Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła, jaka moc? jaką polecacie?


Lumena

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim :)

Zdecydowałam się napisać na forum bo jestem na jak dla mnie najtrudniejszym etapie budowy mojego domu czyli doborze odpowiedniej pompy ciepła.

 

Dostałam mnóstwo ofert które różnią się od siebie diametralnie proponowaną mocą pompy, od 6kw do 10kw, oraz buforem lub jego brakiem w instalacji.

 

Mój dom jest o prostej bryle, z porothermu, ocieplenie ścian 20cm styropian grafitowy, ocieplenie dachu 30cm wełna mineralna, na podłodze parteru 15cm styropianu, na piętrze 8cm styropianu 100% podłogówka, powierzchnia całego domu po podłogach to 191m2.

Okna siedmiokomorowe 3 szybowe najgorszy współczynnik mam 0,75 dla okien w ścianach dachowe okna 1,0, drzwi o współczynniku 0,75 i brama wiśniowski unitherm współczynnik 1,0.

W garażu i pomieszczeniu "kotłowni" wentylacja grawitacyjna, pozostała część domu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Czy mogłabym prosić o pomoc w zweryfikowaniu rozbieżności przy doborze pompy, poleceniu jakiejś pompy ze średniej półki cenowej :D oczywiście najlepiej bezawaryjnej :)

Zakładana temperatura w domu 23 stopnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zrob OZC, a to ze masz proponowane pompy ciepla o roznych mocach to sa to moce znamionowe. Rozne modele daja rozna ilosc ciepla np przy -20 czy innej temperaturze dla jakiej byl liczony uklad.

 

Druga opcja, to jest taka, ze nie masz ozc, dostawca robi to co ty czyli wróży z poslinionego palca wystawionego na wiatr i tak dobiera pompe, dodaje sobie zapas żeby klient nie mial pretensji ze "Panie, tak pan dobral ze zimno jest" i masz taki skutek jw.

 

A jakie pompy? To co test do dostania na rynku chyba ze wybór na za rok.

Z tanszych to Panasonic, Samsung, LG. Z droższych daikin, zubadan

 

Nie daj sobie wmowic bufora jak masz tylko podlogowke i nie będziesz kombinować z termostatami pokojowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla takiego domu, jeżeli nie ma błędów wykonastwa, dałbym 6-7kW... gruntową. Wentylację grawitacyjną, jeżeli nie planujesz kotłów pobierających powietrze z pomieszczenia, zaślepiłbym.

Przy powietrznej PC trzeba patrzeć na moc w temp -20*C, ktora jest diametralnie różna od tej "nominalnej", a i tak pewnie większość pomp wspomaga się wtedy grzałkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady, gruntowa pompa ciepła odpada. Kaizen dziękuję za linki bardzo ciekawe informacje muszę to dokładnie przeczytać. Mam tylko jeszcze pytanie czy charakterystyka energetyczna budynku to jest to samo co ozc czy to coś innego? W charakterystyce mam podane kw jakie budynek potrzebuje na grzanie wentylację i ciepłą wodę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jeszcze pytanie czy charakterystyka energetyczna budynku to jest to samo co ozc czy to coś innego? W charakterystyce mam podane kw jakie budynek potrzebuje na grzanie wentylację i ciepłą wodę.

 

Różnią się formą i zakresem danych - ale powinny być zgodne. OZC powinno zawierać obciążenie w rozbiciu na poszczególne pomieszczenia - charakterystyka nie, więc nie pomoże dobrać mocy grzejników czy rostawu rur w podłodze. Ale z drugiej strony obciążenie bez uwzględnienia zysków nie jest dobrą podstawą doboru mocy - w kuchni znacznie większą część strat ciepła pokryją zyski bytowe, niż w sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnią się formą i zakresem danych - ale powinny być zgodne. OZC powinno zawierać obciążenie w rozbiciu na poszczególne pomieszczenia - charakterystyka nie, więc nie pomoże dobrać mocy grzejników czy rostawu rur w podłodze. Ale z drugiej strony obciążenie bez uwzględnienia zysków nie jest dobrą podstawą doboru mocy - w kuchni znacznie większą część strat ciepła pokryją zyski bytowe, niż w sypialni.

Czyli u mnie zysków nie będzie żadnych, przynajmniej od słońca. Od użytkowania kuchni też raczej nie, chyba że w weekendy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Ale z drugiej strony obciążenie bez uwzględnienia zysków nie jest dobrą podstawą doboru mocy - w kuchni znacznie większą część strat ciepła pokryją zyski bytowe, niż w sypialni.

 

Generalizowanie czy usrednianie nie zawsze jest dobrą metodą doboru mocy. Są tacy którzy mało gotują i tych zysków jest stosunkowo mało, a grzac trzeba cały czas. Z drugiej strony prawie 1/3 zycia przesypiamy a kazdy dorosły człowiek to grzejnik o mocy ok 100W, moze sie okazac ze przy małym gotowaniu zyski w sypialni będą wieksze niz w kuchni. Aby nie dzielic włosa na czworo najlepiej jednak przyjąc do obliczen mocy strat w poszczegolnych pomieszczeniach wyniki obliczen OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalizowanie czy usrednianie nie zawsze jest dobrą metodą doboru mocy. Są tacy którzy mało gotują i tych zysków jest stosunkowo mało, a grzac trzeba cały czas. Z drugiej strony prawie 1/3 zycia przesypiamy a kazdy dorosły człowiek to grzejnik o mocy ok 100W, moze sie okazac ze przy małym gotowaniu zyski w sypialni będą wieksze niz w kuchni. Aby nie dzielic włosa na czworo najlepiej jednak przyjąc do obliczen mocy strat w poszczegolnych pomieszczeniach wyniki obliczen OZC.

Pewnie masz rację albo na pewno masz rację tylko decyzję o pompie muszę podjąć max do końca tygodnia jeżeli nie chcę mieć jakichś absurdalnych podwyżek cen na nowy rok :(.

Idąc tym tropem pozostaje mi charakterystyka energetyczna. Zyski ze słońca praktycznie żadne bo mam dom w lesie, zyski od ludzi 200W bo jest nas 2, zyski od gotowania mocno znikome :rolleyes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tacy którzy mało gotują i tych zysków jest stosunkowo mało, a grzac trzeba cały czas.

 

Nie trzeba grzać cały czas. Przez gros dni w roku zyski wystarczają.

Nawet gotując mało - codziennie grzeje lodówka, często zmywarka, CWU, czajnik i wiele innych urządzeń. Nawet, jak ktoś gotuje tylko wodę na herbatę, to w kuchni ma znacznie więcej zysków, niż w sypialni.

 

prawie 1/3 zycia przesypiamy a kazdy dorosły człowiek to grzejnik o mocy ok 100W,

 

Podasz źródło tej informacji, że śpiący człowiek wydziela aż 100W?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalizowanie czy usrednianie nie zawsze jest dobrą metodą doboru mocy. Są tacy którzy mało gotują i tych zysków jest stosunkowo mało, a grzac trzeba cały czas. Z drugiej strony prawie 1/3 zycia przesypiamy a kazdy dorosły człowiek to grzejnik o mocy ok 100W, moze sie okazac ze przy małym gotowaniu zyski w sypialni będą wieksze niz w kuchni. Aby nie dzielic włosa na czworo najlepiej jednak przyjąc do obliczen mocy strat w poszczegolnych pomieszczeniach wyniki obliczen OZC.

Pewnie masz rację albo na pewno masz rację tylko decyzję o pompie muszę podjąć max do końca tygodnia jeżeli nie chcę mieć jakichś absurdalnych podwyżek cen na nowy rok :(.

Idąc tym tropem pozostaje mi charakterystyka energetyczna. Zyski ze słońca praktycznie żadne bo mam dom w lesie, zyski od ludzi 200W bo jest nas 2, zyski od gotowania mocno znikome :rolleyes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację albo na pewno masz rację tylko decyzję o pompie muszę podjąć max do końca tygodnia jeżeli nie chcę mieć jakichś absurdalnych podwyżek cen na nowy rok :(.

Idąc tym tropem pozostaje mi charakterystyka energetyczna. Zyski ze słońca praktycznie żadne bo mam dom w lesie, zyski od ludzi 200W bo jest nas 2, zyski od gotowania mocno znikome :rolleyes:.

 

Ja mam PC tego typu, ale z wyjściami na podłogówkę oraz na grzejniki:

 

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-daikin-altherma-3-rf-8kw-230l-12956497359?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrzewanie_pla_pmax&ev_campaign_id=17303547827&network=x&placement=&test=pmax&category=heating&gclid=EAIaIQobChMIsqbrrdeF_AIV2keRBR0dWQBLEAQYASABEgL-PvD_BwE

 

i sobie chwalę.

 

Ta pompa o mocy 8 kW potrafi dać z siebie (bez załączania grzałek) 6 kW (z "kawałkiem") przy temperaturze zewnętrznej -20 st.C.

Jednostka wewnętrzna ma w sobie zbiornik c.w.u. 230 litrów ze stali nierdzewnej i nie wymaga anody. Są też z mniejszym zbiornikiem - 180 litrów oraz o mocy 6 kW.

 

https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-daikin-altherma-3-rf-6kw-180l-12956238539?reco_id=18e11b04-7f9a-11ed-a40e-9e1669d91725&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Idąc tym tropem pozostaje mi charakterystyka energetyczna. Zyski ze słońca praktycznie żadne bo mam dom w lesie, zyski od ludzi 200W bo jest nas 2, zyski od gotowania mocno znikome :rolleyes:.

 

Trop zły zeby nie powiedziec bardzo zły. Charakterystyka energetyczna jest integralną czescią projektu budowlanego i jest tak "policzona" aby spełnianiała WT i umozliwiała uzyskanie PNB. Jezeli to nie był projekt indywidualny i do niego charakterystyka to ta która jest nie uwzglednia zastosowanych materiałow izolacyjnych, okien, usytuowania wzg. stron swiata, temperatury wewn. Jezeli tak bardzo mają byc minimalizowane koszty to tylko CW bezpłatne. Co do producenta PC to polecam pompy producentów majacych serwis fabryczny jak chociazby Daikin który w tym przypadku moze byc albo Altherma 3 8 kW albo 10 kW, który? to tylko po dokladnych obliczeniach OZC, ktore maja zasadniczą wadę, są płatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

 

 

 

Podasz źródło tej informacji, że śpiący człowiek wydziela aż 100W?

Niestety nie podam, bo znanej mi literaturze nie znalazłem zadnych wsp. korekcyjnych które by tę moc urealniały.

Tych wsp. było by całkiem sporo bo trzeba uwzglednic:

1) rodzaj przykrycia (kołdra, pierzyna, koc, itp)

2) rodzaj ubrania do spania lub jego brak

3) wagę spiących

4) czas ewentualnych przyjemnych czynnosci poza samym spaniem,

5) mozliwe choroby (gorączka itp.)

6) temperatura w sypialni.

Oczywiście same wsp. nie wystarczą bo potrzebne jest jeszcze teoria która wykorzysta te dane.

Mozna by jeszcze cos dołożyc, ale nie żartując można powiedziec kolokwialnie ze jest to szukanie przysłowiowego xxxx do yyyy.

Wracając do kuchni skoro mało gotujemy to i zmywarka będzie rzadziej pracowała, a tym samy zyski będa mniejsze, Ty chcesz abym podał moc spiącego człowieka dokladnie, ale zadnych badan statystycznych dotyczących zysków kuchennym tez nie posiadasz. Co by to było jakby nie było sie do czego przyczepic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trop zły zeby nie powiedziec bardzo zły. Charakterystyka energetyczna jest integralną czescią projektu budowlanego i jest tak "policzona" aby spełnianiała WT i umozliwiała uzyskanie PNB. Jezeli to nie był projekt indywidualny i do niego charakterystyka to ta która jest nie uwzglednia zastosowanych materiałow izolacyjnych, okien, usytuowania wzg. stron swiata, temperatury wewn. Jezeli tak bardzo mają byc minimalizowane koszty to tylko CW bezpłatne. Co do producenta PC to polecam pompy producentów majacych serwis fabryczny jak chociazby Daikin który w tym przypadku moze byc albo Altherma 3 8 kW albo 10 kW, który? to tylko po dokladnych obliczeniach OZC, ktore maja zasadniczą wadę, są płatne.

 

No właśnie projekt indywidualny i parametry okien drzwi i bram były brane konkretne po wybraniu dostawcy do tej charakterystyki. Mam tam taki punkt jak PROJEKTOWE OBCIĄŻENIE CIEPLNE BUDYNKU [W] 7 768,8

przy temperaturze pomieszczeń 23 i 24 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...