Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co zrobiłem/nie zrobiłem i jestem z tego zadowolony dla tych co mieszkają ponad 3 lat


Recommended Posts

Zakładam wątek POZYTYWNY aby forumowicze chwalili się rozwiązaniami które wdrożyli lub czego niepotrzebnego niepraktycznego itp. uniknęli.

 

W innych wątkach jest miejsce na krytykę tutaj prosiłbym o chwalenie się i subiektywne oceny.

Prosiłbym o wpisy osób mieszkających już 3 lata aczkolwiek w wielu przypadkach 3 lata to o wiele za mało do wyrobienia sobie oceny.

 

Zatem zaczynam

- cieszę się że zrezygnowałem z rolet okiennych i zamiast tego są okna z szybami P4 i okuciami antywłamaniowymi a przed słońcem chronią markizy. Jest i bezpiecznie i widno i chłodno w czasie upałów klima nie potrzebna.Jest dzisiaj na zewnątrz od kilku dni 32 st C w domu jest 24stC

- cieszę się że mam własne ujęcie wody nie mam więc w niej syfu i chloru i mogę podlewać trawniki w największe susze.

- cieszę się że mam tynki cem-wap a nie gipsowe

- cieszę się że nie zrobiłem odkurzacza centralnego, mam roboty sprzątające do odkurzania podłóg, do mycia okien i do koszenia trawy

Edytowane przez inwestor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też coś dorzucę...

- ciesze się, że zamontowałem rolety okienne, oczywiście elektryczne. Bez żadnych wifi. Po 2 latach ręcznej obsługi są teraz w pełni automatyczne i bez obsługowe.

- dlatego ciesze się, że wybrałem opcję domu "inteligentnego" Są aspekty które aby być z nich zadowolony muszą działać całkowicie automatycznie i bez obsługowo. W innym wypadku jest proteza i wmawianie sobie, że jest się szczęśliwym. Ja mógł bym obsługiwać dom ręcznie... ale żona, rodzice, goście , dzieci już nie. Albo dzieje się samo albo wcale.

Zdecydowałem się na KNX i to dla mnie najlepsza opcja.

Ale tak po prawdzie inteligentne domy są w fazie zwykłych fanaberii do czasu kiedy asystenci głosowi nie będą tego obsługiwać. To już blisko.

- własna studnia super wybór... ale po 3 latach walki z wodą i jej zawartością też jestem zadowolony. Tanio i łatwo wbrew pozorom nie było.

- Instalacja PV i cały dom na prąd. Pomimo gazu przy płocie.

- Własny magazyn energii... Nie obchodzi mnie czy to się zwróci. Za komfort się płaci. Ale świadomość niezależności energetycznej przez ponad pół roku daje radość mi i rodzinie.

- ciesze się, że mam odkurzacz centralny z chowaną rurą... niezrównany ciąg i zawsze porządek i czyste powietrze. Nie wspominając o hałasie. ( no i żaden dziad się nie wala po domu, nie wspominając o rurach)

- ciesze się też z odkurzacza automatycznego. Super urządzenie, odciąża mocno. ( przecież oba rozwiązania się nie wykluczają ).

- ciesze się, że olałem projekt i zabudowę sufitu i krokwi wewnątrz domu. Zrobiłem zabudowę do skosu. W połączeniu z antresolą efekt super.

- podłoga drewniana. A dokładniej deska warstwowa.... panele mam w pokojach. Nie umywają się do deski. Komfort, czystość, odporność, samoregeneracja. Po prostu żona jest szczęśliwa.

 

Polecam swoje radości innym. Warto rozważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

# nie zrobiłem kominka (i musowego przy nim komina) - oszczędność kasy, miejsca, brak syfu i robactwa, brak konieczności jego czyszczenia dla rozpalenia w nim raz w roku / popisać się przed znajomymi. Oszczędność minimum 15-20 tys.

 

# rekuperacja. Nie stawiałem komina. Koszt reku (materiał + usługa) 24.000. Na jednym kominie (obróbce itp.) zaoszczędzone 8-10 tys. Zdecydowanie dobry wybór

 

# ogrzewany garaż w bryle. Komfort i wielkie miejsce do składowania materiałów. Koszt wysoki, ale jeśli stać, to zdecydowanie warto. Koszt garażu + 80m2 tarasu nad nim to minimum 100 tys.

 

# wybór grubszych ociepleń. Dachu - 50 cm. Koszt wełny znikomy, a ciepło zostaje w środku. 20 cm styropianu grafitowego na ścianie. Zdecydowanie lepiej raz zainwestować w opcję lepszą niż minimalną dopuszczoną przez WT2021 (ok. 15 cm). Dziś zastanowiłbym się nad 30 cm. Podłoga - dziś bym położył 20 cm styro.

 

# izolowane rolety zewn. Prywatność, izolacja przed zimnem/ciepłem.

 

# sterowanie rekuperatorem WiFi. Nie zrobiłem tego od razu, wychodząc z założenia, że "tyle to się przejdę". Dziś zrobiłbym inaczej. Szczególnie komfortowe, jak chcemy tylko przewietrzyć dom (dużo gości, sauna w łazience).

 

# klimatyzatory - ogrzewanie w okresach przejściowych/chłodzenie latem.

 

# wielkie przeszklenia - wielkie TAK. To trzeba po prostu zobaczyć. Świetnie wpływa na samopoczucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

# Zrobiłem kominek - magazyn energii mam na jakieś 4 lata , brakuje u mnie prądu czasem ( głownie jesień/zima) mam alternatywne źródło ogrzewania z DGP, do tego moja żona bardzo lubi a w zestawie z rekuperacją genialne - no ale kto co lubi ( koszt 15 tys w kosztach budowy domu pomijalny - dobudować jest bardzo trudno jeśli w ogóle to możliwe).

 

# Koza z "fajerkami" - do dzisiaj palę drewno po budowie (jak mi się chce) , podłączona do zbiornika multiwalentnego ogrzewa i CWU i CO , jak będzie bardzo źle będę miał gdzie ugotować posiłek :). Traktowane jako zastępcze źródło ogrzewania

 

# sterowane rolety zewnętrzne (na okna dachowe również) - dużo opcji do zaprogramowania , w zimie działają też izolacyjnie ( widzę to na termometrze pomiędzy szybą a roletą)

 

# Solary do dogrzewania domu, w okresach przejściowych ogrzewają dom ( w lato tylko CWU)

 

#Gres na podłodze wszędzie - może to z powodu tego że mam psa , ale odkurzacz automatyczny świetnie sobie radzi z taką powierzchnią do tego jest też automat do mycia podłóg

 

# WIatrołap z przejściem do garażu - swoista śluza powietrzna nie wychładza domu , oddziela zapachy z garażu czy z zewnątrz

 

# rekuperacja - tutaj można dużo pisać generalnie świeże powietrze bez otwierania okien cały rok ( do tego odzysk ciepła ale to nie jest główna zaleta)

 

# okablowanie UTP/COAX w całym domu ( wydawało mi się że za dużo ale wszędzie się przydaje :) )

 

# Kable do głośników w ścianie do kuchni , tarasie , łazienkach - wszędzie wykorzystywane

 

#Garaż dwustanowiskowy z oddzielnymi bramami

 

#Kable do bramy (nie tylko zasilanie) - to ciężko czasem dołożyć po zakończeniu budowy , dzisiaj nie wyobrażam sobie abym otwierał ręcznie bramę , robi to asystent google :)

 

# własne ujęcie wody (wykorzystywane do łazienkach i WC) oprócz wody dostarczanej przez gminę ( ta głównie do spożywania - w kuchni)

 

# Instalację przygotowaną na podłączenie agregatu prądotwórczego

 

o czym zapomniałem : sensownego podłączenia rzutnika posiłkuje się transmiterem bo wsadzony kabel nie daje rady 4K :(

 

to tak na szybko :)

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...