Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

docieplenie stropu drewnianego i jego nierówny poziom, grubość wełny - dać więcej?


Recommended Posts

Strop drewniany w postaci belek 7x20 cm. Idąc od dołu ma być: sufit podwieszany, folia, wełna 20 cm między belkami a na belki płyta OSB 22 mm. Tak jak na załączonym szkicu.

 

Strych/poddasze będzie nieużytkowe.

 

Pierwsza sprawa dotyczy samego docieplenia. Po czasie wydaje mi się, że 20 cm wełny to za mało. Zastanawiam się w jaki sposób możnaby pogrubić strop żeby dać więcej wełny a mimo tego mieć tam jakąś podłogę. Myślałem żeby nabić jakieś łaty na obecne belki żeby się trochę podnieść i zrobić miejsce dla drugiej wełny, ale nie wiem czy coś takiego ma sens?

Ew. w związku z tym, że strych będzie nieużytkowy, więc podłoga nie będzie mocno obciążona myślałem, żeby punktowo na istniejących belkach przymocować jakieś nazwijmy to słupki np. 10 cm wysokości, podnieść się o te 10 cm - dać jeszcze 10 cm wełny i na te słupki dopiero przymocować podłogę.

 

I tu pojawia się druga kwestia - strop niestety jakoś super równo nie wyszedł. Niektóre belki nie są na tym samym poziomie w związku z tym mocowanie płyt OSB do istniejących belek 7x20 na pewno będzie trochę kłopotliwe i podłoga będzie nierówna, myślałem, że może właśnie takimi dystansami/słupkami byłbym w stanie jakoś tę podłogę wyprowadzić do względnie akceptowalnego poziomu.

 

Najważniejsze pytanie: Czy Waszym zdaniem 20 cm wełny jest ok czy dalibyście więcej? Myślałem o tej z lambdą 33.

 

Co o tym sądzicie? Proszę o porady i ew. inne pomysły.

strop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według rysunku masz do dyspozycji wolną przestrzeń między sufitem, a belkami. Czemu je nie wykorzystać, tylko specjalnie tworzyć dodatkową przestrzeń powyżej?

 

U mnie sufit jest opuszczony ponad 30 cm poniżej belki, ale oczywiście nie musi być aż tyle. W tą przestrzeń nasypany jest regranulat styropianu, a między belkami dopiero idzie 15-20 cm wełny opartej na sznurkowaniu. Kiedy lata temu mierzyłem temperatury na różnych wysokościach tego układu, to wychodziło, że tania izolacja, zasypana od góry zupełnie bez wysiłku. działa porównywalnie jak dobra wełna. Wbrew oczekiwaniom, bo sądziłem że będzie znacznie gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) W tą przestrzeń nasypany jest regranulat styropianu, a między belkami dopiero idzie 15-20 cm wełny opartej na sznurkowaniu. (...)

 

Zarówno pomysł z łatami 5 cm jak i tym regranulatem styropianu jest moim zdaniem dobry. Ten regranulat brzmi interesująco - nie słyszałem wcześniej o tym więc dzieki za info.

Widzę tylko jeden problem - jak go umieścić między sufitem a belkami. Najlepiej by było zrobić sufity na gotowo, wtedy wyjąć wełnę od góry, zasypać regranulatem i włożyć wełnę z powrotem. Jednak przecież po drodze będzie jeszcze folia przymocowana do spodu belek.

Jak ty to zrobiłeś u siebie? W jakiej kolejności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Czyli masz tam już wełnę między belkami stropowymi i od dołu paroizolację? To będzie trochę trudniej.

U siebie robiłem najpierw sznurkowanie na wysokości dołu belek, później konstrukcję i paroizolację, od dołu płyty. Na to od góry wysypywałem regranulat, a wszystko przykryłem wełną, która oparła się na sznurkach.

 

Jak masz wełnę, to można by ją po prostu uchylić, ale szkoda dziurawić paroizolacji, chyba że ją zrobić jeszcze pod samą płytą.

Inna opcja to wdmuchiwanie granulatu, są firmy które się tym zajmują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze nic - cała robota przede mną. Rozumiałem to tak, że folię paroizolacyjną mocuje się do belek stropu - czyli bezpośrednio pod wełną.

Robiąc w ten sposób odcinam sobie od góry drogę do przestrzeni, która jest pod belkami a między płytami GK sufitu podwieszanego.

 

Z tego co ty piszesz

(...) U siebie robiłem najpierw sznurkowanie na wysokości dołu belek, później konstrukcję i paroizolację, od dołu płyty(...)

rozumiem, że ty folię przymocowałeś do stelażu sufitu podwieszanego a nie do belek drewnianych - czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...