danej fazie.

 

No, właśnie tak. Dwa przyciski na liczniku ze strzałeczkami/trójkącikami. W mim liczniku fazy są pod kodami:

32.7.0 - faza L1

52.7.0 - faza L2

72.7.0 - faza L3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dzwoń tylko pisz. Na stronie PGE dystrybucja jest zakładka i tam można zrobić zgłoszenie. Ja zgłosiłem i na drugi dzień już obniżyli napięcie. Za parę dni przyszło potwierdzenie listem o wykonanej regulacji napięcia.

 

Masz na myśli tę stronkę?

https://pgedystrybucja.pl/strefa-klienta/formularz-kontaktu

 

Edit: Przed chwilą próbowałem wysłać zgłoszenie i nie wyszło. Dostałem komunikat: Token CSRF jest nieprawidłowy. Proszę spróbować wysłać formularz ponownie.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli tę stronkę?

https://pgedystrybucja.pl/strefa-klienta/formularz-kontaktu

 

Edit: Przed chwilą próbowałem wysłać zgłoszenie i nie wyszło. Dostałem komunikat: Token CSRF jest nieprawidłowy. Proszę spróbować wysłać formularz ponownie.

 

Sam sobie odpowiadam, ale przy okazji podbiję wątek.

Następnego dnia po opisanym wyżej zdarzeniu ponowiłem próbę i tym razem udało się wysłać do PGE zgłoszenie o zbyt wysokim napięciu. Ku mojemu zdziwieniu, dzisiaj zadzwonił mój telefon i pracownik PGE poinformował mnie o obniżeniu napięcia w mojej linii zasilającej. 12V w dół. :wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jesteś na końcu lini, a pisałeś że najniższe zanotowane było powyżej 230V, to znaczy że mieli możliwość obniżenia. W najgorszej sytuacji są ci którzy są podpięci do za małego trafa, które kiedyś wystarczało. Ludzie się pobudowali podłączali i transformator przestał wystarczać, no to zamiast go wymienić podbili napięci - sposób działał jak nie było instalacji PV. Obecnie są takie sytuacje że w nocy zwłaszcza jak jest zimno i ludzie grzeją się prądem wprost lub PC napięcie spada poniżej 210V, a w dzień przebija 253V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jesteś na końcu lini, a pisałeś że najniższe zanotowane było powyżej 230V, to znaczy że mieli możliwość obniżenia. W najgorszej sytuacji są ci którzy są podpięci do za małego trafa, które kiedyś wystarczało. Ludzie się pobudowali podłączali i transformator przestał wystarczać, no to zamiast go wymienić podbili napięci - sposób działał jak nie było instalacji PV. Obecnie są takie sytuacje że w nocy zwłaszcza jak jest zimno i ludzie grzeją się prądem wprost lub PC napięcie spada poniżej 210V, a w dzień przebija 253V.

 

Powiem krótko, gadasz bzdury. Jakby trafo przestało wystarczać to by się po porostu, popularnie mówiąc "spaliło", czyli doszło do jego uszkodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ledwo starcza, 210V to jeszcze w normie, a trafo się nie spali, przeciążone co najwyżej się wyłączy i owszem są na tej lini częste wyłączenia, a napięcia są zalogowane w falowniku (od włączenia do wyłączenia) i były też niezależnie mierzone. IPZ tej lini to ~1.7

napiecia.jpg

 

I jakoś jeszcze się trafo nie spaliło. Sprawdzany też był spadek napięcia jak sąsiad tego punktu poboru (100m) włączał mocną dwufazowa ładowarkę do elektryka (2x32A) to też napięcie mocno leciało w dół (~15V).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...