Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tynk silikonowy na elewację po kilku latach od położenia kleju


Recommended Posts

Witam.

 

Może zacznę od początku. 5 lat temu kupiliśmy dom, który był ocieplony i zaciągnięty klejem z siatką. Oczywiście ze względu na brak funduszy nic z tym nie robiliśmy. Teraz chcielibyśmy położyć tynk silikonowy.

 

Ogólnie klej wymaga jakiś poprawek, bo trafi się jakiś ubytek czy uszkodzenie mechaniczne. Kiedy dokładnie to było ocieplone to nie jestem w stanie powiedzieć, na pewno więcej jak 5 lat temu. Nie wiem czy warstwa kleju mogła być zagruntowana. Myślę, że nie.

 

Jakie czynności powinienem teraz wykonać, żeby zrobić tą robotę porządnie?

 

1. Mycie elewacji z jakimś środkiem czyszczącym, potem grunt głęboko penetrujący?

 

2. Wystarczy tylko drobna naprawa ubytków w kleju i zdrapanie jakichś zadziorów w celu wygładzenia powierzchni? Czy lepiej by było zaciągnąć klejem jeszcze raz? Jak całość klejem to dodatkowo też siatka?

 

3. Na koniec oczywiście grunt pod kolor i na to tynk silikonowy, który miałby być położony natryskowo.

 

4. Dodatkowo mam do poprawy styropian na fundamentach. Trochę się miejscami utlenił, jest sporo ubytków. Myślałem ubytki wypełnić pianą a na to nakleić jakiś cienki styropian, żeby zniwelować trochę uskok do listy startowej (uskok 10cm).

 

Całość prac chciałbym wykonać samodzielnie. Nie jestem budowlańcem, ale jakąś tam wprawę przy remontach mam, więc uważam, że podołam temu zadaniu.

 

Dom nie jest wysoki. Do podbitki 3,5 - 4m. Dach 4 spadowy, kształt domu nieregularny, dużo uskoków, załamań, itp. Z tego względu nie mam dużych ścian pojedynczych. Na szybko policzyłem jakieś 235m do roboty.

 

Czy opisany tryb postępowania jest zgodny ze sztuką czy coś źle myślę? Z góry dziękuję za wskazówki i udzieloną pomoc. Mam nadzieję, że wyraziłem się zrozumiale.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest w miarę poprawne oprócz czyszczenia środkiem . Jeśli są jakieś ubytki to położenie warstwy kleju z siatką lub bez było by dobrym rozwiązaniem ale wybór zależy od ciebie.

Grunt głęboko penetrujący jest raczej zbędny i skupił bym się na dokładnym gruntowaniu specjalnym gruntem szczepnym do elewacji pod kolor lub stopień niższym.

Przy natryskowym sposobie tynkowania warstwa zbrojona musi być równiejsza aniżeli przy nakładaniu ręcznym więc rozważ kładzenie warstwy zbrojonej samemu.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy umyć karcherem elewacje bez dodawania żadnej chemii?

 

Przed położeniem warstwy kleju może jednak dobrze by było dać grunt żeby to wszystko dobrze trzymało?

 

Zamiast drugiej warstwy siatki wystarczy zastosować jakiś dobry klej z włóknem na całości czy jednak lepiej dac drugi raz siatkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przelecieć karcherem ale szerszym strumieniem i raczej pod kątem. Nie wiem w jakim stanie jest elewacja więc uważaj Możesz zagruntować ale rozwodnionym unigruntem.

Jeśli wszystko jest wyprowadzone prawidłowo tzn. narożniki, ościeża i wzmocnienia z siatki w ich narożnikach to rób bez siatki klejem z włóknami. Z drugiej strony dawanie drugiej warstwy siatki daje super efekty w postaci odporności elewacji na drobne uszkodzenia

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Najlepszy prawdopodobnie jest Caparol.

no akurat kurcze w Caparolu teraz problemem jest to , ze w sumie to nie ma interesujacego tynku.

kleje super, siatka - no moze poza kilkoma wpadkami w 2022 roku - poprawne, elemnty wszystkie do warstwy zbrojacej - czyli listwy startoweczki, okapniczki, narozniczki itd super.

no ale jak sie patrzy na to co Capa ma w ofercie - to serio nie ma co wybrac.

SiSi - to wiadomo - nawet nie ma na co patrzec

Amphisilan - przy takiej cenie vs to, ze to jest po prostu dobry tynk silikonowy - no to tez tak srednio

Carbopor i Carbopor Easy - carbopor to jakis niewypal byl totalny i to serio - gruby niewypal, nie dosc ze poczatkowo MEGA drogi typu 400zl netto za wiadro dla klienta, pozniej potanial o polowe prawie nagle magicznie, to polozyc w akceptowalny dla oka sposob sie praktycznie nie dalo, a jak sie udalo - to potrafil po roku dwoch spatynowac w taki sposob ze 2 letnia elewacja wygladala jakby miala 20 lat. zatem Carbopor - koncepcja fajna ale okazalo sie chyba ze przekombinowana. od 2022 r jest carbopor easy - ale to duzo za wczesnie na jakiekolwiek wnioski. STracilem zaufanie do tej marki bezwzglednie juz po tych ostatnich latach, chociaz jak wyzej wspomnialem - niektore elemnty systemu sa u nich rozsadne cenowo i bardzo fajne jakosciowo - narozniki, listwy itd.

 

Faktycznie jak wybierac obecnie grunt i tynk to trzeba spojrzec chyba tak:

STO Lotusan i Greinplast TNB - lotusan ma jakas cene z kosmosu, i to na prawde z kosmosu chociaz zdarzyla nam sie ostatnio realizacja na tynku lotusan - nie rozumiem jak mozna tyle zaplacic za tynk - no ale ja nie musze rozumiec. Greinplast tnb - pewnie z 30-35% tanszy od lotusanu i moze az tak odjechany jakosciowo jak lotusan nie jest , to jednak stawiajac je kolo siebie - wstydu nie ma

 

Pozniej grupa tynkow standardowych silikonowych: STO SIlco, Caparol Amphisislan, Grein TPB - no po prostu - poprawne tynki

 

Carboporu i Greinplast TXB nie rozumiem , tzn carbopor j.w a TXB nie rozumiem po co powstal jest drozszy od tpb, tanszy od tnb, i jest taki "po srodku" a jednoczesnie - juz tak niewiele tanszy od TNB - ze jak dla mnie troche bezsensowny - no ale z drugiej strony chronologicznie patrzac na os czasu : najpierw byl TXB pozniej wersja bardziej "dopasiona" - TNB

 

Tak wogole to zapraszam forumowiczow do mnie na FB - jak juz wspomnialem: przenioslem sie tam z forum troche z powodu szybkosci reakcji, latwosci publikowania zdjec i np tego, ze ktos mnie moze oznaczyc w poscie i o tym wiem ze ktos cos ode mnie chce :D

 

https://www.facebook.com/MedbudPoznan/

 

aaa i mam swoja grupe stricte elewacyjna - tez mysle warto zajrzec

https://www.facebook.com/groups/elewacje

 

mnostwo projektantow, koncepcji, sa wykonawcy tacy pro, sa papudroki :D

dystrybutorzy marek Caparol, Grein, STO teoretycznie nie ma dystrybucji, ale sa wykonawcy STO wiec tez do ogarniecia.

 

Mozna zadac praktycznie kazde pytanie i mysle ze zadne nie pozostanie bez odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd taka teza ?, mógłbyś w paru zdaniach opisać na jakiej podstawie tak wnioskujesz ? vs produkty greinplasta, sto i paru innych firm

 

Teza zgodna z zasobnością portfela . Nie zauważyłeś że pytający sam dokańcza elewację. Według Ciebie w ten sposób oszczędza na tynk w cenie 350zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teza zgodna z zasobnością portfela . Nie zauważyłeś że pytający sam dokańcza elewację. Według Ciebie w ten sposób oszczędza na tynk w cenie 350zł

 

Zasobnosc portfela oczywiscie ma znaczenie, natomiast kierowanie sie na tym etapie kryterium "tynk silikonowy z nazwy i cena" moze w bardzo krotkim czasie okazac sie kiepskim kierunkiem.

 

Prawda jest taka, ze wykonujac teraz elewacje tynkiem (cena za widro 25kg) 140 /180 / 200 /220 / 250 / 300 / 400 i wiecej

moze okazac sie , w perspektywie 2 najblizszych lat strzalem w kolano, chociaazby ze wzgledu na porastanie zielonym paskudztwem i koniecznoscia renowacji elewacji, kltora dopiero co zostala zrobiona.

Mamy obecnie na rynku cala mase produktow , ktore sa tworzone w taki sposob aby przetrwaly jedynie wymagane 5 lat rekojmi obowiazujaca deweloperow / wykonawcow - kiedy to spada z nich ciezar odpowiedzialnosci za rozwiazanie.

 

Wykonawczo - gdzie mamy w umowie zazwyczaj : "tynk silikonowy" w danym systemie, czyli tak na prawde mozemy uzyc kazdego - łacznie z Silikatowo-SIlikonowym - co byloby po prostu chamstwem w stosunku do zamawiajacego - sami stosujemy nastepujace rozwiazania jezeli chodzi o wybor :

W STO - StoSilco, sporadycznie Lotusan (wlasnie z racji tego ze cena jest powalajaca)

W Greinplast - praktycznie zawsze TNB czasami zdarza sie TPB

W Caparol jezeli juz realizujemy ten system - Carbopor - co bylo poteznym bledem jak sie okazuje, Carbopor Easy - nie bedziemy znowu sobie eksperymentowac , Amphisilan

 

Wychodzenie poza te 3 rozwiazania imo nie ma sensu - da sie z tego wybrac cos co miesci sie w normalnym budzecie, bez szalenstw. A szukanie czegos tanszego - oszczednosc niewielka a za chwile problem i to spory bo znowu cos trzeba z elewacja robic.

Edytowane przez fighter1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, ze wykonujac teraz elewacje tynkiem (cena za widro 25kg) 140 /180 / 200 /220 / 250 / 300 / 400 i wiecej

moze okazac sie , w perspektywie 2 najblizszych lat strzalem w kolano, chociaazby ze wzgledu na porastanie zielonym paskudztwem i koniecznoscia renowacji elewacji, kltora dopiero co zostala zrobiona.

 

Nikt nie twierdził że ma tynkować teraz, zresztą tak czy inaczej musi poczekać do wiosny lub jesieni.

Ze względu na panujące ceny strzałem w kolano staje się obecnie sama budowa

Porastanie jest uzależnione nie tylko od tynku który może mieć skłonności lub nie ale także od warunków panujących na działce i rozwiązań w samym domu.

Wystarczy że na ogół czystej południowej lub południowo zachodniej ścianie na której znajduje się balkon jego opierzenie, okapnik będzie znajdował się zbyt blisko czoła, lub schody zewnętrzne stykające się z poziomem elewacji będą powodowały że spadajace krople deszczu spowodują ochlapywanie dolnej części elewacji.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem wybranie produktów marki Greinplast będzie wyborem, który nie będzie sprawiał problemów w użytkowaniu w kolejnych latach?

 

Greinplast TNB czyli ten nanosilikonowy?

 

Mam u siebie w okolicy lokalnego dystrybutora produktów marki Greinplast więc z dostępnością nie będzie żadnego problemu. Byłem nawet w piątek w tej firmie, poprosiłem o wycenę. Klej, grunt, tynk biały i dodatkowo kilka wiaderek szarego, sprzedawca oparł się na moich obliczeniach 235m2 powierzchni - koszt materiałów 10tys. Polecał właśnie ten tynk nanosilikonowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem wybranie produktów marki Greinplast będzie wyborem, który nie będzie sprawiał problemów w użytkowaniu w kolejnych latach?

 

Greinplast TNB czyli ten nanosilikonowy?

 

Mam u siebie w okolicy lokalnego dystrybutora produktów marki Greinplast więc z dostępnością nie będzie żadnego problemu. Byłem nawet w piątek w tej firmie, poprosiłem o wycenę. Klej, grunt, tynk biały i dodatkowo kilka wiaderek szarego, sprzedawca oparł się na moich obliczeniach 235m2 powierzchni - koszt materiałów 10tys. Polecał właśnie ten tynk nanosilikonowy.

 

To sobie zerknij, do końca miesiąca ta cena, bo nawaliłem tego jak głupi na magazyn przed podwyżka :D

https://med-bud.pl/tynki-greinplast-tnb-tynk-nanosilikon-22kg-1-5,c28,p373,pl.html

 

TNB jest najlepszym z greinowych tynków , niestety też najdroższym, ale robi robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem wg metrażu produkty z podanej strony i też mi wychodzi 10 tys czyli chyba lokalny sprzedawca nie chce ze mnie zedrzeć.

 

Szukam właśnie czegoś dobrego, co posłuży na lata i nie będzie robić problemów. To, że chce zrobić sam nie znaczy, że chce oszczędzać na materiale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem wg metrażu produkty z podanej strony i też mi wychodzi 10 tys czyli chyba lokalny sprzedawca nie chce ze mnie zedrzeć.

 

Szukam właśnie czegoś dobrego, co posłuży na lata i nie będzie robić problemów. To, że chce zrobić sam nie znaczy, że chce oszczędzać na materiale.

wrzuc to w maila ... mozesz sie zdziwic :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...