Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jakie ogrzewanie do mieszkania 32m


polepiony

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 134
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tompas

Nie wiem czemu ktoś tak napisał.

Może dla tego że pozwala bardziej racjonalnie gospodarować energią elektryczną niż taki bez wkładu akumulacyjnego, co może spowodować zmniejszenie kosztów ogrzewania przy dwutaryfowym liczniku.

 

Ja to wszystko wiem. Moje pytanie bylo retoryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?377787-Zakup-w%C4%99gla-w-PGG-czytaj-sklepie&p=8140365&viewfull=1#post8140365

Już ze dwa razy tłumaczone @ Alessandro to było a ondalej zaś swoje – może to mu pamięć wróci i nie będzie trzeba więcej już razy w kółko na okrągło tego samego mu tłumaczyć.

Możesz napisać więcej o tych energooszczędnych grzejnikach, co w 15 minut ogrzewają w ciągu jednej godziny? Co to w ogóle znaczy?
Ale tym to zaskoczony jestem – jaką masz w salonie temperaturę gdy ten grzejnik nie pracuje – gdy przyjdą upały też testować to będziesz. 750W X 10h = 7500W/h co po przeliczeniu daje 7.5kW/h – dobrze to policzyłem czy może w kontrargumencie podasz ile czasu ten grzejnik pracuje na te 1,03 kWh.
Annoo tyle znaczy, że @Alessandro głupoty zaś pierdaczy - „/ja też/ niechętne nowoczesnym technologiom” - „Kocham proste rzeczy i minimalizm.” - jeśli jest to niemieckie!!!

 

Jak by tak sobie w związku z tym o czym gada najzwyklejszą w świecie spiralę elektryczną przeciągnął przez otwory w cegle czy kamieniu polnym, to by to nie działało i nie było by energooszczędne, bo było by to polskie a z uwagi na to : może @Alessandro rozważyć winien czy nie czas już na to by do kraju wrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praw fizyki nie oszukasz. Ilość kWh wpakowanych w grzejnik = jego pojemność cieplna + to, co zdążył oddać do otoczenia. Nie ma czarów. Jak masz dwa grzejniki o tej samej mocy i jeden nagrzewa się szybciej to idę o zakład, że szybciej też wystygnie.

Pewnie, że nie oszukam, fizyka jest wszędzie....jak nie ma kumulacji ciepła w ścianach bez docieplenia, czy w przedmiotach (tapczan, fotele, dywan, szafa etc) znajdujących się w pokoju to szybciej ostygnie, masz rację.

Doprecyzuję dokładnie działania grzejnika, napiszę skrótowo.. 1 miuta grzania, 4 minuty przerwa i w tej przerwie powolutku, bardzo powolutku stygnie. Grzejnik ponownie włączy na 1 minutę, może krócej a może dłużej i zaś przerwa na 4 minuty, może na 3 minuty, a może na 5 minut... i tak w kółko Macieju... wszystko zależy od fizyki. ;)

Grzejnik cały czas jest ciepły, tak jak w grzejnikach CO. Proponuję zapoznać w necie co to jest Koalit, wtedy zrozumiesz, dlaczego tak szybko nagrzewa i powoli oddaje ciepło

 

Zaoszczędzę w poszukiwaniu, co to jest Koalit

 

http://jawoseite7312.apps-1and1.net/koalit.html

Edytowane przez Alessandro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jawotherm ma podwójne wkłady ceramiczne. Są przeznaczone dla tych co mają drugą taryfę.

Nie namawiam Cię do kupna Jawo, są tańsze żródła energii np. farelki za 50 zł

Parę dni temu był u mnie przedstawiciel z firmy X, który po obliczeniu zapotrzebowania ciepła mojego domu, polecił pompę ciepła za 60 tys, PC o mocy 14 kW. Natomiast 13 grzejników Jawo kosztuje w granicach 30-35k. Dom ocieplony 12 cm wełną mineralną.

 

Szkoda ze ten przedstawiciel nie policzył jakie bedą koszty eksploatacji czyli zuzycia energii w przypadku pompy i tych cudownych grzejników. Sam koszt instalacji to nie wszystko.

A tak przy okazji jak długo liczył to zapotrzebowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz cudowne grzejniki... bo nie widziałeś na żywo i nie zobaczyć w Polsce, przysłali mi prosto z fabryki... Darmstadt. Zamówiłem na ryzyko... ku zaskoczeniu działa fajnie. :D.

Nie było mowy o kosztach instalacji... no właśnie, dobre pytanie. :yes: Zużycie energii gdzieś blisko 6000 kW. Na temat cudownych grzejników nie wspomniałem, potem po tym wszystkim, pokazałem Jawo i opowiadałem o działaniu... lekko się poddenerwował :D Powiedziałem, że Jawo w połączeniu PV jest poważnym konkurentem PC

Jak długo liczył? miałem gotowe dane i wnosił do programu w laptopie ... trwało gdzieś około pół godziny, nie patrzyłem na zegar. Pewnie Tobie o chodzi współczynnik ciepła materiałów... No mam z pełnych cegieł w połączeniu z dociepleniem 12 cm wełny mineralnej. Piętro pasywne, a na parterze brak izoalacji nad piwnicą. Na poddaszu strop ocieplony na cebulkę

------------------------

Będę potrzebował Twojej pomocy, obliczyć mi zapotrzebowanie ciepła na piętro i na parter i do tych obliczeń dobiorę odpowiednie moce Jawo. Na priv się zgłoszę, projekt piętra gotowy a na parter zaprojektuję.

Edytowane przez Alessandro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Nie było mowy o kosztach instalacji... no właśnie, dobre pytanie. :yes: Zużycie energii gdzieś blisko 6000 kW. Na temat cudownych grzejników nie wspomniałem, potem po tym wszystkim, pokazałem Jawo i opowiadałem o działaniu... lekko się poddenerwował :D Powiedziałem, że Jawo w połączeniu PV jest poważnym konkurentem PC

Jak długo liczył? miałem gotowe dane i wnosił do programu w laptopie ... trwało gdzieś około pół godziny, nie patrzyłem na zegar. Pewnie Tobie o chodzi współczynnik ciepła materiałów... No mam z pełnych cegieł w połączeniu z dociepleniem 12 cm wełny mineralnej. Piętro pasywne, a na parterze brak izoalacji nad piwnicą. Na poddaszu strop ocieplony na cebulkę

------------------------

Będę potrzebował Twojej pomocy, obliczyć mi zapotrzebowanie ciepła na piętro i na parter i do tych obliczeń dobiorę odpowiednie moce Jawo. Na priv się zgłoszę, projekt piętra gotowy a na parter zaprojektuję.

 

Zapotrzebowanie na ciepło 6000 kWh, przy 12 cm wełny, piętro pasywne ??, cokolwiek to nie oznacza te 6000 kWh mozna włozyc miedzy bajki.

Co do obliczen to za te poł godz. mozna wklepac kilka danych do kalkulatora doborowego. Nazwanie tego obliczeniami to grube naduzycie. Gdybym nie wiedział ile zajmują dokladne i rzetelne obliczenia pewnie bym sie nie odezwał. Kilka godz. lub wiecej w zaleznosci od ilosci przegróg trwa ich zdefiniowanie, gdzie wprowadzenie całej geometrii budynku itd. Nie wierzysz specjaliscie i jego szybkiemu tempu pracy?, to pytanie retoryczne, on nie liczył obciązenia cieplnego kazdego z pomieszczen. Zaden znany mi kalkulator doborowy łacznie z osławionym CW tego nie liczy.

Wracając do grzejników i pompy to dla mnie róznica wynikająca z SCOP PC ok 3,0-3,5 do SCOP grzejnika równego 1 jest znacząca. Taryfa nie ma nic do rzeczy bo i pompą mozna grzac w taryfach. Nie rozumiem zdenerwowania specjalisty od liczenia, ale tez bym sie zdenerwował gdybym sobie uswiadomił swoją niewiedzę z zakresu fizyki w szczegolnosci wiedzę o sprawnosciach róznych urzadzen grzewczych w szczegolnosci urzadzen zasilnych ee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, takich mamy specjalistów, a czy jest specjalistą? to nie wiem.. to tak jak Marek Suski w rządzie. :D I to dlatego wcześniej pisałem o pomoc w obliczeniach. Obliczenia osobne na parterze i na piętrze

Mało tego, w okresie gwarancji PC trzy razy serwisowania, za każde po 600 zł a przy grzejniku Jawo z 15 letnią gwarancją zero serwisowania, jedynie elektronika ma dwa lata gwarancji, z tym nie ma problemu, od ręki załatwiają.... wszystko kurierem Raben

 

Mając taki strop (niżej) na poddaszu, jest to możliwe do obliczeń obciążenia ? Między piętrami strop jest docieplony... folia kubełkowa + 5 cm styropian. Folia kubełkowa dlatego, że strop Ferta nie zawilgotnieje i nie słychać kroków na parterze. W ogóle dom nie jest zapleśniony.

Mieszkam w drugiej strefie klimatycznym

 

strop poddasza.jpg

 

Po takim dociepleniu w marcu, temp sufitu 22,5 st , a na podłodze /parkiet/ 22,0.st

Ne wiem po co podłogówka, podłogówka szkodzi nogom, to zdanie od znajomego chirurga

Edytowane przez Alessandro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast 13 grzejników Jawo kosztuje w granicach 30-35k. Dom ocieplony 12 cm wełną mineralną.

 

Ło jeżu kolczasty.

Grzejnik w cenie klimy.

 

To taniej i lepiej wyjdzie wywaluc wylewki i zrobic nowe z kablami. I 0 grzania w drogiej strefie.

A jeszcze taniej wyjdą najtansze grzejniki - bo czy grzeje na godzinę 6x5minut, czy 30 minut grzania 30 przerwy czy ma 1/2 mocy i grzeje caly czas - co za różnica?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na koszty energii szedłbym w PC może są jakieś rozwiązania na rynku dla niewielkich metraży.

 

Sama PC nie wytwarza ciepła tylko energię zużywa na jego transport.

Oczywiście dochodzi do tego nieco strat.

 

Najdroższa jest zamiana en. elektrycznej w cieplną. Czy będzie to przy pomocy grzejnika elektrycznego kotła indukcyjnego czy grzałki itp. obowiązuje prawo Joule’a-Lenza i nie da się uzyskać do ogrzania więcej energii niż z dostarczonej elektrycznej.

Dla procesu transportu ciepła np. poprzez PC prawo to nie obowiązuje, co oznacza że z takiej samej ilości energii elektrycznej można mieć dużo więcej energii do ogrzania mieszkania.

 

Jeśli już wybór padnie na ogrzewanie elektryczne to jedyne co można zrobić to jak najbardziej racjonalne gospodarowanie energią elektryczną. Czyli pobierać kiedy jest najtańsza a ciepło wytwarzać kiedy jest potrzebne.

Najlepszym zatem rozwiązaniem byłaby możliwość kontroli magazynowania ciepła i jego uwalnianie do mieszkania wtedy kiedy jest potrzebne.

Jeśli nie ma możliwości magazynowania to chociaż zapewnić pełną kontrolę nad jego uwalnianiem do mieszkania.

Ważna jest także lokalizacja miejsc gdzie będzie się uwalniać ciepło. Czyli jak najbliżej miejsc gdzie wchodzi do mieszkania zimno. Czyli pod oknami.

Zatem w pierwszej kolejności jak najmniejsza PC a przy trzaskających mrozach wspomaganie grzejnikami elektrycznymi.

W drugiej kolejności grzejniki elektryczne z płytami akumulacyjnymi z termostatami programowalnymi

W trzeciej kolejności grzejniki elektryczne z termostatami.

Potem długo długo nic

I na samym końcu najgorsze rozwiązanie, maty lub przewody grzewcze w podłodze.

Zobacz co napisał @inwestor, a Ty namawiasz mnie do kabli grzejnej... Komu mam wierzyć?

Mam dość remontów... chcę pojeździć w Alpach

Edytowane przez Alessandro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, takich mamy specjalistów, a czy jest specjalistą? to nie wiem.. to tak jak Marek Suski w rządzie. :D I to dlatego wcześniej pisałem o pomoc w obliczeniach. Obliczenia osobne na parterze i na piętrze

Mało tego, w okresie gwarancji PC trzy razy serwisowania, za każde po 600 zł a przy grzejniku Jawo z 15 letnią gwarancją zero serwisowania, jedynie elektronika ma dwa lata gwarancji, z tym nie ma problemu, od ręki załatwiają.... wszystko kurierem Raben

 

Mając taki strop (niżej) na poddaszu, jest to możliwe do obliczeń obciążenia ? Między piętrami strop jest docieplony... folia kubełkowa + 5 cm styropian. Folia kubełkowa dlatego, że strop Ferta nie zawilgotnieje i nie słychać kroków na parterze. W ogóle dom nie jest zapleśniony.

Mieszkam w drugiej strefie klimatycznym

 

[ATTACH=CONFIG]460443[/ATTACH]

 

Po takim dociepleniu w marcu, temp sufitu 22,5 st , a na podłodze /parkiet/ 22,0.st

Ne wiem po co podłogówka, podłogówka szkodzi nogom, to zdanie od znajomego chirurga

 

Oczywiscie ze ten strop do policzenia, odnosnie podłogówki to zapytaj znajomego chirurga czy mozna w lecie chodzic po chodniku, drodze, deptaku, skwerze i gdziekolwiek w sloneczny dzien temperatura gruntu znacznie przewyzsza max temperaturę podłogówki. Czy takie chodzenie, przebywanie nie jest szkodliwe dla nóg. Moim zdaniem a nie jestem lekarzem jest to znacznie bardziej szkodliwe bo te temperatury są czasem bardzo wysokie, zwykla podłogówka w domu ocieplonym wg aktualnych WT w zasadzie nie przekracza 25 oC dla temperatur obliczeniowych. Jakos nie widze, aby wszyscy w lecie przebywali w zamknietych pomieszczeniach gdzie temperatura podłogi jest zwykle wyzsza niz srednia w okresie grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[/b][/color]

Zobacz co napisał @inwestor, a Ty namawiasz mnie do kabli grzejnej... Komu mam wierzyć?

Mam dość remontów... chcę pojeździć w Alpach

 

Drobne sprostowanie.

Maty /kable grzejne nadają się do łazienek jako dodatkowe drugie ogrzewanie. Jeśli ktoś nie może obejść się bez chodzenia po ciepłej podłodze i po sezonie grzewczym musi mieć taki bajer to ok. do tego się nadają. Trzeba tylko z odpowiednim wyprzedzeniem włączyć a to już jest upierdliwe.

 

Kable grzewcze stosuje się jeszcze, i tam się sprawdzają do odladzania np. podjazdów do garażu , podgrzewania rynien i rur spustowych aby sople nie zwisały i się nie zatykało śniegiem i lodem.

 

Jeszcze jedno odnośnie grzejników z wkładami akumulacyjnymi ceramicznymi, jeśli nie ma możliwości sterowania ciepłem zgromadzonym we wkładach np wentylatorka, to nie bardzo widzę sens takich wkładów ?

Edytowane przez inwestor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze ten strop do policzenia, odnosnie podłogówki to zapytaj znajomego chirurga czy mozna w lecie chodzic po chodniku, drodze, deptaku, skwerze i gdziekolwiek w sloneczny dzien temperatura gruntu znacznie przewyzsza max temperaturę podłogówki. Czy takie chodzenie, przebywanie nie jest szkodliwe dla nóg. Moim zdaniem a nie jestem lekarzem jest to znacznie bardziej szkodliwe bo te temperatury są czasem bardzo wysokie, zwykla podłogówka w domu ocieplonym wg aktualnych WT w zasadzie nie przekracza 25 oC dla temperatur obliczeniowych. Jakos nie widze, aby wszyscy w lecie przebywali w zamknietych pomieszczeniach gdzie temperatura podłogi jest zwykle wyzsza niz srednia w okresie grzewczym.

 

To nie tylko twoim zdaniem są przeciwwskazania lekarskie do podłogówki. I nie są to żadne mity czy legendy.Generalnie przeciwwskazania są w przypadku chorób układu krążenia i osób w podeszłym wieku. Kiedyś dawno dawno temu podawałem literaturę fachową.

Oczywiście nikt nie będzie tego rozpowszechniać, obowiązuje poprawność polityczna , tak samo jak w przypadku rowerów. Weź i przypomnij fakty medyczne że jazda na rowerze jest dla faceta b. niezdrowa. Kiedyś wypowiadał się urolog w takim tam programie zdrowotnym w TV że rower to dla faceta to wynalazek szatana. Zaraz zaczęli na niego krzyczeć, że są przecież specjalne konstrukcje siodełek z wgłębieniami itp. itd zbył ich śmiechem.

Tak samo jest z podłogówką.

 

Obecnie jako najnowocześniejsze i w modzie jest ogrzewanie płaszczyznowe ścienne sufitowe itp. Nie wiem czy wiecie że takie najnowocześniejsze ogrzewanie sufitowe wodne to zostało zastosowane w budynku KCPZPR wybudowanym w 1951r w Warszawie po II Wojnie Światowej obecnie budynek Centrum Bankowo Finansowego.

Edytowane przez inwestor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tylko twoim zdaniem są przeciwwskazania lekarskie do podłogówki. I nie są to żadne mity czy legendy.Generalnie przeciwwskazania są w przypadku chorób układu krążenia i osób w podeszłym wieku. Kiedyś dawno dawno temu podawałem literaturę fachową.

Oczywiście nikt nie będzie tego rozpowszechniać, obowiązuje poprawność polityczna , tak samo jak w przypadku rowerów. .....

 

Podaj tą literaturę, podano jakie są zaleznosci od róznicy temperatur podłogi a powietrza w pomieszczeniu w powiazaniu z przypadkami schorzeń i chorób ukladu krązenia i podeszłym wiekiem?

Czy srednia róznica ok 2 oC miedzy podłogą a powietrzem doprowadza do takich przypadków? Jezeli tak to juz nie choroby a smiertelność osób starszych i problemami krazenia powinna byc zastraszajaca w lecie gdzie temperatura gruntu jest znacznie wieksza niz podłogi w ogrzewaniu podłogowym. Ci ludzie powinni miec kategoryczny zakaz wychodzenia w dzien okresie letnim bo grozi to powazną chorobą albo smiercia. Nie dajmy sie zwariowac. Nie przecze ze negatywny wpływ podłogówki moze byc ale tylko w przypadku podłogówki zle zaprojektowanej eksploatowanej zainstalowanej w nieocieplonym lub słabo ocieplonym budynku gdzie temperatura podłogi jest za wysoka i siega nawet do 35-36 oC.. Zakres róznic temperatur podłogi dla podłogowek w domach ocieplonych wg aktualnych WT to od 0 do 5 oC powyzej temperatury powietrza w pomieszczeniu. Srednio przez ok 80% sezonu grzewczego ta róznica jest w okolicy 2 oC, a te 5 oC wystepuje krótkotrwało dla temperatury obliczeniowej dla danej strefy klimatycznej. Jakkolwiek nie jestem za poprawnoscią polityczną to wskazywanie podłogówki tej prawidłowej podłogowki jako zródła schorzen i chorób jest co najmniej manipulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj tą literaturę, podano jakie są zaleznosci od róznicy temperatur podłogi a powietrza w pomieszczeniu w powiazaniu z przypadkami schorzeń i chorób ukladu krązenia i podeszłym wiekiem?

Czy srednia róznica ok 2 oC miedzy podłogą a powietrzem doprowadza do takich przypadków? Jezeli tak to juz nie choroby a smiertelność osób starszych i problemami krazenia powinna byc zastraszajaca w lecie gdzie temperatura gruntu jest znacznie wieksza niz podłogi w ogrzewaniu podłogowym. Ci ludzie powinni miec kategoryczny zakaz wychodzenia w dzien okresie letnim bo grozi to powazną chorobą albo smiercia. Nie dajmy sie zwariowac. Nie przecze ze negatywny wpływ podłogówki moze byc ale tylko w przypadku podłogówki zle zaprojektowanej eksploatowanej zainstalowanej w nieocieplonym lub słabo ocieplonym budynku gdzie temperatura podłogi jest za wysoka i siega nawet do 35-36 oC.. Zakres róznic temperatur podłogi dla podłogowek w domach ocieplonych wg aktualnych WT to od 0 do 5 oC powyzej temperatury powietrza w pomieszczeniu. Srednio przez ok 80% sezonu grzewczego ta róznica jest w okolicy 2 oC, a te 5 oC wystepuje krótkotrwało dla temperatury obliczeniowej dla danej strefy klimatycznej. Jakkolwiek nie jestem za poprawnoscią polityczną to wskazywanie podłogówki tej prawidłowej podłogowki jako zródła schorzen i chorób jest co najmniej manipulacją.

 

Przecież już podałem wiele lat temu.

o ile dobrze pamiętam to niemiecka publikacja techniczna z zakresu technik instalacyjnych Ulricha Foxa, albo praca zbiorowa OIT Ogrzewanie podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za dużo bogusława sie naczytałeś. Jak asolt npisał, latem ziemia bywa bardziej nagrzana niż podłogówka w miarę ocieplonym domu. Dolegliwości być może jakieś były jak w nieocieplonych budynkach w podłogę wpuszczano wodę o temperaturze zbliżonej do zasilania grzejników. Ale dziś? Jak w łazienca maksymalna temperatura podłogi to 28'C? Na tarasie latem bywa więcej, o plaży nie wspomnę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za dużo bogusława sie naczytałeś. Jak asolt npisał, latem ziemia bywa bardziej nagrzana niż podłogówka w miarę ocieplonym domu. Dolegliwości być może jakieś były jak w nieocieplonych budynkach w podłogę wpuszczano wodę o temperaturze zbliżonej do zasilania grzejników. Ale dziś? Jak w łazienca maksymalna temperatura podłogi to 28'C? Na tarasie latem bywa więcej, o plaży nie wspomnę.

 

Dzisiaj wczoraj co za różnica od zawsze były, ograniczenia temperatury podłogi o ile dobrze pamiętam max 29st.

 

Wiesz a łazience to takie moje subiektywne 35 to dopiero jest cieplusio dobrze że mogę tak podkręcić :)

W łazience moim zdaniem podłoga 28st to lodownia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wczoraj co za różnica od zawsze były, ograniczenia temperatury podłogi o ile dobrze pamiętam max 29st.

 

Wiesz a łazience to takie moje subiektywne 35 to dopiero jest cieplusio dobrze że mogę tak podkręcić :)

W łazience moim zdaniem podłoga 28st to lodownia :(

Nie zapraszaj do siebie nigdy znajomych z problemami krazeniowymi i starszych znajomych (moze kogos z rodziny), a nuz zachce sie im do łazienki a tam takie tropiki. Chwila pobytu i nawrót choroby w najlepszym wypadku, o tym gorszym strach pisac. Jak nic bedziesz ich miał na sumieniu.

A tak na marginesie moze by cos ocieplic, moze okno wymienic, na bank wielkie straty skoro przy 28 oC w podłodze lodownia w łazience.

Co do ograniczen temperatury, rownie dobrze moze to byc i 28, 27 czy 26 oC, w nowych domach bardzo rzadko bywa 25 oC, na ogół jest ok 22 dla temperatury zadanej 20 oC i 23 dla 21.

Jezeli chodzi o te niemieckie opracowania to jaką mają wartosc jezeli dotyczą duzo wyzszych temperatur podłogi od obecnie stosowanych?. Dawniej nie było takich wymagan w zakresie termoizolacji to i temperatury podłogi musiały byc wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapraszaj do siebie nigdy znajomych z problemami krazeniowymi i starszych znajomych (moze kogos z rodziny), a nuz zachce sie im do łazienki a tam takie tropiki. Chwila pobytu i nawrót choroby w najlepszym wypadku, o tym gorszym strach pisac. Jak nic bedziesz ich miał na sumieniu.

A tak na marginesie moze by cos ocieplic, moze okno wymienic, na bank wielkie straty skoro przy 28 oC w podłodze lodownia w łazience.

Co do ograniczen temperatury, rownie dobrze moze to byc i 28, 27 czy 26 oC, w nowych domach bardzo rzadko bywa 25 oC, na ogół jest ok 22 dla temperatury zadanej 20 oC i 23 dla 21.

Jezeli chodzi o te niemieckie opracowania to jaką mają wartosc jezeli dotyczą duzo wyzszych temperatur podłogi od obecnie stosowanych?. Dawniej nie było takich wymagan w zakresie termoizolacji to i temperatury podłogi musiały byc wyższe.

 

Tu masz rację znalazłem już kilka nieboszczyków w łazienkach :)

Wiesz odczucia komfortu są subiektywne dla jednego 20st to upał dla drugiego 28st na podłodze to lodownia.

 

Maksymalne dopuszczalne temperatury podłogi o ile się orientuję nie nastąpiły tutaj żadne zmiany.

Jeśli chodzi o podłogówkę to zawsze były takie wymagania termoizolacyjne aby tak zaizolować żeby nie przekraczać temperatur podłogi. Jeśli nie da się tego zrobić to budynek nie nadaje się do ogrzewania podłogowego.

Stosowane temperatury podłogi wynikają nie tylko z izolacyjności termicznej budynku. Ważne jest także co i gdzie leży na podłodze.

Dawniej układanie w salonie na podłodze kamienia, kafli itp to była siara. Marketing zmienił upodobania w zakresie wykańczania i użytkowania pomieszczeń i jak ktoś jest gotów zrezygnować z upodobań albo uległ marketingowi to być może o ten 1 lub 2 st. temperaturę podłogi obniży.

Co nie zmienia kwestii zdrowotnych.

 

Podobnie marketing zmienia gusta w zakresie innych upodobań . Np. obniżenie temperatury w pomieszczeniach, rezygnacja z kuchni gazowych na rzecz elektrycznych, rezygnacja z kuchni na rzecz robienia salonu w kuchni tzw. salon z aneksem kuchennym itd itd.

Ja np. nie akceptuję salonu w kuchni, natomiast inni nie wyobrażają sobie żeby było inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...