Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szczelnośc pomiędzy płytą fundamentową a izolacją pionową (folia i xps)


tomot79

Recommended Posts

Witam, mam wylaną płytę fundamentową pod którą jak i na bokach jest folia ( na bokach wywinięta od spodu na xpsie jako izolacji pionowej/zarazem szalunku. Płyta bez pęknięc , wszystko ok oprócz pojawiających się na krawędziach bocznych płyty szczelin, pomiedzy płytą a folią wywiniętą na xps ( wiadomo beton nie zlepi się z folią). Płyta zostaje na zimę, czy te niewielkie 1-3 mm szczeliny uzupełnić- pianka, klejem. Nie chciałbym aby woda się dostawała pomiędzy folię a płyte od boków. Przy tradycyjnych fundamentach ocieplenie klei się na boki fundamentu i jest szczelność, przy płycie najpierw jest xps z folią na bokach jako szalunek a potem zalewanie betonem stąd nie ma takiej szczelności pełnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fundamentach styropian się owszem klei, ale szpara na grubość kleju jest taka że woda ze śniegu lub deszcz wnika tak samo pomiędzy oba materiały.

 

Jeśli styrodur jest zlicowany na wysokość z płytą zakup sobie folię fundamentową do izolacji poziomej i rozłóż ją na płycie przykrywając także styropian. Co jakiś 2 mb połóż na tym cegłę lub cokolwiek cieżkiego i płaskiego aby wiatr nie zerwał lub podnosił folii.

W ten sposób śnieg lub deszcze nie wnikną a folia posłuży Ci jako izolacja pozioma ścian nadziemia.

 

Druga metoda to zgrzanie na płytę papy termozgrzewalnej która posłuży jako izolacja pozioma ścian i posadzki. Papa wywinięta na styropian uchroni wszystko najlepiej.

 

Trzeci sposób to rozłożenie na płycie zwykłej grubej folii budowlanej wywiniętej na styropian aż do ziemi tak aby woda zlatywała do gruntu.

Folię oczywiście przycisnąć kamieniami, cegłami a dookoła przysypać ziemią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę fundamentowa stawia się na podbudowie wodoprzepuszczalnej z drenażem. (piach/pospółka/kruszywo)

Izolacje termiczna wykonuje się z XPSa (obniżona wodochłonność)

Beton zwykle projektuje się jako tzw. wodoodporny W8 "obniżona wodochłonność"

Realne zagrożenie ze woda zamarzająca to niszczy jest praktycznie 0-we, obniżona wodochłonność materiałów powinna spowodować ze woda zamiast wsiąkać spłynie do warstwy podbudowy

Jednak jeśli ma tak stać całą zimę to najpewniejsze zgrzać ze sobą rolki papy wierzchniego krycia (byle nie do podłoża) i wyciągnąć poza obrys.

Edytowane przez irtherm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, moja płyta jest na podbudowie wodochłonnej- wymiana gruntu, kamień, kiliniec, piasek. Ale mi raczej chodziło o szczelinę pomiedzy bokami płyty xps pionowym na bokach. Pomiędzy płytą a Xps jest folia, woda spływając w szczelinę wpada pod płytę, nie ma ujścia bo blokuje ją folia. Stąd tak jak mareks77 pisze najprościej zastosować jedno z jego rozwiązań
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...