Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Net-billinng opłacalność


Patatay

Recommended Posts

Sprivent padł.

Wszystkie 4 jednofazowe są jednakowo obciążone w trójfazowej pracy?

 

Spirvent był totalną porażką ale szczęśliwie firma instalacyjna oddala mi za niego kasę plus oddała kasę za błędy instalacyjne.

 

To jak są obciążone widać na zdjęciu. #365

Jak widzisz w tamtym momencie 3 faza była obciążona 5 razy więcej niż dwie pozostałe.

W tej chwili widzę że:

faza 1 ma obciążenie 1200W

faza 2 ma obciążenie 2700W

faza 3 ma obciążenie 102W

To są obciążenia po stronie po stronie OFF-grid.

Inwerter ON-grid (Fronius) w dzień pracuje na wszystkich fazach symetrycznie.

Są jeszcze dwie ładowarki MPPT które ładują baterię bezpośrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda obciążenie faz po stronie odbiorników to widać.

Pytałem o obciążenie każdego z czterech falowników przy niesymetrycznym obciążeniu po stronie odbiorników.

Jak je masz połączone?

Faza 1 jest na jednym falowniku.

Faza 2 jest na 2 falownikach dzielących obciążenie po połowie.

Faza 3 jest na 1 falowniku.

 

Czerwona kreska pokazuje moc ciągłą na fazie.

Jak widzisz na fazach 1 i 3 to jest 2500W a na 2 to jest 5000W.

 

System składa się z 6 falowników ale w tej chwili włączone są tylko 4.

 

15kW Victron 3ph.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o obciążenie każdego z czterech falowników przy niesymetrycznym obciążeniu po stronie odbiorników.

Jak je masz połączone?

 

Normalnie system stara się, aby wszystkie inwertery pracowały równo. Nadmiar jest wysyłany do sieci. Ustawia się ile chcesz w takiej sytuacji aby z sieci system pobierał. Ja mam ustawione 50W. Wtedy całość tak pracuje, aby po zsumowaniu energii wysyłanej i odbieranej z sieci było 50W na plus (czyli pobór). Siec jest wykorzystywana jako taki gigantyczny mechanizm, który wyrównuje obciążenie. Bardzo wykorzystujemy tutaj bilansowanie między fazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faza 1 jest na jednym falowniku.

Faza 2 jest na 2 falownikach dzielących obciążenie po połowie.

Faza 3 jest na 1 falowniku.

 

Czerwona kreska pokazuje moc ciągłą na fazie.

Jak widzisz na fazach 1 i 3 to jest 2500W a na 2 to jest 5000W.

 

System składa się z 6 falowników ale w tej chwili włączone są tylko 4.

 

[ATTACH=CONFIG]463689[/ATTACH]

:yes:

Jasne, dzięki za wyjaśnienie !

Czyli nie ma magicznej skrzynki która inteligentnie rozdziela 4 falowniki (4 niby "fazy") na 3 fazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:yes:

Jasne, dzięki za wyjaśnienie !

Czyli nie ma magicznej skrzynki która inteligentnie rozdziela 4 falowniki (4 niby "fazy") na 3 fazy.

 

Magicznej skrzynki nie ma ale wszystkie procesory w każdym falowniku pracują wspólnie połączone "skrętką".

Można te falowniki połączyć równolegle i wtedy mamy jeden duży falownik 1-fazowy, albo 3 falowniki połączyć w system 3-fazowy.

Można w systemie 3-fazowym wzmocnić jedną fazę i na niej zainstalować dwa falowniki (do 6 sztuk na fazę).

Można z jednej fazy zrobić 3 fazy.

Funkcję magicznej skrzynki spełnia urządzenie nazwane GX które zawiaduje sposobem komunikacji inwerterów z siecią, baterią, ładowarkami MPPT, inwerterami ON-gridowymi i obciążeniami. GX również zapewnia łączność z internetem i chmurą.

Inwerter ON-gridowy może być zainstalowany po stronie obciążeń i wtedy brak sieci go nie wyłącza.

Można system tak skonfigurować że gdy napięcie w sieci przekroczy 253V inwertery przejdą na OFF-grid a ON-grodowy falownik, podłączony na ich wyjściu, otrzyma mikrogrid z baterii i nadal będzie produkował z paneli PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to stos wyjaśniłeś. Na taki uklad mnie nie stać. Wychodzi, że pójdę w on greed bez magazynu. Jaiieś 15 paneli 550W i falownik 3f. Tylko czy w przyszłym roku się wszystko nie wywróci. No i czy rezygnować z G12w. W tym roku nie ma sensu ta taryfa bo koszt1kwh bedzie mniej wiecej 1,2 iu 1,0 zł, ale Tauron napisał, że wnioskowali o 2 i 1zł za 1kwh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to stos wyjaśniłeś. Na taki uklad mnie nie stać. Wychodzi, że pójdę w on greed bez magazynu. Jaiieś 15 paneli 550W i falownik 3f. Tylko czy w przyszłym roku się wszystko nie wywróci. No i czy rezygnować z G12w. W tym roku nie ma sensu ta taryfa bo koszt1kwh bedzie mniej wiecej 1,2 iu 1,0 zł, ale Tauron napisał, że wnioskowali o 2 i 1zł za 1kwh.

 

System Victrona pracuje na 12/24/48V co jest bezpieczne do ogarnięcia przez "samoroba". Daje możliwość współpracy z falownikami ON-grid (pod warunkiem że moc Victrona jest nie mniejsza on mocy falownika ON-grid).

Są jednak inne opcje.

Sofar ma falowniki hybrydowe ale one są wysokonapięciowe.

O taryfach się nie wypowiem bo dla mnie nie mają one znaczenia, gdyż płacę jedynie opłaty stałe. G11 ma najniższe opłaty stałe więc mam G11.

Edytowane przez stos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, jakie masz stawki w G12as? "Droga" jak w G11, tania ze 3x taniej..

 

Nie no aż tak to chyba nie...

Do limitu 2kwh rocznie: (cena + dystrybucja)

G11 -> 0.5039 + 0.2244 = 0.7283 zł

G1as w taniej -> 0.4539 + 0.0224 = 0.4763zł

 

czyli jest o jedną trzecią taniej a nie 3 x taniej :(

 

Po limicie 2000kwh nie wiem jak to wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To latem faktycznie będzie po 15 groszy ? Już się zaczął proces pozbywania się PV z kraju ?

Latem może nie po 15 gr ale może w kwietniu, maju będzie się płacić za przekazanie energii do sieci ? :)

PV na starych zasadach nadal się opłaca (a nawet bardziej niż dotychczas) więc nikt się nie będzie pozbywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...