Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kilka pytań odnośnie ogrzewania gazowego


Gamesiarz

Recommended Posts

Witam, mam kocioł gazowy Junkers Cerapur Smart i zasobnik atlantic 150l. W domu mam ogrzewanie podłogowe. Mam kilka pytań odnośnie sterownika bosch, który tym wszystkim zarządza.

1) Czy w nocy można korzystać z redukcji cw? Ciepła woda jest ustawiona na 55 stopni, redukcją można wpisać niższa, bądź w harmonogramie całkowicie wyłączyć grzanie wody.

2) Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe to mam na 21 stopni i przełącza na tryb letni jak jest 17 stopni na zewnątrz , czy jest sens tego korzystać skoro dom nagrzewa sie długo a teraz mamy skoki temperatury od 8 do 20 stopni?

3) Mimo że na kotle mam ustawione 55 i na programatorze tez to co jakiś czas nagrzewa się on 80+ stopni, czy tak ma być?

4) Przy korzystaniu z cyrkulacji woda po zakręceniu i odkręceniu raz jeszcze po chwili leci przez 2s ciepła, potem 5s zimna i potem znowu ciepła, czy to jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź

 

Ad.1 Czy można w takim razie całkowicie wyłączyć na noc grzanie? Bo w zasobniku i tak jest podgrzana woda? Czy 55 stopni to minimalna temperatura, żeby nie było żadnych bakterii?

Ad.2 Ile w takim razie ustawić? Dom jest raczej dobrze ocieplony i na razie wcale nie odpalałem grzania podłogi, bo temperatura w domu jest około 20,5 stopnia. Do tej pory myślałem, że jak będzie za niska temperatura progowa to dom będzie się wychładzał i przez to pójdzie więcej gazu.

Ad.3 Piec za każdym razem jak nagrzewa wodę w zasobniku to nagrzewa się do temparatury chyba 88 stopni i wtedy na programatorze pojawia się ikona kranu z plomieniem. Dzieje się tak raz na kilka godzin.

Ad.4 Może nie doprecyzowałem, cyrkulacja działa szybko i sprawnie, bierzemy prysznic, ciepła woda leci bardzo szybko, potem bierze prysznic kolejna osoba to po odkreceniu wody natychmiast leci woda o tej samej temperaturze, potem przez kilka sekund chłodniejsza i potem znowu żądana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź

 

Ad.1 Czy można w takim razie całkowicie wyłączyć na noc grzanie? Bo w zasobniku i tak jest podgrzana woda? Czy 55 stopni to minimalna temperatura, żeby nie było żadnych bakterii?

Ad.2 Ile w takim razie ustawić? Dom jest raczej dobrze ocieplony i na razie wcale nie odpalałem grzania podłogi, bo temperatura w domu jest około 20,5 stopnia. Do tej pory myślałem, że jak będzie za niska temperatura progowa to dom będzie się wychładzał i przez to pójdzie więcej gazu.

Ad.3 Piec za każdym razem jak nagrzewa wodę w zasobniku to nagrzewa się do temparatury chyba 88 stopni i wtedy na programatorze pojawia się ikona kranu z plomieniem. Dzieje się tak raz na kilka godzin.

Ad.4 Może nie doprecyzowałem, cyrkulacja działa szybko i sprawnie, bierzemy prysznic, ciepła woda leci bardzo szybko, potem bierze prysznic kolejna osoba to po odkreceniu wody natychmiast leci woda o tej samej temperaturze, potem przez kilka sekund chłodniejsza i potem znowu żądana.

 

Ad.1. Przede wszystkim chodzi bakterie legionelli, bo one są najgroźniejsze i najbardziej żywotne. 55 stopni to jest właśnie ta temperatura, która zapobiega NAMNAŻANIU się tej bakterii, ale ich nie zabija (a przynajmnije nie całkowicie). To ważne rozróżnienie.

Dlatego jeśli temp. w zasobniku spadnie na dłużej (kilka dni, ale ze zdrowiem nie ma co ryzykować, więc nawet jeden dzień poniżej 50 stopni jest ostrzeżeniem), to bakterie mogą zacząć się rozwijać i wówczas konieczna jest dezynfekcja zasobnika np. poprzez wygrzanie (legionella ginie w okolicach 70 stopni). Wystarczy utrzymywać temp. w okolicach 55 stopni, kolejna dezynfekcja będzie konieczna dopiero, gdy znów zasobnik się wychłodzi.

 

Ad.2. Myślę, że nie pozostaje nic innego jak metoda prób i błędów. Każdy budynek jest inny, w innej lokalizacji (w Polsce jest 5 stref klimatycznych) i różne są straty nie mówiąc o preferencjach mieszkańców. Można by to precyzyjnie wyliczyć, ale podejrzewam, że projektant nie bawił się w takie analizy w projekcie domu.

 

Ad.3. Być może właśnie to jest efekt aktywności funkcji anty-legionella. Niektóre kotły mają coś takiego w automacie.

 

Ad.4. To typowy efekt dla kotłów dwufunkcyjnych. Ale skoro masz dodatkowy zasobnik, to Twój kocioł powinien być jednofunkcyjny, więc coś takiego nie powinno występować. Trudno stwierdzić na odległość, może coś źle podłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z moim hydraulikiem i tak:

 

1) Polecił mi żeby ustawić ciepłą wodę na 50 stopni, a w nocy redukcja na 42 stopnie (ewentualnie całkowite wyłączenie)

2) Mówi, że zawsze ustawia próg trybu letniego na 17 stopni. Mnie jednak interesuje jak najmniejsze zużycie gazu w teraz w sezonie jesiennym. Obecnie mam wyłączone grzanie i temperatura w domu waha się pomiędzy 19,5 i 20 stopni, gdy na zewnątrz w ciągu dnia jest jakieś 17 stopni w nocy około 5 stopni. Dom jest na północ od Wrocławia więc strefa klimatyczna II, dom ocieplony styropianem 20cm, poddasze pianką natryskową, powierzchnia użytkowa 150m2. Zastanawiam się jak to policzyć czy np. lepiej dać 15 stopni czy 17 czy może jeszcze mniej.

3) Piec nagrzewa się co kilka godzin do dokładnie 91,5 stopnia, mówił, że nagrzewa w taki sposób wodę w zasobniku.

4) Prawdopodobnie jest jakiś problem z zaworem zwrotnym,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cerapur Smart + zasobnik 120 l (2 osoby)

 

ja mam u siebie ustawione grzanie wody tylko rano i wieczorem. Zasobnik wychładza się na tyle wolno, że cały dzień jest woda wystarczająco ciepła do umycia rąk czy szklanki.

 

W tej chwili w domu mam 22 stopnie i ogrzewania jeszcze nie włączałam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...