Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Net-billinng opłacalność


Patatay

Recommended Posts

No popatrz, czyli odkryłeś spisek, bo u mnie w instrukcji jest napisane, by co 15 dni aku ładować do pełna! A to dranie ci producenci :yes:

 

Nie ja - podałem źródło. Zresztą jest ich wiele.

https://elektromobilni.pl/strefa_wiedzy/ladowanie-elektryka-do-pelna-tak-czy-nie/

Ładowanie baterii do 100% pojemności skraca jej żywotność. Dlatego w miarę możliwości należy unikać ładowania elektryka do pełna w sytuacjach, w które nie potrzebujemy aż tak dużego zasięgu. Optymalnym jest ładowanie baterii do 80%.

 

 

https://moto.pl/MotoPL/7,170318,26886856,jak-ladowac-samochod-elektryczny-nie-do-pelna-ale-regularnie.html

Ładowanie baterii do 100 proc. ją nadwyręża. Lepiej robić to tylko wtedy, gdy potrzebujemy maksymalnego zasięgu, lub co 2-3 miesiące dla zbalansowania ogniw. Tak zaleca na przykład producent amerykańskich samochodów elektrycznych Tesla. Dzięki sporadycznemu doładowaniu do 100 proc. wyrównują się napięcia w ogniwach.

 

 

https://chargeo.pl/baza-wiedzy/czy-mozna-ladowac-samochod-elektryczny-do-pelna-chargeo/

Jeżeli zatem nie wybierasz się w daleką trasę i nie będziesz korzystać z pełnego zasięgu – nie przekraczaj naładowania na poziomie 80-90%. Wielu producentów ładowarek do samochodów EV, umożliwia w swoich urządzeniach ustawienie indywidualnego poziomu naładowania.

 

https://www.link4.pl/blog/jak-ladowac-samochod-elektryczny-5-zasad-prawidlowego-ladowania

Jeśli zależy Ci na długim życiu baterii, to unikaj ładowania jej do pełna. O wiele bezpieczniej będzie, gdy zakończysz cykl na poziomie 80%. Producenci niektórych modeli samochodów elektrycznych już pomyśleli o rozwiązaniu systemowym i oferują opcję polegającą na automatycznym odłączeniu ładowarki, gdy poziom mocy akumulatora osiągnie określoną wartość. Częste ładowanie do 100% znacznie skraca życie baterii i jest główną przyczyną osłabiania ogniw. Firma Tesla sugeruje, że ładowanie do pełna powinno się stosować zaledwie raz na 2-3 miesiące, by zbalansować pracę całego akumulatora i wyrównać napięcie w ogniwach.

 

https://www.wyborkierowcow.pl/jak-ladowac-auto-elektryczne-zeby-wydluzyc-zycie-akumulatora-ciebie-tez-to-czeka/

Podstawową zasadą jest utrzymywanie naładowania akumulatora pomiędzy 10% a 80% pojemności.

 

– Ładowanie do 100% zalecamy tylko przed dłuższą podróżą. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ustawienie w systemie samochodu preferowanego czasu odjazdu i wyruszenie w trasę od razu po naładowaniu akumulatora do 100% – mówi David Pekárek, ekspert Skody ds. akumulatorów. Dlatego na co dzień warto ustawić w systemie multimedialnym limit ładowania do 80%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skoro w tych źródłach jest napisane o ładowaniu do 100% w określonych przypadkach, to czemu więc się dziwisz, że ktoś, a konkretnie "niejaki Gik" sobie ładuje, skoro akurat potrzebuje ?

 

Tak, w konkretnych sytuacjach. Wyjątkowych. Nie gdy w ciągu nieprodukcji możesz rozładować może z 20% aku - a on ładuje do 100, zamiast pracować w zakresie 40-60%. To byłoby racjonalne dla kogoś, kto wie, jak to wpływa na żywotność. I gwoli ścisłości nie dziwiłem się znając jego nielogiczne działania tylko upewniałem się, że nie wie tego pytając Wiesz, że ładowanie lifepo4 (innych litowych też) do pełna znacznie skraca im życie?.

Może uchroni to kogoś przed pomysłem takiego irracjonalnego działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen to jednak jest gość.

Nie ma ale się zna... najlepiej w internecie.

 

ładowanie akumulatorów zależy od chemii która się wewnątrz znajduje.

 

Akumulatory w samochodach póki co najpopularniejsze to NCM,NCA - i te nie powinno się ładować do 100%, tylko od czasu do czasu.

Mniej popularne w samochodach (jeszcze, bo to raczej się zmieni bardzo szybko) To LFP

Te natomiast producenci zalecają ładować do 100% zawsze, pomimo. Iż ładowanie do mniejszych poziomów jest lepsze dla zdrowia, ale nie dla ich pojemności.

Ta chemia charakteryzuje się płaską linią napięć. BMS trudniej oszacować rzeczywistą pojemność. Stąd zalecenie ładowania do 100% zawsze.

 

LFP są montowane w większości magazynów energii domowych.

 

Poza tym w większości magazynów możesz ustawić sobie napięcie maksymalne które będzie = 100%.

55V średnio. Ja mam 52,6V Tak dla bezpieczeństwa.

Zresztą magazyn doładowany do pełna nie jest w takim stanie za długo, bo system automatycznie go ładuje i rozładowuje.

Bo to nie ładowanie do 100% zużywa magazyn, tylko utrzymywanie tego stanu za długo.

 

Ale Kaizen to wie lepiej. On nie ma, dlatego tak sadzi wiedzą i oświeca nas szaraczków.

Edytowane przez Gik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen to jednak jest gość.

Nie ma ale się zna... najlepiej w internecie.

 

Masz żonę? Czyni to z Ciebie eksperta w sprawie żywotności żon lepszego, niż kawalerzy, którzy się badali ten temat?

Ja podaję źródła - sam tego nie wymyślam.

 

Te natomiast producenci zalecają ładować do 100% zawsze

 

Źródełko?

 

Poza tym w większości magazynów możesz ustawić sobie napięcie maksymalne które będzie = 100%.

 

Mistrzowski fikołek. 100% to nie znaczy 100%. I nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne czarne.

 

Zresztą magazyn doładowany do pełna nie jest w takim stanie za długo, bo system automatycznie go ładuje i rozładowuje.

 

Po co? Nic dziwnego, że lecą Ci te kWh. Sprytny ten producent - wykańcza zupełnie bez potrzeby ogniwa. Żebyś zaraz po gwarancji przyszedł po nowe.

 

Bo to nie ładowanie do 100% zużywa magazyn, tylko utrzymywanie tego stanu za długo.

 

Podasz źródło? Że zdrowiej dla aku być ładowanym 80-100% niż być pozostawionym @100% (np. w UPS)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz żonę? Czyni to z Ciebie eksperta w sprawie żywotności żon lepszego, niż kawalerzy, którzy się badali ten temat?

Ja podaję źródła - sam tego nie wymyślam.

 

 

 

Źródełko?

https://www.globtechnic.pl/pl/serwis-i-wsparcie/do-pobrania/category/32-turbo-energy?download=572:instrukcja-obslugi-lithium-energy-2-4kwh-by-pylontech-pl

Ja wiem, że ty to lubisz jak jest napisane 100% bo napięcia maksymalnego jako 100% nie rozróżnisz...

 

Czy w tej instrukcji producenta są zalecenia takie jakie sobie wymyśliłeś odnośnie magazynów energii na użytek domowy?

 

Dokładnie ten magazyn posiadam. Ale twierdzisz, że użytkuje go nieracjonalnie. Chętnie się do edukuje. Mistrzu - nauczaj.

Mistrzowski fikołek. 100% to nie znaczy 100%. I nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne czarne.

 

100% to oznaczenie symboliczne, 100% pojemności może się różnić w zależności od napięcia w którym będzie magazyn pracował.

Za trudne?

 

Po co? Nic dziwnego, że lecą Ci te kWh. Sprytny ten producent - wykańcza zupełnie bez potrzeby ogniwa. Żebyś zaraz po gwarancji przyszedł po nowe.

 

Tak, zniają te kWh w otchłani.

Może na czas rozładowania nie ma poboru z innych źródeł? Tak to działa... czy to też nieracjonalne jest?

 

Podasz źródło? Że zdrowiej dla aku być ładowanym 80-100% niż być pozostawionym @100% (np. w UPS)?

 

 

Poczytaj opracowania, nie jest zdrowo utrzymywać maksymalne napięcie akumulatorów.

Nie chce mi się linkować, szkoda czasu. Masz na początku instrukcję.

To więcej warte niż Twoje jakieś tam linki do jakiś tam magazynów które nie wiadomo do czego służą. A to zasadnicza różnica.

 

6 tyś cykli to więcej niż mi potrzeba, jeśli przeżyje tyle zachowując deklarowaną pojemność to zwróci sie to z nawiązką.

Policz sobie jak taka liczba przekłada się na upływ lat. Potem pierdziel swoje farmazony.

 

Zresztą jako człowiek który nie ma PV, ani magazynu energii. (może jakiś ups. co było by interesujące gdyby w nim producent zalecał ładowanie do 80% :lol2: a raczej tak nie jest.)

Nie masz, gówno się znasz a się wypowiadasz.

 

Zaznaczam, również specjalistą nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.globtechnic.pl/pl/serwis-i-wsparcie/do-pobrania/category/32-turbo-energy?download=572:instrukcja-obslugi-lithium-energy-2-4kwh-by-pylontech-pl

Ja wiem, że ty to lubisz jak jest napisane 100% bo napięcia maksymalnego jako 100% nie rozróżnisz...

 

100% pojemności. Napięcie zależy od tego, czy ładujesz, czy rozładowujesz i jakim prądem.

 

I gdzie tu napisane coś, co może być podstawą stwierdzenia, że chociaż ten jeden producent zalicza się do tych "producenci zalecają ładować do 100% zawsze"?

 

 

Tak, zniają te kWh w otchłani.

Może na czas rozładowania nie ma poboru z innych źródeł? Tak to działa... czy to też nieracjonalne jest?

 

kWh również (sprawdź sprawność falownika przetwarzającego napięcie z aku na 230V - zwłaszcza przy małym obciążeniu).

Ale zużywają się też cykle żywotności aku.

 

Poczytaj opracowania, nie jest zdrowo utrzymywać maksymalne napięcie akumulatorów.

 

Czytałem, nigdzie nie znalazłem info, że zdrowsze jest ładowanie ostatnich procent, niż utrzymanie wysokiego poziomu naładowania.

 

Nie chce mi się linkować, szkoda czasu. Masz na początku instrukcję.

 

Której sam nie czytałeś, bo nie ma tam nic takiego, co Ty twierdzisz.

 

6 tyś cykli to więcej niż mi potrzeba, jeśli przeżyje tyle zachowując deklarowaną pojemność to zwróci sie to z nawiązką.

 

Jakie 6 000, jak katujesz ostatnie kilka %?

Nie czytałeś badań, które linkowałem w #2568?

 

Zresztą jako człowiek który nie ma PV, ani magazynu energii.

 

I PV, i magazyn LFP mam. I katuję. Testuję. Wnioski podaję (np. tutaj). Ale akurat co do żywotności nie mogę się wypowiedzieć nawet, jak padnie - bo to jednostkowy przypadek. Opieram się na badaniach innych. Ale sprawność... Sprawdź sobie, ile prądu wychodzi z magazynu a ile wyciągniesz z gniazdka. Zwłaszcza jak ciągniesz te "spoczynkowe" dla domu ze 300W.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% pojemności. Napięcie zależy od tego, czy ładujesz, czy rozładowujesz i jakim prądem.

 

I gdzie tu napisane coś, co może być podstawą stwierdzenia, że chociaż ten jeden producent zalicza się do tych "producenci zalecają ładować do 100% zawsze"?

A w jakim zakresie jest użytkowanie tego magazynu?

Napisane jest co?

Ty wymyślasz jakieś Kaizenowe zalecenia dla magazynów domowych?

 

Awansujesz! Brawo!

 

 

kWh również (sprawdź sprawność falownika przetwarzającego napięcie z aku na 230V - zwłaszcza przy małym obciążeniu).

Ale zużywają się też cykle żywotności aku.

 

 

A teraz o czym piszesz? Zmiana tematu? Odpływasz...

 

Czytałem, nigdzie nie znalazłem info, że zdrowsze jest ładowanie ostatnich procent, niż utrzymanie wysokiego poziomu naładowania.

 

Tak, nie jest. Ale dziwnym trafem tak robi system automatycznie. Dziwne.

 

Której sam nie czytałeś, bo nie ma tam nic takiego, co Ty twierdzisz.

Zeby używać w zakresie napieć któych używam jako 100%?

Naprawdę?

Dziękuje Ci mistrzu! Teraz to mnie nauczyłeś.

 

Jakie 6 000, jak katujesz ostatnie kilka %?

Nie czytałeś badań, które linkowałem w #2568?

Chyba Ciebie ktoś katuje.

I PV, i magazyn LFP mam. I katuję. Testuję. Wnioski podaję (np. tutaj). Ale akurat co do żywotności nie mogę się wypowiedzieć nawet, jak padnie - bo to jednostkowy przypadek. Opieram się na badaniach innych. Ale sprawność... Sprawdź sobie, ile prądu wychodzi z magazynu a ile wyciągniesz z gniazdka. Zwłaszcza jak ciągniesz te "spoczynkowe" dla domu ze 300W.

 

Doskonale wiem, mam opomiarowane.

Przy moim zużyciu. Nieracjonalnym wg. ciebie. rocznie leci 1~1,5MWh na obsługe falowników, ładowarek, magazynu.

 

 

Z trollem już mi się znudziła polemika. Kolejny raz.

Edytowane przez Gik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po lipcu skończą się nasze problemy z magazynami autami elektrycznymi ba nawet może i domami jak Żydzi zaatakują Persów to ruski walą w Europę a Chiny na blikim wschodzi wszak to sojusznicy Brics ,mamy przesrane to nie żarty niestety , nie chce mi się dyskutować dalej ale wspomnicie to sobie niedługo.

 

Masz coś nie tak.

Przecież wszędzie piszesz, że russki nie zaatakują Polski.

Polska to nie Europa?

Chyba, że myślisz że russki razem z Polską zaatakują Europę bo będą w jednym sojuszu z russkimi?

Konfa ma blisko do russkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz coś nie tak.

Przecież wszędzie piszesz, że russki nie zaatakują Polski.

Polska to nie Europa?

Chyba, że myślisz że russki razem z Polską zaatakują Europę bo będą w jednym sojuszu z russkimi?

Konfa ma blisko do russkich.

 

Ty głópka strugasz ? przecież prowokacje gromadzenie wojsk ba nawet wysyłanie na Ukrainę to domena tzw państw zachodnich tylko jak ruski zareagują to każdy z nich spierdoli a my ucierpimy , djemy się dymać jak zawsze a powinniśmy się zachowywać jak Węgry czy Słowacja ruski to nie byle patałach to dziesiątki lat było supermocarstwo a my jesteśmy sąsiadem więc po huj nam to potrzebne to podrzeganie ??? akurat na czasie więc posłuchaj i niuchaj kiedyś zaskoczysz choć może za póxno

Dlaczego duże koncerny zwijają inters ??? nie wiesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty głópka strugasz ? przecież prowokacje gromadzenie wojsk ba nawet wysyłanie na Ukrainę to domena tzw państw zachodnich tylko jak ruski zareagują to każdy z nich spierdoli a my ucierpimy , djemy się dymać jak zawsze a powinniśmy się zachowywać jak Węgry czy Słowacja ruski to nie byle patałach to dziesiątki lat było supermocarstwo a my jesteśmy sąsiadem więc po huj nam to potrzebne to podrzeganie ??? akurat na czasie więc posłuchaj i niuchaj kiedyś zaskoczysz choć może za póxno

Dlaczego duże koncerny zwijają inters ??? nie wiesz ?

 

A russki wysyłają zielone ludziki...

Ty nawet głópka nie strugasz.

Wystrugany jesteś przez internetowych głupków i rossyjskich trolli.

 

PS

Ty nawet nie potrafisz poprawnie pisać

Wydajesz z siebie bełkot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A russki wysyłają zielone ludziki...

Ty nawet głópka nie strugasz.

Wystrugany jesteś przez internetowych głupków i rossyjskich trolli.

 

PS

Ty nawet nie potrafisz poprawnie pisać

Wydajesz z siebie bełkot.

 

Ale wiem co się dzieje a ty gówno wiesz i tyle , myśliszba jesteś przekonany że w razie ataku ruskich ktoś nas będzie bronił ??? zwłaszcza USA ?? to ci odpowiem zostaniemy sami bo jak zwykle zachowujemy się jak zwykłe durnie , znasz na swicie jakiś krak który był tyle razy rozbierany ?? to masz odpowiedź głópota goni głópotę i to dziadowskie kurczowe sojusze ale nigdy sami niczego nie budujemy więc zawsze nas dymają i tym razem będzie dokładnie tak samo, oglądałes Dylewskiego jak to tzw twój ulubiony zachód robi interesy dalej z ruskimi jak by wojny nie było w mediach to a robią tamto biznes kwitnie jak diabli ale Polacy uniesieni honorem wielkiej lechijskiego imperium idą walczyć za jakąś Ukrainę która już jest ruska tylko nikt o tym nie mówi , dorośnij dzieciaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdecyduj się: czy russki zaatakują czy nie zaatakują Polski i Europy?

 

Cały czas prezentujesz poglądy który pasują russkim interesom.

Rozwalenie sojuszy, rozwalenie jedności Europy, rozwaleni Unii.

Chwalisz BRICS i Chiny i rossję.

 

Polacy nie idą walczyć za Ukrainę.

To Ukraina walczy w naszym interesie. My tylko dajemy kasę i broń.

Ale russkim trollom to nie w smak.

Russko lubej konfie też to nie pasuje.

Tfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdecyduj się: czy russki zaatakują czy nie zaatakują Polski i Europy?

 

Cały czas prezentujesz poglądy który pasują russkim interesom.

Rozwalenie sojuszy, rozwalenie jedności Europy, rozwaleni Unii.

Chwalisz BRICS i Chiny i rossję.

 

Polacy nie idą walczyć za Ukrainę.

To Ukraina walczy w naszym interesie. My tylko dajemy kasę i broń.

Ale russkim trollom to nie w smak.

Russko lubej konfie też to nie pasuje.

Tfu.

 

Co za idiotyzm że Ukraina walczy a naszym interesie większych bredni nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę opowiada pan d7d. Ukraina już przegrała ale wy tego nie chcecie widzieć dostaną 67szt. F chyba 16 to samolot z 1977r. No innowacja na polu walni 40 letni samolot.

ruscy nie zaatakują UE bo nie mogą, to prosta droga do zagłady bombami atomowymi.świata - a czy któraś ze stron tego chce???

No właśnie. Pewne jest że Ukraina przegra i usiądzie do rozmów, stracą kawał terytorium ale jak się ogarną za kilka lat będą w UE, się nie ogarną UE ją zostawi na państwe ruskich.

Na Urkrainie przekręty/łapówki są na porządku dziennym

 

Oni lubią kasę, tam się w dolarach płac. 3000 dolarów kosztuje wyjazd do UE człowieka w wieku poborowym. Można też uciekać przez Turcję 3000$ statkiem.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty głópka strugasz ? przecież prowokacje gromadzenie wojsk ba nawet wysyłanie na Ukrainę to domena tzw państw zachodnich tylko jak ruski zareagują to każdy z nich spierdoli a my ucierpimy , djemy się dymać jak zawsze a powinniśmy się zachowywać jak Węgry czy Słowacja ruski to nie byle patałach to dziesiątki lat było supermocarstwo a my jesteśmy sąsiadem więc po huj nam to potrzebne to podrzeganie ??? akurat na czasie więc posłuchaj i niuchaj kiedyś zaskoczysz choć może za póxno

Dlaczego duże koncerny zwijają inters ??? nie wiesz ?

 

TY masz z kimś jakiś zakład że każde słowo w którym można popełnić błąd ortograficzny piszesz na opak ?

I już abstrahując od ortografii - raz piszesz, że ruscy nie zaatakują NATO, a teraz piszczysz, że duże koncerny zwijają interesy.

Chłopie, ty jesteś przypadkiem klinicznym, nasiąkasz jak gąbka każdą brednią, jaką zobaczysz na YT - jak kiedyś się zes.ałeś, jak ci powiedzieli, że w okolicach Wuhan wyrejestrowano kilka milioów kart SIM w 2020r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę opowiada pan d7d. Ukraina już przegrała ale wy tego nie chcecie widzieć dostaną 67szt. F chyba 16 to samolot z 1977r. No innowacja na polu walni 40 letni samolot.

 

A jaki to problem ? To samolot 4. generacji podobnie, jak np SU-35, a podejrzewam, że choć 10 lat starszy, to z lepszą awioniką.

poza tym:

Amerykańska Izba Reprezentantów poparła projekt pomocy w wysokości niespełna 61 mld dolarów dla Ukrainy. Po ogłoszeniu wyników rozległy się brawa. Wkrótce pełen pakiet trafi pod obrady Senatu, a następnie na prezydenckie biurko. Jak twierdzą waszyngtońscy urzędnicy, to kwestia kliku najbliższych dni aż pakiet wejdzie w życie. Dodatkowo część amunicji może dotrzeć na Ukrainę w ciągu tygodnia

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-potezna-pomoc-dla-ukrainy-izba-reprezentantow-zdecydowala,nId,7463351#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 

Widać, że nawet Trump się zreflektował

To, że Ukraina straci część swojego terytorium, to niestety pewnik, ale ważne jest jaką część, i jakimi ruskimi stratami zostanie to okupione.

Im one większe, tym dla nas lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TY masz z kimś jakiś zakład że każde słowo w którym można popełnić błąd ortograficzny piszesz na opak ?

I już abstrahując od ortografii - raz piszesz, że ruscy nie zaatakują NATO, a teraz piszczysz, że duże koncerny zwijają interesy.

Chłopie, ty jesteś przypadkiem klinicznym, nasiąkasz jak gąbka każdą brednią, jaką zobaczysz na YT - jak kiedyś się zes.ałeś, jak ci powiedzieli, że w okolicach Wuhan wyrejestrowano kilka milioów kart SIM w 2020r

 

No trochę wyobraźni ale ty masz z nia bardzo duży problem więc do rzeczy , wojska nato wchodzą już do Ukrainy więc mają powód aby atakować proste jak pi,,,,nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...