Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja w kotłowni


Recommended Posts

Czy z kotłowni, w której znajduje się piec gazowy, musi byc wyprowadzona wentylacja grawitacyjna ponad dach? Czy wystarczy jedynie kratka wentylacyjna pod sufitem. Dom ma zamontowaną rekuperację, ale nie ma anemostatu w kotłowni. Kocioł jest podłączony do przewodu spalinowego wyprowadzonego na zewnątrz. Kominiarz odmówił odbioru kominiarskiego z powodu braku wentylacji grawitacyjnej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 170 tech. war. budynków

 

Wymogi dotyczące pomieszczeń z instalacją gazową

1.

Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.

2.

Urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu A i B, nie mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, z zastrzeżeniem § 93 ust. 2, 4 i 5.

3.

Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

 

§ 175 tech. war. budynków

 

Wyloty przewodów spalinowych

1.

Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:

1)

21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej;

2)

5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.

2.

Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8 m nie znajduje się plac zabaw dla dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.

3.

Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.

4.

W budynkach produkcyjnych i magazynowych oraz halach sportowych i widowiskowych nie ogranicza się nominalnej mocy cieplnej urządzeń z zamkniętą komorą spalania, od których indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe są wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli odległość tej ściany od granicy działki budowlanej wynosi co najmniej 8 m, a od ściany innego budynku z oknami nie mniej niż 12 m, a także jeżeli wyloty przewodów znajdują się wyżej niż 3 m ponad poziomem terenu.

 

Ten Twój kominiarz trochę niedouczony :mad:, albo starej daty :p i to jest właśnie najgorsze gdy się nie przygotujemy na odbiór.

 

Tutaj możesz zadać jeszcze pytania:

https://lexlege.pl/tech-war-budynkow/paragraf-170/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto jest niedouczony? Chyba osoba, która uważa kotłownię za pomieszczenie mieszkalne.

 

Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji,

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?375002-Wentylacja-mechaniczna-w-kot%C5%82owni-na-gaz&p=8102714&viewfull=1#post8102714

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim rozumiem, że twój kocioł gazowy spełnia podstawowe wytyczne - moc do 21 kW, zamknięta komora spalania, pobór powietrza z zewnątrz?

W pomieszczeniu jest wentylacja zrównoważona?

 

Tak, kociol ma moc ponizej 21kW, zamknieta komora spalania i pobor powietrza z zewnatrz. Rekuperacja w calym domu, w kotlowni brak anemostatu, tylko pod sufitem zrobiony otwor z kratka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macie jakiś dziwnych tych kominiarzy.

Mam kocioł w pom. gospodarczym TYLKO z wentylacją mechaniczną z rekuperacją i nikt nie robił obiekcji.

Temat dawno omówiony przez cech kominiarski już przed 2014 rokiem.

 

U mnie podobnie jak u kolegów też był problem z odbiorem kominiarskim. Hydraulik musiał wybijać dziurę w ścianie, żeby kominiarz (żeby było śmieszniej znajomy hydraulika) podpisał. Nie czytałem przepisów, więc nie wiem ile w tym prawdy, że problem wynika z nazewnictwa. Gdyby, tak jak u Ciebie, pomieszczenie z kotłem nazywało się w projekcie pomieszczeniem gospodarczym wówczas nie byłoby problemu z brakiem WG. A że pomieszczenie było nazwane kotłownią to musiało mieć WG :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Kaizen źle czyta przepisy, a kominiarze którzy twierdzą ze WG musi być ominęli nowelizację przepisów 20 lat temu.

 

Czy działanie kotła kondensacyjnego z poborem powietrza z zewnątrz w kotłowni jest inne niż w przedpokoju, kuchni, łazience czy pralni? Czy zagrożenie wybuchem gazu jest inne? Więc dlaczego przepisy miałyby różnicować wymogi w zależności od funkcji pomieszczenia? I paradoksalnie byłyby łagodniejsze w przypadku pokoi? To byłby prawny absurd. Przecież wyciek gazu w sypialni byłby groźniejszy niż w kotłowni.

 

Nie mieszajcie przepisów dotyczących budownictwa wielorodzinnego a jednorodzinnego.

W domu jednorodzinnym możesz sobie zrobić pokój bez okien (np. ciemnię), niezależnie od tego, że WT wymagają okien dla pomieszczeń, które mają być pokojami.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Kaizen źle czyta przepisy, a kominiarze którzy twierdzą ze WG musi być ominęli nowelizację przepisów 20 lat temu.

 

Ale co nie, bo nie rozumiem?

Nie interesuje mnie jak Kaizen interpretuje przepisy.

Jestem ciekaw co hipotetycznie powinien zrobić (już tego nie zrobię, bo mam WG), żeby mieć odebraną kotłownię z kotłem kondensacyjnym z zakniętą komorą spalania i wentylacją mechaniczną. Zmienić kominiarza :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co nie, bo nie rozumiem?

Nie interesuje mnie jak Kaizen interpretuje przepisy.

Jestem ciekaw co hipotetycznie powinien zrobić (już tego nie zrobię, bo mam WG), żeby mieć odebraną kotłownię z kotłem kondensacyjnym z zakniętą komorą spalania i wentylacją mechaniczną. Zmienić kominiarza :) ?

 

 

https://arslege.pl/rozporzadzenie-mi...ie/k218/s3069/

paragraf 150

"W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Przepisu [...] nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową."

 

Polskie prawo kompletnie ignoruje konieczność stosowania wentylacji przy kotłach z zamkniętą komora spalania pobierających powietrze z zewnątrz, bo ona dla spalania gazu w taki sposób jest nieistotna.

 

Ponieważ polskie prawo budowlane zabrania łączenia wentylacji mechanicznej z grawitacyjną, to zalecanie wykuwania otworów w ścianie na kratki wentylacyjne jest namawianiem do złamania prawa.

 

Poproś instalatora rekuperacji, czy nie może polecić jakiegoś ogarniętego kominiarza.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://arslege.pl/rozporzadzenie-mi...ie/k218/s3069/

paragraf 150

"W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Przepisu [...] nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową."

 

Jakie znaczenie ma ten przepis dla kotłów z zamkniętą komorą spalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie znaczenie ma ten przepis dla kotłów z zamkniętą komorą spalania?

 

Taki, że wentylacja grawitacyjna dotyczy TYLKO kotłów pobierających powietrze z pomieszczenia. Natomiast ŻADEN przepis nie precyzuje wentylacji pomieszczeń dla kotłów pobierających powietrze z zewnątrz, z zamkniętą komora spalania.

 

Dlatego jeśli w Rozporządzeniu masz pkt 1 ze pomieszczenie z kotłem powinno spełniać polskie przepisy i normy, a dla kotłów z zamknięta komorą i pobieraniem powietrza z zewnątrz takich przepisów nie ma, znaczy, że nie jest ZABRONIONE montowanie ich w rekuperacją.

 

Nie masz ŻADNEGO przepisu zakazującego montażu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie prawo kompletnie ignoruje konieczność stosowania wentylacji przy kotłach z zamkniętą komora spalania pobierających powietrze z zewnątrz, bo ona dla spalania gazu w taki sposób jest nieistotna.

 

Ponieważ polskie prawo budowlane zabrania łączenia wentylacji mechanicznej z grawitacyjną, to zalecanie wykuwania otworów w ścianie na kratki wentylacyjne jest namawianiem do złamania prawa.

 

Poproś instalatora rekuperacji, czy nie może polecić jakiegoś ogarniętego kominiarza.

 

Aż z ciekawości poszukałem mojego projektu. I on ma łączenie WM z WG :)

W jednym z akapitów jest napisane m.in.: W pomieszczeniach X, Y, Z wentylacja mechaniczna, w kotłowni wentylacja nawiewna niezamykalna o przekroju (...)"

 

W innym miejscu: "W pomieszczeniu kotła gazowego powinna być wentylacja grawitacyjna wywiewna o przekroju 14x14, oraz nawiewna 14x14 zakończona 30 cm nad posadzką (...) Odbioru przewodów spalinowych jak i wentylacyjnych powinien dokonać Rejonowy Zakład Komoniarski"

 

Więc wychodzi na to, że hydraulik przebijając otwory w ścianie robił zgodnie z moim projektem :D

Edytowane przez kemot_p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla normalnego kominiarza WM z rekuperacją w kotłowni to żadna nowość:

https://www.uslugikominiarskieslask.pl/index.php/systemy-wentylacji-w-kotlowni/

 

Dokładnie tak - ja na przykład korzystałem z usług kominiarza-inżyniera

https://www.uslugikominiarskiezory.pl/kontakt.html

 

Zrobił odbiór, pomierzył wydajność wentylacji.

Notabene, mój "zwykły" rejonowy kominiarz nie miał nic przeciwko idei kotła w pomieszczeniu technicznym z WM, tylko nie mógł tego odebrać, bo nie miał uprawnień do pomiarów WM.

 

I tu mamy w teorii Kaizena klasyczny przykład na "nie znam się, ale się wypowiem".

Wg niego kotły kondensacyjne powinny być montowane w salonie, lub sypialniach - bo to pomieszczenia mieszkalne.

Praktycy się nie znają, PINB zezwalając na użytkowanie takich mieszkań/domów się nie zna, a wg Niego lada moment ktoś podczas kontroli kominiarskiej nie obierze takiej instalacji.

Pisze tak od kilku lat, przykładów z życia brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...