Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podmieszanie - umiejscowienie pompy obiegowej


andrzejkm

Recommended Posts

Tak schemat nr 2 jest nieprawidłowy po pierwsze obarczony jest ryzykiem zapowietrzania układu, nieprawidłowej pracy zaworu termostatycznego na wejściu.

Cokolwiek napiszą inni - zasadą jest, że pompa pompuje ciepły czynnik na odbiornik/odbiera ciepło ze źródła nie odwrotnie. Inaczej robi ciśnienie na odbiornikach doprowadzając czynnik nie podciśnienie odprowadzając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy obiegowe mam w kotłowni na "ścianie" niedaloko pompy ciepła. Pompy obiegowe są dwie, jedna dla CO i jedna dla CWU. Obie pracują na powrotach do pompy Ciepła. Planuję rozbudować kotłownie o kolejne źródło wysokotemperaturowe, chcę to zrobić z jaknajmniejszą ingerencją w obecny układ stąd pytanie o lokalizację pompy CO względem zaworu 3D ktory w przyszłości planuję gdzieś wpiąć, a którego obecnie nie mam bo przy pompie ciepła zawór mieszający 3D jest zbedny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję dodać kolejne wysokotemperaturewe źródło ciepła na te wojenne czasy :)

Jakie?.

chcę to zrobić z jaknajmniejszą ingerencją w obecny układ

Aktualnie nie ma zaworu 3D

Nie musisz dawać na instalacji gdyż możesz dać na wyjściu z nowego źródła.

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech to trochę dłuższą historia. Drugie źródło to kocioł w którym chce przepalać drewnem. Do kotła mam jeszcze wymiennik płytowy swep 50 płyt, wysokość 50cm. Kocioł podłączyłem sobie niedawno. Kupiłem okazjonalnie używany. Przy kotle wymyśliłem sobie 2 obiegi a w zasadzie 3. Pierwszy obieg to krótki obieg ochrony kotła z zaworem afriso 50oC. Drugi obieg to wymiennik z zaworem Regulus 65oC. Jeśli temp w drugim obiegu przekroczy 65 stopni woda leci do trzeciego obiegu czyli do bojlera 140l pracującego jak bufor. Punktem styku układu otwartego kotła z układem zamkniętym pompy Ciepła + podłogi będzie wymiennik swep. Może na tych zdjęciach będzie lepiej widoczna koncepcja.

IMG_20230307_183431.jpg

IMG_20230307_183438.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź się zastanów - pokaż mi taki rozdzielacz z tak podłączoną pompą i zaworem mieszającym aby było bez różnicy?:p

[ATTACH=CONFIG]464093[/ATTACH]

 

Pokazany przez Ciebie układ jest po prostu bardziej kompaktowy gabarytowo i potrzebuje mniej rurek/złączek do jego zbudowania i stąd występuje praktycznie w 100% grup pompowych do podłogówki. Odpowiada on "opcji 1" , "Opcja 2" funkcjonalnie zadziała dokładnie tak samo, więc jak chcesz się "zastanawiać", to wyobraź sobie kawałek rury zamiast tej podłogówki, i znajdź różnicę w działaniu w zależności, czy pompę umieścisz na początku, czy na końcu tej rury ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazany przez Ciebie układ jest po prostu bardziej kompaktowy gabarytowo i potrzebuje mniej rurek/złączek do jego zbudowania i stąd występuje praktycznie w 100% grup pompowych do podłogówki. Odpowiada on "opcji 1" , "Opcja 2" funkcjonalnie zadziała dokładnie tak samo, więc jak chcesz się "zastanawiać", to wyobraź sobie kawałek rury zamiast tej podłogówki, i znajdź różnicę w działaniu w zależności, czy pompę umieścisz na początku, czy na końcu tej rury ;-)

 

????? a czym się różni od tego zamieszczonego w pierwszym poście.

Czytam to forum i widzę , że problemy mają Ci co uważają tak jak Ty tzn to obwód im nie działa, to się układ zapowietrza, to pompa nie wyrabia z rozprowadzeniem wody ciepłej.

Jeśli wg schematu nr 2 patrz post 1 zawór termostatyczny zamknie dopływ wody ciepłej do układu a wydajność pompy obiegowej będzie na tyle duża, że zrobi podciśnienie w obwodach podłogówki to po otwarciu zaworu układ zapowietrzy się. Niezależnie czy jest to układ otwarty czy zamknięty przez naczynie przeponowe.

Dlatego podczas odpowietrzania każdego układu wszelkie urządzenia w tym pompy powinny być wyłączone, a zawory otwarte.

A patrząc na dalsze wywody autora układ jest bardziej skomplikowany niż w pierwszym poście. I nie jest jak to określiłeś "kawałkiem rury" nawet w poście tytułowym więc nie pierdziel głupot, że to to samo. To tak jakbyś porównał flet - niezależnie z której strony dmuchasz zagrasz - więc spróbuj przecież to kawałek rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dzięki za pomoc i wkład w wątku. Dla mnie jako niehydraulika każda wskazówka jest cenna :)

Jeśli wg schematu nr 2 patrz post 1 zawór termostatyczny zamknie dopływ wody ciepłej do układu a wydajność pompy obiegowej będzie na tyle duża, że zrobi podciśnienie w obwodach podłogówki to po otwarciu zaworu układ zapowietrzy się. Niezależnie czy jest to układ otwarty czy zamknięty przez naczynie przeponowe.

Jak to jest z tym zapowietrzaniem? Jeśli w układzie zamkniętym panuje ciśnienie np 1,5 bara, pompa obiegowa, którą mam wytwarza max 0,6 bara podnoszenia, na nassaniu pewnie jeszcze mniej zatem jak układ może się zapowietrzyć?

 

Druga sprawa, nie zamierzam użyć zaworu termostatycznego choć na początku o takim myślałem. Chcę wstawić zawór mieszający 3D + siłownik + sterownik pilnujący określonej temperatury podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wg schematu nr 2 patrz post 1 zawór termostatyczny zamknie dopływ wody ciepłej do układu a wydajność pompy obiegowej będzie na tyle duża, że zrobi podciśnienie w obwodach podłogówki to po otwarciu zaworu układ zapowietrzy się. Niezależnie czy jest to układ otwarty czy zamknięty przez naczynie przeponowe.

 

Widać, że nie rozumiesz działania zaworu trójdrogowego... on się nie zamyka, a tylko "miesza" dwa wejścia w jedno wyjście. Jak jedno z wejść jest "całkowicie zamknięte", to drugie jest "całkowicie otwarte" i czynnik nadal sobie spokojnie krąży, a pompa nie robi żadnych większych "podciśnień". Bo... załóżmy, że zawór się zamknął, tzn. jak piszesz "zawór termostatyczny zamknie dopływ wody ciepłej do układu", to wtedy otworzy się wejście "małego obiegu". Uprość sobie ten schemat z pierwszego postu, do takiej sytuacji jak opisałeś - poniżej wrzucam Ci rysunek poglądowy - i jeszcze raz postaraj się pomyśleć, jaka jest różnica, w którym miejscu tej "rury" umieścisz pompkę? Jak nadal nie zrozumiesz, to już nie zrozumiesz ;-)

 

murator-002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dzięki za pomoc i wkład w wątku. Dla mnie jako niehydraulika każda wskazówka jest cenna :)

 

Jak to jest z tym zapowietrzaniem? Jeśli w układzie zamkniętym panuje ciśnienie np 1,5 bara, pompa obiegowa, którą mam wytwarza max 0,6 bara podnoszenia, na nassaniu pewnie jeszcze mniej zatem jak układ może się zapowietrzyć?

 

Druga sprawa, nie zamierzam użyć zaworu termostatycznego choć na początku o takim myślałem. Chcę wstawić zawór mieszający 3D + siłownik + sterownik pilnujący określonej temperatury podłogówki.

 

W układzie zamkniętym przy takim ciśnieniu w instalacji nie ma możliwości na jakiekolwiek zapowietrzenie.

Problem w tym że umieszczenie pompy na powrocie powoduje wysysanie wody z pętli podłogówki a więc w zależności od oporów hydraulicznych pewne podciśnienie które zmniejszy ciśnienie w pętlach i przy zaistnieniu jakichkolwiek nieszczelności po spadku ciśnienia może spowodować zassanie powietrza.

 

Instalacja siłownika ze sterownikiem spowoduje że podłogówka zawsze będzie zasilana czynnikiem o stałej temperaturze o ile tylko kocioł będzie ją nagrzewał do poziomu nie niższego z tą nastawioną.

 

Zawór termostatyczny powoduje tylko ograniczenie maksymalnej temperatury na zasilaniu podłogówki.

 

Czytając dokładnie ze zrozumieniem jeden i drugi będzie realizował takie samo zadanie bo ten drugi ograniczając temperaturę do pewnego poziomu będzie ją na tym poziomie stabilizował czyli realizował to samo co pierwszy.

Jedyna różnica to wolniejsza reakcja na zmiany temperatury zasilania i dokładność.

 

O ile poprzez siłownik i zawór nie jest realizowana jakaś funkcja np. regulacja według krzywej grzewczej dla osobnego obiegu to stosowanie takiego rozwiązania jest zbędne i zbyt kosztowne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks77 dziękuję za wachową odpowiedź. W domu mam 100% podłogówki. 155 mkw po podłogach. ok 1400m rury PEX. Wszytskie pętle są równej długości +/-2m i max długość około 65-70m. Zaworki na rozdzielaczach rozkręcone na maxa. Przepływ na GZ wynosi około 1,8m3/h dlatego zrezygnowałem z zaworu termostatycznego ze względu na większe opory niż 3D mieszający. Zawór 3D + siłownik chce kupić używane. A jeśli chodzi o sterownik do 3D znalazłem coś takiego.https://www.dksystem.pl/produkty/regulatory-do-instalacji-i-pomp/delta200-3d/.

Zobacyzmy co z tego wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie zamkniętym przy takim ciśnieniu w instalacji nie ma możliwości na jakiekolwiek zapowietrzenie.

Problem w tym że umieszczenie pompy na powrocie powoduje wysysanie wody z pętli podłogówki a więc w zależności od oporów hydraulicznych pewne podciśnienie które zmniejszy ciśnienie w pętlach i przy zaistnieniu jakichkolwiek nieszczelności po spadku ciśnienia może spowodować zassanie powietrza.

.

 

No i to właśnie się dzieje - a dokładnie przez odpowietrznik na belkach podłogówki. Te układy nie są takie same co uparcie twierdzi i upraszcza firmer

Gdybym nie miał z tym kłopotów to nawet bym nie zabierał głosu bo mądrali tu tak wiele że jak tylko człowiek coś napisze to zaraz zlatują się jak muchy do g....

 

Dzięki za w sumie poparcie:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to właśnie się dzieje - a dokładnie przez odpowietrznik na belkach podłogówki. Te układy nie są takie same co uparcie twierdzi i upraszcza firmer

Gdybym nie miał z tym kłopotów to nawet bym nie zabierał głosu bo mądrali tu tak wiele że jak tylko człowiek coś napisze to zaraz zlatują się jak muchy do g....

 

Dzięki za w sumie poparcie:yes:

 

Czytaj uważnie.

Pomimo tworzącego się małego podciśnienia związanego z oporami hydraulicznymi powiedzmy na poziomie 0,4 bar oraz ciśnienia w instalacji np. 1,5 bar wypadkowe ciśnienie dla obwodu podłogówki nadal jest na poziomie 1 bar przez co odpowietrznik nie ma prawa wpuścić tam powietrza.

 

Nie pisałem że oba układy są takie same bo takie nie są.

Czym innym jest związane z oporami w instalacji wytwarzane ciśnienie na belce rozdzielacza na której jest odpowietrznik a czym innym jest wytwarzanie w tym samym miejscu podciśnienia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to właśnie się dzieje - a dokładnie przez odpowietrznik na belkach podłogówki. Te układy nie są takie same co uparcie twierdzi i upraszcza firmer

Gdybym nie miał z tym kłopotów to nawet bym nie zabierał głosu bo mądrali tu tak wiele że jak tylko człowiek coś napisze to zaraz zlatują się jak muchy do g....

 

Dzięki za w sumie poparcie:yes:

 

Widzę, że nie zrozumiałeś nawet prostego schematu. To, że napisałem, że funkcjonalnie obydwa układy zadziałają tak samo, nie oznacza że nie ma między nimi różnicy ... to trochę jak z samochodem z napędem na tył lub przód - różnica jest, ale dopóki nie zrywasz przyczepności, to nie do zauważenia.

U Ciebie miałeś coś zwalone w instalacji (nawet domyślam się co ;-) ) i stad miałeś kłopoty, a nie z powodu umiejscowienia pompki.

 

Z tym zapowietrzaniem to już Ci Mareks77 odpisał, bo mi nie chciało się drążyć, ale jak napisałeś "Niezależnie czy jest to układ otwarty czy zamknięty przez naczynie przeponowe", to już wiedziałem, że konfabulujesz ;-)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...