Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc w wycenie domu.


Recommended Posts

Witam wszystkich.

To mój pierwszy i na pewno nie ostatni temat i post na forum murator.

Planuję budowę domu w 2023 roku. Wybrałem projekt domu - Hana 4, w którym planuję dokonać kosmetycznych zmian.

- ogrzewanie domu pompą ciepła(powietrzna) + fotowoltaika

- ogrzewanie podłogowe w całym domu.

- pokrycie domu blachą trapezową

- elewacja tynk

- zmniejszenie powierzchni okien w sypialniach

Dom stanie na działce 1100m^2.

 

Proszę o pomoc w wycenie budowy domu do stanu deweloperskiego. Wiem, że to trudne ale czy jest ktoś w stanie oszacować koszt budowy?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję budowę domu w 2023 roku. Wybrałem projekt domu - Hana 4

 

Przejdź się do salonów okien i wyceń te przeszklenia (dopytaj też o gwarancję - bo pewnie znajdzie się partacz, co zrobi to za cenę wyrywającą tylko z jednego buta, ale zastrzegając brak gwarancji). Generalnie projekt z najdroższych (w przeliczeniu na m2 powierzchni użytkowej ścisła czołówka).

Jak wycena samych okien nie skłoni Cię do zmiany projektu, to szukaj orientacyjnych cen ze swojej okolicy z ostatnich miesięcy (zmieniają się jak w kalejdoskopie).

 

Inna rzecz, że dzisiaj nikt Ci nie będzie w stanie powiedzieć, ile tona stali czy m3 betonu będzie kosztował za miesiąc, a co dopiero za rok czy dwa.

Jak wycenisz sobie wg dzisiejszych cen, to równie dobrze koszt w trakcie budowy może wyjść łącznie x 1,2 jak i x3 (na to, że zdrożeje mniej niż 20% nie liczyłbym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

minimum 6k/m2 za stan deweloperski przy metrażu 230 to moim zdaniem mocno przestrzelony szacunek, ale to oczywiście wyłącznie moje zdanie. przy takich założeniach domy 120 m2 musiałyby kosztować po 9k/m2. Nie ekstrapolowałbym kosztów liniowo. Z kolei przy tym założeniu to kwota 2k/m2 wykończenia wydaje się mocno optymistyczna. to jednak jest prosta bryła, bez piwnicy, 200 m2 pow. zabudowy, prosty dach. strop nad parterem tez jest tylko 1/2, bez słupów, belek, więc generalnie ilość zbrojenia i betonu tutaj nie przeraża. Stolarka tu sie pewnie zamknie w 50k (chyba że wszędzie hsy). Jak wyceniałem znacznie znacznie bardziej wyrafinowane aluminiowe konstrukcje o łącznej pow. ponad 70 m2, to mi rzucali kwoty rzędu 80-120k, a to było w szczycie boomu (6 mcy oczekiwania).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, masz prawo mieć swoje zdanie na ten temat. Ja spojrzałem na wyceny prac, które dostaję, wycenę szacunkową materiałów, rzuciłem jeszcze okiem na średnie ceny wg KB (praktycznie każda usługa i materiał wg cen średnich KB jest zawyżona względem wycen, które widzę w okolicy Krakowa) i w mojej ocenie zaczynając budowę teraz / wczesnym 2023 można spokojnie sporo taniej wybudować taki dom. jeśli stan deweloperski wyceniasz na 1,4m, to moje pytanie brzmi ile w tym stanowi SSZ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez przesady, nie ma tam jakoś nie wiadomo ile okien.

 

To ile ta jedna ścianka Twoim zdaniem będzie kosztowała?

 

 

attachment.php?attachmentid=461830

 

Strzelaj. Może potem Finlandia się uśmieje.

 

ale na pytanie, kto jest w stanie oszacować koszty budowy mam całkiem niezłą odpowiedź - kosztorysant :yes:

 

Kosztorysant poda za grube pieniądze słabo przybliżone koszty wybudowania czegoś w najlepszym przypadku w minionym kwartale na podstawie oficjalnych cen (a budowa domów jednorodzinnych to trochę inny, nieoficjalny świat). To baaaardzo dalekie (zwłaszcza w dzisiejszych czasach) od tego, co zapłaci ktoś zapłaci budując dom jednorodzinny przez co najmniej kilkanaście miesięcy zaczynając za poł roku w najlepszym wypadku. Szkoda na to kasy.

Ścianka1.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile ta jedna ścianka Twoim zdaniem będzie kosztowała?

 

 

nie wiem, bo ostatnie wyceny podobnej ścianki robiłem na wiosnę. tylko że ja, wiedząc, że to nie są tanie konstrukcje, zaprojektowałem sobie full fixa w formie takiej ścianki, a hs-a na sąsiedniej ścianie. ale to się składa z małych segmentów, z czego część fix, więc paradoksalnie nie będzie jakieś bardzo drogie, względem zwykłego hs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę Ci tak... gdy ja się przymierzałem do budowy w 2016 roku to za 300tyś zdaniem pewnych znawców tematu miałem wybudować dom i jeszcze na wczasy pojechać. Kredyt na budowę wziąłem z tego co pamiętam w 2016 roku a rozpocząłem prace w 2017 roku. Miałem nawet wyceny tych co się wybudowali sprzed kilku lat, że faktycznie 300tyś powinno starczyć.

 

no widzisz, wyceny sprzed kilku lat i wyczucie tych, co się wybudowali niekoniecznie jest najlepszym wyznacznikiem - czego na własnej skórze doświadczyłeś. Ja mogę tylko się wypowiadać na ten temat na podstawie realnych wycen mojego projektu z tego tygodnia - i to właśnie robię. Szczegóły pewnie w dzienniku budowy będę opisywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

231m2 po podłodze, trzeba też uwzględnić, że jest pustka nad salonem a to są dodatkowe koszty za m2, do tego wysokie przeszklenia, fotowoltaika, pewnie takie rzeczy jak rolety zewnętrzne, jakiś system inteligentnego domu też będą...

 

Myślę, że dobrze będzie liczyć minimum 6tyś za m2 - 1,386 mln za stan deweloperski, do tego np. 2tyś na wykończenie od metra + nieprzewidziane wydatki... bałbym się podchodzić w tych czasach do tego projektu bez 2mln zł w kieszeni. Oczywiście dojdzie jeszcze koszt tarasu, kostki, ogrodzenia, zagospodarowania działki - też mogą iść na to setki tyś w zależności od preferowanego standardu.

 

To oczywiście wszystko bardzo orientacyjne wyliczenia i moim zdaniem optymistyczne.

 

Jeśli autor nie zamierza angażować się w budowę lub po prostu ją zlecić, to nie uważam by 6k/m2 powierzchni był przestrzelony. Poza tym to ceny w oparciu o doświadczenia budujących z dziś. Dom będziesz stawiał i wykańczał średnio 12-24 m-ce. Jak się zmienią ceny w tym czasie. 20% rocznie? O ile na korektę cen robocizny można IMO liczyć, to materiały raczej tanieć nie będą (vide koszt energii). Standardem jest liczyć zapas +20% na budowę wobec pierwotnego kosztorysu. Wiele osób popiera takie podejście.

 

Zwróćcie uwagę, że powierzchnia użytkowa to ok. 150 m2, ale całkowita to 250 m2. Celowałbym w półtora, a raczej dwa (samo PV to 50k + niezła pompa powietrzna z osprzętem kolejne 50k). Jeśli zakasa się rękawy/uruchomi znajomości, to myślę, że w 1,5 mln może się uda.

 

Dla porównania moje 240 m2 pochłonęło na dziś 820 k + szacuję jeszcze + 200k. Dużo pracy własnej, dostępu do tańszych materiałów, wykonawstwa + negocjacji + szczęścia. Do tego raczej skromne wykończenie (nie mamy kuchni za 100k, ściany akryl, panele + płytki etc.). Jak dojdziesz do SSZ to pomnóż to x2 lub x3 (lepsze wykończenie i wyposażenie) i wyjdzie Ci koszt budowy.

 

Pozdrawiam i powodzenia.

 

PS Ciekawy projekt

 

O okna bym się szczególnie nie martwił - albo podzieli się zbyt duże przeszklenia na części w plastykowej ramie (na np. 8m2) albo da w aluminiowej. Nie każdy buduje bunkier z jak najtańszymi (małymi) oknami. 50 tys. może wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wg mnie dom bardzo drogi w budowie. Wizualizacje wizualizacjami ale żeby tak wykończyć z zewnątrz to majątek. Nie rozumiem garaż większy od salonu. Wybudowanie takiego garazu kosztuje tyle co dobre auto a i tak sue okaże, ze pół garazu robi za graciarnię. No chyba, że kogoś stać i ma budżet nieograniczony czytaj ogromny. Ale chyba byś nie pytał żeby znac koszty jak by była dostępna duża gotówka.

Bańka to absolutne minimum jak będziesz sam robił. Same okna to z 50 na pewno. Ceny materiałów mimo małego popytu chyba jednak nie spadną bo wysokie koszty produkcji/energii.

Pozdro i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...