Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izolacja fundamentów na glinie


Krzysztof.Ch

Recommended Posts

Dzień dobry,

niedługo startujemy z bodową domu, teren gliniasty po opadach wilgoć długo zalega w gruncie.

Na podstawie badań geologicznych projektant zaproponował izolację jak na załączonych zdjęciach.

Czy ktoś z Was miał do czynienia z tą technologią lub podobną i może się wypowiedzieć ?

Zastanawia mnie jak w tym przypadku zachować ciągłość izolacji na styku posadzki i ścian fundamentowych.

Dzięki za pomoc

AEj5Gaq1LisY26bB6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem podobnego środka do izolacji pionowej ścian fundamentowych.

Przy izolacji poziomej płyty podłogowej ze względu na koszt zastosował bym raczej papę termozgrzewalną z folią budowlaną pod płytą.

Folia oczywiście z czasem się podrze ale chodzi tu o uciekaniu mleczka cementowego do piasku podczas wylewania płyty..

Wiadro kosztuje ponad 400zł i wystarcza na ok 8m2 więc pociągnie po kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Można dać papę a na nią dodatkowo folię lub dwie warstwy zwykłej papy na lepiku. Z resztą po fundamentach zaraz robi się płytę podłogową więc izolijącją najeżdżasz na ściany i izolacja stanowi jedność,

 

Poza tym ta wilgoć mogła by tam się znaleźć tylko w przypadku wysokiego poziomu wody gruntowej. Inaczej jeśli grunt jest gliniasty ale woda jednak wsiąka głębiej to nie ma takiej możliwości. Izolujesz fundamenty od zewnątrz a czasem także od wewnątrz, grunt w środku wybierasz i zasypujesz je pospółką czyli piaskiem który raczej nie pociągnie sam wody do góry tak aby zawilgocić podłogę.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to mam wrażenie, że projektant mocno przesadził w tej kwestii, z resztą nie tylko w tej bo po wstępnych rozmowach z wykonawcami wychodzi, że dom niby prosty w wykonaniu wcale taki nie jest, a do tego jest mocno przezbrojony (projekt indywidualny i mieliśmy tego uniknąć).

Podczas wiercenia do głębokości 4 m nie stwierdzono zwierciadła wód gruntowych, a jedynie nieregularne sączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

IMO hydroizolacja ław i fundamentu nie ma znaczenia. Betonowi woda nie szkodzi. Za to bardzo ważna jest hydroizolacja pozioma na chudziaku - jedna trwale szczelna płaszczyzna, odporna na zarysowania i szczeliny (np. między ścianą fundamentową a chudziakiem) od zewnętrznych krawędzi termoizolacji ścian (czyli papa na welonie poliestrowym zgrzewana na zakładach - dyskusji o tym było wiele).

 

 

Ale jest też inny temat na tych obrazkach. Termoizolacja. Ściana musiałaby być z materiałów o najgorszej lambdzie, żeby osiągnąć takie U - BK700 i EPS 0,042 - gdy stosuje się najczęściej BK 500 i EPS 0,03--0,032 i U wychodzi wtedy w okolicy 0,125, a nie 0,18. Takie rozwiązanie nie ma sensu - to samo U osiągniesz taniej lepszym styropianem (i cieńsze ściany - co jest zaletą), albo lepszym styropianem znacznie lepsze U osiągniesz. Sam w sobie zapis w projekcie szczególnie istotny nie jest - ale dowodzi, że projektant ma blade pojęcie o optymalizacji kosztów ogrzewania i energooszczędności. A to zawsze było ważne - a teraz jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o termoizolację to muszę się wstrzelić w styropian o grubości ~ 20 cm gdyż dom jest zaprojektowany jako bez okapowy.

 

Odnośnie optymalizacji kosztów to mogę tylko potwierdzić - przykładowo nadproże okna o szerokości 1,5m każą zbroić 3 prętami 12mm + 2x 10 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam starych domowników. Mam dom z wapienia, około 1860. Jest zimno. Jestem we wschodnim Ontario w Kanadzie. Chcę ocieplić piwnicę, aby poprawić komfort tego miejsca, ale obawiam się natrysku pianki na ściany z zaprawy kamienno-wapiennej. Czy będzie stanowić barierę dla zdrowego paroprzepuszczalności ściany? Nie chcę zatrzymywać pary wodnej w ścianach, która może powodować odpryski i pleśń. Pełno tu gryzoni, nie przychodzi mi do głowy nic, co mogłoby stworzyć przytulne gniazdo dla małych robali. Rady mile widziane, thx.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...